Ponad 100 pytań do architekta o projekt domu! Zmiany, wybór projektu, koszty

100 pytań dotyczących wyboru projektu domu, wprowadzania w nim zmian, kosztów budowy i wielu innych aspektów, które nurtują inwestorów przed zakupem gotowego projektu domu. W poniższym artykule zebraliśmy ponad 100 pytań, które najczęściej padają ze strony naszych Klientów – oczywiście wraz z odpowiedziami naszego Architekta. Zapraszamy do lektury!

 

Ponad 100 pytań do architekta o PROJEKT DOMU!
Ponad 100 pytań do architekta o PROJEKT DOMU!

 

 

PYTANIA O CENĘ PROJEKTU, ZMIANY, ADAPTACJĘ I ZGODĘ AUTORA

 

1. Czy do projektów dołączane są zgody na zmiany i co obejmują?

Tak, do każdego projektu w Tooba.pl dołączona jest bezpłatna zgodna na zmiany. Jest to lista, na której figurują najczęstsze zmiany Inwestorów. Przy zakupie projektu warto poinformować naszego architekta o planowane zmiany – wówczas jeśli będą one wykraczać poza standardową listę, można je od razu dopisać. Jeśli pomysł na zmiany pojawi się dopiero po zakupie projektu, a zgody na konkretne zmiany nie będzie na liście, zawsze można zwrócić się do nas z prośbą o dodatkową, bezpłatną zgodę.

2. Czy na każdą zmianę można uzyskać zgodę autora projektu?

Można właściwie uzyskać zgodę na każdą zmianę i szczegóły ustalić z architektem na etapie adaptacji. Prosimy pamiętać jednak, że nie każda zmiana będzie opłacalna i niekiedy warto rozejrzeć się za innym projektem.

Więcej o zmianach w projektach domów przeczytasz w artykule "Zmiany w projekcie domu – kiedy są możliwe? Jakie są koszty? Sprawdzamy".

3. Ile kosztuje gotowy projekt domu z adaptacją, a ile projekt indywidualny?

Finalny koszt jest zależny od rodzaju i liczby wprowadzanych zmian. Jednak projekt gotowy z adaptacją może być nawet o połowę tańszy od projektu indywidualnego – wykonanego od samego początku na zamówienie Inwestora.

4. Czy mogę wykonać adaptację w Tooba.pl przy zakupie projektu?

W naszym sklepie mogą Państwo zakupić gotowy projekt, a także skorzystać z indywidualnej konsultacji z naszym architektem. Jednak w kwestii adaptacji, nie oferujemy bezpośrednio tego typu usług (wyjątkiem jest Bydgoszcz i okolice). Możemy natomiast polecić Państwu doświadczonych architektów wykonujących adaptacje w Państwa lokalizacji. Oczywiście na wszystkie zmiany wyrażamy bezpłatne zgody – nie trzeba więc zajmować się formalnościami.

5. Ile kosztuje adaptacja projektu?

Szczegóły i koszty zmian konsultuje się z wybranym projektantem adaptującym. Cena jest ustalana indywidualnie. Koszt zależy od ilości, rodzaju i stopnia skomplikowania zmian do wprowadzenia oraz od regionu. Adaptacja projektu zwykle trwa około miesiąca.

Dowiedz się więcej o adaptacji projektu domu! KLIKNIJ

6. Czy wraz z zamówionym projektem domu otrzymam dodatkowy egzemplarz?

Wraz z zamówieniem w Tooba.pl otrzymają Państwo 4 egzemplarze projektu – wszystkie należy złożyć w Urzędzie. Nie ma potrzeby, aby kupować piąty egzemplarz, ponieważ zawsze mają Państwo prawo uzyskać wgląd do złożonej dokumentacji w odpowiednim Urzędzie. Jednak jeśli z jakichś względów potrzebny jest jeszcze jeden egzemplarz, oczywiście jest taka możliwość – zwykle za dodatkową opłatą.

7. Czy projekt domu można kopiować/powielać?

Niestety projektów gotowych nie można kopiować. Niekiedy projektant adaptujący musi nanieść liczne zmiany, więc potrzebne są np. dodatkowe rysunki. Wówczas należy zwrócić się do nas o wystawienie zgody na ewentualne powielenie niektórych fragmentów projektu gotowego.

8. Czy można otrzymać projekt domu w wersji elektronicznej?

Domyślnie nie udostępniamy projektów gotowych w wersji elektronicznej – wysyłamy projekty w wersji papierowej. Istnieją jednak wyjątki – do niektórych projektów można zamówić wersję elektroniczną (jeśli jest taka możliwość, na stronie z projektem znajdą Państwo na dole taką informację w sekcji „Dedykowane dodatki”).

9. Czy projekt domu zakupiony w Tooba.pl można zwrócić lub wymienić?

Oczywiście istnieje możliwość zwrotu projektu zakupionego w naszym sklepie. Projekt musi być w nienaruszonym stanie, z zwrot musi nastąpić nie później niż w okresie 14 dni. Zakupiony projekt można również wymienić – o szczegóły warto zapytać naszego Konsultanta przed dokonaniem zakupu.

10. Czy można zamówić projekt domu w innej technologii (zmiana technologii np. z drewnianej na szkieletową lub z murowanej na płyty keramzytowe)?

To jedna z bardziej skomplikowanych zmian, jednak można jej dokonać na etapie adaptacji projekty gotowego. Niestety zmiana technologii porównywalna jest z przygotowaniem projektu od początku (wymagane będzie przerysowanie prawie całego projektu). Korzystniej jest wybrać projekt, który jest już przewidziany na pożądaną technologię. Jeśli bardzo zależy Państwu na konkretnych projekcie, oczywiście można dokonać takiej zmiany, ale szczegóły najlepiej przedyskutować z firmą, która specjalizuje się w wykonawstwie danej technologii. Dla przykładu, projektów domów drewnianych jest znacznie mniej na rynku niż projektów domów w technologii tradycyjnej - wykonawcy tej technologii są świadomi braków na rynku, dlatego warto zapytać daną firmę bezpośrednio o zmianę technologii w konkretnym projekcie, ponieważ często taka firma jest chętna przeprojektować projekt domu murowanego na swoją technologię całkowicie bezpłatnie. Taka zmiana jest spora, jednak nieistotna, o ile nie zmienia się kubatura budynku.

11. Czy można wykorzystać projekt bliźniaka do zbudowania pojedynczego, samodzielnego budynku jednorodzinnego?

Możliwa jest budowa domu jednorodzinnego z bliźniaka jako jednego segmentu, prawego lub lewego. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doświetleniu od strony ściany, która miała pierwotnie przylegać do drugiego domu.

12. Czy można wybrać wersję lustrzaną tylko dla danego elementu budynku z projektu domu (np. piwnicy, a reszty standardowej)?

