Jak wyrównać chudziaka? Sposoby na nierówności

Chudziak (inaczej chudy beton) stanowi wykończenie fundamentów i podkład pod instalacje w domu. Niestety często bywa, że ekipy do jego wykonania podchodzą po macoszemu i efektem są nierówności, krzywizny, a nawet pęknięcia. Powodem może być również złej jakości beton użyty do tego etapu. Niezależnie od przyczyny, godząc się na odbiór nierównego chudziaka, musisz znaleźć sposób, aby go wyrównać. Dlaczego jest to ważne i w jaki sposób można zaradzić problemowi? Wyjaśniamy.

Nierówny chudziak - poziomowanie podłogi
Nierówny chudziak - jak usunąć krzywizny?

Co to jest chudziak i jakie ma znaczenie?

Chudziak to beton podkładowo-wyrównawczy wykorzystywany głównie w roli podbudowy. Teren wówczas staje się równiejszy, a konstrukcja ma lepszą ochronę. Można z jego pomocą wyrównać np. teren pod fundamenty lub wykonać podkład pod kolejne warstwy posadzki. Ten rodzaj betonu nie ma zbyt dobrej wytrzymałości, ale jest ona wystarczająca dla potrzeb domu jednorodzinnego. Pełni on ponadto istotną rolę podczas wznoszenia budynku. Za sprawą chudziaka zapobiegamy m.in. obsuwaniu się ścian czy pękaniu z powodu nierówności podłoża. 

Jest to również istotna warstwa dla zapewnienia szczelnej izolacji podłogi oraz wykonania instalacji, a później wylewki

Nierówny chudziak - czy to problem?

Jeśli chudziak będzie nierówny, krzywy, popękany, niestety stworzy wiele problemów. Stanowi bowiem pierwszą warstwę podłogi, na której należy ułożyć materiał termoizolacyjny. Jeśli powierzchnia chudziaka ma wgłębienia i wybrzuszenia, położona na nim folia hydroizolacyjna łatwo się porwie. 

Innym problemem są nierówności w poziomach: zdarza się (i to bardzo często), że w jednym miejscu chudziak ma wysokość większą nawet o kilka centymetrów niż po przeciwnej stronie. Rodzi to duże komplikacje na etapie układania materiału termoizolacyjnego, rozprowadzania instalacji wodnych, kanalizacyjnych, grzewczych - a na nich wylewki. Bez wyrównania podłoża może dojść do pękania kolejnych warstw, w tym wylewki. A ponieważ na tym etapie trudno już cokolwiek poprawiać, warto zapobiegać takiej sytuacji i zająć się wyrównaniem chudziaka przed położeniem izolacji i instalacji. 

Jak wyrównać chudziaka? Sposoby

Temat wyrównania chudziaka jest dość skomplikowany. Dlaczego? Są pewne rozwiązania polecane przez wykonawców, które budzą spore wątpliwości co do skuteczności i jakości (np. zastosowanie kleju do płytek do wyrównania podłoża albo podsypanie piasku pod styropian), jak i sposoby, które są w stanie zaradzić problemowi, ale nie należą do najtańszych. Niestety decyzja musi być indywidualna i równanie chudziaka nie będzie należało do najprostszych, zwłaszcza jeśli krzywizny są spore, a co gorsza, jeśli występują pęknięcia. Przedstawiamy Wam zatem metody, które w naszej opinii wydają się godne rozważenia. Wiele z nich ma dużo zalet, ale i wad - warto mieć to na uwadze.

Układanie styropianu o różnych wysokościach

To najczęściej polecany sposób przez wykonawców i popularna metoda równania chudziaka, nawet jeśli różnice w poziomach są spore. Jest to jednak dodatkowa inwestycja. Wiąże się także z koniecznością wykonania bardzo precyzyjnej pracy, polegającej m.in. na ścieraniu styropianu w niektórych miejscach, wykonywaniu idealnie równych łączeń itd. Nie dla każdego będzie to zatem dobre rozwiązanie. Nie zawsze też jest możliwe precyzyjne ułożenie styropianu, przez co problem pozostaje nadal.

Równanie chudziaka na etapie wylewki

Poziom podłogi można wyrównać np. dopiero na etapie wylewki, natomiast rozwiązanie to ma dwie podstawowe wady. Po pierwsze koszty wdrożenia tego sposobu będą bardzo wysokie. Po drugie - nie jest to polecana metoda, jeśli w domu przewidziano system ogrzewania podłogowego, do którego zaleca się dość cienką wylewkę.

Zastosowanie pianobetonu

Pianobeton to nieco tańszy i bardziej precyzyjny sposób na wyrównanie chudziaka. Jego zaletą jest to, że zastępuje izolację termiczną w przypadku podłóg na gruncie (wełnę mineralną lub styropian), która jest układana na podłożu przed rozprowadzeniem wylewki. Pozwala to zaoszczędzić wiele pracy i uzyskać mniejszą grubość podłogi, niż przy zastosowaniu wełny czy płyt styropianowych. Powierzchnię pianobetonu należy jednak wygładzić wylewką samopoziomującą.

Styrobeton na nierównego chudziaka

Styrobeton to nieco droższe, ale sprawdzone rozwiązanie na nierówności chudziaka. Stanowi gotową masę składającą się z granulatu polistyrenowego i cementu. Masę wylewa się za pomocą pompy ślimakowej. Materiał ma świetne właściwości termiczne, izolujące akustycznie, wyrównujące podłoże. Płynna forma pozwala dokładnie wypełnić wszelkie szczeliny, również powstałe między instalacjami w podłodze. Świetnie stabilizuje podłoże pod kolejne warstwy. Styrobeton sprawdzi się także jako podkład pod ogrzewanie podłogowe.

Sucha podsypka keramzytowa

Sucha podsypka keramzytowa pozwala wypoziomować chudziaka pod kolejne warstwy. Jego zaletą jest stosunkowo dobre wypełnienie nierówności i szczelin oraz szybki proces wykonania. Podsypka tego rodzaju stanowi dodatkową izolację termiczną i akustyczną. 

Nierówny chudziak - jak egzekwować naprawę po stronie wykonawcy?

Jeśli nie zamierzacie samodzielnie naprawiać błędów powstałych po stronie wykonawcy, musicie zareagować odpowiednio szybko. Przede wszystkim zacznijcie od rozmowy z ekipą o ewidentnym problemie oraz możliwości jego rozwiązania w ich intencji. Dodatkowo zanim odbierzecie etap, zaangażujcie kierownika budowy, aby ocenił, która ze stron ma rację i czy chudziak rzeczywiście nie powinien tak wyglądać. Rzeczywistość bywa jednak różna i nie zawsze kierownik budowy dokonuje właściwej oceny. Wówczas pozostaje nam jeszcze zlecenie ekspertyzy budowlanej przez rzeczoznawcę. Jeśli zostanie przeprowadzona na wczesnym etapie robót, gdy chudziak nie został jeszcze przykryty kolejnymi warstwami, specjalista będzie mógł dokonać rzetelnej oceny. Jeśli stwierdzi błąd wykonawczy, jako inwestorzy mamy prawo do odszkodowania od nierzetelnego wykonawcy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.