5 pomysłów na aranżacje wejścia do domu

Wejście do domu to wizytówka całego budynku. Dlatego dla wielu ma tak duże znaczenie. Zwolennicy natury stawiają na rozwiązania kwiatowe. Z tego powodu dużym zainteresowaniem w aranżacji wejścia do domu cieszą się rabaty kwiatowe lub donice z roślinnymi nasadzeniami.

null

Styl wejścia a styl domu

Dobrze zaaranżowane wejście do domu to takie, które stylistycznie odpowiada stylowi całego budynku. Jeśli więc masz nowoczesny dom, aranżując wejście, możesz postawić na prosty design. Sprawdzi się tu połączenie szkła, metalu, minimalistycznych roślin i np. ozdobnego dekoracyjnego kamienia. Jeżeli natomiast dominuje styl rustykalny, wejście powinno się zaaranżować w ciepłych odcieniach złota i brązu z domieszką drewna, z którymi dobrze skomponują się np. kępy traw ozdobnych.

Oprócz stylu ważne jest też dopasowanie wielkości elementów dekoracyjnych. Zbyt małe zginą w natłoku innych elementów, a zbyt duże – przytłoczą otoczenie, a czasem mogą stworzyć efekt wręcz komiczny.

Rabaty kwiatowe wzdłuż drogi do domu

Pierwszym, klasycznym, wartym rozważenia sposobem są rabaty kwiatowe. Pasują one do każdego budynku, a wielość barw i gatunków sprawiają, że samodzielnie można wykonać niepowtarzalne nasadzenia, które będą przykuwać uwagę już od wejścia na działkę. Rabaty kwiatowe zwykle komponuje się z gatunków, które wzajemnie się uzupełniają, a przy okazji dobrze funkcjonują posadzone blisko siebie. Bez trudu można łączyć na rabacie kwiaty, byliny, krzewy czy trawy ozdobne. Jeśli wybierzesz także jakiś gatunek mrozoodporny, rabata będzie się prezentowała oryginalnie przez cały rok. W przypadku aranżacji wejścia do domu sprawdzą się nasadzenia kaskadowe. W takim układzie przód rabaty stanowią niskie, np. kolorowe kwiaty, a pozostałe gatunki sadzone są za poprzednim – przy założeniu, że są wyższe.

Donice przy wejściu do domu

Innym rozwiązaniem są także ozdobne donice z roślinami. One również mogą różnić się rozmiarami, kształtem i przede wszystkim doborem roślin. Warto tylko zadbać o to, by nie wytwarzać sztucznego efektu. Najlepiej więc wybrać np. ozdobną donicę i jednokolorowe kwiaty lub postawić na prostą w formie donicę wypełnioną oryginalnymi i efektownymi roślinami.

Przy wejściu do domu sprawdzą się także donice z roślinami mrozoodpornymi. Dzięki temu będą one cieszyły oko przez cały rok, nie będą wymagały zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a jednocześnie zapewnią doskonałą dekorację zarówno do budownictwa nowoczesnego, jak i tradycyjnego. W razie potrzeby taką donicę można ustawiać nie tylko np. na ścieżce z płytek lub kostki, ale także na trawie wzdłuż przejścia od furtki do drzwi wejściowych domu. W przypadku donic również występuje wielość gatunków możliwych do nasadzenia. Większość zależy głównie od upodobań i finansów inwestora.

Jakie rośliny nadają się na aranżację wejścia?

Do rabat i donic nadają się niemal wszystkie gatunki roślin. Mogą to być zarówno kwiaty, byliny, krzewy lub trawy ozdobne. Często spotykanymi bylinami są np. jeżówka purpurowa, liliowiec i szałwia omszona. Z kolei trawy ozdobne zachwycają pięknym wyglądem niemal przez cały rok. Ich oryginalność można podziwiać także jesienią czy zimą. Do najczęściej wybieranych traw ozdobnych należą: miskant chiński, trzcinnik ostrokwiatowy i rozplenica japońska. Natomiast amatorom lub ogrodnikom, którzy nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin, polecamy różnorodne pod względem gatunkowym, kolorystycznym i gabarytowym krzewy. Mogą rosnąć w tym samym miejscu wiele lat, a wymagają jedynie odpowiedniego cięcia raz na jakiś czas. 

Na co się zdecydować?

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na obsadzenie wejścia do domu oryginalnymi rabatami kwiatowymi, czy postawienie efektownych donic z kompozycjami roślinnymi, zwróćcie uwagę na ofertę Gardenbox. W tym sklepie internetowym zakupicie zarówno gotowe projekty rabat ogrodowych, jak i właśnie ogrodowe donice. Niewątpliwie rabaty kwiatowe to idealne rozwiązanie, by zaaranżować wejście do domu.

Projekty rabat ogrodowych

Gotowe projekty rabat ogrodowych może zakupić w wersji elektronicznej – w formie e-booka. Dokonując zakupu, od razu można pobrać materiały na komputer, tablet lub telefon. W projekcie rabat znajdują się:

 • lista roślin
 • projekt techniczny
 • instrukcja wykonania nasadzeń
 • poradnik pielęgnacji roślin
 • instrukcja powielania modułów rabat lub dopasowania ich do wielkości działki
 • lista rekomendowanych szkółek, gdzie można kupić rośliny.

Tak przygotowany produkt jest idealną propozycją przede wszystkim dla ogrodników amatorów – z wykonaniem rabaty poradzi sobie nawet laik. Głównie za sprawą specjalnej (dodatkowo płatnej) maty, która pokazuje, w którym miejscu powinny być wykonane nasadzenia konkretnych gatunków.

Donice tarasowe i ogrodowe

Donice to kolejny praktyczny produkt firmy Gardenbox. W projektach nasadzeń w donicach wykorzystano rośliny wieloletnie, zimujące w donicy. Gatunki dobrano w taki sposób, aby długo kwitły i znosiły polskie warunki atmosferyczne. Te projekty również przygotowane są w formie e-booka, który zaraz po dokonaniu zakupu można pobrać na komputer, komórkę czy tablet. W e-booku znajdują się:

 • lista gatunków roślin
 • 5 aranżacji rabat kwiatowych w donicy o różnych wielkościach: 50x50x50, 80x50x50, 100x50x50, 120x50x50 i 150x50x50
 • instrukcja nasadzeń
 • wskazówki wyboru donic, które sprawdzą się w każdych warunkach
 • informacje, które pozwolą zadbać o rabatę
 • porady dotyczące zabezpieczenia roślin w okresie jesienno-zimowym
 • lista sklepów, w których można kupić rośliny.

Całość opracowana jest w taki sposób, by nawet amator mógł bez problemu przygotować daną kompozycję. Wystarczy tylko wybrać projekt z całej gamy różnych możliwości. 

Poniżej prezentujemy kilka wyjątkowych aranżacji wejścia do domu:

null
null
null
null

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.