Niestety nie można. Odbicie lustrzane musi obejmować cały projekt. Powodem takiego stanu rzeczy może być np. konstrukcja komina - wychodzi z piwnicy i przechodzi przez wyższe kondygnacje, więc zmiana w układzie piwnicy uniemożliwiłaby poprawne poprowadzenie komina.

13. Czy istnieją wersje gotowych projektów domów dopasowanych do terenów objętych szkodami górniczymi?

Niestety nie. Dostosowanie projektu do danego terenu odbywa się na poziomie adaptacji. Gotowe projekty są stworzone z myślą o przeciętnych warunkach stref klimatycznych. Architekt adaptujący dostosowuje projekt do strefy wiatrowej, śniegowej, przemarzania gruntu i terenów objętych szkodami górniczymi.

14. Czy można zakupić projekt domu letniskowy w wersji całorocznej?

Zazwyczaj jest to możliwe, jednak nie zawsze – szczegóły znajdą Państwo na stronie z danym projektem w naszym serwisie. Jeśli nie znajduje się tam informacja, że budynek może być przeznaczony na całoroczne użytkowanie, możliwe jest zaadaptowanie takiego projektu do wersji całorocznej. Konieczne będzie jednak zaadaptowanie systemu ogrzewania, docieplenie ścian zewnętrznych i dachu.

Sprawdź projekty domów letniskowych - TUTAJ.

 

 

PYTANIA O KOSZTY BUDOWY DLA DANEGO PROJEKTU

 

Koszty budowy domu - pytania do architekta
Koszty budowy domu - pytania do architekta

 

1. Jak obliczane są koszty budowy podane na stronie z projektem domu?

Koszty budowy podane na stronach z projektami domów, to w większości przypadków wyceny wskaźnikowe (suma iloczynów wskaźnika cenowego i ilości jednostek odniesienia). Przedstawia przybliżony, orientacyjny koszt (obecne ceny od podanych na stronie mogą się różnić o 15% w górę, ze względu na znaczny wzrost cen robocizny i materiałów w 2019 roku). Podane koszty wskaźnikowe przewidują budowę domu systemem zleconym. Są to kwoty netto. Finalny koszt zależny jest m.in.: od lokalizacji, materiałów i transportu, rabatów, wynagrodzeń wykonawców, użytkowanego sprzętu.

Najbardziej precyzyjną wycenę można ustalić zamawiając kosztorys inwestorski lub z konkretnymi wykonawcami, którzy złożą ofertę dla danego projektu, w danej lokalizacji i w danym regionie (w zależności od miejscowości, koszt może różnić się nawet o 30%). Dobrze jest zdobyć oferty od kilku wykonawców.

2. Czy do projektu domu otrzymam kosztorys inwestorski?

Do niektórych projektów posiadamy gotowe, aktualne kosztorysy inwestorskie – w takiej sytuacji istnieje możliwość dołączenia kosztorysu bezpłatnie do zamówienia z projektem domu. Jeśli dany projekt nie posiada opracowanego kosztorysu, proponujemy zamówienie takiego dokumentu w kwocie 450 zł brutto (czas oczekiwania na kosztorys to ok. 2 tygodnie).

Zamów kosztorys budowy domu - kliknij TUTAJ.

3. Co zawiera kosztorys budowy domu?

Zamawiając kosztorys w Tooba.pl otrzymają Państwo dokument zawierający wszystkie informacje niezbędne np. przy ubieganiu się o kredyt. Kosztorys składa się ze spisu materiałów, instalacji wewnętrznych (wskaźnikowo), spisu prac. W części pierwszej – najobszerniejszej – każda pozycja obliczana jest na podstawie katalogów nakładów rzeczowych (w rozbiciu na materiały, sprzęt oraz technologię). W drugiej części znajduje się kosztorys uproszczony (są to te same prace, co w części pierwszej, jednak opisane prościej) zawierający zestawienie materiałów, sprzętów, robocizny – wszystko z określonymi ilościami i cenami. W trzeciej części znajdą Państwo książkę przedmiarów, która jest przygotowywana na podstawie ukończonego dokumentu.

4. Czy mogą Państwo wycenić, ile będzie kosztować budowa domu do poszczególnych etapów – np. do stanu deweloperskiego?

Sugeruje się zamówienie kosztorysu inwestorskiego, w którym takie informacje będą zawarte. Po otrzymaniu kosztorysu warto udać się do wykonawcy, aby potwierdził koszty, przedstawiając ofertę budowy.

5. Czy budują Państwo domy? Czy można kupić w Tooba.pl projekt domu i zlecić Państwu budowę?

Tooba.pl to sklep internetowy z szeroką ofertą gotowych projektów domów. Zajmujemy się wyłącznie sprzedażą projektów gotowych, usługami konsultacyjnymi (z architektem). W zakres naszych usług nie wchodzi budowa domów. Jednak lata doświadczeń i istnienia na rynku budowlanym pozwalają nam polecać Państwu sprawdzonych wykonawców z różnych lokalizacji – dlatego zapraszamy do kontaktu i chętnie polecimy dobrego, uczciwego wykonawcę z Państwa okolicy.

 

 

PYTANIA O WYMIARY DOMU, POWIERZCHNIĘ, KONSTRUKCJĘ, FUNKCJONALNOŚCI

 

Konstrukcja domu, wymiary - zmiany w projektach domów
Konstrukcja domu, wymiary - zmiany w projektach domów

 

1. Czy można zmienić układ lub wielkość pomieszczeń?

Oczywiście można zmienić układ lub wielkość pomieszczeń w gotowym projekcie, ale na etapie adaptacji lub budowy (np. przez dostawienie/konfigurację ścianek działowych – z tym nie ma problemu, o ile np. jest odpowiedni strop na piętrze i waga ścianek będzie dla niego odpowiednia). Zmiany ścian nośnych lub słupków wymagają konsultacji z projektantem. Trzeba się zastanowić również, czy to się opłaca oraz czy taka zmiananie pomniejszy za bardzo pomieszczeń?

2. Czy można powiększyć lub zmniejszyć wymiary domu? Czy dostępne są warianty gotowych projektów z identycznym układem, ale w mniejszej lub większej wersji?

Często wśród dostępnych na naszej stronie gotowych projektów występują wersje danego projektu o mniejszym lub większym wymiarze. Jeśli taka wersja nie jest dostępna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką zmianę (powiększenie lub pomniejszenie domu) wprowadzić na etapie adaptacji. Należy jednak zwrócić uwagę czy WZ/MPZP, wielkość i warunki posiadanej działki, dopuszczają takie zmiany. Jednak tego typu zmiana może okazać się sporym wydatkiem (ponieważ trzeba dokonać poważnych zmian w rysunkach np. przeliczyć konstrukcję dachu). W takich sytuacjach nasi architekci proponują podobne projekty gotowe, które są dostosowane do Państwa oczekiwań i nie wymagają wprowadzania tak poważnych zmian, jak zmiana wymiaru domu.

