Elewacja domu – materiały, koszty, inspiracje

Elewacja to istotny element domu. Jakich materiałów użyć i ile kosztuje wykonanie elewacji? Co będzie najlepsze do nowoczesnego budynku? Sprawdź proponowane przez nas inspiracje.

 

Beton architektoniczny
Sprzedajemy
Beton architektoniczny

 

Elewacja jest tym dla domu, czym strój dla człowieka – teoretycznie najważniejsze jest to, co ma się w środku, ale na pierwszy rzut oka wszyscy oceniają wygląd zewnętrzny. Dlatego warto dobrze przemyśleć elewację tak, aby prezentowała się efektownie i była w pełni zgodna z naszym wyobrażeniem o idealnym domu. Jednak indywidualne poczucie estetyki to nie wszystko – podczas projektowania domu i wyborze elewacji trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Elewacja spójna z architekturą otoczenia

Rodzaj elewacji zazwyczaj jest uwzględniony już w projekcie domu – dzięki temu wszystkie elementy budynku stanowią spójną kompozycję. Jednak niekiedy możemy indywidualnie zmodyfikować styl elewacji, aby uzyskać oryginalny efekt, który będzie wyróżniał nasz dom na tle sąsiednich budynków. W takiej sytuacji również warto skonsultować swój pomysł z doradcą projektowym, który spojrzy na to fachowym okiem i pomoże nam uniknąć stylowej gafy – pamiętajmy, że elewację trudniej jest zmienić niż niedopasowaną marynarkę.

Wybierając elewację, trzeba również zwrócić uwagę na styl dominujący w okolicy, a także na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – w tego typu dokumentach mogą znajdować się wytyczne i ograniczenia dotyczące kolorystyki dachu i elewacji. Ale nawet jeśli plan zagospodarowania nie mówi w tym zakresie nic konkretnego, warto zadbać o to, by nasz dom choćby częściowo wpisywał się w estetykę danej dzielnicy czy osiedla. Tego dylematu możemy uniknąć, budując dom w niezaludnionej jeszcze okolicy.

Elewacja domu – przegląd materiałów

Na rynku istnieje wiele rodzajów materiałów, z których możemy wykonać elewację domu. Wybór zależy od naszych upodobań, gustu, a także od wyglądu okolicy – dom wygląda dobrze, jeśli choć odrobinę wpisuje się w charakter architektury otoczenia. Najczęściej używanymi rodzajami wykończenia ścian zewnętrznych są: tynk, drewno, kompozyt i klinkier.

Tynk

Choć tynkowanie nie wydaje się zbyt skomplikowaną czynnością, to jednak pełen sukces jest tu uzależniony w dużej mierze od wyboru właściwego rodzaju tynku:

 • na ściany jednowarstwowe nakładamy tynk grubowarstwowy: 2-3 warstwy o grubości ok. 15-20 mm;
 • na ściany dwuwarstwowe (ocieplone np. wełną mineralną lub styropianem) kładziemy tynk cienkowarstwowy: ok. 2-10 mm.

Rodzaje tynku

W przypadku tynku cienkowarstwowego musimy dopasować również jego typ do podłoża, które ma zostać otynkowane. Do rodzajów cienkowarstwowych tynków należą:

 • tynk mineralny – najtańszy, trwały, paroprzepuszczalny; najlepszy do tynkowania ścian ocieplonych wełną mineralną
 • tynk silikonowy – najlepszy z tynków cienkowarstwowych, paroprzepuszczalny, trwały oraz odporny na zanieczyszczenia i wilgoć
 • tynk akrylowy – elastyczny, odporny na uderzenia, łatwy w czyszczeniu, lecz niezbyt paroprzepuszczalny; szczególnie rekomendowany przy ociepleniu styropianem, nie jest zalecany do kładzenia na wełnę mineralną
 • tynk sylikatowy i silikonowo-sylikatowy – wysoce odporny na wilgoć, pleśń i zmiany temperatury; tańszy niż silikonowy, ale porównywalnie trwały
 • tynk mozaikowy – wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, najczęściej stosowany na cokoły oraz ościeże wokół okien i drzwi.

