Idealny projekt: jak duże powinny być pomieszczenia i sam dom? Sprawdzamy

Ile metrów powinna mieć kuchnia w projekcie domu? Ile łazienka? Czy 10 m2 to wystarczający metraż dla sypialni dzieci? Te pytania zapewne towarzyszą Wam podczas przeglądania gotowych projektów domów z katalogu. Na myśl przychodzi także powierzchnia domu – ile metrów zapewni komfort mieszkania? Wszystkie wątpliwości rozwiewamy w niniejszym artykule!

Jak duże zaplanować pomieszczenia w domu? Jaką powierzchnię powinien mieć sam dom?
Jak duże zaplanować pomieszczenia w domu? Jaką powierzchnię powinien mieć sam dom?

Koszty budowy domu a powierzchnia użytkowa w projekcie

Idealną sytuacją jest duży budżet na budowę domu i posiadanie dużej działki. Wtedy możemy zaplanować duże, bardzo wygodne pomieszczenia dla wszystkich domowników, a strefie dziennej nadać niebywałą przestronność. Niestety rzeczywistość w przypadku większości z nas, nie pozwala na tak optymistyczny scenariusz. Do budowy domu podchodzimy z dużym dystansem, wątpimy, czy wystarczy nam funduszy i liczymy każdą wydaną złotówkę. To całkowicie zrozumiałe – zwłaszcza dziś, gdy ceny materiałów i robocizny mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak jednak wiadomo, podczas budowy domu trzeba mieć świadość, gdzie warto oszczędzać, a gdzie pozorne oszczędności przysporzą nam więcej problemów, a niżeli korzyści (np. nie opłaca się oszczędzać na jakości materiałów budowlanych do konstrukcji domu). Temat oszczędności jest ściśle powiązany z dobieraniem optymalnej powierzchni domu. Za każdy metr kwadratowy płacimy dzisiaj średnio 3-3,5 tys. zł. Mając do wyboru np. dom 160 m2 i dom 120 m2, na budowę pierwszego z nich wydamy minimum 120 tys. zł więcej! Dlatego dopasowując powierzchnię użytkową domu, miejmy na względzie taką kalkulację.

Więcej o kosztach budowy domu przeczytaj TUTAJ.

A co idzie za pomniejszaniem powierzchni użytkowej całego domu? Naturalnie – pomniejszanie także powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Niestety wiele osób popełnia błąd i wybiera projekt o niewielkim metrażu, gdzie zaplanowano bardzo dużo małych, niewygodnych i nieustawnych pomieszczeń. To niekiedy rozwiązanie konieczne (duża rodzina + małe fundusze na budowę), ale w wielu przypadkach możemy go uniknąć.

W niniejszym artykule opiszemy, jak dobierać wielkość domu do liczby osób w rodzinie (podajemy minimum powierzchniowe), a także jakie metraże powinny mieć poszczególne pomieszczenia w domu (metraże minimalne – do tego, aby komfortowo mieszkać).

Dobór powierzchni użytkowej zależy wielkości i kształtu działki

Wybór powierzchni użytkowej domu (oraz liczbę kondygnacji) ograniczają nie tylko finanse, ale także działka, a konkretniej: jej kształt (prostokąt/kwadrat?) oraz powierzchnia. Jeżeli działka jest wąska albo mała, często będziemy zmuszeni do wyboru projektu domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym, a w niektórych przypadkach także z piwnicą lub częściowym podpiwniczeniem. Na obszernych i kształtnych działkach, możliwości mamy niemal ograniczone.

Jaki projekt domu dla małej, 3-4-osobowej rodziny?

