5 propozycji na aranżacje tarasu

Taras to miejsce, w którym odpoczywamy, robimy grilla, przyjmujemy gości, korzystamy z promieni słonecznych. Odpowiednia aranżacja tej przestrzeni ma duże znaczenie dla komfortu użytkowników. Trzeba więc zaplanować stabilną konstrukcję, dobrać materiały, meble i oświetlenie, ale warto też pamiętać o akcencie roślinnym. Jak zaaranżować taras?

null

Praktyczny taras to taki, który w przemyślanej konstrukcji zawiera także szereg elementów dekoracyjnych. Ważne są nie tylko meble wypoczynkowe czy klimatyczne oświetlenie. Na tarasie i wokół niego idealnie sprawdzają się różne roślinne kompozycje.

Podłoga i zadaszenie

Podstawową kwestią przy tworzeniu tarasu są podłogi i zadaszenie. Na podłodze możesz położyć szereg różnych materiałów – od płytek, przez kostkę aż po drewno. Wiele zależy od preferencji i upodobań oraz środków finansowych. Im trwalsze rozwiązanie, tym jest kosztowniejsze, ale jednocześnie efektowniejsze.

Warto zastanowić się także, czy nad tarasem nie powinno znajdować się zadaszenie. W tym wypadku również jest kilka opcji do wyboru. Możesz mieć zadaszenie stałe lub rozkładane. W przypadku zadaszenia stałego może to być przedłużenie dachu lub dobudowana do bryły budynku konstrukcja daszku o odpowiednim kącie nachylenia, wsparta na np. drewnianych słupach. Może on być pokryty jedynie przezroczystą powłoką w stylu pleksi, ale na dachu nad tarasem może się znaleźć także dachówka. Wówczas ważne jest, żeby była to ta sama dachówka, która kryje dach budynku – wówczas całość będzie spójna.

Jeżeli jednak czasem lubisz słońce na tarasie, a czasem chcesz się od niego osłonić, postaw na parasol, żagiel materiałowy lub pergolę. W dowolnym momencie możesz je rozwinąć lub schować, dając sobie dostęp do światła słonecznego lub w innym układzie – przyjemny cień.

Meble, dodatki, oświetlenie

Kiedy już podłoże i dach są gotowe, warto pomyśleć o meblach i dodatkach. Wybierz wygodny, praktyczny i dopasowany do wymiarów Twojego tarasu zestaw mebli wypoczynkowych i ustaw je w wybranym miejscu. Dodaj do nich ozdobne poduszki lub ogrzewające w chłodniejsze wieczory koce, a stworzysz przytulny kącik na każdą porę dnia. Pamiętaj jednak o chowaniu poduszek i koców, jeśli nad Twoim tarasem nie ma zadaszenia. W innym wypadku niespodziewany deszcz może zniszczyć Twoje materiałowe elementy tarasowe.

Niewątpliwie całość kompozycji dopełni klimatyczne i ozdobne oświetlenie. Małe żarówki dekoracyjne na jednym przewodzie lub sznur świecących kulek, podwieszone np. pod zadaszeniem, potrafią tworzyć niepowtarzalny efekt.

Roślinność na tarasie

Taras będzie prawdziwą oazą i przestrzenią do relaksu tylko wtedy, gdy znajdzie się na nim trochę roślin. Można zdecydować się na pojemniki i donice z kwiatami, ale warto również rozważyć obsadzenie tarasu roślinnością dookoła. Rabaty kwiatowe to idealny sposób na aranżację tarasu.

Donice na taras

Donice i rośliny w pojemnikach sprawdzą się jedynie na tarasie o większych rozmiarach. To wtedy możesz wybrać okazałe i efektowne gatunki osiągające większe rozmiary. Oczywiście niewielkie doniczki z kwiatami również mają rację bytu, ale z pewnością nie będą aż tak efektowne, jak te o dużych rozmiarach. Niemniej jednak do donicy można posadzić rośliny jednego gatunku – np. określony rodzaj kwiatów, ale mogą to być także kompozycje. Dobierz bylinę, niewielki krzew i np. trawę ozdobną, a stworzysz niepowtarzalny efekt.

Firma Gardenbox w swojej ofercie ma gotowe projekty donic wraz z pomysłem na nasadzenia – warto skorzystać z tej oferty, ponieważ jest to produkt kompleksowy i idealny nawet dla amatorów ogrodnictwa. Kupując projekt roślinności w donicy, otrzymujesz go w formie elektronicznej. W zestawie znajduje się nie tylko lista gatunków i instrukcja nasadzeń, ale także informacje dotyczące doboru donic (także pod względem ich rozmiaru). Oprócz tego możesz zapoznać się z zasadami dbania o rośliny w okresie ich wzrostu, a także w okresie jesienno-zimowym. Do tego dołączona jest także lista sklepów, w których warto nabyć rośliny z danej kompozycji.

Rabaty kwiatowe przy tarasie

Równie efektownie i oryginalnie mogą wyglądać rabaty – nasadzenia roślinne przy tarasie. Zwykle przestrzeń na rabaty jest większa, dzięki temu można komponować je jako bardziej rozbudowane. Często wybierane są te o układzie schodkowym – niższe rośliny sadzi się z przodu, a za nimi inne, coraz wyższe gatunki. Jeżeli możesz zakończyć kompozycję nawet niewysokim drzewem, warto rozważyć taką opcję – da ona nie tylko przyjemny cień w upalne dni, ale jednocześnie osłoni przebywających na tarasie od ciekawskich spojrzeń przechodniów lub sąsiadów. Dzięki takim nasadzeniom stworzysz sobie intymną i prywatną przestrzeń.

Nie musisz jednak sam projektować rabaty ogrodowej – możesz kupić gotowy projekt w firmie Gardenbox. Wówczas w wersji elektronicznej otrzymujesz listę roślin i projekt techniczny. Oprócz tego w zestawie znajduje się instrukcja wykonania nasadzeń, powielania modułów rabat lub dopasowania ich do wielkości działki. Oferta zakłada także przekazanie listy rekomendowanych szkółek, gdzie można zakupić rośliny.

Jak dobierać rośliny na taras?

Dobór roślin na taras zależy w głównej mierze od warunków, jakie na nim panują. Inne rośliny nadają się na stanowiska słoneczne, które występują na większości niezadaszonych tarasów, a inne na stanowiska częściowo lub całkowicie zacienione. Trzeba również pamiętać o tym, że nie wszystkie rośliny lubią swoje sąsiedztwo, dlatego ich dobór ma znaczenie także pod względem gatunkowym. Niemniej jednak, głównie na rabaty ogrodowe i do donic poleca się byliny, krzewy zimozielone i trawy ozdobne. To sprawi, że kompozycje roślinne będą cieszyły oko nawet przez cały rok. Z gotowymi projektami firmy Gardenbox nie musisz już zastanawiać się nad doborem roślin – wejdź na stronę i wybierz konkretną kompozycję.

Wygodne meble, odpowiednie oświetlenie, piękne rośliny w donicach lub na rabacie to coś, co z pewnością pomoże stworzyć oryginalny i praktyczny taras z dala od zgiełku. Bardzo ważne jest dopełnienie całości roślinnością, która nadaje innego charakteru takim miejscom. Zobaczcie jak pięknie może prezentować się taras w towarzystwie roślinności:

null
null
null
null
null

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.