Warto zwrócić uwagę, że obecnie na rynku funkcjonują szerokie gamy kolorystyczne każdego tynku.

W jakich warunkach można tynkować elewację?

Zanim położymy tynk, należy zabezpieczyć ścianę podkładem gruntującym – w ten sposób uzyskamy równą powierzchnię. Samo nakładanie tynku również wymaga dużej precyzji i staranności, tak aby otynkowana ściana była idealnie gładka, bez żadnych nierówności.
Trzeba także pamiętać o tym, że tynkowanie ścian zewnętrznych można rozpocząć dopiero wtedy, kiedy ściany wewnętrzne są już otynkowane. Poza tym odstęp czasowy pomiędzy postawieniem ścian a tynkowaniem powinien wynosić co najmniej 2-3 miesiące. Oprócz tego, do tynkowania potrzebujemy odpowiednich warunków pogodowych – nie może być ani za zimno (co najmniej 5-10°C) ani za gorąco (maks. 25-26°C), ponieważ wówczas zaprawa tynkarska nie zwiąże się prawidłowo lub zacznie pękać tuż po nałożeniu. Otynkowane ściany potrzebują czasu, by odpowiednio wyschnąć, zanim przystąpimy do następnego etapu wykańczania elewacji. Zazwyczaj tynk powinien schnąć co najmniej przez miesiąc, a w niektórych przypadkach nawet ok. 2 miesięcy.

 

Tynkowanie ścian zewnętrznych
Tynkowanie ścian zewnętrznych

 

Malowanie tynku farbą

Po nałożeniu i wyschnięciu tynku możemy przystąpić do wykonania końcowej warstwy elewacji. Najprostszą, a zarazem najchętniej wybieraną metodą jest malowanie. Wybierając farbę, warto upewnić się, że zawiera ona substancje, które uchronią elewację przed namnażaniem się pleśni czy grzybów. Podobnie jak tynki, farby można podzielić na kilka podstawowych rodzajów: do najczęściej używanych należą farby akrylowe, silikonowe oraz silikatowe, a także mieszanki. Najwygodniejszą i najbardziej efektywną opcją jest farba silikonowa – elastyczna, samoczyszcząca i odporna na pękanie pod wpływem niekorzystnych czynników klimatycznych. Farbę nakładamy w dwóch warstwach – tylko w ten sposób uzyskamy pożądany efekt i prawidłowe nasycenie koloru. Tak jak w przypadku tynkowania, malowanie elewacji również należy wykonywać przy dobrej pogodzie: temperatura nie może być niższa niż 5°C, nie może też być zbyt wietrznie ani upalnie. I co najważniejsze – unikamy pory deszczowej.

Cegła klinkierowa

Wciąż modna jest elewacja z cegły klinkierowej. Jest to materiał trwały, ale jednocześnie kosztowny. Istnieje jednak tańsza alternatywa w postaci płytki klinkierowej. Klinkier jest nisko nasiąkliwy i co ważne, odporny na działanie czynników atmosferycznych. Tak jak w przypadku tynku, występuje w szerokiej gamie barw. Można więc spokojnie dopasować kolor do stylu architektonicznego. W ostatnim czasie modne jest niewykładanie całego domu klinkierem, a jedynie jego fragmentów. W przypadku domów parterowych można np. położyć klinkier na fragmencie wokół okien lub na jednej ze ścian. Z kolei w przypadku domów piętrowych, klinkier warto zastosować na jednym z dolnych poziomów. Decydując się na ten rodzaj wykończenia elewacji, trzeba pamiętać o zastosowaniu dobrej jakości kleju o właściwościach mrozoodpornych. Oprócz tego, w przeciwieństwie do drewna, płytki muszą ściśle przylegać do podłoża.

