Ile kosztuje wycięcie drzewa lub krzewu na działce?

Wycięcie drzewa na działce można wykonać samodzielnie, ale niejednokrotnie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Trzeba również pamiętać o wszelkich niezbędnych formalnościach jeszcze zanim przystąpimy do prac. Ile kosztuje wycięcie drzewa lub krzewu i czy zawsze wiąże się to z opłatami?

 

Ile kosztuje wycięcie drzewa?
Ile kosztuje wycięcie drzewa?

 

Wydawać by się mogło, że jeśli jesteś właścicielem działki, to nikogo nie powinno interesować to, kiedy i jakie rośliny lub drzewa z niej usuwasz. Tymczasem prawo jasno określa zasady dotyczące wycinki drzew. Okazuje się bowiem, że na część z nich potrzebujesz specjalnego zezwolenia.

Czy mogę wyciąć dowolną roślinę z ogrodu?

Okazuje się, że usunięcie roślin to nie zawsze czynność, którą można wykonać samodzielnie, bez żadnych zgód. Ustawa określa cztery różne sytuacje dotyczące wycinania drzew i krzewów. W zależności od okoliczności:

 • nie potrzebujesz zezwolenia
 • nie potrzebujesz zezwolenia, ale musisz zgłosić chęć wycinki
 • potrzebujesz zezwolenia, ale nie ponosisz opłat
 • potrzebujesz zezwolenia i musisz uiścić opłatę.

W poniższym artykule rozważamy tę ostatnią opcję, która zmusza inwestora do uiszczenia stosownej opłaty. Pozostałe przypadki opisujemy w innym naszym artykule.

Formalności związane z wycinką drzew

Zezwolenie na wycinkę drzew i krzewów wydaje burmistrz, prezydent miasta lub wójt gminy. Należy w odpowiednim urzędzie złożyć wniosek, w którym muszą znaleźć się takie informacje jak:

 • dane osobowe wnioskodawcy
 • oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do nieruchomości
 • nazwa gatunku rośliny
 • obwód pnia rośliny
 • powód chęci usunięcia rośliny.

Wszystkie zasady reguluje ustawa o ochronie przyrody.
Po złożeniu wniosku, na daną działkę musi przyjść pracownik urzędu w celu oględzin posesji. Dopiero wówczas jest wydawana decyzja. Zwykle nakazane są zastępcze nasadzenia. Jeżeli drzewa wymagające wycięcia znajdują się w obrysie domu, który na tej działce planuje postawić inwestor, do wniosku o wycięcie musi dołączyć pozwolenie na budowę.

Zanim złożysz wniosek, zmierz roślinę

Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o zgodę na wycinkę, zmierz roślinę, którą chcesz usunąć. Może się bowiem okazać, że taka zgoda nie jest Ci potrzebna. W związku z tym, nie potrzebujesz urzędowej zgody na wycinkę, jeśli drzewo lub krzew na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:

 • 80 cm – w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego
 • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego
 • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Ile wynoszą opłaty urzędowe przy wycince drzew?

Opłata za wycięcie drzewa lub krzewu zależy od jego wielkości. Przy ustalaniu wysokości opłaty mnoży cię bowiem liczbę cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm przez stawkę. Jeżeli natomiast chcesz wyciąć krzew, musisz pomnożyć liczbę metrów kwadratowych gruntu pokrytego krzewem przez urzędową stawkę. Funkcjonują jednak maksymalne stawki, które wynoszą 500 zł dla drzew i 200 zł dla krzewów. Możesz być więc pewien, że za wycięcie tych roślin nie zapłacisz więcej niż 200 czy 500 zł.

Ile kosztuje samo wycięcie?

Opłaty związane z formalnościami to jedno. Do tego trzeba jednak czasem doliczyć koszty związane z usługami firmy zajmującej się profesjonalnym wycinaniem drzew. Mniejsze rośliny możemy oczywiście wyciąć samodzielnie, ale zdarza się, że rozmiar drzewa jest tak duży, że sami nie poradzimy sobie z tą czynnością i potrzebujemy pomocy firmy zewnętrznej. Wówczas koszt powiększa się o:

 • w przypadku metody tradycyjnej około 100-500 zł
 • w przypadku wycinki z użyciem podnośnika i metod alpinistycznych od 350 zł.

