Zmiany w projekcie domu – kiedy są możliwe? Jakie są koszty?

Zmiany, zmiany, zmiany… Wybierając projekt gotowy, zazwyczaj od początku zakładamy, że będziemy go zmieniać. Jeśli zakres zmian jest niewielki i nie wpływa np. na konstrukcję domu – jak najbardziej warto je wprowadzać, aby dostosować np. układ funkcjonalny do swoich potrzeb lub poprawić walory estetyczne. Jeśli z kolei zmiany będą miały charakter fundamentalny, mogą okazać się bardzo nieopłacalne – i wówczas korzystniejszym rozwiązaniem będzie projekt indywidualny.

 

Zmiany w projekcie domu - kiedy są możliwe? Ile kosztują?
Zmiany w projekcie domu - kiedy są możliwe? Ile kosztują?

 

Wybrać projekt gotowy czy indywidualny? To zależy od zmian!

Decyzję o zakupie konkretnego projektu powinno opierać się na liczbie i rodzajach zmian, które zamierzamy wprowadzać. Ponieważ oferta katalogowych projektów domów jest naprawdę szeroka, warto skorzystać z konsultacji z pracownią projektową, która zaproponuje nam konkretne projekty dostosowane do naszych oczekiwań. Może się okazać, że w ofercie gotowych projektów istnieje dom, który będzie spełniał wszystkie potrzeby i nie będzie konieczności wprowadzania żadnych zmian (lub będzie wymagał jedynie drobnych, tanich korekt). Jeśli taki projekt się nie znajdzie, architekt przeanalizuje możliwe zmiany i koszty, aby następnie ocenić, czy lepszym finansowo rozwiązaniem nie będzie projekt indywidualny. A oba rozwiązania mają swoje zalety.

Projekty indywidualne są w pełni dostosowane do naszych potrzeb – otrzymujemy projekt na miarę swoich wyobrażeń. Niestety na opracowanie projektu indywidualnego zwykle czeka się długo i nie jest to tanie rozwiązanie – średni koszt wykonania plasuje się na poziomie 10 tys. zł (w zależności od regionu). Dlatego jeśli tylko jest możliwość wyboru projektu gotowego, w którym nie będziemy wprowadzać zbyt wielu zmian (lub zbyt poważnych), warto z tego skorzystać, ponieważ finansowo to o wiele korzystniejsza opcja (koszt projektu to średnio 2-3 tys. zł, a koszty adaptacji podstawowej ok. 2 tys. zł). Typowe projekty posiadają również inne zalety – jak np. propozycje aranżacji wnętrz czy dostępność w wielu wariantach (z garażem lub bez, z piwnicą, z innym układem wnętrz). Projekty gotowe występują także w wersji lustrzanego odbicia – dzięki temu łatwo dopasujesz budynek względem stron świata.

Kiedy wprowadzać zmiany w projektach gotowych?

 • Jeśli zdecydowałeś się na projekt gotowy, musisz przeprowadzić jego obowiązkową adaptację (wymaganą przez przepisy prawa). I to właśnie na tym etapie najlepiej wprowadzać zmiany dodatkowe, ponieważ projekt nie jest jeszcze objęty żadną decyzją. Architekt adaptujący – poza obowiązkowymi zmianami, takimi jak dostosowanie domu do np. warunków glebowych – dokona również zmian dodatkowych.
 • Zmiany można wprowadzić także w trakcie budowy domu – należy wtedy sprawdzić, czy z punktu widzenia prawa planowane korekty są istotne czy też nie. Jeśli są znaczące względem pierwotnego projektu budowlanego, należy wtedy dokonać ponownego zgłoszenia budowy wraz z dołączonym projektem z naniesionymi zmianami (a jeśli budowa wymagała otrzymania pozwolenia na budowę należy uzyskać nową decyzję o zmianie pozwolenia na budowę).
 • Modyfikacje można wprowadzić także podczas użytkowania domu. Wówczas wiąże się to z koniecznością wykonania nowego projektu elementu objętego daną zmianą i złożenia go do odpowiedniego urzędu.

Zmiany istotne i nieistotne – czym się różnią?

Koszty wprowadzenia zmian zależą od ich rodzaju w rozumieniu prawa (oraz od ich liczby). Zmiany dzielą się bowiem na istotne i nieistotne.

