Nowoczesna stodoła – czy warto wybrać taki projekt domu?

Dom stylizowany na nowoczesną stodołę to jedna z opcji, jaką mamy do wyboru przy projektowaniu domu. Można postawić taki budynek od podstaw lub wyremontować już istniejący. Czy warto zdecydować się na taki projekt? Przedstawiamy wady, zalety i koszty budowy domu w stylu nowoczesnej stodoły.

Dom w stylu nowoczesnej stodoły - co go charakteryzuje?
Dom w stylu nowoczesnej stodoły - co go charakteryzuje?

Mieszkanie w stodole może wydawać się dość ekstrawaganckim pomysłem na życie. Tymczasem stodoły przerobione na budynki mieszkalne oraz domy zaprojektowane na wzór stodoły cieszą się obecnie sporym powodzeniem i uznaniem. Dlaczego warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, planując budowę domu?

Czym charakteryzuje się dom typu stodoła?

Jak sama nazwa wskazuje, dom w stylu stodoły jest wzorowany na tradycyjnych, wiejskich budynkach gospodarczych. Jego głównym wyróżnikiem jest bardzo prosta konstrukcja na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem, pozbawiona ozdobników i urozmaiceń, takich jak np. balkony czy lukarny. Nieskomplikowana bryła stwarza również duże możliwości w kwestii zastosowania przeszkleń – w tego typu projektach często pojawiają się bardzo duże okna i przeszklone ściany czy szerokie drzwi tarasowe. Elewacja zazwyczaj jest wykonywana z drewna lub cegły, chociaż w tym zakresie mamy wiele opcji do wyboru, w zależności od własnej fantazji i kreatywności projektanta.

Prostota takiego budynku sprawia, że zarówno jego budowa, jak też utrzymanie i ogrzewanie jest stosunkowo niedrogie, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się również na inwestycję w odnawialne źródła energii, takie jak np. fotowoltaika czy pompa ciepła. Na początkowym etapie podniosą one koszt budowy, ale zwróci się nam to dość szybko w postaci darmowej energii elektrycznej, taniego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Przerabiać czy budować od podstaw?

Jeżeli posiadamy działkę (na przykład odziedziczoną po dziadkach lub rodzicach), na której już znajduje się stodoła, może pojawić się pytanie, czy warto ją wyremontować i przerobić na budynek mieszkalny. W takiej sytuacji wiele zależy od tego, w jakim stanie jest sama konstrukcja. Jednak w większości przypadków raczej się to nie opłaca. Warto natomiast zachować oryginalny budynek, jeżeli z jakichś powodów mamy sentyment do starej budowli i za wszelką cenę chcemy ją zachować. Jeśli zaś nie zależy nam na tym aż tak bardzo, lepiej i – co najważniejsze – taniej będzie wybudować dom wzorowany na stodole od podstaw. Dopasowanie starego budynku do współczesnych standardów technicznych generuje dodatkowe koszty, może się zatem okazać, że dom, który miał być niedrogi w budowie, będzie ostatecznie wymagał podobnych nakładów jak w przypadku obszernej willi.

Nowoczesna stodoła a formalności

Można zadawać sobie pytanie co z formalnościami dotyczącymi budowy domu w stylu nowoczesnej stodoły. Tutaj zastosowanie mają przepisy dotyczące każdego innego budynku mieszkalnego. Musisz więc jedynie zgłosić chęć takiej budowy w odpowiednim urzędzie, o ile obszar oddziaływania planowanego budynku mieści się w granicy działki, a projekt jest zgodny z przepisami zawartymi w prawie budowlanym. Ten typ budynku nie jest więc traktowany inaczej niż inne budowane przez nas domy.

Projekt domu i aranżacja wnętrz

Choć dom w klimacie stodoły charakteryzuje się maksymalnie uproszczoną bryłą, to jednak pod względem aranżacji wnętrz mamy spore pole do popisu. Tego rodzaju budynek może być zarówno parterowy, jak też wyposażony w poddasze użytkowe lub antresolę – wszystko zależy od tego, ile przestrzeni potrzebujemy. W przypadku dwóch kondygnacji łatwiej będzie dokonać podziału na strefę dzienną i wypoczynkową. Nie oznacza to jednak, że w domu parterowym jest to niemożliwe: na rynku dostępne są projekty, które zakładają komfortowy układ pomieszczeń na jednym poziomie.

Dom w klimacie stodoły charakteryzuje się maksymalnie uproszczoną bryłą
Dom w klimacie stodoły charakteryzuje się maksymalnie uproszczoną bryłą

Jeżeli decydujemy się na zastosowanie przeszkleń czy wielkoformatowych okien, warto w tym miejscu zaprojektować salon, jadalnię i inne pomieszczenia określane mianem strefy dziennej, w której będziemy spędzać znaczną część dnia. Z kolei tam, gdzie dostęp do naturalnego światła jest nieco słabszy, możemy urządzić łazienkę, sypialnię i pomieszczenia gospodarcze. Nie należy jednak przyjmować takich założeń za aksjomat: jeśli marzy nam się sypialnia z przeszkloną ścianą i widokiem na ogród, nic nie stoi na przeszkodzie – w końcu to dom ma być dopasowany do człowieka, a nie odwrotnie.

