Dom parterowy – czy warto wybrać taki projekt? Zalety, wady i cena

Ile kosztuje dom parterowy? Jaka jest cena projektu i budowy domu jednokondygnacyjnego? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania. Poznaj opinie inwestorów, którzy zdecydowali się na dom parterowy.

Dom parterowy Mini 1 G1
Tooba
Dom parterowy Mini 1 G1

Czym jest dom parterowy?

Dom parterowy to, najprościej rzecz ujmując, dom bez schodów. To pod wieloma względami komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli dysponujemy sporą działką i mamy możliwość otoczenia budynku ogrodem. Jednocześnie jest to sposób na większą integrację mieszkańców domu. Trzeba jednak zadbać o to, by projekt był gruntownie przemyślany oraz dopasowany do potrzeb lokatorów oraz uwarunkowań terenu. Dom parterowy to z pewnością idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych lub starszych.

Dom parterowy a działka budowlana

Niebagatelny wpływ na budowę domu parterowego ma charakter działki budowlanej. Po pierwsze: nie każda działka nadaje się pod tego typu inwestycję. Z czego najczęściej wynikają ograniczenia?

  • Z ukształtowania terenu – jeżeli na naszej działce budowlanej jest zbyt duży spadek terenu, wybudowanie domu parterowego może okazać się nie tylko nieefektywne, ale niekiedy wręcz niemożliwe.
  • Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) – zanim wybierzemy projekt domu parterowego, warto najpierw zapoznać się z MPZP – może się bowiem okazać, że są w nim wytyczne dotyczące charakteru budynku (np. spójność z istniejącą już zabudową) lub nachylenia połaci dachowej, czy dostosowania powierzchni zabudowy do wielkości i kształtu działki.
  • Ze zbyt małej powierzchni działki – niewielki bungalow można wybudować nawet na niezbyt rozległej powierzchni. Jeżeli jednak marzy się nam nieco bardziej przestronny dom parterowy, potrzebna będzie większa działka, która umożliwi nam nie tylko zachowanie prawidłowych odległości budynku od granic działki, ale również pozwoli na otoczenie domu ogrodem.
    Dom parterowy Terrier 4
    Tooba
    Dom parterowy Terrier 4

Swego rodzaju ograniczeniem może być również sąsiedztwo – jeżeli dookoła, w bliskiej odległości, znajdują się wyższe budynki, np. domy dwu- czy kilkukondygnacyjne, mogą one zacieniać nasz dom parterowy i sprawiać dość przytłaczające wrażenie. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia: możemy zrezygnować z „parterówki” i zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym albo poszukać innej działki – takiej, która spełni wszystkie wymogi domu parterowego. Pamiętajmy, że dom to inwestycja na długie lata, dlatego warto postarać się o to, by wszystko było jak najbliższe ideału i w pełni zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Rozmieszczenie i oświetlenie pomieszczeń w domu parterowym

Rzeczą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku domu parterowego, jest układ pomieszczeń i zapewnienie dostępu naturalnego światła. Dom o niewielkiej kubaturze nie powinien sprawiać żadnych kłopotów pod tym względem. Jeżeli jednak powierzchnia użytkowa budynku jest większa (zwykle powyżej 150m²), wówczas mogą pojawić się trudności z oświetleniem pomieszczeń znajdujących się w środkowej części. Oczywiście nie jest to przeszkoda nie do przeskoczenia. Możemy tak zaprojektować układ domu, aby w strefie centralnej znajdowała się np. łazienka, garderoba czy spiżarnia, czyli pomieszczenia, w których można zastosować wyłącznie sztuczne światło. Niemniej jednak, jeśli marzymy o łazience z oknem, sytuacja może się komplikować.

Jaki kształt powinien mieć dom parterowy?