Drewno na elewacji domu

Farba nie jest oczywiście jedynym słusznym materiałem do wykończenia elewacji. Zarówno na całą powierzchnię, jak i na część ścian zewnętrznych, możemy położyć drewno, które jest materiałem ponadczasowym. Może się ono kojarzyć z przestarzałym sidingiem, ale wcale nie musi oznaczać trącającym PRL-em stylem. Drewniane elewacje dziś nadają charakteru górskiego i sielskiego. Jest to nieco bardziej skomplikowana opcja niż malowanie: potrzebny będzie odpowiedni ruszt, do którego przymocujemy deski przy pomocy gwoździ lub śrub. Trzeba również pamiętać o tym, że pomiędzy ścianą a drewnianą elewacją powinna być zachowana ok. 20-milimetrowa przestrzeń służąca prawidłowej wentylacji, która zapobiegnie zatrzymywaniu wilgoci i zagrzybieniu. Jeśli chodzi o gatunek drewna na elewację – często wybierane są deski z drzew iglastych, takich jak np. sosna, świerk czy modrzew.

Nieco tańszą alternatywą są deski elewacyjne włóknocementowe o wzorze imitującym drewno lub panele z PV. Poza tym na rynku dostępne są taśmy silikonowe i poliuretanowe do odciskania wzoru drewna na elewacji, a także elastyczne, gumowe „deski” do przyklejenia – takie rozwiązanie jest zdecydowanie najprostsze, zwłaszcza jeżeli zależy nam na drewnianym wykończeniu jedynie części elewacji, np. w miejscu, w którym znajduje się taras. Kolorystyka jest tu zbliżona do naturalnego odcienia drewna, ale oczywiście barwę determinuje użyta lakierobejca lub farba do drewna.

Kamień na ścianie zewnętrznej

Elewacja z kamienia może oznaczać zarówno użycie materiału naturalnego, jak i sztucznego. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i mniej trwałe od betonu, ale trwalsze od tynku. Kamień może być różnej grubości i o różnym kształcie, a tworzy się go z granitu, piaskowca, sjenitu czy wapienia. Istnieją opcje kamienia polerowanego lub fakturowanego – wybór zależy od preferencji inwestora. Montaż polega na przyklejeniu do ściany za pomocą metalowego stelaża lub specjalnego kleju.

Beton architektoniczny na elewacji

Jeszcze niedawno płyty betonowe królowały we wnętrzach nowoczesnych domów, wprowadzając do nich surowość. Tymczasem materiał ten zaczyna być używany także na elewacjach. Są one oczywiście odpowiednio przystosowane do warunków atmosferycznych oraz odporne na urazy mechaniczne. Beton podkreśla minimalistyczne bryły budynków, co oznacza, że najlepiej pasuje do prostych kształtów domów.

Blacha nie tylko na dachu

Kolejnym, choć czasem zaskakującym materiałem na elewację domu, może być blacha. Minimalistyczny i surowy styl oznacza, że ten materiał to idealne rozwiązanie. Blacha może być matowa lub lśniąca, gładka lub surowa. Zwykle taka blacha wykonana jest z tytanu, cynku, stali lub miedzi. Blacha na elewacji dobrze współgra z betonem architektonicznym, ale także z drewnem – warto przemyśleć takie połączenie materiałów.

Tapeta elewacyjna

Innym materiałem jest tapeta elewacyjna. Jest to rozwiązanie uważane za ekstrawaganckie i nieczęsto możemy je zauważyć. Niemniej jednak nadaje elewacji intrygującego wyglądu. Taka tapeta jest drukowana, zatem dowolność barw i kształtów jest nieograniczona. Często wybierane są motywy kwiatowe lub z kształtami geometrycznymi. Oczywiście tapeta może też mieć nadrukowaną imitację cegły, drewna czy kamienia. Warto podkreślić, że tapeta elewacyjna jest odporna na promienie słoneczne i deszcz lub śnieg, co w praktyce oznacza, że nie blaknie wraz z upływem czasu.

