Projekt domu z piwnicą czy bez? Jakie są różnice w kosztach budowy?

Nowo budowane domy coraz rzadziej posiadają piwnicę. Osoby decydujące się na to pomieszczenie, cenią sobie przede wszystkim zalety takie, jak możliwość zaaranżowania go na pralnię, siłownię, spiżarnię czy pokój rekreacyjny z bilardem. Niestety budowa piwnicy podwyższa całościowe koszty budowy nawet o 20-30%. Istnieją jednak wyjątki, gdzie pod względem finansowym piwnica jest wręcz zalecana.

 

Projekt domu TBW-763 - dom z piwnicą z oferty Tooba.pl
Projekt domu TBW-763 - dom z piwnicą z oferty Tooba.pl

 

Zalety i wady domu z piwnicą

Piwnica może stanowić dodatkową powierzchnię użytkową w domach zlokalizowanych na małych działkach. W niektórych przypadkach w podpiwniczeniu możemy zrealizować garaż, co również oszczędza miejsce na działce. Jednak istnieją pewne ograniczenia, co do budowy piwnicy. Mowa o sytuacji, gdy poziom wód gruntowych na działce jest wysoki - wówczas realizacja tej kondygnacji pochłonie ogromne środki finansowe, a dodatkowo może przysporzyć problemów w przyszłości, ponieważ istnieje ryzyko gromadzenia wody podczas ulew.

Inaczej - pod względem finansowym - jest w przypadku, gdy budowa domu będzie realizowana na działce pochyłej, na zboczu o spadku około 1,5 m. W takiej sytuacji budowa piwnicy jest szczególnie polecana - jej realizacja nie równa się wtedy ze znacznie podwyższonymi kosztami inwestycyjnymi. Niekiedy nawet niemożliwe będzie zrezygnowanie z tej kondygnacji ze względu na warunki terenowe.

W każdym przypadku jednak, dom z piwnicą wiąże się z wyższymi kosztami ze względu na późniejsze użytkowanie. Niestety, aby spełniał wymogi energooszczędności określone w przepisach prawa dla nowych budynków, piwnica musi być przynajmniej częściowo ogrzewania. W przeciwnym razie pomieszczenia znajdujące się tuż nad nią, również będą się wychładzać. Wówczas koszty eksploatacji domu zwiększą się nawet o 15-20%.

Projekt domu z piwnicą czy bez? Podsumowanie wad i zalet

 

Zalety i wady piwnicy w domu
Zalety i wady piwnicy w domu

 

Ile kosztuje budowa piwnicy?

Do najważniejszych wydatków związanych z budową piwnicy, należy budowa stropu, izolacja przeciwwilgociowa ścian, zastosowanie dodatkowego ocieplenia, budowa schodów oraz wykończenie wnętrza (tynki, instalacja elektryczna czy wodno-kanalizacyjna itd.). Zatem droższe będą roboty związane z fundamentami czy ścianami piwnicznymi. Konieczne są dodatkowe wykopy, bardzo solidna izolacja, często również drenaż opaskowy. Do tego należy doliczyć prace stabilizujące i zasypywanie gruntu wokół budynku. Jeśli w piwnicy ma znaleźć się garaż, dochodzą koszty wykonania zjazdu. Szacuje się, że w przypadku realizacji budynku na gruncie mającym spadek min. 1,3 m oraz na ławach zagłębinowych, koszt budowy będzie sięgał około 500 zł/m2. Jeśli dodatkowo teren jest podmokły lub trzeba wykonać głęboki wykop, koszty wzrosną do średnio 1 tys. zł/m2. Istotny jest także rodzaj gleby, ponieważ przykładowo na glebach skalistych, konieczne będą o wiele droższe urządzenia, co podnosi koszty robocizny. W przypadku trudniejszych terenów, koszty dodatkowe mogą wynieść nawet 1,5 tys. zł m2, co oznacza, że inwestycja może być droższa nawet o 30% w porównaniu do domu bez piwnicy.

Dowiedz się więcej o kosztach budowy domu i ich obniżaniu! Przeczytaj artykuł >> Dom tani w budowie – jak wybrać projekt? 10 zasad!

