Jak zabezpieczyć wykop na placu budowy? Instrukcja

Prawidłowe zabezpieczenie wykopu na placu budowy jest bardzo ważne w kontekście zdrowia i życia osób tam przebywających. Zadanie to nie należy do łatwych i wymaga szczegółowej wiedzy budowlanej oraz odpowiednich uprawnień. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby kompetentnej, która zajmie się wszystkimi aspektami. Jak w praktyce powinno wyglądać zabezpieczenie placu budowy?

Wykop na budowie - jak go zabezpieczyć?
Wykop na budowie - jak go zabezpieczyć?

Od czego zacząć?

Eksperci zalecają, aby w pierwszej kolejności wykonać badania geotechniczne ułatwiające ustalenie głębokości oraz miejsca wykopów usadowienia fundamentów. Prace badawcze należy zorganizować przed przekształceniem gruntów rolnych. Po otrzymaniu wyników będzie można się dowiedzieć o stanie oraz rodzaju ziemi. Na uwadze warto również mieć zakres i stopień trudności wykonywanych prac.

Pracownicy przebywający na placu budowy powinni zostać poinformowani o konieczności zachowania należytej ostrożności, ponieważ warunki pracy na budowie są niebezpieczne i łatwo o trwały uszczerbek na zdrowiu. W trakcie wykopów priorytetowym elementem jest zadbanie o ich prawidłowe zabezpieczenie. Wymaga to jednak zaawansowanej wiedzy, ponieważ odgórnie wymagane są liczne pozwolenia. Jak można je otrzymać?

Wykopy oraz prace ziemne - niezbędne pozwolenia

Prace ziemne polegają na wydobywaniu, prawidłowym kształtowaniu, przemieszczaniu, a także usuwaniu naturalnego gruntu z pola budowy. Ważne jest, aby były prowadzone zgodnie z wymaganiami oraz ustalonymi przepisami. Są wykonywane podczas kształtowania terenu lub podłoża pod określone powierzchnie w przypadku budowania instalacji podziemnych oraz fundamentów budowli nadziemnych. Roboty ziemne wykonuje się ręcznie (z wykorzystaniem siły fizycznej robotników) lub mechanicznie (z wykorzystaniem maszyn budowlanych).

Prace budowlane należy prowadzić przy użyciu odpowiednich pozwoleń. W pierwszej kolejności inwestor powinien uwzględnić roboty ziemne we wniosku, a osoba uprawniona musi wykonać projekt w celu otrzymania pozwolenia na budowę. Niedostosowanie się do powyższych regulacji skutkuje zalegalizowaniem samowoli i koniecznością rozbiórki obiektu.

Geodeta i kierownik budowy - dlaczego są potrzebni?

Geodeta ma obowiązek wytyczyć budynek, aby inwestor otrzymał pozwolenie na budowę. Jest to bardzo ważna zgoda, ponieważ określa ona miejsce położenia elementów zagrożonych uszkodzeniem przez ciężki sprzęt. Jakie przedmioty mogą zostać uszkodzone w przypadku niewytyczenia budynku przez geodetę?

  • instalacja gazowa,
  • kanalizacja,
  • wodociągi.

Kolejny bardzo ważny krok to wyznaczenie miejsca instalacji elektroenergetycznych przez kierownika budowy. Ten element jest szczególnie przydatny, gdy prace przebiegają w bezpośrednim kontakcie z istniejącymi instalacjami. W tej sytuacji kierownik powinien przedstawić pracownikom sposób wykonywania wszystkich prac. Podczas robót głębokich niezbędne są informacje o istniejących warunkach gruntu geotechnicznych, geologicznych oraz hydrotechnych.

Jeśli teren, na którym odbywają się prace budowlane nie może być ogrodzony z różnych względów - wykonawca ma obowiązek zapewnić nad nim całodobowy nadzór.

Pracownicy na budowie muszą przestrzegać pewnych zasad
Pracownicy na budowie muszą przestrzegać pewnych zasad

Jakie są najskuteczniejsze metody likwidacji gruntu?

1) Usunięcie warstwy humusu

Usunięcie warstwy humusu polega na likwidacji cienkiej warstwy ziemi roślinnej. Jest ona bardzo cenna ze względu na ogromne wartości odżywcze. Po wykopaniu warto ją przechować w innym miejscu. Możliwa do wykorzystania w późniejszym okresie do prac ogrodniczych.

2) Wykopy jamiste

Wykopy oddzielone skarpami, których maksymalna głębokość nie przekracza 150 centymetrów. Przy pracach ręcznych (bez użycia sił mechanicznych) powierzchnia dna nie może przekraczać 225 centymetrów kwadratowych. W przypadku robót mechanicznych limit zwiększa się aż do 9 metrów kwadratowych.

3) Wykopy wąskoprzestrzenne

Wykopy o szerokości dna większej lub równej półtora metra. Można je wykonać, gdy dom nie jest podpiwniczony. Tych wykopów nie ogranicza limit długości.

Kosztorys budowy domu (inwestorski) - przykładowy wzór, poradnik - tutaj

Jak zabezpieczyć wykop na placu budowy? - praktyczne porady

Na placu budowy konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ostrożności, aby prace przebiegły w 100% bezpiecznie. Wypadki w miejscu budowy mogą również dotyczyć osób postronnych przechodzących w okolicach obszaru roboczego. Plac budowy powinien być odpowiednio odgrodzony od niepożądanych przechodniów.

W pierwszej kolejności należy wyznaczyć ścieżki umożliwiające ruch pieszy dla osób poruszających się po budowie, a szlaki transportowe powinno się odgrodzić od krawędzi wykopu na minimum 55-60 centymetrów.

O czym trzeba pamiętać?

  • Droga oraz teren w obszarze wykopów powinny być wyposażone w rozwiązania ułatwiające odprowadzanie wód opadowych;
  • Jeśli wykop ma powyżej jednego metra głębokości, należy w nim wykonać bezpieczne wyjście oraz wejście;
  • Wokół wykopu powinny być ustawione bariery ochronne z ostrzegawczymi światłami (należy je zamontować także na czas nocy, gdy prace nie są wykonywane);
  • W celu uniemożliwienia osuwania się ścian wykopu należy je zabezpieczyć za pomocą skarpowania, rozparcia lub podparcia.

Jakich zasad powinni przestrzegać pracownicy na placu budowy?

  • Wykonywać określone prace tylko i wyłącznie w miejscu prowadzenia wykopów;
  • Opuścić wykopy w czasie transportu materiałów;
  • Nie schodzić do wykopów m.in.: po rozporach;
  • Nie przebywać pomiędzy ścianą wykopu a koparką (nawet w czasie postoju).

Zabezpieczenie wykopu na placu budowy powinno więc odbywać się z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa - wymaga to fachowej wiedzy oraz odpowiednich uprawnień. Przede wszystkim jest to jednak odpowiedzialność samych pracowników.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.