3. Czy można zmienić wymiary zewnętrzne domu (zwężenie/wydłużenie budynku)?

Tak jak inne zmiany, tę również można wprowadzić, jednak odradzamy ją, ponieważ to duża ingerencja w konstrukcję budynku i może Państwa sporo kosztować na etapie adaptacji (zmiana wiąże się ze zmianą obrysu domu oraz zmianą konstrukcji dachu).

5. Czy można zmniejszyć projekt procentowo w powierzchni, aby zmieścił się na wybranej działce?

Proporcjonalne zmniejszenie wszystkich wymiarów budynku to bardzo skomplikowana zmiana, gdyż występują w projekcie elementy, które nie mogą ulec zmianom np. komin, schody, garaż, brama wjazdowa, drzwi. Zmniejszenie budynku może pogorszyć jego funkcjonalność. Odradzamy Państwu taką zmianę, ale jeśli jednak zdecydują się Państwo na taki krok, oczywiście nie ma problemu z wystawieniem przez nas bezpłatnej zgody na dokonanie nawet tak poważnej zmiany na etapie adaptacji.

6. Czy przed zakupem projektu mogę otrzymać wymiary, rysunki, rzuty budynku?

Do większości projektów możemy Państwu bezpłatnie udostępnić tego typu informacje. W tym celu prosimy o kontakt z naszym Działem Projektowym.

7. Czy w projekcie gotowym można usunąć lub dodać antresolę?

Oczywiście usunięcie lub dodanie antresoli z gotowego projektu domu jest możliwe – na etapie adaptacji. W przypadku usunięcia antresoli, należy zaprojektować strop nad salonem. Tym sposobem można zyskać dodatkową przestrzeń (pokój na poddaszu). W przypadku dodania/doprojektowania antresoli konieczna będzie rezygnacja z co najmniej jednego pomieszczenia na poddaszu/piętrze.

8. Czy w domu parterowym można doprojektować antresolę?

Można, jednak należy pomyśleć o zmianie stropu na silniejszy oraz o podniesieniu ścianki kolankowej, by zbudować wygodną antresolę. Zmiany wprowadza architekt adaptujący – na wszystkie zmiany wydajemy oczywiście bezpłatną zgodę autora projektu domu.

9. Co zrobić, jeśli wysokość domu (kalenicy) w projekcie gotowym jest większa niż wytyczne z MPZP/WZ? Czy można zmienić wysokość kalenicy?

Można zmienić wysokość kalenicy na etapie adaptacji projektu domu. Konieczne będzie głębsze osadzenie budynku lub obniżenie poszczególnych kondygnacji, obniżenie ścianki kolankowej i zmniejszenie kąta nachylenia dachu. Może to jednak pogorszyć funkcjonalność pomieszczeń na poddaszu. Należy pamiętać, że minimalna wysokość pomieszczeń to 2,5 m, a średnia wysokość poddasza – min. 2,2 m.

10. Czy można w projekcie domu oddzielić kuchnię od salonu?

Istnieje możliwość oddzielenia kuchni od salonu w projekcie gotowym – za pomocą ścianek działowych. Zmiana jest dokonywana na etapie adaptacji lub nawet budowy (gdyż zmiany tej nie trzeba wprowadzać do projektu, o ile kominy i schody pozostaną w tym samym miejscu).

11. Czy można podnieść podmurówkę?

Taka zmiana jest możliwa ze względu na zgodę na zmianę poziomu osadzenia budynku dołączoną do projektu w Tooba.pl. Zmianę wprowadza się na etapie adaptacji. Podniesienie podmurówki wpłynie jednak na liczbę schodów przy ganku i tarasie, co może wygenerować dodatkowy koszt.

12. Czy istnieje możliwość usunięcia wykusza/wyrównania ściany?

Wykusz pełni funkcję dekoracyjną, dodatkowo powiększa powierzchnię wewnętrzną w miejscu, w którym występuje. Można go usunąć i np. zamienić tradycyjnymi oknami na etapie adaptacji.

13. Czy można podnieść wysokość danej kondygnacji w gotowym projekcie domu?

Można wprowadzić taką zmianę, jednak warto pamiętać, że wpłynie ona na całościową wysokość budynku. Wymagane będzie również ponowne przeliczenie konstrukcji schodów, co może okazać się kosztowne.

14. Czy można przesunąć w inne miejsce ściany nośne w projekcie domu?

Taka zmiana wymaga ponownych obliczeń konstrukcyjnych, ale jest możliwa na etapie adaptacji. Kupując projekt w Tooba.pl otrzymają Państwo oczywiście zgodę na dokonanie takiej zmiany – wysyłamy ją bezpłatnie z projektem domu.

15. Czy można zmienić materiały budowlane przewidziane w projekcie domu?

Zmiana materiałów budowlanych jest możliwa przy adaptacji projektu. Należy zachować tę samą technologię i pamiętać o tym, że zmianę grubości ścian zewnętrznych należy zaznaczyć w projekcie, ponieważ w wyniku zmiany grubości ścian zmienia się również powierzchnia zabudowy. Zmiana materiałów użytych do pokrycia dachu z lżejszych na cięższe może wymagać przeliczenia konstrukcji dachu, co wykona architekt adaptujący.

 

 

PYTANIA O ZMIANY DOTYCZĄCE DACHU LUB ZADASZENIA W PROJEKCIE DOMU

 

Zmiany w konstrukcji dachu w projekcie domu
Zmiany w konstrukcji dachu w projekcie domu

 

1. Czy można zadaszyć taras w projekcie domu – wysunąć połać dachową lub wykonać daszek nad tarasem?

Oczywiście zadaszenie tarasu jest możliwe na etapie adaptacji. Zadaszenie może przyjąć postać prostego daszku lub przedłużenia połaci dachu. Jednak ze względu na modyfikacje w obrębie dachu bywa to droga opcja. Często wymaga przedłużenia połaci dachu (zmiany konstrukcji dachu z ingerencją w wygląd budynku) i wykonania podparcia w postaci filarów dla dachu. Mniej inwazyjne jest dostawienie na tarasie konstrukcji samonośnej. Należy pamiętać, że zadaszenie tarasu powinno mieć niewielki spadek, aby woda opadowa mogła być odprowadzana.

Sprawdź kolekcję projektów domów z tarasem!

2. Czy można usunąć zadaszenie tarasu?

Jak najbardziej jest to możliwa do wykonania zmiana – na etapie adaptacji. Taka zmiana uprości konstrukcję dachu, a także przyczyni się do zmniejszenia kosztów jego budowy.