Jak jest w praktyce z budową piwnicy? Opinie

Rozważając budowę piwnicy, warto poznać opinie osób – np. tych, które mieszkają w domach bez piwnicy. A z nich wynika, że brak lub zbyt mała ilość pomieszczeń gospodarczych to prawdziwa bolączka. Szczególnie ma to miejsce w budynkach, w których jedynym pomieszczeniem technicznym jest mała kotłownia, a do dyspozycji mieszkańców jest poza tym tylko niewielka garderoba lub spiżarnia przy kuchni o wymiarach 2x2 m. Wiele osób – jak czytamy w opiniach zamieszczonych na forach internetowych – decyduje się prędzej czy później na rozbudowę domu o miejsce do przechowywania lub wolnostojącego garażu powiększonego o pomieszczenie gospodarcze. Niektórzy zamiast tego budują wolnostojącą „narzędziownię”. Jak widać, brak dostatecznej liczby pomieszczeń gospodarczych jest utrapieniem w domach bez piwnicy.

Niektórzy poruszają także temat instalacji wodno-kanalizacyjnej w domach bez piwnicy, zwracając uwagę, że o ile przewody wodociągowe można poprowadzić po ścianach lub posadzce, o tyle rury, które odprowadzają ścieki do kanalizacji, muszą być umieszczone pod warstwą izolacyjną i wylewką betonową podłogi na gruncie. Co ma to wspólnego z piwnicą lub jej brakiem? Jak się okazuje, w domach bez piwnicy, awaria powyższego systemu wiąże się z koniecznością dewastacji podłogi, ponieważ nie mamy innego dostępu do instalacji kanalizacyjnej.

 

Budowa domu - projekt z piwnicą czy bez?
Budowa domu - projekt z piwnicą czy bez?

 

Jak wygląda wykonanie piwnicy od strony technicznej?

W praktyce wykonanie piwnicy nie stanowi zwykle dużego problemu. Ściany piwnic buduje się z betonu zbrojonego lub muruje się je z bloczków betonowych, które są łączone zaprawą. Głębokość posadowienia ław fundamentowych obniża się zazwyczaj o ok. 40-50 cm. A jeśli budujemy dom na gruncie, gdzie poziom wód gruntowych jest niższy od poziomu posadowienia ław, podczas budowy i użytkowania piwnicy możemy uniknąć wiele problemów. Jeśli dodatkowo poziom wód gruntowych jest niski, warto zdecydować się na tzw. piwnicę głęboką, gdzie poziom stropu „zero” wynosi się na ok. 50-70 cm ponad poziom gruntu (wtedy powierzchnia ław – dolna – zagłębiana jest ok. 1,8 – 1,9 m poniżej gruntu).

O ile warunki gruntowe i wodne są sprzyjające, a także występuje spadek terenu, budowa piwnicy nie będzie wyzwaniem dla budowlańców. Jeśli jednak teren jest płaski, musimy zadbać o więcej spraw, a finansowo piwnica będzie nieuzasadniona. Można jednak pokusić się w takiej sytuacji o budowę domu z częściowym podpiwniczeniem. Wówczas wielkość piwnicy ogranicza się do rozsądnie wyznaczonej części pod budynkiem. Mamy więc kompromis między konieczność zyskania pomieszczeń gospodarczych, ograniczając jednocześnie koszty budowy domu – powstaje bowiem konieczność wybudowania stropu jedynie nad piwnicą, a pozostała powierzchnia przyziemia może posiadać podłogi na gruncie. Jednak od strony technicznej realizowanie podpiwniczenia tylko pod częścią budynku, jest rozwiązaniem bardzo skomplikowanym. Dlaczego? Występuje tutaj bowiem konieczność fundamentowania części budynku na ławach schodkowych – a ich konstrukcja ma dość skomplikowane szalowanie oraz zbrojenie, a także trzeba mieć szerszą wiedzę w temacie stabilizowania podłoża. Taka decyzja powoduje też duże utrudnienia – zarówno przy pracach betoniarskich, jak i wykonywania izolacji.

Chcesz zbudować dom z piwnicą? Sprawdź nasze projekty domów z podpiwniczeniem!

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.