Budowa domu na wąskiej działce - to musisz wiedzieć!

Jakie minimalne wymiary powinna mieć działka pod budowę domu? Jak wybrać projekt, jeśli posiadamy wąską działkę: 16, 14, a nawet 12 metrów szerokości? Omawiamy wymagania prawne i podpowiadamy, jak poradzić sobie z problemem wąskiej działki.

 

Budowa domu na wąskiej działce
Budowa domu na wąskiej działce

 

Wąska działka może być tańsza

W Polsce buduje się w ostatnich latach na potęgę, co ma przełożenie we wzroście cen działek budowlanych – w ciągu ostatnich dwóch lat o prawie 50%! To duży problem dla inwestorów, dlatego wiele osób szuka rozwiązań, aby jednak obniżyć koszty zakupu. Jednym z nich jest zakup bardzo wąskiej działki – nie daje ona zbyt wielu możliwości, ale cena działki może być nawet 2-krotnie niższa w przeliczeniu na m2. Ponieważ to rozwiązanie jest obierane dość często i staje się coraz popularniejsze, architekci również skłaniają się ku problemowi, tworząc dedykowane kolekcje projektów na wąskie działki – nawet od 12 metrów szerokości. Dzięki temu zakup wąskiej działki nie generuje dziś już tak wielu komplikacji, jak kilka lat temu, a pozwala oszczędzić kilkadziesiąt tysięcy już na początkowym etapie.

Sprawdź kolekcję projektów domów na wąską działkę - TUTAJ

Minimalne wymiary działki i odległości domu od granicy

W Prawie budowlanym nie znajdziemy informacji o minimalnej powierzchni działki pod budowę domu. Natomiast Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym wyraźnie wskazuje, że informacje o dopuszczalnych wymiarach działek powinny uwzględniać warunki zabudowy lub miejscowe plany dla danego terenu.

W znowelizowanym Prawie budowlanym (obowiązującym od stycznia 2018 roku) znajdują się z kolei informacje na temat usytuowania budynków na działce, które okażą się bardzo przydatne przy zakupie działki i wyborze projektu – dzięki nim łatwo obliczymy, jaką szerokość maksymalną może mieć nasz budynek. Według tychże przepisów, pomiędzy budynek a granicą działki powinniśmy zachować:

  • 4 m – jeśli ściana od strony granicy działki posiada otwory drzwiowe lub okienne,
  • 3 m – jeśli ściana zwrócona w stronę granicy działki nie posiada otworów okiennych lub drzwiowych.

Więcej na temat odległości domu od granicy działki przeczytaj TUTAJ.

W związku z tym, od szerokości działki musimy odjąć od 6 do 8 metrów – uzyskamy wtedy dopuszczalną szerokość domu i dopiero na tej podstawie można tak naprawdę przystąpić do wyboru projektu. Powyższe odległości można zmniejszyć jednak nawet do 1,5 m, jeśli takie odległości przewiduje plan miejscowy (w przypadku ściany zwróconej do granicy działki, nieposiadającej okien ani drzwi; jeśli ściana posiada takie otwory, należy uzyskać zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych).

Mając na uwadze wymienione informacje, przyjmuje się, że optymalną powierzchnią działki pod budowę domu w zabudowie miejskiej jest 600 m2 (minimalnie 300 m2), a na terenach podmiejskich i wiejskich – 1000-1500 m2.

 

 

Projekty domów na wąską działkę

Po pierwsze, możemy „pójść na skróty” i skorzystać z gotowych kolekcji projektów domów na wąskie działki – poniżej linki:

Jeśli chcesz szukać projektu na wąską działkę samodzielnie, zaczynając od zera, musisz mieć na uwadze kilka kluczowych aspektów mówiących o tym, czym powinien się charakteryzować projekt domu, aby był dostosowany do realizacji na działce o niewielkiej szerokości.

Czym powinien charakteryzować się projekt domu na wąską działkę? 5 wskazówek

1. Przede wszystkim rzadko zdarza się, aby projekt domu na wąską działkę był budynkiem parterowym, ponieważ ciężko rozlokować wszystkie pomieszczenia na parterze, dlatego zaleca się wybór domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym. Ale też nie jest to regułą – jeśli posiadasz wąską działkę, ale jednocześnie głęboką – jest możliwość budowy domu parterowego. Przykładem może być projekt domu Ekonomiczny – dostępne warianty znajdziesz TUTAJ. Niestety wiele propozycji domów parterowych na wąską działkę może sprawiać wrażenie zbyt długich. Jeśli ktoś nie lubi stylu skandynawskiego i bryły w postaci tzw. nowoczesnej stodoły, może postawić na dom parterowy z podpiwniczeniem, w którym znajdzie się miejsce na pomieszczenia gospodarcze i garaż. Jednak takich projektów nie jest zbyt wiele.

2. Dobrym rozwiązaniem może być także przesunięcie drzwi wejściowych na węższą ścianę. Dzięki temu unikniesz nieproporcjonalnie wydłużonego holu i pomieszczeń. Ściany szczytowe sytuuje się wówczas równolegle do bramy wejściowej.

3. Ciekawą opcją jest zaplanowanie wejścia w narożniku domu – taka lokalizacja pozwoli na funkcjonalne zaaranżowanie układu pomieszczeń.

4. Dobrym pomysłem jest wykonanie ścianek z luksferów, które skutecznie doświetlą pomieszczenia (zaleca się stosowanie takich ścianek dla pomieszczeń niewymagających dużego natężenia światła, czyli np. w sypialniach).

5. Wybierając projekt domu (lub dokonując adaptacji), zwróć uwagę, czy wjazd do garażu znajduje się po stronie północnej lub wschodniej (podobnie jak lokalizacja innych pomieszczeń o funkcjach gospodarczych). Wówczas strefa dzienna w domu znajdzie się od najlepiej nasłonecznionej strony. Przy takim rozmieszczeniu strona północna może być pozbawiona okien, dzięki czemu zaistnieje możliwość dosunięcia budynku bliżej granicy, jeśli przepisy lokalne na to pozwalają.

Kupujesz działkę? Sprawdź, na co uważać! Przeczytaj koniecznie: Zakup działki pod budowę domu - 10 porad!

Przykładowe projekty domów na wąską działkę

Projekt domu Koliber 2 CE
Projekt domu Koliber 2 CE

 

Projekt domu Pilawa 03
Projekt domu Pilawa 03

 

Projekt domu N18-BG
Projekt domu N18-BG

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.