Mniej istotne modyfikacje (zmiany nieistotne) doświadczony architekt naniesie niewielkim kosztem. Bardziej skomplikowane korekty (zmiany istotne) wymagają natomiast wykonania obliczeń i rysunków, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Jeśli będą to np. zmiany dotyczące technologii wznoszenia ścian, sposobu użytkowania czy rozbudowa domu, koszty mogą zwiększyć się nawet do 8-10 tys. zł, czyli w granicy cen projektów indywidualnych. Poniżej znajdują się przykłady zmian istotnych (drogich we wprowadzeniu) oraz nieistotnych (korekt w projekcie).

 

Uwaga! Każdy projekt gotowy jest chroniony prawem autorskim. W dokumentacji projektowej jest co prawda zaznaczony zakres zmian, które można wprowadzać bez zgody autora, jednak bywa on różny. Najczęściej autorzy dopuszczają jedynie zmiany, które nie wpływają na wygląd zewnętrzny budynku. Warto więc jeszcze przed zakupem projektu uzyskać pisemną zgodę autora na zmiany. W Tooba.pl otrzymujesz taką zgodę bezpłatnie do zamówionego projektu.

Najczęstsze zmiany w projektach gotowych

Niektóre zmiany w projektach gotowych występują wyjątkowo często. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zmiany, jakie najczęściej inwestorzy wprowadzają w projektach katalogowych. Wyjaśniamy również, z czego mogą wynikać takie zmiany i na co trzeba uważać podczas ich wprowadzania.