Wystrój wnętrz w domu typu stodoła także zależy w głównej mierze od potrzeb i upodobań domowników. Szukając inspiracji, warto uważniej przyjrzeć się stylom minimalistycznym i industrialnym – połączenie tradycyjnej konstrukcji budynku z nowoczesnym wystrojem daje znakomity efekt. Ale równie dobrze możemy wybrać typowe sielskie, rustykalne klimaty, które będą doskonale współgrały z otaczającą nas naturą. Ciekawym rozwiązaniem jest swego rodzaju umiarkowany eklektyzm, polegający na łączeniu elementów tradycyjnych i nowoczesnych, wiejskich i miejskich, ozdobnych i minimalistycznych. Wymaga to jednak umiejętnego komponowania aranżacji wnętrza, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy uzyskać niezbyt atrakcyjny miszmasz. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto wówczas skorzystać z profesjonalnej pomocy architektów wnętrz.

Zalety i wady domu w stylu stodoły

Dom w klimacie stodoły pod względem estetycznym z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu, niemniej jednak nie sposób nie docenić licznych zalet tego typu budynków. Do najważniejszych walorów domu-stodoły należą:

  • możliwość budowy na różnego rodzaju działkach, również wąskich lub ze spadkiem terenu,
  • stosunkowo niedługi czas budowy – ze względu na prostotę konstrukcji,
  • zminimalizowane ryzyko popełnienia błędów wykonawczych,
  • mniejsze koszty budowy i utrzymania domu,
  • możliwość zminimalizowania mostków termicznych, co przekłada się na lepsze właściwości termoizolacyjne i niskie koszty ogrzewania,
  • możliwość stosowania panoramicznych okien, które zapewniają lepsze doświetlenie wnętrza,
  • nowoczesny, minimalistyczny styl,
  • energooszczędność,
  • funkcjonalność wnętrz.

Liczne zalety domu w stylu stodoły dostrzegają też inwestorzy:

Dlaczego warto budować dom w stylu stodoły?
Tooba
Dlaczego warto budować dom w stylu stodoły?

Niezaprzeczalnie, zdaniem budujących, dom w stylu stodoły jest oryginalny. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą dużej ilości przeszkleń. Niektórzy zwracają jednak uwagę na fakt, że wielkie powierzchnie okien to często mniejsza prywatność, jeśli nasz dom nie jest oddalony od ulicy i innych zabudowań.

Rozważając wybór projektu domu w stylu stodoły, trzeba mieć również świadomość minusów, które mogą zniechęcić niektórych inwestorów do tego rozwiązania:

  • minimalistyczna estetyka może niekiedy sprawiać wrażenie surowości i swego rodzaju „chłodu” budynku
  • o ile duże okna doskonale sprawdzą się na działce z pięknymi widokami na łąki, jezioro czy choćby bujny ogród, o tyle w przypadku gęstej zabudowy takie przeszklenia mogą znacznie zaburzać nasze poczucie prywatności
  • konstrukcja nie pasuje do każdego otoczenia – jeżeli w najbliższym sąsiedztwie znajdują się wyłącznie standardowe domy jednorodzinne, dom w klimacie stodoły raczej nie będzie prezentował się zbyt korzystnie i zaburzy spójność architektoniczną osiedla.

Projekty domów typu stodoła z oferty Tooba.pl

Sam projekt takiego domu to koszt od około 2000 zł do 5000 zł (podane ceny są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie cen i zestawień kosztów, dlatego nie stanowią oferty handlowej). Natomiast cena wybudowania takiego domu zależy od jego powierzchni i użytych materiałów oraz rozwiązań technologicznych. Niemniej jednak stan surowy zamknięty takiego budynku o powierzchni około 100 m² to koszt rzędu 140-300 tysięcy złotych.

Poniżej prezentujemy Wam kilka projektów w stylu nowoczesnej stodoły, które są dostępne w naszej ofercie. W przypadku dodatkowych pytań możecie się skontaktować z naszymi Doradcami Projektowymi.

  1. Projekt domu UA67 - 86,38 m²
    Projekt domu UA67
    Tooba
    Projekt domu UA67
  2. Projekt domu Ekonomiczny 1A - 88,70 m²
    Projekt domu Ekonomiczny 1A
    Tooba
    Projekt domu Ekonomiczny 1A
  3. Projekt domu Ekonomiczny 5 - 111,10 m²
    Projekt domu Ekonomiczny 5
    Tooba
    Projekt domu Ekonomiczny 5
  4. Projekt domu Jemioła - 120,23 m²
    Projekt domu Jemioła
    Tooba
    Projekt domu Jemioła
  5. Projekt domu Studio 71 - 129,90 m²
    Projekt domu Studio 71
    Tooba
    Projekt domu Studio 71

Niewątpliwie, ze względu na specyfikę budynku, najbardziej sprzyjającym środowiskiem dla domów typu stodoła są wiejskie okolice lub działka położona w znacznym oddaleniu od innych zabudowań. W towarzystwie dzikiej przyrody dom-stodoła „odnajduje się” najlepiej, zaś domownicy mogą w pełni wykorzystać wszystkie jego walory. Warto wybrać ten rodzaj budynku jeśli zależy nam na wiejskim klimacie naszej posiadłości i wpisaniu w budynek dużej ilości przeszkleń. Co ważne, jest to dom gwarantujący stosunkowo szybkie postawienie konstrukcji i umożliwiający niskie koszty utrzymania dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań instalacyjnych.

Komentarze