Ceramika, gazobeton, silikaty czy keramzyt? Co wybrać do budowy ścian?

Jaki materiał wybrać do budowy ścian? Czy ceramika lub gazobeton będą lepsze od silikatów? Kiedy sprawdzi się keramzyt? Sprawdzamy.

 

Budowa ścian
Budowa ścian

 

Na rynku dostępnych jest sporo różnych materiałów, z których można budować ściany. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które prezentujemy Wam w poniższym artykule. Każda ściana – zewnętrzna, nośna lub działowa ma swoje zadanie do spełnienia (o różnicach między tymi ścianami możecie przeczytać TUTAJ). Niezależnie od tego, czy rolą ściany jest nieprzenoszenie obciążeń, czy bariera akustyczna lub wizualna między pomieszczeniami, warto zastanowić się z czego budować. Wybrany materiał ma zapewnić nie tylko wytrzymałość i ciepło, ale także komfort. Trzeba więc zwrócić uwagę na takie cechy, jak m.in.: właściwości akustyczne, izolacja cieplna, trwałość, paroprzepuszczalność, łatwość obróbki, a także cenę.

Ceramika tradycyjna i ceramika poryzowana

Ceramika budowlana, znana potocznie jako cegła, jest często wykorzystywanym materiałem do budowy ścian. Głównym jej składnikiem jest glina, z której po połączeniu z piaskiem i wodą (czasem także z trocinami drewnianymi) wytwarza się zarówno cegły, jak i np. ceramiczne dachówki. Do zalet ceramiki należy to, że jest ona przyjazna środowisku i pozbawiona wilgoci, więc nie rozwijają się w niej grzyby lub pleśnie, a także to, że akumuluje ciepło i uwalnia je powoli. W praktyce oznacza to tyle, że zimą dłużej utrzymuje temperaturę w środku domu, a latem nie doprowadza do jego przegrzania. Co najważniejsze, ceramika jest materiałem niepalnym, a biorąc pod uwagę, że pustaki ceramiczne są większe od cegieł, więc proces murowania przebiega szybciej.

Ceramika poryzowana – co to jest?

Obecnie w sprzedaży są także bloczki z ceramiki poryzowanej. To nowoczesna odmiana tego materiału do budowy ścian. Jej produkcja zakłada dodanie trocin drewnianych do składu, które po wypale zostawiają w bloczku mikropory – miniaturowe puste przestrzenie wypełnione powietrzem. To sprawia, że ceramika poryzowana to materiał cieplejszy, lepiej „oddychający”, łatwiejszy w budowaniu i precyzyjniejszy wymiarowo. Dodatkowo jest ekonomiczny nie tylko pod kątem budowania domu, ale i jego użytkowania. Wypełnienie bloczków ceramiki poryzowanej wełną mineralną spowoduje zatrzymanie ciepła, a także hałasów z zewnątrz i innych pomieszczeń, jeśli zbudujemy z nich ściany wewnątrz domu.

Gazobeton – czym jest i jakie ma cechy?

Gazobeton to inaczej beton komórkowy, który jest bardzo popularny do budowy ścian. Składa się z kruszywa – piasku (w przypadku szarego odcienia - piasku z popiołami lotnymi) i spoiwa, które stanowi połączenie wapna z cementem. Z kolei funkcję spulchniającą pełni w gazobetonie pasta lub proszek aluminiowy. Pory charakterystyczne dla gazobetonu powstają w wyniku reakcji aluminium z wodorotlenkiem wodoru. Co ważne, szary gazobeton ma niższy współczynnik naturalnej radiacji niż pustaki ceramiczne. Niemniej jednak jest równie odporny na grzyby, pleśnie i bakterie. Gazobeton jest wytrzymały na ściskanie i dobrze izoluje akustycznie dzięki swojej gęstości. Dodatkowo zastosowanie odpowiedniej grubości bloczka oznacza brak konieczności ocieplania.

Podobnie jak bloczki ceramiczne, posiada łączenie na pióro i wpust, co ułatwia wznoszenie ścian, a także samo przenoszenie materiału. Budowanie z gazobetonu jest szybsze i przede wszystkim tańsze od pustaków ceramicznych o około 20%. Warto jednak zaznaczyć, że budowanie np. ceramicznym systemem Porotherm Dryfix może przyspieszać czas budowania i być podobne czasowo do budowania z gazobetonu. Gazobeton oznacza jednak mniejszą izolacyjność akustyczną.