Z tematem oświetlenia bezpośrednio łączy się kwestia kształtu domu parterowego. W przypadku niedużych domów może to być bryła na planie prostokąta, jednak przy bardziej rozległych budynkach warto zastanowić się nad modułową konstrukcją, np. w kształcie litery T, H czy U. Ciekawym rozwiązaniem są również domy atrialne z wewnętrznym podwórkiem (swego rodzaju dziedzińcem), które może pozostać niezadaszone lub zakryte szklanym, przezroczystym dachem. Dzięki temu nie tylko wpuścimy do wnętrza więcej światła słonecznego, ale również zyskamy większe możliwości wkomponowania domu w ogród i dodatkową przestrzeń do kreatywnego i oryginalnego zagospodarowania – atrium może pełnić funkcję np. wewnętrznego tarasu.

Dom parterowy daje znacznie szersze pole do popisu, jeśli chodzi zarówno o kształt samego budynku, jak też układ pomieszczeń – o wiele łatwiej jest tu rozmieścić ściany działowe niż w przypadku domu dwukondygnacyjnego. Jedynym problemem w większej parterówce może okazać się komunikacja pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami: korytarze czy hol powinny być zaprojektowane tak, by zajmowały jak najmniej przestrzeni użytkowej, a równocześnie pozwalały na komfortowe przemieszczanie się pomiędzy pokojami. Dzięki temu będzie można wyeliminować ewentualne niedogodności i w pełni korzystać ze wszystkich zalet takiego domu. A co jeśli w domu mieszkają dzieci? Czy dom parterowy to wówczas dobre rozwiązanie?

 

Dom parterowy a bezpieczeństwo dzieci
Tooba
Dom parterowy a bezpieczeństwo dzieci

 

Jeżeli zatem masz dzieci i zastanawiasz się nad budową domu parterowego - nie wahaj się, jeśli chcesz postawić na bezpieczeństwo. Brak schodów eliminuje ryzyko niebezpiecznych zdarzeń. Niemniej jednak w przyszłości strefa prywatna na dodatkowym piętrze może okazać się na wagę złota. W jakich zatem sytuacjach warto zdecydować się na dom parterowy i jakie mogą być przeszkody w realizacji takiej inwestycji?

Zalety domu parterowego

Jedną z niekwestionowanych zalet domu parterowego jest brak schodów, a co za tym idzie – oszczędność na etapie budowania oraz przede wszystkim brak konieczności wdrapywania się na nie co najmniej kilka razy dziennie. To sprawia, że jednokondygnacyjny budynek jest wygodnym i bezpiecznym miejscem dla osób w podeszłym wieku oraz dla tych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (np. poruszających się na wózku inwalidzkim). To także doskonała opcja dla rodzin z małymi dziećmi, które chętnie eksplorują otaczającą je rzeczywistość i o upadek ze schodów nietrudno.

Brak wewnętrznych schodów oznacza też łatwiejszą dostępność wszystkich pomieszczeń oraz większą przestrzeń użytkową. Możemy zatem zaplanować większy salon, dodatkowy pokój lub przestronną garderobę (o ile pozwala nam na to powierzchnia działki).

Zaletą nieposiadania schodów i drugiej kondygnacji jest również możliwość skuteczniejszej izolacji akustycznej. Poszczególne pomieszczenia na jednym poziomie łatwiej można wygłuszyć, aby np. zabezpieczyć sypialnianą część domu przed hałasami z ulicy i ze strefy dziennej. W przypadku poddasza użytkowego lub drugiego piętra nie jest to takie efektywne, ponieważ część stropu nad parterem jest odsłonięta na potrzeby schodów. Rozwiązaniem w takim wypadku mogłoby być jedynie zamontowanie drzwi prowadzących na poddasze, ale to już wymaga większego nakładu pracy i bardziej skomplikowanego projektu, a także stanowi dodatkowe utrudnienie w komunikacji pomiędzy piętrami.

Mając do dyspozycji tylko jedną kondygnację, o wiele łatwiej będzie również odświeżyć wystrój i wymienić umeblowanie – wniesienie szafy czy dużej kanapy na parter jest zdecydowanie mniej uciążliwe i łatwiejsze, niż pokonywanie schodów z meblami, nawet rozłożonymi na części.