3. Czy można wydłużyć zadaszenie na ganku przed domem?

To możliwa i częsta zmiana dokonywana w projektach domów na etapie adaptacji. Może być konieczne zastosowanie filarów wspierających zadaszenie.

4. Czy mogę otrzymać informację, jaka jest powierzchnia dachu, zanim kupię projekt?

Oczywiście, przed zakupem projektu domu w Tooba.pl mogą Państwo otrzymać taką informację. W tym celu prosimy o kontakt z naszym Działem Projektowym.

5. Czy można zmienić w projekcie gotowym kąt nachylenia dachu?

Jest to możliwa i dość często wprowadzana zmiana w projektach gotowych. Wymaga ona wykonania nowych rysunków konstrukcji dachu i ponownego wyliczenia kosztu dachu - jest to pracochłonne, więc trzeba się liczyć z większym kosztem adaptacji projektu. W takiej sytuacji zwykle proponujemy inny projekt, który będzie miał podobny układ wnętrz, ale kąt nachylenia dachu idealnie dostosowany do wymagań zawartych w planach miejscowych lub warunkach zabudowy.

6. Czy można obniżyć/podwyższyć dach (podwyższenie lub skrócenie ścianki kolankowej)?

Możliwa jest zmiana wysokości ścianki kolankowej – na etapie adaptacji. Jej podwyższenie może polepszyć funkcjonalność pomieszczeń na piętrze. Należy jednak uważać, gdyż zbytnie podwyższenie ścianki kolankowej może zaburzyć proporcję bryły domu.

7. Czy można usunąć ściankę kolankową w projekcie?

Można wprowadzić taką zmianę na etapie adaptacji, jednak o wysokość ścianki kolankowej zmniejszy się wysokość pomieszczeń na poddaszu. Wówczas mogą one stracić swą funkcjonalność, a poddasze będzie mogło pełnić jedynie funkcję strychu.

8. Czy można zmienić pokrycie dachu?

Zmiana pokrycia dachu przewidzianego w projekcie domu jest możliwa, ale w zależności od wagi materiału pokrycia, na jaki konstrukcja została ustalona w projekcie. Jeśli nie ma dużej różnicy między materiałem przewidzianym w projekcie, a tym, na który ma być wymienione, to nie będzie problemu (brak zmian w konstrukcji).

Przykład:

Zamiana ceramiki na blachodachówkę – taka zmiana nie będzie powodować komplikacji i jest możliwa (brak zmian konstrukcyjnych, ponieważ blachodachówka jest lżejsza).
Zamiana blachodachówki na ceramikę – konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji dachu, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami (jednak zmiana jest możliwa, tylko nie zawsze opłacalna).

9. Czy można zmienić strop – materiał z jakiego jest wykonany?

Zamiana stropu przewidzianego w projekcie na inny – np. drewniany – jest możliwa, jednak prawdopodobnie będzie się to wiązało z dodatkowym kosztem. Nie zalecamy jednak zmiany stropu żelbetowego na drewniany przy murowanym domu z poddaszem/piętrem (gdyż wymaga on silniejszego stropu, a drewniany jest raczej przeznaczony do parterowych domów i konstrukcja nośna może nie wytrzymać obciążeń domu). Zmiana stropu gęstożebrowego na drewniany może wiązać się z brakiem możliwości przeznaczenia poddasza na cele mieszkalne (a jedynie będzie mógł zostać tam zaadaptowany strych). Z kolei zmiana stropu z drewnianego na gęstożebrowy w domu parterowym jest możliwa, jednak nie ma potrzeby, by jej dokonywać, gdyż parterowce nie wymagają silniejszych stropów niż drewniane.

10. Czy można zmienić rodzaj/styl dachu na inny (np. dwuspadowy na czterospadowy)?

Zmiana dachu przewidzianego w projekcie domu na inny – np. dwuspadowy na czterospadowy – jest możliwa na etapie adaptacji. Może to się wiązać ze sporymi kosztami i np. koniecznością przeprojektowania również fundamentów na bardziej wytrzymałe (jeśli konstrukcja pożądanego dachu będzie cięższa, niż ta uwzględniona początkowo w projekcie).

11. Czy można zabudować podcień tarasowy?

To możliwe na etapie adaptacji. Taki zabieg powiększy powierzchnię użytkową budynku. Dodatkowo zabudowanie podcienia tarasowego będzie opłacalne, gdy nad podcieniami w projekcie widnieje połać głównego dachu. Zabieg będzie z kolei nieopłacalny, jeśli w projekcie przewidziane są dodatkowe daszki (wówczas konieczne są spore zmiany w konstrukcji dachu, jednak dalej jest to możliwe do zrealizowania).

12. Czy można zlikwidować podcień w projekcie domu?

Likwidacja podcienia w projekcie domu to bardzo częsta i prosta do realizacji zmiana. Nie jest to zmiana wymagająca ingerencji w konstrukcję budynku, więc nie będzie kosztowna.

13. Czy można doprojektować w gotowym projekcie domu wole oko w dachu?

Oczywiście jest taka możliwość na etapie adaptacji projektu. Wole oczka doświetlają poddasze oraz poprawiają walory wizualne budynku. Z drugiej strony generują dodatkowe koszty (wyższy koszt robocizny), więc warto przemyśleć decyzję.

14. Na jaką strefę śniegową będzie odpowiedni dach przewidziany w projekcie?

Większość projektów domów z naszej bazy Tooba.pl jest przygotowana na I lub II strefę ściegową. Adaptacji do innej strefy może dokonać architekt adaptujący.

15. Jaka jest strefa śniegowa i wiatrowa projektów?

Najczęściej w gotowych projektach uwzględnia się I strefę wiatrową oraz I lub II strefę śniegową.

16. Która kalenica w projekcie domu jest kalenicą główną, jeśli występuje w części mieszkalnej i garażu?

Przyjmuje się, że główną kalenica jest ta nad częścią mieszkalną. Wiele jednak zależy od interpretacji. Warto skonsultować tę kwestię w urzędzie gminy właściwym dla miejsca realizacji inwestycji.

17. Czy można obniżyć kalenicę przewidzianą w projekcie domu?

Jak najbardziej można obniżyć kalenicę na etapie adaptacji projektu. W tym celu należy zmienić kąt nachylenia dachu.

18. Jak rozumiana jest wysokość „okapu” w zapisach Warunków Zabudowy?

Wg zapisów z WZ o maksymalnej wysokości do okapu dachu nie większej niż X metrów, okap dachu to najniższa krawędź połaci dachowych.