Silikaty do budowy ścian

Silikaty (nazywane także wyrobami wapienno-piaskowymi) wytwarzane są z podobnych materiałów do gazobetonu, ale mają inne właściwości dzięki odmiennej technologi produkcji. Składają się z piasku, wapna i wody, co oznacza dużą wytrzymałość materiału. Silikaty zapewniają tłumienie hałasu i lepszą izolację akustyczną niż gazobeton, co wpływa korzystnie na komfort mieszkania, jeśli marzymy o ciszy i spokoju. Różnorodność dostępnych elementów do budowy ułatwia precyzyjne budowanie gładkich ścian, ale ich masa utrudnia transport i murowanie. Niestety materiał ten oznacza także niską ciepłochłonność – wyziębione mury długo się nagrzewają, dlatego konieczne jest ocieplenie ścian grubszą izolacją. Dodatkowo twardość silikatów utrudnia wykonanie w nich bruzd instalacyjnych. Wewnętrzne ściany z silikatów są jednak wytrzymalsze od gazobetonu, jeśli chodzi o mocowanie do nich ciężkich przedmiotów.

Bloczki keramzytowe

Keramzyt to kruszywo budowlane w formie glin ilastych wypalanych w temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Bloczek keramzytowy składa się z granulek różnej wielkości, porowatych w środku i twardych z zewnątrz. To sprawia, że jest jednocześnie lekki i wytrzymały, a wykorzystywać go można do budowy większości domów. Bloczki keramzytowe są duże, co sprawia, że czas wznoszenia ścian się skraca, a jednocześnie mniej połączeń oznacza mniejszą ilość potrzebnej zaprawy. Gotową ścianę należy pokryć cienką warstwą tynku cementowego (ściany zewnętrzne) lub cementowo-wapiennego (ściany wewnętrzne, które nie mają kontaktu z gruntem). Tynkowanie jest z kolei szybkie dzięki porowatej powierzchni bloczków. Z racji wysokiego współczynnika przewodzenia ciepła, materiał ten często używany jest do ścian fundamentowych, co zapobiega stratom ciepła ze ścian parterowych.

Keramzyt – czy to materiał tylko na fundamenty?

Wielu uważa, że keramzyt to materiał jedynie do budowania ścian fundamentowych. Tymczasem dodanie do niego piasku i cementu powoduje wytworzenie keramzytobetonu, który charakteryzuje się lekkością, paroprzepuszczalnością oraz odpornością na mrozy, grzyby, pleśnie czy szkodniki i gryzonie. To oznacza, że z można z niego budować nie tylko ławy fundamentowe, ale także całe ściany. Niemniej jednak w porównaniu do innych materiałów, bloczki keramzytowe dzięki swoim właściwościom są najlepsze do wykonania fundamentów i są symbolem nowoczesnego oraz energooszczędnego budownictwa. Zapewnienie wysokiej izolacji cieplnej oznacza zmniejszenie kosztów ogrzewania, co wpływa na ekonomię użytkowania domu w przyszłości. Keramzyt sprawnie odprowadza także wilgoć na zewnątrz. Dowiedz się więcej ile kosztuje budowa domu z keramzytu.

Materiały do budowy ścian (od lewej): bloczek ceramiczny, gazobetonowy, silikat, keramzyt
Tooba
Materiały do budowy ścian (od lewej): bloczek ceramiczny, gazobetonowy, silikat, keramzyt

 

Co wybrać do budowy ścian? Wady, zalety i ceny materiałów

A zatem, który materiał będzie najlepszy i co wybrać do budowy ścian? Sprawdźcie nasze zestawienie wad i zalet oraz ceny materiałów i sami zdecydujcie, co jest dla Was najlepszą opcją (podane ceny pochodzą z informacji ogólnodostępnych w Internecie oraz nie stanowią oferty handlowej).

Porównanie materiałów do budowy ścian - tabela
Tooba
Porównanie materiałów do budowy ścian - tabela

 

Na tej podstawie widać, że różne materiały są lepsze w innych kategoriach. Jeśli brać pod uwagę wytrzymałość, keramzyt i silikat są najlepsze. Z kolei pod względem termoizolacyjności prym wiedzie keramzyt i gazobeton, a silikat przoduje w przypadku izolacji akustycznej. Gazobeton uważany jest także za stosunkowo lekki, szybki i łatwy do murowania. Robocizna jest bowiem tym tańsza, im lżejszy jest materiał do budowy i im więcej wysiłku musi w budowę włożyć firma wykonawcza. Materiał łatwy do obróbki to z pewnością gazobeton (w przeciwieństwie np. do silikatu), ale już problemy z kruchością występują najrzadziej w przypadku bloczków silikatowych.

Co jest najlepsze do budowania ścian?

Co wybrać do budowy ścian - przed taką decyzją staje wielu inwestorów. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, oznacza inną cenę wymurowania, a ostateczny wybór to indywidualne preferencje każdego marzącego o własnym domu. Nie da się bowiem wskazać jednego najlepszego materiału. To, co jest zaletą jednego materiału w danym budownictwie, może być wadą w innym rodzaju budynku. 

Niewątpliwie jednak warto zwrócić uwagę na te materiały, które zapewniają wysoką izolację akustyczną lub cieplną. Może to bowiem oznaczać wymarzony spokój lub niższe koszty utrzymania i ogrzania domu zimą, a także większy komfort cieplny latem.

Komentarze

  • Metryk 2023-03-09T19:42:02.732Z

    Przydałyby się dane liczbowe