Materiały do budowy fundamentów – porównanie

Prace budowlane przy wznoszeniu nowego budynku rozpoczyna się od prac ziemnych przygotowujących teren pod fundamenty. Jakich materiałów i narzędzi potrzeba do stworzenia podstawy konstrukcji domu, jakim są fundamenty?

null

Budowa fundamentów – samemu czy z firmą?

Przygotowanie fundamentów można zlecić wykwalifikowanej firmie budowlanej. Dzięki temu masz pewność, że będą one stworzone dokładnie i przez ludzi z doświadczeniem. Jeśli jednak koszt budowy domu ma dla Ciebie znaczenie i chcesz w ramach oszczędności wznosić budynek systemem gospodarczym, fundamenty to prace, które z pewnością możesz wykonać samodzielnie. Konieczne jest tylko odpowiednie przygotowanie merytoryczne i skompletowanie wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi.

Fundamenty krok po kroku

Wykonanie fundamentów nie należy do skomplikowanych prac. Niemniej jednak trzeba pamiętać o kolejności działań. Poniżej prezentujemy je w kilku podstawowych krokach:

  1. usunięcie wierzchniej warstwy ziemi – tzw. humusu
  2. wytyczenie granicy budynku
  3. wykonanie wykopów
  4. ułożenie szalunków i prętów zbrojeniowych
  5. wylewka betonowania
  6. polewanie betonu wodą – nawadnianie
  7. wykonanie ochrony przeciwwilgociowej
  8. murowanie ścian fundamentowych.

Kluczowe jest oczywiście dobranie materiałów. Co zatem będzie potrzebne?

Wykonanie ławy fundamentowej

Sama ława fundamentowa jest przygotowana bezpośrednio w gruncie lub jeśli jest on zbyt sypki, przy pomocy deskowania. Kluczowe jest wybranie właściwej klasy betonu, co zapewni wytrzymałość i zapobiegnie pękaniu i uszkodzeniu konstrukcji. Do fundamentów poleca się beton klasy B15. Zanim zalejemy wykopy tworząc ławę, należy wypoziomować dno wykopu i zalać je rzadkim betonem o niewielkiej zawartości cementu. Dzięki temu wniknie od częściowo w grunt, tworząc pośrednią warstwę między podłożem a fundamentem.

W przypadku domu bez piwnicy, ławy należy zaplanować poniżej poziomu przemarzania gruntu. Przyjmuje się w Polsce głębokość 0,8-1,4 m. Dokładną wartość znajdziesz na rysunku technicznym.

Materiały i narzędzia potrzebne do budowy fundamentów

Do budowy fundamentów potrzebne są zarówno odpowiednie narzędzie budowlane, jak i same materiały. Do wymaganych narzędzi należą:

  • łopata
  • poziomica – najlepiej laserowa
  • giętarka prętów zbrojeniowych
  • obcęgi – do obcinania drutu wiązałkowego
  • wibrator wgłębny z buławą – do usunięcia powietrza z betonu
  • zagęszczarka jednokierunkowa.

Natomiast materiałami, bez których wznoszenie fundamentów się nie uda, jest przede wszystkim beton i zbrojenie, a konkretnie:

  • chudy beton – przygotowany z cementu, piasku i wody
  • deski szalunkowe
  • folia hydroizolacyjna – grubości min. 0,2 mm
  • beton towarowy klasy B15 (lub wymieszany w betoniarce
  • drut stalowy wiązałkowy
  • pręty zbrojeniowe (jeśli ujęto je w projekcie technicznym).
Co jest potrzebne do wykonania fundamentów?
Co jest potrzebne do wykonania fundamentów?

Beton i zbrojenie na fundamenty – porównanie materiałów

Wybór materiału i jego porównanie należy podzielić na poszczególne etapy (elementy), które mają być wykonane. Innych potrzebujemy bowiem do wylewki, innych do zbrojenia, a jeszcze innych do ścian fundamentowych.

Jaki beton wybrać?

Beton betonowi nierówny, dlatego w przypadku wyboru betonu na fundamenty trzeba pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Mieszankę na ławy fundamentowe, można bez problemu przygotować w betoniarce na terenie budowy. Natomiast jeśli w planach jest wykonanie płyty fundamentowej, wówczas najlepiej jest zamówić beton gotowy – z wytwórni. Dzięki temu prace będą przebiegały szybciej, a jednocześnie oznacza to większą wytrzymałość. Na ławy fundamentowe poleca się beton klasy C15, a na płytę fundamentową – C25.

Zbrojenie fundamentów

Podobne różnice w zależności od rodzaju fundamentów da się zauważyć w przypadku zbrojenia. Ławy fundamentowe potrzebują zbrojenia na całej długości prętami stalowymi (zwykle o średnicy 12 mm), które łączy się krzyżowo z pętlami prętów o średnicy 6 mm. Natomiast w przypadku ławy fundamentowej można postawić na szybsze i tańsze rozwiązanie, jakim są gotowe siatki.

Materiał na ściany fundamentowe

Zwykle ściany fundamentowe muruje się z betonowych bloczków. Można je ustawiać zarówno poziomo, jak i pionowo, na dowolnym boku. Najważniejsze, by zapewnić grubość przyjętą w projekcie. Mur powinien być wyprowadzony mniej więcej 40 cm nad poziom terenu. Równie dobrze można go wznosić z bloczków z keramzytobetonu, silikatu, keramzytu, kamieni, cegły ceramicznej.

Izolacja przeciwwilgociowa

Do izolacji przeciwwilgociowej fundamentów używa się dwóch warstw – poziomych i pionowych. Wykorzystuje się do tego termozgrzewalną papę asfaltową lub grubą folię odporną na uszkodzenia mechaniczne. Na ściany fundamentowe izolacja powinna być nałożona z obu stron.

Przeczytaj: Murowanie ścian – instrukcja krok po kroku

Izolacja termiczna

Termiczną izolację tradycyjnych fundamentów można wykonać z pomocą styropianu – najlepiej z twardych i hydrofobowych płyt. Ważna jest odporność płyt na wilgoć i napór gruntu. Można też wybrać płyty styropianowe zespolone z papą. Do izolacji płyty fundamentowej należy wybrać taki materiał, który zdoła wytrzymać obciążenie, jakie przenosi fundament na podłoże. Zwykle izolację termiczną układa się w 2 lub 3 warstwach.

Aby dom mógł równomiernie osiadać, potrzebny jest stabilny fundament. Niezależnie od tego, czy budynek postawisz na ławach czy na płycie fundamentowej, musisz pamiętać o odpowiednim doborze materiałów i narzędzi. Szczególnie wtedy, gdy planujesz budowę systemem gospodarczym.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.