Mapy geodezyjne - wszystko, co musisz wiedzieć w 2025 roku
Czym jest mapa geodezyjna, jakie dane zawiera i kiedy jest obowiązkowa? Jakie są rodzaje map geodezyjnych i czy każdy z nich jest dostępny od ręki?
Czytaj dalejCzym jest mapa geodezyjna, jakie dane zawiera i kiedy jest obowiązkowa? Jakie są rodzaje map geodezyjnych i czy każdy z nich jest dostępny od ręki?
Czytaj dalejBudowa domu bez formalności: teoria a praktyka. Czy rzeczywiście budowa na zgłoszenie (bez składania wniosku o pozwolenie na budowę) pozwala na sprawniejszy proces formalny?
Czytaj dalejBudowa domu bez pozwolenia w 2024 roku (na zgłoszenie) - jakie są zasady? Czy tzw. dom bez formalności rzeczywiście usprawni proces? Jak obecnie wyglądają przepisy i czy rząd planuje wprowadzić zmiany w ustawie - np. zwiększyć dopuszczalny metraż budynku powyżej 70 m2 pow. zabudowy? Sprawdzamy.
Czytaj dalejCzym jest rozbudowa domu i jaki zakres prac budowlanych obejmuje? Czy rozbudowa domu wymaga pozwolenia na budowę? Jakie odległości od sąsiadującej działki należy zachować i czy sąsiad może nie wyrazić zgody na rozbudowę? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy w naszym artykule.
Czytaj dalejCzym różni się rozbudowa od nadbudowy? Czy do rozbudowy domu wymagane jest pozwolenie na budowę? Jaki dom można zbudować wyłącznie na podstawie zgłoszenia? W artykule wyjaśniamy pojęcia: budowa, rozbudowa, nadbudowa, odbudowa, remont. Przedstawiamy również najważniejsze kwestie formalne.
Czytaj dalejMapa sytuacyjno-wysokościowa, określana również jako mapa do celów projektowych, wykonywana jest przez geodetę na podstawie aktualnego stanu zagospodarowania naszej działki. W artykule wyjaśniamy między innymi, jakie informacje zawiera mapa sytuacyjno-wysokościowa, kiedy należy ją sporządzić oraz...
Czytaj dalejW jakich sytuacjach możliwe jest złożenie zgłoszenia budowy bez uzyskania pozwolenia na budowę? W jakich przypadkach nie jest potrzebne nawet zgłoszenie? Nowelizacja ustawy w prawie budowlanym wprowadziła zmiany dotyczące m.in. obiektów i robót budowlanych. W artykule zebraliśmy dla Was najważnie...
Czytaj dalejDach dwuspadowy to prostota konstrukcji i spore możliwości aranżacyjne. Ten typ dachu jest wciąż popularny, a przede wszystkim tani w budowie. Jakie są wady i zalety dachu dwuspadowego? Sprawdź nasze inspiracje projektowe.
Czytaj dalejWybór ekipy budowlanej to decyzja, której z pewnością nie wolno podejmować pochopnie. Możemy jednak zrobić to sprawnie i skutecznie, kierując się wskazówkami, które zawarliśmy w artykule.
Czytaj dalejKierownik budowy to osoba niezbędna do nadzoru nad wszystkimi pracami budowlanymi prowadzonymi w ramach inwestycji. Pilnuje on nie tylko zgodności budowy z przygotowanym projektem, ale dba także o bezpieczeństwo ludzi. Nie każdy jednak może zostać kierownikiem budowy. Jakie uprawnienia musi mieć ...
Czytaj dalejWycięcie drzewa na działce można wykonać samodzielnie, ale niejednokrotnie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Trzeba również pamiętać o wszelkich niezbędnych formalnościach jeszcze zanim przystąpimy do prac. Ile kosztuje wycięcie drzewa lub krzewu i czy zawsze wiąże się to z opłatami?
Czytaj dalejDziałka pod budowę domu często oznacza konieczność dodatkowych prac. Zanim zaczniemy budowę musimy wyrównać teren, doprowadzić media lub usunąć przeszkadzające drzewa. Co trzeba zrobić zanim wbijemy pierwszą łopatę? Przeczytaj jak przygotować działkę pod budowę domu.
Czytaj dalejZanim zaczniesz budowę, musisz wszystko odpowiednio zaplanować. Uchroni Cię to od kosztownych błędów i zagwarantuje terminowość robót. Przeczytaj co musisz wiedzieć zanim zaczniesz budowę domu.
Czytaj dalejDrewniane budownictwo nie jest obecnie tak popularne w Polsce, jak technologie murowane. Mimo to niektórzy inwestorzy decydują się na dom szkieletowy lub dom z bali – przede wszystkim ze względu na szybsze tempo budowy. Porównajmy zatem najważniejsze cechy obu technologii wykorzystujących drewno ...
Czytaj dalejPrawidłowe zabezpieczenie wykopu na placu budowy jest bardzo ważne w kontekście zdrowia i życia osób tam przebywających. Zadanie to nie należy do łatwych i wymaga szczegółowej wiedzy budowlanej oraz odpowiednich uprawnień. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby kompetentnej, która za...
Czytaj dalejCzym jest dom szkieletowy? Jakie są różnice pomiędzy domem kanadyjskim, skandynawskim i niemieckim? Jakie są zalety i wady domów szkieletowych. Odpowiedzi na pytania zawarliśmy dla Was w artykule.
Czytaj dalejFormalności związane z projektem domu bywają skomplikowane. Kiedy planujesz budowę domu jednorodzinnego, musisz pamiętać o niezbędnych procedurach. Jak wygląda dokumentacja projektowa po zmianie przepisów i jakie pomieszczenia warto zaplanować w wymarzonym domu jednorodzinnym?
Czytaj dalejBudowa domu rozpoczyna się od wybrania projektu domu zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Który dokument Ciebie dotyczy? Kiedy musisz uzyskać WZ, a kiedy obowiązuje MPZP? Wyjaśniamy.
Czytaj dalejProjekt budowlany – czym różni się od projektu wykonawczego? Co powinien zawierać projekt domu, aby można było włączyć go do projektu budowlanego, koniecznego do uzyskania pozwolenia na budowę? Jakie parametry określa projekt wykonawczy?
Czytaj dalejZłożenie wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie, nie uprawnia inwestora do rozpoczynania robót budowlanych na działce. Zanim przejdziesz do realizacji swojego domu, musisz spełnić kolejne formalności i przygotować teren budowy. W jaki sposób? Odpowiadamy w artykule.
Czytaj dalej