Dla rodziny 3-4- osobowej do wygodnego mieszkania wystarczy nawet bardzo mała powierzchnia domu, np. 60 m2 (tyle bowiem nierzadko mają mieszkania w blokach, w których mieszkają nawet i większe rodziny). Aby jednak dom był wygodny, powierzchnia optymalna dla tak małej rodziny to przedział między 80 a 100 m2. W takim domu powinny znaleźć się najlepiej 3 sypialnie oraz dodatkowy pokój pełniący rolę gabinetu, jeżeli niekiedy pracujemy z domu (jeśli nie potrzebujemy takiego pomieszczenia, dodatkowy pokój może być przeznaczony dla gości). W domu dla 3-4-osobowej rodziny powinna się znaleźć niewielka strefa gospodarcza (coraz więcej osób rezygnuje z opalania domu paliwem stałym – w takiej sytuacji wystarczy naprawdę niewielkie pomieszczenie gospodarcze na np. centralę sterującą pompą ciepła czy panelami fotowoltaicznymi). Należy także przewidzieć miejsce do przechowywania przetworów (nawet niewielka spiżarnia przy kuchni zwiększa znacznie jej funkcjonalność) oraz dobrze, jeśli uda nam się zaplanować choćby niewielki składzik na sprzęty domowe (np. odkurzacz). Musimy także zdecydować o garażu. Jeśli zależy nam na niskich kosztach budowy, niestety kalkulacja pokazuje, że z garażu warto zrezygnować i lepiej postawić drewnianą wiatę. Tym sposobem oszczędzimy w prostych projektach min. 30 tys. zł, a w nowocześniejszych – nawet 80 tys. zł.

W małym domu dla 3-4-osobowej rodziny, optymalnym rozwiązaniem będzie zaplanowanie jednej wspólnej, dużej łazienki oraz niewielkiego WC. Na taką liczbę osób to zdecydowanie wystarczająca liczba łazienek.

Podsumowując, jaki dom będzie najlepszy dla 3-4-osobowej rodziny? Idealny projekt w tym przypadku posiada:

 • 80-100 m2 powierzchni użytkowej,
 • 3 sypialnie,
 • ewentualnie 1 dodatkowy pokój (gabinet lub pokój gościnny),
 • 1 dużą łazienkę + 1 małe WC,
 • małą spiżarnię przy kuchni,
 • niewielkie pomieszczenie gospodarcze na urządzenia związane z instalacją ogrzewania, produkcji prądu itd.
 • garaż w bryle domu lub przylegający do niego jedną ze ścian (jeśli oczywiście nasze finanse pozwalają na budowę garażu).

Jaki projekt domu dla 5-6-osobowej rodziny?

W przypadku rodzin 5-6-osobowych, zwiększamy proporcjonalnie liczbę sypialni oraz nieznacznie wielkość wszystkich stref dziennych. Dla rodziny takiej wielkości, odpowiednim domem będzie budynek o powierzchni 130-160 m2. To oczywiście minimum do wygodnego mieszkania – jeżeli możecie sobie pozwolić na większy budynek, najwygodniejszy będzie dom o powierzchni 160 m2 i więcej. Pamiętajcie jednak, że większa powierzchnia to także wyższe koszty ogrzewania.

Jaka powierzchnia pomieszczeń w projekcie domu?

Niezależnie od tego, czy planujemy dom 100 czy 150 m2, powinniśmy zachować pewne minimalne powierzchnie poszczególnych pomieszczeń, aby wygodnie mieszkać. Poniżej podamy sugerowane, minimalne metraże dla każdego rodzaju pomieszczeń w domu jednorodzinnym:

 • salon powinien mieć min. 20 m2; jeśli dodatkowo planujemy w nim jadalnię, dobrze aby miał 25-30 m2; przy czym najmniejsza wygodna szerokość salonu to min. 360 cm;
 • kuchnia powinna mieć ok. 12-15 m2 (w takiej kuchni nierzadko zmieści się także wyspa);
 • łazienki powinny mieć min. 5 metrów kwadratowych, a optymalnie 7 m2 (mowa o łazienkach, nie WC);
 • sypialnie powinny mieć ok. 10-12 m2 (chociaż 8 m2 również da się zagospodarować); przy czym sypialnia główna musi być większa, aby zmieścić łóżko małżeńskie; tutaj sugeruje się ok. 16 m2, a najlepiej 18-20 m2 (w takiej sypialni znajdzie się wtedy też miejsce na garderobę);
 • dodatkowe pomieszczenia pomocnicze – np. spiżarnia – powinny mieć ok. 2-3 m2 (w zależności od funkcji, jaką pełnią);
 • dodatkowo należy uwzględnić powierzchnię na ciągi komunikacyjne – zakłada się ok. 15% całkowitej powierzchni użytkowej domu netto (czym jest powierzchnia użytkowa netto przeczytasz TUTAJ).

