Budowa garażu – w jakiej odległości od granicy?

Garaż musi być usytuowany na działce w odpowiedniej odległości od granicy oraz drogi. Budowa garażu nie może być więc decyzją jedynie inwestora – trzeba wziąć pod uwagę przepisy. Jakie są wymagane odległości i minimalne wymiary garażu?

 

Jakie wymiary powinien mieć garaż?
Jakie wymiary powinien mieć garaż?

 

Wydawać by się mogło, że postawienie garażu na własnej działce to sprawa tylko i wyłącznie inwestora. Tymczasem usytuowanie garażu na działce podlega przepisom wynikającym choćby z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Warto się z nimi zapoznać, by nie popełnić samowoli budowlanej, która będzie skutkowała koniecznością rozbiórki postawionego garażu.

Czy warto budować garaż?

Inwestorzy często zastanawiają się, czy potrzebny jest im garaż, a jeśli tak, to czy ma on być w bryle budynku, czy wolnostojący oraz z jakich materiałów ma być zbudowany: murowany, blaszany, czy drewniany. Do wyboru jest też wiata garażowa. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Do niezaprzeczalnych zalet garażu należy ochrona naszego pojazdu przed szkodliwym wpływem temperatury (np. mrozem), opadów (np. grad), czy zwierząt (np. kuny). Niewątpliwie największą zaletą garażu, szczególnie tego w bryle budynku jest to, że wchodzimy do auta i wychodzimy z niego „suchą stopą”. Nie mają więc znaczenia warunki pogodowe na zewnątrz. To wielki komfort, kiedy mamy małe dzieci lub zrobiliśmy zakupy i chcemy je przenieść do domu, a na zewnątrz pada deszcz lub sypie śnieg. Więcej o komfortowym garażu piszemy w innym naszym artykule.

Co muszę zrobić, jeśli chcę budować garaż?

Jeśli planujesz budowę garażu do powierzchni maksymalnej 35 m², nie potrzebujesz żadnych pozwoleń na budowę. Wystarczy zwykłe zgłoszenie chęci budowy. Można ją złożyć w najbliższym starostwie powiatowym. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli powierzchnia ma być większa, musisz przejść procedurę załatwienia pozwolenia na budowę. Warto pamiętać, że wniosek o pozwolenie na budowę garażu można złożyć razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę domu.

W jakiej odległości od granicy mogę postawić garaż?

Przepisy określają, że w zabudowie jednorodzinnej przy budowie garażu obowiązują takie odległości jak:

  • 4 metry od granicy działki – jeśli ściana przy granicy zawiera okno lub drzwi
  • 3 metry od granicy działki – jeśli ściana przy granicy pozbawiona jest otworów okiennych i drzwiowych
  • co najmniej 1,5 metra od granicy działki – jeśli pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub działka nie przekracza 16 metrów szerokości, lub garaż nie będzie dłuższy niż 6,5 metra oraz wyższy niż 3 metry, a ściana przy granicy nie posiada okien ani drzwi
  • bezpośrednio przy granicy – jeśli pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub działka nie przekracza 16 metrów szerokości, lub garaż nie będzie dłuższy niż 6,5 metra oraz wyższy niż 3 metry, lub będzie przylegał ścianą do budynku istniejącego na sąsiedniej działce.

Usytuowanie garażu bezpośrednio przy granicy jest także dozwolone, gdy niemożliwe jest zachowanie odległości 3 metrów ze względu na rozmiar działki. Taką zgodę na odstępstwo od warunków techniczno-budowlanych może wyrazić Minister Infrastruktury. Warto wiedzieć, że wówczas nie jest wymagana żadna zgoda sąsiada.

Odległość garażu od drogi

Niebagatelne znaczenie ma też odległość garażu od drogi. W przypadku działki usytuowanej w terenie zabudowanym, garaż może stanąć w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni:

  • 6 metrów na drodze gminnej
  • 8 metrów na drodze powiatowej lub wojewódzkiej
  • 10 metrów na drodze krajowej
  • 20 metrów na drodze ekspresowej
  • 30 metrów na autostradzie.

Natomiast jeśli budowa garażu dotyczy terenu niezabudowanego, wówczas trzeba zachować odległość:

  • 15 metrów od drogi gminnej
  • 20 metrów od drogi wojewódzkiej
  • 25 metrów od drogi krajowej.

Warto zaznaczyć, że przepisy te nie mają odniesienia do dróg o innym przeznaczeniu, jak np. droga prywatna lub droga osiedlowa. Oczywiście odległość może być inna, jeśli zarząd drogi wyda zgodę na takie odstępstwo.

Minimalne wymiary garażu

Jasno wyznaczone są także minimalne wymiary garażu. Szerokość wjazdu lub wrót garażowych musi mieć minimum 2,3m. Natomiast stanowisko postojowe nie może być mniejsze niż 2,5 x 5m, ale między ścianą a autem należy zachować minimum 0,3m, co w praktyce oznacza, że minimalna szerokość garażu jednostanowiskowego to 3,1m, a dwustanowiskowego to 5,6m. Co ważne, garaż musi być też wyposażony w instalację elektryczną i wentylację oraz posadzkę ze spadkiem do wpustu kanalizacyjnego lub na nieutwardzony teren działki. Jeżeli garaż stoi w granicy działki, musi również zawierać ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

Planując budowę garażu, warto wziąć pod uwagę przepisy mówiące o odległości od granicy. Nie w każdym miejscu można bowiem taki budynek ustawić. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Zanim więc rozpoczniesz budowę garażu na swojej działce, sprawdź jakie warunki musisz spełnić, żeby zrobić to legalnie. Niemniej jednak nie musisz martwić się o jedno – zgodę sąsiada. To pozwolenie nie jest już wymagane w świetle Rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Bibliografia – podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 z późn. zm.)
  • Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zm.)

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.