Jaką powierzchnię powinny mieć wygodne pomieszczenia w domu?

Czy jedynie duży dom jest synonimem wygody i luksusu? Nie każdy potrzebuje jednak okazałej willi z basenem. Z drugiej strony, skoro inwestujemy w budowę domu jednorodzinnego, nie chcemy zmagać się z niedogodnościami charakterystycznymi dla ciasnego mieszkanka w bloku. Dlatego wybierając projekt domu, trzeba gruntownie zastanowić się, jaką powierzchnię powinny mieć owe cztery kąty. Co warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji?

Ile metrów powinien mieć dom, by czuć się w nim komfortowo?
Ile metrów powinien mieć dom, by czuć się w nim komfortowo?

Liczba domowników a optymalny metraż domu

Zastanawiając się nad optymalnym metrażem domu, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę liczbę osób, które będą w nim mieszkać. Dla niewielkiej, 3- lub 4-osobowej rodziny wystarczająca będzie przestrzeń ok. 100-150 m². Na takiej powierzchni bez problemu zmieszczą się sypialnie dla wszystkich domowników, a także salon, kuchnia, łazienki oraz pomieszczenia gospodarcze. Możemy również wygospodarować niewielki pokój gościnny. Poza tym, jest to korzystna opcja pod względem kosztów budowy, a nawet ewentualnej sprzedaży domu – jako że takie budowle jednorodzinne cieszą się największą popularnością, dość łatwo będzie znaleźć nabywcę, jeżeli w przyszłości będziemy chcieli się przeprowadzić.

Jeżeli budujemy dom dla rodziny wielodzietnej, przyda się oczywiście nieco więcej miejsca – tak, aby każdy miał własny kąt i choćby odrobinę prywatności. W takiej sytuacji warto pomyśleć o powierzchni ok. 180-250 m².

Powyższe wymiary są jednak tylko propozycją, opartą na racjonalnych przesłankach i najczęstszych wyborach inwestorów. Jeżeli mamy taką potrzebę i – co najważniejsze – możliwości, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybudować 200-metrowy dom dla 2 czy 3 osób, które po prostu lepiej czują się w przestronnych wnętrzach.

Odpowiednia powierzchnia domu - planowanie przyszłości

Drugim ważnym aspektem, który warto uwzględnić przy podjęciu decyzji o powierzchni domu, jest przyszłość. Wystarczy zadać sobie kilka pytań dotyczących naszych planów na najbliższe i nieco dalsze lata. Czy zamierzamy powiększać rodzinę, a jeśli tak – to o ile osób? Czy istnieje możliwość, że nasi rodzice zamieszkają z nami, kiedy osiągną sędziwy wiek i będą wymagać codziennej opieki? Czy dom nie okaże się zbyt duży, gdy dzieci dorosną i wyjadą na studia lub wyprowadzą się „na swoje”? Możemy oczywiście zaplanować taki układ pomieszczeń, który w przyszłości pozwoli na oddzielenie parteru i piętra czy poddasza użytkowego i wygospodarowania dwóch oddzielnych mieszkań – ale nie mamy przecież pewności, że nasze dorosłe pociechy będą chciały mieszkać w aż tak bezpośrednim sąsiedztwie z własnymi rodzicami. Z drugiej strony, w dawnym pokoju dziecięcym zawsze można urządzić domową siłownię, garderobę, biblioteczkę czy dodatkowy pokój gościnny albo gabinet.

Domowe biuro lub pracownia w projekcie domu?

