Tarasola – nowoczesne zadaszenie tarasu. Co to jest i ile kosztuje?

Tarasola to nowoczesne, eleganckie i praktyczne rozwiązanie łączące funkcje pergoli i tradycyjnego zadaszenia. Jak wygląda tarasola i ile kosztuje? Przedstawiamy praktyczne informacje.

null
Tarasola

Po co zadaszenie tarasu?

Taras, szczególnie w przypadku rodzin prowadzących intensywne życie towarzyskie, jest często użytkowaną przestrzenią. Bliskość ogrodu czy zieleni sprawiają, że można tam nie tylko spędzić czas, zjeść obiad czy wypić kawę, ale także zrelaksować się. Sytuacja ta dotyczy także większych balkonów, które również zwykło się nazywać tarasem. Niezależnie od tego, gdzie przestrzeń do odpoczynku została zaplanowana, warto przemyśleć zadaszenie. Jest ono niezbędne szczególnie w dwóch sytuacjach:

  • w czasie deszczu
  • w czasie upalnej pogody.

Do wyboru mamy tradycyjny parasol, a także żagle przeciwsłoneczne i markizy oraz coraz popularniejsze tarasole.

Zadaszenie jako ochrona przed deszczem

Jeśli chcesz korzystać z tarasu nawet w czasie deszczu i delektować się zapachem zroszonych roślin, koniecznie musisz zaplanować zadaszenie tarasu. Jest to praktyczne także wówczas, gdy na tarasie postawisz meble ogrodowe z materiałowymi elementami wykończenia – np. poduszkami, a także wtedy, gdy trzymasz na tarasie ogrzewające wieczorami koce czy dywan. Wszystkie te elementy, podobnie jak np. dekoracyjne zasłony, warto ochronić przed przemoczeniem. Inaczej rozwinie się w nich wilgoć i pleśń, a przedmioty z tarasu będą się nadawać jedynie do wyrzucenia. Zadaszenie uchroni przed deszczem także meble – nawet jeśli są wykonane ze specjalnych materiałów odpornych na warunki atmosferyczne.

Zadaszenie w upalne dni

Inną sytuacją, kiedy pomocne będzie zadaszenie nad tarasem są upalne i słoneczne dni. Wówczas da ono przyjemny cień, osłoni od bezpośredniej ekspozycji na promienie UV, a także nie pozwoli na nagrzewanie się pomieszczeń dzięki skutecznej osłonie. Jeśli masz małe dzieci, a chcesz, żeby przebywały na podwórku w wakacyjne dni, ale niekoniecznie w pełnym słońcu, zadaszenie tarasu to idealne i praktyczne rozwiązanie.

Czym jest tarasola?

Tarasola to zadaszenie tarasu, które podobnie jak pergola, może być rozwinięta lub zwinięta. Zwykle wsparta jest na konstrukcji, którą można dodatkowo zabudować, np. taflami szkła. Pokrycie dachu stanowi zwykle odporny na warunki atmosferyczne materiał. Kolorystyka łatwo daje się dopasować do stylu i barw elewacji, a wykonywana na wymiar pozwala dopasować ją do każdego rozmiaru. Jest wytrzymała i trwała przez lata, stabilniejsza od markiz, ale oczywiście nie tak wytrzymała jak np. zadaszenie z blachodachówki. Tarasola kojarzy się ze stylem śródziemnomorskim, pasuje do nawet najbardziej minimalistycznego stylu.

Tarasola jest praktyczna nie tylko z punktu widzenia ochrony przed deszczem czy słońcem. Stwarza ona również idealne warunki do spotkań towarzyskich, grillowania czy przytulną przestrzeń do relaksu. W tym miejscu można spożywać wspólne posiłki na świeżym powietrzu niezależnie od pogody.

Konstrukcja i poszycie tarasoli

Ten rodzaj zadaszenia tarasu zwykle oparty jest na solidnej konstrukcji aluminiowych profili. Dzięki malowaniu ich metodą proszkową, są odporne na działanie wody, np. deszczu, a przez to także na rdzę. Konstrukcja może być jednak również drewniana, jeśli inwestor uzna, że bardziej pasuje do stylu budynku. Drewno co prawda jest impregnowane, ale na pewno nie jest tak trwałe jak konstrukcja aluminiowa.

Z kolei zadaszenie zwykle stanowią lamele obracające się o 135°. Wyglądem przypominają żaluzje i w taki właśnie sposób funkcjonują. Natomiast lamele to nie jedyny materiał na dach tarasoli. Może to być także poliestrowa tkanina zamontowana na stałe lub z możliwością odpinania. To pozwala uchronić materiał przed skutkami jesienno-zimowych warunków atmosferycznych. Dach może stanowić także poliwęglan. To tworzywo sztuczne, ale zapewniające wieloletnią trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne.

Ile kosztuje tarasola?
Emtec-group
Ile kosztuje tarasola?

Ile kosztuje tarasola?

Tarasola charakteryzuje się całą masą wspomnianych zalet. Jej słabym punktem może być cena. Nie jest to bowiem rozwiązanie, które porównać można do tarasowego parasola. Niemniej jednak to kompromis między parasolem a blachodachówką na stabilnej konstrukcji przedłużającej dach. Tarasola może i kosztuje nieco więcej niż zwykły parasol lub żagiel, ale z pewnością odznacza się dużą wytrzymałością. Producenci zakładają, że aluminiowa konstrukcja tarasoli wytrzymuje obciążenie śniegiem do 120 kg/m² oraz wiatr o prędkości 160 km/h. Cenę tarasoli podnosi z pewnością system automatycznego sterowania. Technologia pozwala już na obsługę zadaszenia tarasoli nawet z poziomu telefonu komórkowego. Dodatkowo tarasola może być wyposażona w czujnik pogodowy, który w momencie wykrycia pierwszych kropli deszczu, automatycznie i bez żadnej ingerencji rozwinie zadaszenie.

Cena tarasoli zależy więc od materiału, z jakiego jest wykonana, rodzaju konstrukcji, opcji składania lub zwijania dachu czy sposobu odprowadzania wilgoci oraz wielkości samej tarasoli. Trudno określić ile kosztuje tarasola, niemniej jednak szacuje się, że takie zadaszenie tarasu o średniej wielkości kosztuje 20-40 tysięcy złotych.

Tarasola sprawdza się zarówno jako ochrona przed dużym nasłonecznieniem, jak i przed opadami. Jest elastyczna, można ją w dowolnym momencie rozwinąć lub zwinąć. Może również stanowić całościową konstrukcję, wraz z dodatkowymi przeszkleniami. To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz korzystać z tarasu dłużej niż około 2-3 miesiące w roku.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Gość 2023-02-18T18:44:57.456Z

    Obciążenie konstrukcji - Ok. Ale jakie jest/będzie obciążenie całej budowli? Wiatr wieje ot, tak sobie. Ale jego dmuchnięcie nie zagraża konstrukcji. Tak? A całości tego terasola (cóż to za konstrukcja językowa!) nie zagraża takie dmuchnięcie?