Ceny te mogą różnić się w zależności od regionu i wzrastać wraz ze wzrastającymi cenami materiałów i usług budowlanych.

 

Zniszczone lub zagrażające ludziom lub mieniu rośliny można wyciąć bez ponoszenia opłat.
Zniszczone lub zagrażające ludziom lub mieniu rośliny można wyciąć bez ponoszenia opłat.

 

Nasadzenia zastępcze jako alternatywa

Ustalona opłata za wycinkę roślin może być jednak zamieniona na obowiązek nasadzeń zastępczych. W praktyce oznacza to, że w określonym terminie musimy posadzić na działce nowe rośliny i zadbać o ich żywotność przez co najmniej 3 lata. Jeżeli takie nasadzenia zostaną wykonane, wówczas opłata jest umarzana. W uzasadnionych przypadkach można posadzić nowe rośliny w innym terminie, ale wówczas należy uzyskać odpowiednią zgodę. Warto zwrócić uwagę na porę roku, kiedy chcemy wyciąć drzewa lub krzewy i posadzić nowe. Sadzenie roślin zimą to nie najlepszy pomysł, ale jesienią, kiedy jeszcze nie ma mrozu, bez obaw można tego dokonać. Jeśli posadzisz rośliny jesienią, przez zimą zdążą one zregenerować system korzeniowy, a wiosną będą już podejmowały wzrost. Jesień to też pora, kiedy w ziemi jest więcej wilgoci, dlatego rośliny lepiej się przyjmują.

Kiedy jestem zwolniony z opłaty za wycinkę drzew?

Są jednak sytuacje, kiedy opłata za wycięcie drzewa lub krzewu nie obowiązuje. Dzieje się tak w przypadku tych gatunków, na których wycinkę nie jest potrzebne zezwolenie, a także gdy wycinane rośliny zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia. Wówczas urząd ma obowiązek wydania zgody na usunięcie roślin bez naliczania opłat. Inną sytuacją, która zwalnia z opłat jest wycinka roślin nie przekraczających określonych wymiarów, gdy celem jest przekształcenie gruntów nieużytkowych na użytkowe, ale inne niż rolnicze.

Kara za nielegalną wycinkę drzew

Jedną z opłat, która wiąże się z usuwaniem roślin jest kara za ich nielegalną wycinkę. Jeśli więc nie masz urzędowego zezwolenia, zgody właściciela nieruchomości, na której drzewo rośnie lub gdy roślina została zniszczona, nałożona zostanie kara. Musi ona być wymierzona w ciągu 14 dni od decyzji o jej nałożeniu. Natomiast płatność niekiedy odracza się na okres 5 lat, jeśli istnieje szansa na zachowanie żywotności uszkodzonej rośliny. Kara taka wynosi dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu (czyli maksymalnie 1000 zł za drzewo i 400 zł za krzew). Jeżeli jednak inwestor zniszczył lub usunął roślinę w celach innych niż na prowadzenie działalności gospodarczej, a jednocześnie miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia, co nie pozwala mu na uiszczenie opłaty bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, wówczas organ może umorzyć 50% wymierzonej kary.

Opłatę za wycinkę drzewa ustala właściwy organ, ale jej wysokość można obliczyć samodzielnie. Wystarczy znać gatunek usuwanej rośliny i jej rozmiar (obwód pnia). Trzeba jednak pamiętać, że nie można w niektórych przypadkach usuwać roślin bez odpowiedniej zgody lub zgłoszenia. Grozi za to bowiem kara.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Zbyszek 2024-03-19T14:12:20.832Z

  Prosze o podanie namiarów na drwali - do wycięcie 2-ch modzewi 40,-to letnich

  • Ewa 2023-06-18T18:46:17.230Z

   Chyba cena za wycięcie drzewa bez zgody jest nie aktualna. Obecnie to:Opłaty są naliczane według stawki w złotych za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew..