Projekt domu: z poddaszem czy parterowy? Koszty budowy

Porównanie kosztów budowy oraz późniejszej eksploatacji dla domu parterowego i z poddaszem, o powierzchniach 110 m2. Zobacz, jaki dom bardziej opłaca się budować i jaki projekt wybrać!

 

Projekt domu: parterowy czy z poddaszem? Koszty budowy
Projekt domu: parterowy czy z poddaszem? Koszty budowy

 

Dom parterowy czy z poddaszem? 

Domy parterowe i z poddaszem to klasyka budownictwa w Polsce. Różnica między nimi występuje nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale i inwestycyjnym oraz w późniejszych kosztach użytkowania. Z jednej strony domy parterowe wydają się tańsze, ponieważ nie posiadają drugiej kondygnacji. Z drugiej, nie jest to tak oczywiste, ponieważ parterówki wymagają zrealizowania większej powierzchni fundamentów czy dachu. W niniejszym artykule postaramy się porównać obie konstrukcje w stosunku do kosztów budowy, analizując poszczególne elementy.

Założenia do obliczeń - porównania

Zakładamy, że zarówno dom parterowy, jak i z poddaszem, posiadają powierzchnię użytkową 110 m². W przypadku domu z poddaszem, powierzchnia użytkowa parteru wyniesie 60 m², a poddasza - 50 m². Oba domy - według założeń - posiadają prosty, dwuspadowy dach oraz konstrukcję osadzoną na planie prostokąta. Do realizacji budowy zatrudniamy sprawdzonych wykonawców oraz kupujemy materiały budowlane standardowej jakości, ze średniej półki cenowej.*

*Uwaga! Podane ceny nie stanowią oferty handlowej.

Porównanie kosztów budowy fundamentów, ścian, stropów, dachu i kominów

Prace konstrukcyjne dzielimy na kilka etapów, dlatego zajmiemy się analizą kosztów dla każdej części z osobna.

 

Porównanie kosztów budowy domu parterowego i z poddaszem
Porównanie kosztów budowy domu parterowego i z poddaszem

 

W przypadku domu parterowego powierzchnia fundamentów jest niemal dwukrotnie większa, co generuje wyższe koszty. Za prace ziemne, ławy i ściany fundamentowe, a także izolacje termiczne ścian zewnętrznych, chudy beton i podsypkę piaskową, zapłacimy średnio 25 tys. zł (koszt z wykonaniem). Koszty robocizny sięgają w tym przypadku kwoty ok. 8 tys. zł. Natomiast przy budowie domu z poddaszem, koszty budowy ław (z robocizną) wyniosą ok. 18 tys. zł.

Kolejny etap to budowa ścian nośnych. Orientacyjny koszt budowy z robocizną wyniesie w przypadku domu parterowego 110 m² - około 27 tys. zł. W przypadku domu z poddaszem powierzchnia ścian nośnych jest nieco mniejsza - koszty wyniosą łącznie około 25 tys. zł.

Następnym etapem są ściany działowe. W założeniach zastosowaliśmy beton komórkowy H + H 12 cm. W przypadku domu parterowego za materiał i wykonanie zapłacimy ok. 5 tys. zł. W przypadku domu z poddaszem koszty będą analogiczne.

Kominy i wentylacja - zarówno w domu parterowym, jak i z poddaszem, koszty będą plasować się na poziomie 7-8 tys. zł z robocizną (założenia do obliczeń: 1 komin dymowy i 6 kominów wentylacyjnych).

Kolejny etap konstrukcyjny to wykonanie stropów. W domu parterowym strop może być wykonany z tańszych materiałów (np. strop drewniany), jednak jego powierzchnia będzie odpowiadać powierzchni dolnej kondygnacji budynku, co oznacza niemal dwukrotnie większą powierzchnię od stropu w domu z poddaszem. Za materiały i robociznę zapłacimy około 30 tys. zł. W przypadku domu z poddaszem, musimy zastosować materiał o lepszych właściwościach. Strop musi być wytrzymały i odporny na obciążenia. Takie parametry spełnia np. strop prefabrykowany teriva, który wykorzystamy w porównaniu. Za strop o powierzchni 60 m² zapłacimy około 25 tys. zł z robocizną.

Przeczytaj także >> Dom tani w budowie – jak wybrać projekt? 10 zasad!

Ostatnim etapem jest budowa dachu. I to właśnie w tym momencie różnice w kosztach budowy będą najwyższe. Wykonanie stabilnej więźby w przypadku domu parterowego wyniesie około 16 tys. zł. Koszt powiększa się także o poszycie (membranę), o kolejne 2,5 tys. zł. Pokrycie z lepszej jakości blachodachówki to inwestycja rzędu 16 tys. zł. Natomiast w przypadku domu z poddaszem, powierzchnia dachu będzie mniejsza. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami, ponieważ zapłacimy za powyższe elementy (z robocizną) około 19 tys. zł, a więc o 15,5 tys. zł mniej. Jednak na tym koszty się nie kończą, ponieważ należy uwzględnić rynny, wyłaz i okna. Koszt rynien to dla domu parterowego około 4 tys. zł, a dla domu z poddaszem około 2 tys. zł. Za wyłaz w domu parterowym i z poddaszem zapłacimy około 500 zł. W domu z poddaszem musimy dodatkowo doliczyć koszt okien dachowych, który wyniesie około 5 tys. zł przy założeniu, że zastosujemy 4 okna uchylno-obrotowe. Poza wspomnianymi elementami, musimy wykonać podbitkę dachu oraz ocieplenie. W domu parterowym podbitka będzie droższa ze względu na powierzchnię, a koszt jej realizacji uplasuje się na poziomie 4 tys. zł. W domu z poddaszem będzie on niemal o połowę niższy (ok. 2,5 tys. zł). Co do ocieplenia dachu, różnice w kosztach nie będą znaczne. Dach domu parterowego o powierzchni 110 m² ocieplimy za około 12 tys. zł. W domu z poddaszem musimy dodatkowo poprowadzić ocieplenie po ścianach i skosach, jednak powierzchnia dachu jest tutaj mniejsza. Łączna cena materiałów i robocizny wyniesie około 10 tys. zł.

Kolejny aspekt to elewacja zewnętrzna. W przypadku domów parterowych przyjmuje się, że na 1 m² powierzchni kondygnacji przypada około 1,4 m² powierzchni elewacji. Ściany musimy także ocieplić - w porównaniu wykorzystaliśmy styropian 15 cm. Elewację wykańczamy tynkiem akrylowym. Koszt materiałów i wykonania będzie wynosił około 27 tys. zł. Dom z poddaszem użytkowym posiada nieznacznie mniejszą bryłę, więc koszty uplasują się na poziomie około 25 tys. zł.

W domu z poddaszem do kosztów musimy doliczyć schody - na przykład jednozabiegowe. Materiały i wykonanie będą wiązać się z kwotą około 15 tys. zł. W obu domach natomiast, musimy uwzględnić stolarkę zewnętrzną, co pochłonie około 14 tys. zł z montażem (założenia: okna dobrej jakości, pięciokomorowe, wykonane z PV oraz drzwi zewnętrzne stalowe).

Zobacz kolekcję >> projekty domów tanich w budowie

Porównanie kosztów wykończenia wnętrz w domu parterowym i z poddaszem

 

Koszty wykończenia domu parterowego i z poddaszem
Koszty wykończenia domu parterowego i z poddaszem

 

Różnice w kosztach budowy pojawiają się także na etapie wykończenia wnętrz: posadzki, tynków, parapetów, instalacji domowych. I tak kolejno w przypadku posadzki, w domu parterowym całość wykonujemy na gruncie z kompletną izolacją (zarówno przeciwwilgociową, jak i termiczną), za co zapłacimy około 8 tys. zł. W domu z poddaszem musimy wykonać tylko 60 m² na gruncie, a 50 m² na poddaszu. Dzięki temu koszt obniża się do około 6 tys. zł.

Kolejny element wykończenia - tynki - będą kosztować tyle samo dla obu budynków. Łączna cena materiałów (tynk gipsowy) i robocizny wyniesie około 24 tys. zł. Podobnie sytuacja ma się z parapetami, ponieważ w obu domach zamontowaliśmy taką samą liczbę okien. Za parapety wewnętrzne zapłacimy około 1,5 tys. zł, a zewnętrzne - ok. 1 tys. zł z montażem. W obu budynkach podobnie będą wyglądać także instalacje: elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz grzewcza. Za instalację elektryczną zapłacimy około 10 tys. zł, za wodno-kanalizacyjną - 6 tys. zł, a za grzewczą (instalacja grzejnikowa) - ok. 10 tys. zł. Dodatkowym wydatkiem będzie zakup pieca i elementów wyposażenia kotłowni (np. ognioodporne drzwi) - musimy uwzględnić na to średnio 18 tys. zł.

Podsumowanie kosztów budowy domu parterowego i z poddaszem

Z powyższego zestawienia wynika, że koszt wybudowania domu parterowego o powierzchni 110 m², wyniesie około 270 tys. zł. Na koszty składa się budowa konstrukcji, co pochłonie około 190 tys. zł oraz koszt wykończenia z instalacjami - kwota ok. 80 tys. zł. W przypadku z domu z poddaszem o takiej samej powierzchni, zapłacimy za całość około 247 tys. zł. Na koszty składa się budowa konstrukcji - kwota rzędu 170 tys. zł oraz wykończenia - około 77 tys. zł. Z wyliczeń wynika, że tańszy w budowie jest dom z poddaszem. Nie należy jednak traktować tego jednoznacznie, ponieważ w domu z poddaszem od powierzchni użytkowej musimy odliczyć schody oraz niskie skosy. W związku z tym metraż faktyczny będzie nieco mniejszy.

Koszty utrzymania domu parterowego i z poddaszem użytkowym

Pod względem kosztów utrzymania - a przede wszystkim ogrzewania - korzystniejszy wydaje się być projekt domu z poddaszem użytkowym. Ciepło w takim budynku unosi się z parteru, ogrzewając również górną kondygnację. W domu parterowym ponadto, do strat ciepła w znacznej mierze dochodzi przez dach, którego powierzchnia jest w tej sytuacji największa w stosunku do powierzchni użytkowej. Rozłożysta bryła domu parterowego wiąże się także z większymi stratami ciepła i trudniejszym ogrzaniem budynku. Jeśli interesuje Cię temat optymalizacji kosztów ogrzewania budynku, sprawdź artykuł na temat budowy domu energooszczędnego - KLIKNIJ.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Ted 2022-08-03T21:58:43.143Z

    Różnica w kosztach jest znacznie większa.