Sugerowane minimalne powierzchnie pomieszczeń w domu
Sugerowane minimalne powierzchnie pomieszczeń w domu

Pomieszczenia w domu – jak je zlokalizować? Jak zaplanować układ? Przykłady na projektach

Dom warto podzielić na strefę dzienną, nocną i gospodarczą. Najlepiej, jeśli po jednej stronie budynku (lub na całej kondygnacji) występuje strefa dzienna, a po drugiej – nocna, natomiast tuż za nią – gospodarcza (np. garaż, kotłownia, pralnia). Jednak to nie jest reguła, ponieważ można np. za pomocą strefy dziennej oddzielić sypialnię rodziców od sypialni dzieci. W jaki sposób? Przykład znajduje się na poniższym rzucie domu parterowego, gdzie sypialnia rodziców wraz z garderobą i prywatną łazienką znajduje się po prawej stronie domu. W centrum jest salon, jadalnia i kuchnia, a po lewej stronie domu: strefa gospodarcza oraz sypialnie dzieci.

Projekt ze zdjęcia: https://www.tooba.pl/projekt-domu-UA42-TQV-725

Projekt domu Ua42
Projekt domu Ua42

Podobnie można też oddzielić sypialnię rodziców od pozostałych, także w domu z poddaszem. Przykładem może być poniższy projekt, gdzie pierwotnie wszystkie sypialnie znajdują się na parterze, ale do dyspozycji mamy jeszcze poddasze, które ma ogromny potencjał. Jest tutaj antresola, a za nią jeszcze ogromna strefa do zaaranżowania – może właśnie na sypialnię rodziców, z dużą łazienką i garderobą? Na parterze wówczas można zorganizować 3 sypialnie dla dzieci, a pierwotnie zaplanowaną prywatną garderobę i łazienkę dla rodziców zmienić na gabinet. Opcji aranżacyjnych jest naprawdę dużo!

Projekt ze zdjęcia: https://www.tooba.pl/projekt-domu-UA76v2-TCG-524

Projekt domu Ua76v2
Projekt domu Ua76v2
Tym sposobem rodzice zyskują własny apartament – zarówno w projekcie domu parterowego, jak i z poddaszem. Sypialnię rodziców można ciekawie odizolować od reszty domu w jeszcze kilka innych sposobów – np. sytuując ją na jednym z krańców domu i oddzielając od pozostałych sypialni strefą gospodarczą, czyli projektując przy niej prywatną garderobę i łazienkę, następnie planując np. pralnię, gabinet i dopiero sypialnie pozostałych domowników. Podobne rozwiązanie zastosowano w poniższym projekcie.

Projekt ze zdjęcia: https://www.tooba.pl/projekt-domu-Karen-G2-TZU-243

Projekt domu Karen G2
Projekt domu Karen G2

Usytuowanie pomieszczeń względem stron świata

Usytuowanie pomieszczeń względem nasłonecznienia, jest równie ważne, co pozostałe wymieniane aspekty, jeśli chodzi o wybór projektu domu. Na przykład kuchnia powinna mieć okna skierowane na północ albo wschód. Jadalnia – może być od strony północnej, ale równie dobrze może być zlokalizowana na południu. Jednak w tym miejscu – po stronie południowej – powinien znajdować się salon (jeśli działka nie daje nam takich możliwości, przynajmniej powinien on znajdować się po stronie zachodniej). Sypialnie oraz pomieszczenia gospodarcze można lokalizować po stronie północnej, wschodniej lub zachodniej.

Więcej praktycznych wskazówek podajemy w obszernym artykule: Projekt domu – 15 zasad dobrego wyboru. Zachęcamy do lektury!

Komentarze