W czasach automatyzacji, robotyzacji i szybkiego internetu coraz częściej możemy wykonywać obowiązki zawodowe z domowego zacisza. Dlatego już na etapie wyboru projektu warto zaplanować osobną przestrzeń na domowy „zakład pracy”. Może to być niewielki gabinet lub nieco większe biuro dla 2 osób – jeżeli wstawimy tam kanapę, takie pomieszczenie z powodzeniem będzie służyło również jako pokój gościnny, mamy więc wielofunkcyjne pomieszczenie. Jeżeli prowadzimy (lub zamierzamy założyć) własną, jednoosobową działalność, w domu możemy wygospodarować również miejsce na pracownię – najlepiej umiejscowić ją w bezpiecznej odległości od epicentrum domowego życia. Jeżeli nasza praca będzie wymagała regularnego przyjmowania klientów (np. kiedy prowadzimy pracownię krawiecką czy szewską lub gabinet dentystyczny), warto zadbać o to, by domowa pracownia znajdowała się jak najbliżej wejścia głównego lub nawet posiadała oddzielne wejście z zewnątrz. Takie rozwiązanie będzie komfortowe zarówno dla naszych klientów, jak i dla domowników, a przy tym pozwoli, przynajmniej w pewnym stopniu, na oddzielenie życia zawodowego od prywatnego.

Powierzchnia domu i jej wpływ na koszty utrzymania

Choć we własnym domu nie musimy płacić czynszu, który jest uzależniony głównie od metrażu, to jednak ponosimy inne koszty, które trzeba mieć na uwadze, podejmując decyzję dotyczącą powierzchni użytkowej. Głównym wydatkiem, zwłaszcza w polskim klimacie, jest ogrzewanie domu. Zasada wydaje się prosta: duża powierzchnia = większe wydatki. Aby nieco obniżyć koszty, warto zatroszczyć się o najwyższą jakość izolacji termicznej budynku – w takim wypadku będziemy jednak musieli więcej zainwestować na etapie budowy i wykańczania domu, zwłaszcza że skuteczne ocieplenie 250-metrowego budynku nie jest, delikatnie mówiąc, groszową sprawą. Jeżeli jednak powierzchnia jest dostosowana do liczby osób, w domu łatwiej będzie utrzymać komfortową temperaturę.

Funkcjonalność pomieszczeń to podstawa dobrego projektu
Funkcjonalność pomieszczeń to podstawa dobrego projektu

Ogrzewanie to nie wszystko: musimy także przemyśleć kwestię utrzymania porządku. Sprzątanie dużego domu będzie zarówno czasochłonne, jak i męczące. Dlatego w grę wchodzą 2 rozwiązania: równy podział obowiązków na wszystkich domowników (im więcej rąk do pracy, tym lepiej) albo zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej czy chociażby pomocy domowej. Jeżeli nie planujemy posiadania licznego potomstwa, ani nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów, lepiej zdecydować się na nieco mniejszy dom, a wolny czas przeznaczyć na bardziej kreatywne czy relaksujące zajęcia niż odkurzanie salonu o dużej powierzchni czy mycie licznych okien.

Powierzchnia projektu domu a jego funkcjonalność

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na duży, czy nieco mniejszy dom, trzeba pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu jego wnętrza. Połączenie optymalnych wymiarów z funkcjonalnym układem pomieszczeń to gwarancja komfortu. Ważne jest zarówno usytuowanie poszczególnych pokoi względem siebie, jak też oddzielenie strefy dziennej od sypialnej. Pokoje, w których jedynie śpimy czy pracujemy, nie muszą być duże. Zamiast tego lepiej przeznaczyć więcej miejsca na wygodny salon, dodatkową łazienkę czy pokój gościnny. Jeżeli mamy taką możliwość, warto też uwzględnić w projekcie domu osobne pomieszczenia na garderobę (np. połączone z sypialnią), spiżarnię, pralnię z suszarnią czy schowek na akcesoria do sprzątania i narzędzia. Oczywiście łatwiej będzie wszystko to pomieścić w budynku o powierzchni ok. 200 czy 230 m², ale wówczas sporo miejsca może zajmować przestrzeń komunikacyjna pomiędzy poszczególnymi pokojami. Dlatego ogromną rolę odgrywa przemyślany i profesjonalnie wykonany projekt, dzięki któremu nawet 120- czy 140-metrowy dom będzie wygodny.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.