Sprawdź definicję "okapu" w prawie budowlanym: https://pl.wikipedia.org/wiki/Okap_(budownictwo) 

 

 

PYTANIA O OGRZEWANIE UWZGLĘDNIONE W PROJEKCIE DOMU ORAZ O OCIEPLENIE

 

 

Ogrzewanie domu, sposób rozprowadzania ciepła i inne zmiany w projektach gotowych.
Ogrzewanie domu, sposób rozprowadzania ciepła i inne zmiany w projektach gotowych.

 

1. Jaki rodzaj ogrzewania występuje w projektach domów? Czy można zmienić instalację systemu grzewczego?

Większość projektów gotoywch przewiduje ogrzewanie na gaz (rzadziej kocioł na paliwo stałe). Jeśli działka ma możliwość przyłączenia się do instalacji gazowej, to najlepiej pozostać przy sugerowanej w projekcie metodzie (nawet jeśli nie ma, to można skorzystać z butli). Jednak można dokonać zmiany metody ogrzewania (np. gdy ktoś nie może się podłączyć do gazu lub zwyczajnie nie chce w taki sposób ogrzewać domu) oraz metody rozprowadzania ciepła (grzejniki, podłogówka). Należy sprawdzić, czy w projekcie znajdzie się odpowiednia przestrzeń na kotłownię (można również powiększyć któreś z pomieszczeń kosztem innego, by kotłownia miała odpowiednie wymiary lub zdecydować się na garaż z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym). Architekt adaptujący zmienia instalację i podaje szczegóły całej operacji. Przy zmianie systemu ogrzewania z zaprojektowanego na inny, projekt tej instalacji wykona firma wykonawcza, która zajmuje się konkretną technologią grzewczą.

2. Czy można zmienić ogrzewanie gazowe na pompę ciepła?

Zmiana ogrzewania gazowego przewidzianego w projekcie domu na pompę ciepła jest całkowicie bezproblemowa. Architekt adaptujący dokonuje korekty w projekcie.

3. Czy do projektu domu dołączana jest charakterystyka energetyczna (lub jest podany wskaźnik EP, EK, EU)?

Do każdego projektu domu zakupionego w Tooba.pl otrzymują Państwo bezpłatnie charakterystykę energetyczną budynku. Podane w pytaniu wskaźniki są oczywiście zawarte w projekcie. Istnieje możliwość uzyskania tych informacji przed zakupem projektu – w tym celu prosimy o kontakt z naszym Działem Projektowym.

4. Ile powinien wynosić wskaźnik EP?

Obecnie (2020 rok) EP może wynosić maksymalnie 95 kWh/m2 na rok, a od 2021 jego wartość nie może przekroczyć 70 kWh/m2 na rok.

5. Jakie są koszty ogrzewania domu w konkretnym projekcie? Jak obliczyć wydajność opałową i roczne spalanie?

Koszty ogrzewania domu zależne są od wybranego źródła ciepła. Projekty znajdujące się w naszym serwisie spełniają obowiązujące normy i warunki techniczne, więc prezentowane domy są bardzo ciepłe. Wszystkich obliczeń można natomiast dokonać za pomocą kalkulatorów dostępnych w internecie, ustawiając standard energetyczny na 90, np. na stronie pod linkiem: http://vaillant-partner.pl/kalkulatory-on-line/kalkulator-kosztow-ogrzewania-domu-i-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej/

6. Czy można zastosować ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ciepła?

To dobra metoda ogrzewania, jednak sugerowana jako rozwiązanie alternatywne (przez uciążliwość codziennego użytkowania). Kominek nie zapewnia również stałej temperatury grzania.

Sprawdź kolekcje projektów domów z kominkiem! Kliknij TUTAJ.

7. Czy kominek może być głównym źródłem ogrzewania domu?

Może, o ile jest podłączony do instalacji grzewczej. Może to być system dystrybucji gorącego powietrza ( DGP) do innych pomieszczeń, w których nie znajduje się kominek lub płaszcza wodnego, który ogrzewa wodę płynącą rurami do grzejników.

8. Czy można usunąć kominek z projektu domu?

Jak najbardziej można usunąć kominek z projektu domu na etapie adaptacji. Taki zabieg obniży koszty budowy domu!

9. Czy można dodać kominek np. w salonie, jeśli projekt go nie uwzględnia?

Podobnie jak możliwe jest usunięcie kominka w gotowego projektu domu, tak samo można ten element dodać na etapie adaptacji. Dodanie kominka wiąże się jednak z koniecznością postawienia dodatkowego komina, co zwiększy koszty budowy domu i zajmie przestrzeń użytkową.

10. Czy można zmienić umiejscowienie kominka w projekcie domu?

Można dokonać takiej zmiany na etapie adaptacji projektu gotowego. Najlepiej, by kominek znajdował się w centralnej części domu. Należy uważać, by komin przebiegający przez poddasze nie pogorszył funkcjonalności pomieszczeń na piętrze, gdyż podczas zmiany lokalizacji kominka przesunięty zostanie komin, który w innym niż pierwotnie wyznaczonym miejscu, będzie przechodzić przez drugą kondygnację oraz dach.

11. Czy można mieć piec na paliwo stałe w domu drewnianym?

Nie ma przeciwwskazań do zastosowania takiego rozwiązania – w każdym projekcie domu w technologii drewnianej można zastosować ogrzewanie na paliwo stałe.

12. Ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe – czy można zmienić sposób rozprowadzania w projekcie?

Standardowo w większości projektów przewidziane jest rozprowadzanie ciepła za pomocą grzejników (niekiedy ogrzewanie podłogowe jest uwzględnione, ale tylko w wybranych pomieszczeniach). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić sposób rozprowadzania ciepła na etapie adaptacji projektu.

13. Czy można zmienić lokalizację kotłowni w projekcie domu?

Zmiana lokalizacji kotłowni w gotowym projekcie jak najbardziej jest możliwa na etapie adaptacji. Niestety wiąże się to z przeniesieniem komina z obecnej kotłowni, a to podwyższy koszty adaptacji.

14. Czy w gotowym projekcie domu jest określony rodzaj ocieplenia?

Oczywiście, projekty domów zawierające takie informacje. Projekt uwzględnia standardowe, zgodne z przepisami ocieplenie, które jest dostosowane do ogólnych warunków klimatycznych. Rodzaj ocieplenia można zmienić na etapie adaptacji.

15. Czy można zmienić kocioł na paliwo stałe na ogrzewanie gazowe?

Oczywiście taka zmiana jest możliwa. Niektóre projekty domów posiadają zarówno wersję z ogrzewaniem na paliwo stałe, jak i z ogrzewaniem gazowym – przed zakupem zachęcamy więc do kontaktu z naszym Działem Projektowym, który przekaże Państwu informację, czy dany projekt posiada wersję z alternatywnym rodzajem ogrzewania. Jeśli projekt nie posiada innej wersji, możliwe jest zamówienie aneksu, w którym będzie uwzględniona zmiana rodzaju ogrzewania.