Nowoczesna elewacja domu

Nowoczesna elewacja domu kojarzy się z odcieniami bieli i szarości na ścianach zewnętrznych i ciemnoszarym lub czarnym kolorem dachu. I ten wspomniany szary tynk jest jedną z opcji elewacji nowoczesnej. Możemy jednak wykończyć dom cegłą i wcale nie oznacza to wiejskiego, przestarzałego stylu. Cegła klinkierowa potrafi nadać nowoczesnego wyglądu. Podobnie może to zrobić drewno. Szczególnie, jeśli jest połączone ze wspomnianymi odcieniami szarego tynku. Egzotyczne gatunki drewna również nadają nowoczesnego wyglądu. Niewątpliwie także blacha jest materiałem odpowiednim do nowoczesnej elewacji. Zestawiona z betonem architektonicznym nada szyku i elegancji. Niezaprzeczalną metodą na uzyskanie nowoczesnej elewacji jest także tapeta elewacyjna. Jeśli nie jesteście do końca przekonani do konkretnego materiału, spójrzcie na nasze projekty domów z nowoczesną elewacją.

Kiedy najlepiej zrobić elewację?

Planując wykończenie elewacji, nie można również zapominać o jak odpowiednich warunkach pogodowych: jak już wspominaliśmy, niezbędna jest optymalna temperatura powietrza i wilgotność (nie może być ani zbyt upalnie i sucho, ani tym bardziej deszczowo). Choć w obecnych czasach pogoda płata nam różne figle i nie zawsze „dopasowuje się” do pory roku, to jednak wciąż najlepszym czasem na wykonanie elewacji jest wiosna lub wczesna jesień. W upalne dni tynki schną zbyt szybko i mogą odpadać.

Ile kosztuje elewacja domu?

Oczywiście cena elewacji domu zależy od wybranych materiałów. Dodatkowym kosztem jest także ocieplenie i robocizna. Ocieplenie budynku kosztuje około:

 • 100-130 zł/m² – w przypadku styropianu grubości 15 cm
 • 130-175 zł/m² – w przypadku wełny mineralnej.

Niemniej jednak najtańszym materiałem wykończeniowym jest tynk, do którego trzeba jednak doliczyć koszt farby. Cena samego tynku to 4-25 zł/m². Z kolei malowanie kosztuje około 8-15 zł/m², a położenie cegły może kosztować od 200 do 400 zł/m². Elewacja (w zależności od wybranego drewna) to cena 80-330 zł/m². Natomiast beton architektoniczny kosztuje 50-150 zł/m². Droższą opcją jest kamień, bo tutaj w grę wchodzą takie koszty jak 800-400 zł/m².

Modne elewacje domu

Jeżeli nie możesz się zdecydować, co wybrać na elewację domu, proponujemy szereg inspiracji – być może któryś z naszych gotowych projektów domów przypadnie ci do gustu.

 1. Projekt domu Wakacyjny – 75 m²
  Wakacyjny
  Tooba
  Wakacyjny
 2. Projekt domu Mini 3 – 79 m²
  Mini 3
  Tooba
  Mini 3
 3. Projekt domu Malutki dr-S – 79 m²
  Malutki dr-S
  Tooba
  Malutki dr-S
 4. Projekt domu Vikka bez garażu B – 88 m²
  Vikka bez garażu B
  Tooba
  Vikka bez garażu B
 5. Projekt domu Rico – 100 m²
  Rico
  Tooba
  Rico
 6. Projekt domu Lisandra Mała – 115 m²
  Lisandra Mała
  Tooba
  Lisandra Mała
 7. Projekt domu Rodzinny 3 – 132 m²
  Rodzinny 3
  Tooba
  Rodzinny 3

Podsumowując, elewacja domu wpływa na ogólny i ostateczny wygląd budynku. Determinuje to, czy będzie on odbierany jako tradycyjny, czy nowoczesny. Warto jednak przemyśleć wybór materiału, ponieważ to on będzie decydował o trwałości elewacji.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Jeremiasz 2022-05-31T06:19:55.034Z

  U mnie jest zrobiony dom systemem Foveo-Tech. S5 z tynkiem TN30. Mogę polecić. Polska firma, produkty do siebie dopasowane, wydajne, proste w aplikacji. Zdecydowanie można uzyskać taki efekt, jaki chcemy osiągnąć. Fasada jest dopracowana, tynk ma trwały kolor i nie trzymają się go zabrudzenia