Decydując się na dom parterowy, możemy również zyskać poczucie lepszego kontaktu z przyrodą. Warunkiem jest odpowiednio zaprojektowany zarówno dom, jak i ogród. Wybierając projekt domu parterowego, który ma tworzyć spójną kompozycję z ogrodem, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę, wielkość i rozmieszczenie okien. Duże, balkonowe okna uchylno-rozwierne lub przesuwne można zamontować nie tylko w salonie połączonym z tarasem, ale również w kuchni, jadalni czy sypialni. Dzięki temu wprowadzimy do wnętrza więcej światła, a także trochę zieleni. Możliwość wyjścia do ogrodu prosto z sypialni, szczególnie w słoneczny letni poranek, jest bez wątpienia synonimem luksusu.

A co zdaniem inwestorów, którzy postawili na budowę domu parterowego, jest jego zaletą?

 

Dom parterowy - opinie
Tooba
Dom parterowy - opinie

 

Użytkownicy domów parterowych zauważają, że przy umiejętnie wykonanym projekcie, nawet taki rodzaj budynku gwarantuje podział na strefę prywatną i dzienną lub rodzinną i biurową. Wszystko jest zatem kwestią odpowiedniego przygotowania projektu.

Wady domu parterowego

Dom parterowy, jak każdy inny, nie jest pozbawiony wad. Pierwszą poważną wadą domu parterowego jest to, że nie można go postawić na każdej działce. Blokadą może być nie tylko zapis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale także wielkość działki lub jej kąt nachylenia. Może się więc okazać, że MPZP nakazuje inwestorowi postawienie domu o co najmniej dwóch kondygnacjach naziemnych, a to w praktyce oznacza, że można zapomnieć o domu parterowym. Inną kwestią jest wspomniana wielkość działki, która jeśli jest mała, duże przeszklenia dające pomieszczeniom więcej światła, mogą oznaczać mniejszą prywatność. Bliskie sąsiedztwo sprawi, że ludzie mieszkający w domu obok mogą nam „zaglądać w okna”.

Kiedy budujemy dom o dużej powierzchni okiennej, najlepiej również od razu zadbać o taki ogród, który zagwarantuje nam komfort i poczucie intymności – nie po to przecież wstawiamy duże okna, by przez cały czas były one zasłonięte roletą lub kotarą. Każdy chce czuć się swobodnie we własnym domu i nie martwić się tym, że ciekawski sąsiad czy przypadkowy przechodzień będzie mógł zaglądać nam do salonu czy sypialni. Dlatego warto poszukać ogrodowych inspiracji lub skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta ogrodów.

Działka ze spadkiem to również przeszkoda, ponieważ taki rodzaj działki determinuje budowanie domów w określony sposób i przeważnie są to domy kilkukondygnacyjne.

Kolejną wadą domu parterowego jest to, że nie zawsze uda się rozplanować wszystkie pomieszczenia w takiej wystawie w stosunku do kierunków świata, żeby satysfakcjonowało to użytkowników. Warto pamiętać, że pomieszczenia centralne w takim budynku pozbawione są okien i światła dziennego, więc prawdopodobnie w domu parterowym będziemy musieli zaplanować łazienkę bez okna. Niemniej jednak opcję doświetlenia pomieszczeń mogą stanowić okna połaciowe.

Dach to równie ważny i czasem problematyczny temat przy budowie domu parterowego. Im bowiem dach większy, tym trudniej zamontować na nim spadzistą konstrukcję. Idealnym rozwiązaniem jest wykonanie jak najbardziej płaskiego dachu.

Ostatnią ważną kwestią jest ogrzewanie – duża powierzchnia ścian zewnętrznych prowadzi do strat ciepła, a finalnie do wzrostu kosztów utrzymania i ogrzania budynku.