 • Zmiana kąta nachylenia dachu: to najczęściej wprowadzana zmiana, warunkowana zwykle chęcią powiększenia powierzchni użytkowej poddasza – lub dostosowania dachu do wytycznych zawartych w planach miejscowych bądź warunkach zabudowy. Niestety taka zmiana wiąże się z koniecznością ponownego przeliczenia konstrukcji i ewentualnego przeprojektowania więźby, co wiąże się z wyższym kosztem. Warto wiedzieć, że w przypadku zwiększenia kąta nachylenia, trzeba zastosować dłuższe krokwie. Zwiększa się też powierzchnia użytkowa domu, a co za tym idzie – koszty wykończenia i eksploatacji.
 • Zmiana w wymiarach lub lokalizacji stolarki: modyfikacje dotyczące okien i drzwi zwykle wynikają z usytuowania domu na działce względem stron świata – chcemy wykorzystać jak najwięcej światła dziennego w pomieszczeniach, takich jak salon, a mniej – w sypialniach. Wprowadzając takie zmiany, zwróć uwagę na minimalne doświetlenie pokoi (stosunek powierzchni okien do powierzchni podłóg powinien wynosić min. 1:8), estetykę elewacji, a a także koszty realizacji (zmieniając np. okna na większe, musisz liczyć się z o wiele wyższym kosztem ich zakupu).
 • Zmiana technologii budowy domu: najczęściej takie zmiany wprowadzane są w wyniku dążeń do obniżenia kosztów lub przyspieszenia budowy domu (np. zmiana technologii murowanej na prefabrykowaną skraca czas budowy nawet do 6 miesięcy). Bywa, że niektóre materiały są tańsze od innych na danym terenie lub łatwiej jest o ekipę wykonawczą wyspecjalizowaną w danej technologii (np. nie bez powodu w górach nadal popularne są domy drewniane). Jednak decydując się na zmianę technologii budowy, musisz liczyć się z wysokimi kosztami adaptacji projektu – ponieważ taka zmiana wymaga od architekta wielu dodatkowych obliczeń i rysunków. Interesujące rozwiązanie polega na zleceniu usługi wyspecjalizowanej firmie budowlanej – niektóre firmy oferują bowiem dostosowanie projektu do technologii, w której budują domy. Wówczas taka „adaptacja” jest bardzo tania lub nawet darmowa.
 • Zmiana technologii wykonania stropu: zwykle powodowana jest optymalizacją kosztów budowy, ale bywa też wynikiem zamiaru dostosowania drugiej kondygnacji do celów użytkowych. Taka modyfikacja wymaga ponownego przeliczenia oraz przeprojektowania stropu – podnosi znacznie cenę adaptacji.
 • Zmiana funkcji pomieszczeń: może wiązać się z większymi kosztami w przypadku, gdy do danego pomieszczenia musimy doprojektować np. instalację ogrzewania lub wentylację.
 • Zmiana lokalizacji ścian konstrukcyjnych i działowych: podczas ich wprowadzania należy zwrócić uwagę na układ konstrukcyjny stropu (rozstaw ścian i słupów, które mają zapewnić belkom stropowym odpowiednią rozpiętość), kształt pomieszczeń i ich wielkość, układ funkcjonalny całego domu czy szerokość przejść. Modyfikacje dotyczące ścian konstrukcyjnych zwykle wymagają ponownego przeliczenia stropu (a nawet dachu!) - podnoszą więc koszty adaptacji. Jeśli dodajemy nowe ściany – zwiększą się z kolei koszty budowy.
 • Zmiana układu instalacji wewnętrznych: zwykle wprowadzana jest wówczas, gdy na działce nie ma dostępu do sieci gazowej, a w projekcie przewidziano ogrzewanie gazowe – lub gdy zmiany te wynikają z innych modyfikacji (np. zmiany funkcji pomieszczeń).
 • Zmiana w szerokości/długości budynku: poszerzanie lub zawężanie budynku wynika najczęściej z konieczności dostosowania projektu do MPZP lub WZ (lub wymiarów działki). Taka zmiana wymaga zwrócenia uwagi na układ konstrukcyjny domu (może wystąpić bowiem potrzeba wydłużenia dachu lub stropu). Projektant nierzadko musi więc sprawdzić i przeprojektować strop i dach, dopasować wnętrza do nowych gabarytów – co wiąże się z wyższymi kosztami adaptacji.
 • Zmiana wysokości ścianki kolankowej: podwyższenie wysokości ścianki kolankowej zwykle ma na celu zwiększenie wygody użytkowania poddasza lub powiększenie jego powierzchni użytkowej. Planując zmianę wysokości ścianki kolankowej, trzeba mieć jednak na uwadze ograniczenia wynikające z MPZP lub WZ oraz zachowanie odpowiednich proporcji budynku (wysokość ścianki należy modyfikować o maksymalnie 25 cm – czyli jeden pustak – wówczas proporcje nie zostaną zaburzone). Trzeba też pamiętać o tym, że gdy wysokość ścianki przekroczy 60 cm, zmieni się jej konstrukcja (musi zostać uzbrojona). Z wysokością ścianki nie należy jednak przesadzać – wystarczającą wysokością będzie 200-210 cm (nawet ścianka o wysokości 80-110 cm umożliwia postawienie łóżka pod skosem). Wprowadzając zmiany dotyczące wysokości ścianki kolankowej, do nowej sytuacji należy także dostosować konstrukcję stropu i dachu. Zmiany te wiążą się więc z podniesieniem kosztu adaptacji. A wyższa ścianka kolankowa to jednocześnie dodatkowe koszty podczas budowy domu. Zwiększa się także jego powierzchnia – rosną więc koszty eksploatacji.
 • Doprojektowanie piwnicy: dom z piwnicą odznacza się niebywałą funkcjonalnością, jednak budowa piwnicy podnosi koszty realizacji budynku o około 30%! Jeśli mimo wszystko chcemy doprojektować piwnicę, musimy liczyć się z o wiele wyższym kosztem budowy domu oraz wyższymi kosztami adaptacji – konieczne bowiem będzie przeprojektowanie fundamentów, a także doprowadzenie do piwnicy instalacji.
 • Zmiana w kolorystyce i materiałach na elewacji: tego typu zmiany są najmniej kłopotliwe do wprowadzenia – są więc jednocześnie najtańsze. Niekiedy zmiany kolorystyki lub materiałów wykończeniowych elewacji są dyktowane nie upodobaniami inwestora, a zapisami zawartymi w planie miejscowym lub warunkach zabudowy. Czasem wynikają z chęci optymalizacji kosztów budowy (zastąpienie np. okładzin drewnianych tynkiem dekoracyjnym).

Przykładowe koszty zmian w projektach gotowych

Poniżej znajduje się lista popularnych zmian w projektach gotowych wraz z podaniem orientacyjnych kosztów minimalnych (podane ceny nie stanowią oferty handlowej). Koszty poniższych zmian mogą różnić się w zależności od regionu kraju.

 

 

Potrzebujesz pomocy architekta w ocenie, czy dana zmiana jest możliwa lub opłacalna? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji ze Specjalistą! Zadzwoń 52 384 49 90 lub napisz na projekty@tooba.pl

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Sylwia 2021-11-11T21:25:30Z

  Witam jaki jest koszt przeprojektowania schodów z kręconych na żelbetonowe

  • Ariel 2021-06-08T16:14:57Z

   Cześć słuchajcie mam pytanie do wszystkich co mi leży na sercu bo zmienili mi projekt w działówkach ale chodzi mi o to że ile może kosztować taka zmiana

   • Jaro 2021-04-20T06:37:03Z

    Dlatego cieszę się, że wybraliśmy gotowy projekt, gdyby nie to, zapewne wybralibyśmy indywidualny projekt, bo koszty gotowy + zmiany są takie same lub nawet większe.