16. Czy każdy gotowy projekt domu jest dostosowany do zainstalowania paneli fotowoltaicznych/kolektorów słonecznych?

W projekcie przewidziane jest najczęściej ogrzewanie gazowe, jednak jest możliwość, by na etapie adaptacji wprowadzić kolektory/panele fotowoltaiczne.

17. Czy instalacja rekuperacji nie będzie kolidować z kominkiem?

Budynek, w którym ma być zainstalowany rekuperator, musi być bardzo szczelny. Tradycyjny komin sprawia, że rekuperacja jest nieefektywna. Kominek jest dopuszczalny, jednak powinien wówczas być oddzielony od pomieszczenia (np. szybą).

18. Dlaczego na projekcie domu nie ma kotłowni?

Prawdopodobnie w takim projekcie gotowym przewidziane jest ogrzewanie piecem gazowym. Wówczas nie wymaga on kotłowni i może być np. umieszczony w łazience lub w kuchni.

 

 

PYTANIA O OKNA I DRZWI UWZGLĘDNIONE W GOTOWYM PROJEKCIE DOMU

 

Zmiany w drzwiach, oknach i bramach - projekt gotowy
Zmiany w drzwiach, oknach i bramach - projekt gotowy

 

1. Czy można zmienić lokalizację okien w projekcie gotowym (lub ich rodzaj i liczbę)?

Wszystkie zmiany w zakresie stolarki otworowej (okna, drzwi, bramy wyjazdowe) są możliwe na etapie adaptacji projektu domu.

2. Czy można doprojektować lukarnę doświetlającą poddasze?

Doprojektowanie lukarny jest możliwe na etapie adaptacji projektu domu. W tym celu architekt sprawdza parametry konstrukcji dachu i w razie konieczności je wzmocnia.

3. Czy można usunąć lukarnę uwzględnioną w projekcie domu?

Oczywiście tak samo, jak można doprojektować lukarnę, można również ją usunąć z projektu gotowego. Taki zabieg zmniejszy jednak powierzchnię użytkową pomieszczenia i zmniejszy dostęp światła dziennego. Z drugiej strony uprości realizację projektu i zmniejszy koszty budowy. Należy wówczas zadbać o doświetlenie pomieszczenia np. oknami dachowymi.

4. Czy można zmienić bramę wjazdową do garażu?

Nie ma problemu ze zmianą np. podwójnej bramy garażowej na dwie pojedyncze, czy też zastosowanie innych przekształceń – wszystkich dokonuje się na etapie adaptacji.

5. Czy można przenieść drzwi wejściowe w inne miejsce, niż przewiduje projekt gotowy?

Można przenieść drzwi wejściowe w inne miejsce, ale dobrze jest dopilnować, by drzwi te nie prowadziły bezpośrednio np. do salonu, a miały jeszcze jakiś wiatrołap (np. w postaci zabudowanej werandy na zewnątrz).

 

 

PYTANIA O WENTYLACJĘ W PROJEKCIE DOMU

 

Projekt wentylacji mechanicznej
Projekt wentylacji mechanicznej

 

1. Czy można zmienić rodzaj wentylacji przewidziany w projekcie gotowym?

Standardowo w projektach gotowych przewidziana jest =wentylacja grawitacyjna, jednak na etapie adaptacji można dokonać zmiany np. na system rekuperacji. Warto przeprowadzić taką zmianę, ponieważ od 2021 roku – od momentu, gdy wejdą w życie nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynku – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może stać się obowiązkową instalacją. Nowe przepisy dążą bowiem do ograniczenia energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania budynku na ciepło (obniżania wartości wskaźnika EP). W praktyce oznacza to, że nowe domy mają być coraz bardziej energooszczędne. W 2014 roku wskaźnik EP wynosił maksymalnie 120 kWh/(m2rok), w 2017 - 95 kWh/(m2rok), a od 2021 roku – wartość ta będzie mogła wynieść maksymalnie 70 kWh/(m2rok). Niektórzy inwestorzy uważają, że aby sprostać nowym przepisom wystarczy zwiększyć izolację ścian do np. 30 cm. W praktyce natomiast okazuje się, że takie poprawienie izolacji niewiele zmienia… Decydujący wpływ na wartość współczynnika EP ma mieć bowiem – wg nowych warunków technicznych – sposób ogrzewania domu i jego wentylacji. A systemem, który najbardziej zmniejszy zapotrzebowanie budynku na energię, jest rekuperacja, ponieważ odzyskuje ona ciepło z wywiewanego powietrza.

2. Czy można zlikwidować komin wentylacyjny w kuchni?

W kuchni powinna zostać zachowana wentylacja. Komin może zostać ewentualnie zastąpiony otworem wentylacyjnym w ścianie (jednak jest to mniej praktyczne).

 

 

PYTANIA O WIATĘ GARAŻOWĄ LUB GARAŻ 

 

Dom z garażem czy bez? Pytania o zmiany w projektach domów
Dom z garażem czy bez? Pytania o zmiany w projektach domów

 

1. Czy można zabudować wiatę, aby powstał garaż?

Jest możliwe. Należy dobrać odpowiednią bramę garażową oraz wentylację zgodną z przepisami prawa budowlanego.

2. Czy garaż jest objęty warunkami zabudowy lub miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

Tak, szczegółowe warunki budowy garażu (np. czy ma być w bryle domu, czy może być wolnostojący lub w jakiej odległości od granicy działki może się znajdować) są określone w przywołanych dokumentach.

Przeczytaj także >> Projekt domu - z garażem czy bez? Sprawdzamy opłacalnosć.

3. Kiedy budowa wiaty musi być zgłoszona? Kiedy pozwolenie na budowę?

Jeśli wiata ma powierzchnię do 50 m2, wymagane jest jedynie zgłoszenie. Jeśli powierzchnia zostaje przekroczona, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

4. Kiedy trzeba zgłosić budowę garażu lub altany, a kiedy wystarczy zgłoszenie?

Garaż do 35 m2 można budować po zgłoszeniu zamiaru rozpoczęcia budowy (do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego). Musi on być budynkiem wolnostojącym. Garaż większy niż 35 m2 lub mający 2 kondygnacje, wymaga pozwolenia na budowę. Gdy liczba takich przydomowych budynków (garaże, wiaty, ganki itp.) przekracza 2 na każde 500 m2 powierzchni działki, to konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

5. Czy można zmniejszyć powierzchnię garażu np. dwustanowiskowego na jednostanowiskowy?

To możliwe na etapie adaptacji. Zabieg ten nie wymaga większych zmian konstrukcyjnych dachu, gdyż zostanie on jedynie skrócony przy zachowaniu obecnej długości krokwi i kąta nachylenia połaci.

6. Czy istnieje możliwość powiększenia garażu do dwustanowiskowego?

Poszerzenie garażu jest możliwe i nie jest to skomplikowana zmiana, gdyż nie wymaga to zmiany konstrukcji dachu. Dach zostanie wydłużony z kierunkiem kalenicy (najwyższej krawędzi dachu). Często projekty domów posiadają różne wersje - z garażami o różnej wielkości, liczbie miejsc lub bez garażu.

7. Czy można doprojektować strych nada garażem w gotowym projekcie domu?

Poziom stropu nad garażem bywa niższy niż nad pozostałą częścią budowli, dlatego przejście z poddasza domu na poddasze garażu nie jest możliwe. By zaadaptować strych nad garażem, najlepiej jest doprojektować przejście z rozkładanymi schodami z garażu.

8. Czy w projekcie domu bez garażu można go doprojektować?

Tak, jest to możliwe. Najlepiej dobudować go do tej części elewacji, która nie ma zaplanowanych otworów lub ma ich najmniej.

9. Czy można zmienić przeznaczenie garażu na część użytkową lub usługową (zmiana funkcjonalności)?

Zmiana funkcjonalności garażu jak najbardziej jest możliwa na etapie adaptacji. Może się to wiązać ze zmianą bramy wjazdowej na tradycyjne okna oraz usunięciem przejścia do kotłowni, jednak nie wygeneruje to wysokich kosztów adaptacji.

10. W projekcie domu jest piwnica. Można w niej doprojektować garaż?

Jeżeli wymiary piwnicy są odpowiednie, można na etapie adaptacji dokonać takiej zmiany. Konieczne będzie doprojektowanie zjazdu i bramy wjazdowej.

11. Jakie są minimalne wymiary garażu w projekcie?

Szerokość dla jednego samochodu to 3,1 m (2,5 + 2 x 0,3), a dla dwóch samochodów – 5,6 m (2 x 2,5 + 2 x 0,3).

 

 

PYTANIA O TARASY, BALKONY ORAZ INNE ELEMENTY ZEWNĘTRZNE DOMU

 

Projekt domu z zadaszonym tarasem - pytania o zmiany w projektach
Projekt domu z zadaszonym tarasem - pytania o zmiany w projektach

 

1. Czy w projekcie domu można dodać balkon?

Dodanie balkonu to bardzo popularna zmiana i jest ona jak najbardziej możliwa. Na etapie adaptacji architekt zaprojektuje balkon z odpowiednimi podporami i wzmocnieniami dla jego konstrukcji. Warto przy tym pamiętać, że budowa balkonu może podwyższyć koszty budowy domu.

2. Czy można usunąć podpory/filary pod balkonem?

Jest to możliwe, jednak wiąże się to z rezygnacją z balkonu lub zastosowaniem innej formy słupków podpierających.

3. Czy można dowolnie zmienić elewację przewidzianą w projekcie domu?

Oczywiście jest to możliwa i bardzo popularna zmiana. To zabieg ,,kosmetyczny’’, który wykonuje się na etapie adaptacji. Zakres zmian w tym zakresie jest dowolny pod względem materiałów czy stylu. Należy jednak pamiętać, że wraz ze zmianą materiałów, zmienić się również może grubość ścian (a tym samym zmieni się powierzchnia zabudowy).

Projekty domów z nowoczesną elewacją! Sprawdź >>

4. Czy można usunąć narożne wsporniki w projekcie domu?

Można, to zmiana, której dokonuje się na etapie adaptacji. Narożne wsporniki pełnią funkcję estetyczną.

5. Czy można zmienić lokalizację tarasu np. z lewej na prawą stronę domu?

Jeśli wymagana odległość od granicy działki zostanie zachowana, to oczywiście można dokonać takiej zmiany na etapie adaptacji. Należy jednak zmodyfikować stolarkę okienną np. zamiana zwykłych okien na balkonowe/tarasowe po stronie, na którą taras ma zostać przeniesiony.

 

 

PYTANIA O INSTALACJĘ WOD-KAN W PROJEKCIE DOMU

 

Instalacja wod-kan w projekcie domu
Instalacja wod-kan w projekcie domu

 

1. Czy można zmienić lokalizację łazienki w projekcie domu lub doprojektować dodatkową?

Można dokonać takiej zmiany na etapie adaptacji projektu gotowego.

2. Czy projekty domów mają określony sposób odprowadzania ścieków?

Sposób odprowadzania ścieków ustalany jest na etapie adaptacji projektu domu. Czy będzie szambo, czy kanalizacja – zależy od warunków zabudowy i dostępności mediów na działce.

3. Czy toaleta musi być podłączona do sieci kanalizacyjnej?

Toaleta nie musi być podłączona do sieci kanalizacyjnej – maja Państwo dowolność w tej kwestii. Bywa również tak, że na działce nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej i wówczas dostępne są alternatywne rozwiązania np. szambo lub oczyszczalnia ścieków.

4. Czy na budowę szamba trzeba mieć pozwolenie?

Przy zgłoszeniu nie jest wymagany projekt budowlany sporządzony przez projektanta. Dokumentację można przygotować samodzielnie. Na zgłoszenie można zbudować bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3, większe zbiorniki wymagają pozwolenia na budowę.

 

 

PYTANIA O SCHODY UWZGLĘDNIONE W PROJEKTACH DOMÓW

 

Pytania do architekta o schody w projektach domów
Pytania do architekta o schody w projektach domów

 

1. Czy można zastosować schody ze spocznikiem?

Tak, ale zabieg ten może wymagać całkowitego przeprojektowania schodów. Należy dokonać odpowiednich pomiarów przestrzeni, w której mają znajdować się schody, by ocenić, czy można dokonać takiej zmiany. Zmiana ta może spowodować zmniejszenie się przestrzeni któregoś z pomieszczeń. Zmiany tej dokona architekt adaptujący, który przeliczy konstrukcję i w razie potrzeby zaplanuje dodatkowe wzmocnienia na rzecz schodów. 

2. Czy można zmienić technologię/konstrukcję schodów (np. wyciągnięcie schodów o 3 stopnie do przodu)?

Tak, można dokonać zmian w technologii lub konstrukcji schodów. Zmiany tej dokonuje się na etapie adaptacji projektu domu u lokalnego architekta.

3. Czy można zaprojektować schody na poddaszy, jeśli gotowy projekt domu przewiduje tylko właz?

Aby zaadaptować schody konieczna może być rezygnacja z któregoś z pomieszczeń, co wpłynie na funkcjonalność budynku. Można również pomniejszyć jedno z pomieszczeń i powiększyć komunikację, gdzie będzie można zaprojektować jednobiegowe schody wzdłuż ściany.

 

 

PYTANIA O FUNDAMENTY I PIWNICĘ

 

Fundamenty i piwnica - pytania do architekta
Fundamenty i piwnica - pytania do architekta

 

1. Jak wygląda posadowienie fundamentów?

Na początku należy określić lokalne warunki gruntowe ( skład i nośność). Trzeba również określić głębokość przemarzania gruntu i posadowić fundament poniżej tej głębokości (żeby objętość zamarzającej wody się nie zmieniała). Przeciętnie w Polsce budynki są stawiane na płytkim fundamencie bezpośrednim (przenosi obciążenia na grunt przez własną potrzebę) – składa się on ze ścian fundamentowych postawionych na żelbetonowych ławach. Przeważnie fundament ten ma 0,8-1,4 m wysokości. Przy lekkich budynkach (np. drewnianych) można wykonać uproszczony fundament (złożony tylko ze ścian fundamentowych bezpośrednio opartych na gruncie – bez ław). Natomiast gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, należy położyć płytę fundamentową pod całą powierzchnią budynku (równomiernie przenosi obciążenie). Z kolei gdy podłoże ma słabą nośność, należy wymienić niestabilne warstwy na grunt nadający się pod fundamenty lub wykonać fundament pośredni (głęboki, w postaci np. żelbetowych pali, studni, ścian szczelinowych – przenoszą obciążenie w bardziej stabilne strefy gleby i dopiero na nim opiera się fundament właściwy – to jednak rozwiązanie bardzo kosztowne).

2. Ławy czy płyty fundamentowe, czy może lekki fundament?

  • Ławy – wzniesionymi na nich ścianami fundamentowymi są najbardziej popularne przy technologii murowanej wszędzie tam, gdzie grunt ma odpowiednią nośność. Należy zastosować hydroizolację, by zabezpieczyć budynek przed wodami gruntowymi.
  • Płyty – krótszy czas budowy (nawet o 2 tygodnie, ponieważ wiąże się z szybszym schnięciem i mniejszą ilością prac), mniejsze koszty. Płyta nadaje się na grunty o słabszej nośności, bez konieczności robienia fundamentów pośrednich (ponieważ ciężar rozkłada się równomiernie na całą jej powierzchnię).
  • Lekki fundament pod dom drewniany – dom szkieletowy, drewniany, z izolacyjnych paneli strukturalnych – tego typu domy są lżejsze, więc nie potrzebują tak masywnych fundamentów. Można zastosować: ławy fundamentowe (mniejsze niż standardowo), płytę fundamentową lub lekkie i oszczędne fundamenty słupowe. Słupy są polecane, dy warunki gruntowo-wodne nie są najlepsze, a budynek ma mieć niewielki ciężar.

3. Czy można zmienić rodzaj fundamentów przewidzianych w projekcie domu?

Najczęściej w projektach domów przewidziany jest fundament tradycyjny (ławy i ściany fundamentowe). Można zmienić określony rodzaj na etapie adaptacji, o ile po przeprowadzeniu badania gruntu (ekspertyza geologiczna) nie będzie przeciwwskazań (nośność gruntu, wody gruntowe itd.).

4. Czy można podwyższyć fundamenty – np. o dwa bloczki?

Można dokonać takiej zmiany na etapie adaptacji, podczas osadzania projektu na działce. Jednak taka zmiana będzie wymagała również ingerencji w układ podjazdu do garażu (może być kłopotliwy, zwłaszcza zimą). By to usprawnić, należałoby obniżyć posadzkę garażu.

5. Projekty domów bez piwnicy – czy można doprojektować piwnicę (na całości lub w części podstawy)?

Oczywiście można dokonać takiej zmiany na etapie adaptacji, jednak taki zabieg znacznie podniesie koszt budowy. Szacuje się, że budowa piwnicy pochłania nawet 30% całościowych kosztów budowy domu. Należy bowiem wprowadzić odpowiednie fundamenty, doprowadzić wszystkie instalację, zadbać o ocieplenie, oświetlenie, schody. Samo doprojektowanie piwnicy na etapie adaptacji może kosztować ok 2-2,5 tys. zł.

6. Czy można powiększyć wysokość piwnicy?

To możliwe – zyskujemy wyższą przestrzeń np. za pomocą większego zagłębienia budynku.

 

 

PYTANIA O PODDASZE W PROJEKTACH DOMÓW

 

Budowa domu z poddaszem - pytania o zmiany w projekcie
Budowa domu z poddaszem - pytania o zmiany w projekcie

 

1. Czy można zrobić pokoje użytkowe na poddaszu, które jest do adaptacji/nieużytkowe?

Zagospodarowanie poddasza jest możliwe, jednak może wymagać dokonania licznych zmian w projekcie przez architekta adaptującego (jak np. podniesienie ścianki kolankowej, wzmocnienie konstrukcji stropu, zmiana kąta nachylenia dachu, zbudowanie schodów), które będą generować dodatkowe koszty. Należy również pomyśleć o odpowiednim doświetleniu poddasza np. przez dodatkowe okna dachowe/połaciowe. Bywa to również kwestia zależna od zastosowanego stropu, zwykle przy domach parterowych (które mają być zaadaptowane na wersję z poddaszem) stosuje się stropy drewniane, które wymagają wzmocnienia do zrobienia poddasza. Warto więc zwracać uwagę na rodzaj stropu przed zakupem projektu domu. Ważny jest również kąt nachylenia dachu - optymalnie powinien on wynosić 35-40º (<35º poddasze zbyt niskie do komfortowego zaaranżowania). Istotna jest też wysokość ścianki kolankowej do uzyskania przestrzeni użytkowej – 110-120 cm.

Szukasz projektu domu z poddaszem użytkowym? Sprawdź naszą kolekcję - TUTAJ.

2. Czy można usunąć poddasze użytkowe i wykonać strop nad całą powierzchnią bez zmian konstrukcyjnych?

Jest to możliwe na etapie adaptacji, jednak jest to zmiana istotna. Często projekty są dostępne w różnych wersjach np. z poddaszem i bez poddasza. Można również poszukać podobnego projektu domu, o podobnym parametrach, jednak już bez zaprojektowanego poddasza. Zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Projektowym, który z pewnością znajdzie dla Państwa projekt odpowiadający wszystkich wymaganiom.

3. Czy można zrezygnować z poddasza użytkowego w projekcie gotowym?

Tak, jest to zmiana możliwa do wprowadzenia na etapie adaptacji. Wymaga usunięcia z projektu domu schodów. Warto jednak pozostawić właz na poddasze, w celu późniejszej jego konserwacji.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Dawid 2021-01-02T13:55:40Z

    Dziękuję za obszerne kompendium wiedzy.

    • Henkel 2020-06-24T18:39:19Z

      Musze przyznac ze wszystko co przeczytalem to brdzo cenne wskazowki,z pewnoscia sie przydadza podczas budowy. Pozdrawiam