Wady domu parterowego dostrzegają ci, którzy zdecydowali się na budowę tego właśnie rodzaju budynku.

 

Dlaczego dom parterowy to nie zawsze dobry pomysł?
Tooba
Dlaczego dom parterowy to nie zawsze dobry pomysł?

 

Dużym minusem zauważanym przez właścicieli domów parterowych jest to, że zajmują dużą powierzchnię działki. Czaem budowa domu parterowego odbywa się kosztem ogródka, co jest tylko gwoździem do trumny, jesli marzyliśmy o prywatności i intymności domu jednorodzinnego. Co równie istotne, zdarza się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wyklucza postawienie takiego domu na naszej działce.

Ile kosztuje dom parterowy?

Czy dom parterowy jest tańszy niż piętrowy? Na to pytanie istnieje jedna racjonalna odpowiedź: to zależy. Jeżeli budujemy niezbyt wielki dom (do 150m2), wówczas całkowite koszty związane z budową i wykończeniem parterówki będą niższe niż w przypadku domu z poddaszem użytkowym. Głównym wydatkiem związanym z budową domu parterowego jest koszt fundamentów i dachu. Jednak i to jest uzależnione od wielkości i rodzaju domu parterowego: jeśli zdecydujemy się na lekką konstrukcję i brak stropu, wydatki nie będą zbyt duże. Poza tym zaletą budynku jednopoziomowego jest to, że wybudowanie go z reguły zajmuje mniej czasu i jest znacznie łatwiejsze. Cena maleje także dzięki wyeliminowaniu kosztów budowy schodów. Rośnie natomiast przez brak pionów, np. kanalizacyjnych, co oznacza, że potrzebna będzie większa liczba rur do rozprowadzenia instalacji w całym domu.

Elementem wpływającym na finalny koszt domu parterowego jest także działka budowlana. Jej koszt jest uzależniony przede wszystkim od lokalizacji (tereny miejskie, przedmieścia, wieś) oraz regionu. Oprócz tego trzeba uwzględnić wielkość działki – jak już wspomnieliśmy, dom parterowy warto otoczyć rozległym, rozważnie i twórczo zaprojektowanym ogrodem, a do tego potrzebna jest stosowna powierzchnia, zwłaszcza w przypadku większych domów.

Niemniej jednak gotowy projekt domu parterowego, który możecie wybrać z naszej oferty, to koszt od około 3000 zł do około 5000 zł. Natomiast koszt budowy domu parterowego o powierzchni około 100 m² waha się od 120 tys. zł do 240 tys. zł w przypadku stanu surowego zamkniętego i od 220 tys. zł do tys. 360 zł w stanie deweloperskim (podane ceny są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie cen i zestawień kosztów, dlatego nie stanowią oferty handlowej). Szczegółowych informacji dotyczących wyboru projektu i kosztów budowy udzielą Wam nasi konsultanci projektowi. Poniżej prezentujemy Wam kilka przykładowych projektów domów parterowych dostępnych w naszej ofercie:

1. Projekt domu Bella

Projekt domu Bella
Tooba
Projekt domu Bella

 

2. Projekt domu Tiara

 

Projekt domu Tiara
Tooba
Projekt domu Tiara

 

3. Projekt domu Mini 4 G1 Modern

 

Projekt domu Mini 4 G1 Modern
Tooba
Projekt domu Mini 4 G1 Modern

 

4. Projekt domu Harmonijny D56 Wariant I

 

Projekt domu Harmonijny D56 Wariant I
Tooba
Projekt domu Harmonijny D56 Wariant I


Dom parterowy ma swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Ale kluczowe znaczenie powinny mieć nasze indywidualne preferencje i profesjonalnie wykonany projekt domu, który będzie spełniał wszelkie oczekiwania. Jeżeli dodamy do tego jeszcze odpowiednio dopasowaną działkę, możemy stworzyć swoje wymarzone miejsce na Ziemi, które okaże się najlepszą inwestycją na całe życie.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.