Komfortowy projekt domu – jaką wybrać powierzchnię poszczególnych pomieszczeń?

Wybierając projekt domu, należy uważnie przyjrzeć się wymiarom pomieszczeń – optymalna powierzchnia sprawi, że codzienne życie będzie wygodniejsze. Jak duże powinny być sypialnie, łazienki i kuchnia, by zapewnić komfort użytkowania?

Komfortowy projekt domu - jaką powierzchnię powinny mieć najważniejsze pomieszczenia w budynku?
Komfortowy projekt domu - jaką powierzchnię powinny mieć najważniejsze pomieszczenia w budynku?

Meblowanie mieszkania, szczególnie małego, bywa sporym wyzwaniem. Wiele aspektów trzeba odpowiednio przemyśleć, żeby nasze pomieszczenia, nawet niewielkich rozmiarów, wciąż były funkcjonalne i komfortowe. Jaki metraż powinny mieć poszczególne pomieszczenia? Odpowiadamy.

Kuchnia, czyli serce projektu domu

Niezależnie od tego, czy wśród domowników jest master chef, czy też piekarnik służy nam najczęściej do odgrzewania mrożonej pizzy, kuchnia powinna być odpowiednio wyposażona i komfortowa. Ergonomiczne zagospodarowanie kuchennej przestrzeni jest możliwe nawet na niewielkim metrażu, więc jeżeli nie planujemy łączyć kuchni z jadalnią i zamierzamy wyposażyć ją jedynie w niezbędne sprzęty (kuchenka, lodówka, zlewozmywak, zmywarka) oraz szafki i blaty robocze, wystarczy powierzchnia ok. 7-10 m². Jeżeli jednak chcemy umieścić tu stół z krzesłami, wymiary pomieszczenia powinny wynosić od 12 do nawet 18 m², w zależności od liczby domowników i indywidualnego zapotrzebowania. Alternatywą dla tradycyjnego stołu jest wyspa kuchenna, przy której możemy zarówno gotować, jak i przesiadywać przy kawie i herbacie na wygodnych hokerach.

Jeżeli ogólna powierzchnia użytkowa domu jest niezbyt duża, warto pomyśleć o otwartej kuchni, połączonej z salonem, wyposażonym również w część jadalnianą. To rozwiązanie pozwala nie tylko na optyczne powiększenie przestrzeni kuchennej, ale również sprzyja lepszej integracji i sprawia, że osoby przygotowujące posiłki nie są odizolowane od życia toczącego się w salonie. Łącząc kuchnię z salonem, możemy pozwolić sobie na wyspę czy półwysep nawet wówczas, gdy powierzchnia kuchenna jest mniejsza (ok. 8-9 m²) – będzie to swego rodzaju granica pomiędzy strefą kulinarną a wypoczynkową.

Funkcjonalna kuchnia w projekcie domu
Funkcjonalna kuchnia w projekcie domu

Salon – tu musi być wygodnie i przytulnie

W tym miejscu spędzamy sporo czasu, więc trzeba zadbać o to, by salon był jak najbardziej komfortowy. Powierzchnia nie powinna być ani zbyt mała, ani też za duża, aby nie sprawiać wrażenia chłodnej komnaty w strasznym dworze. Jaką wielkość ma zatem salon idealny? Wiele zależy od potrzeb domowników. W przypadku 3-5-osobowej rodziny wystarczająca będzie przestrzeń ok. 18-25 m². Na takim metrażu bez problemu zmieścimy kanapę, fotele i stolik kawowy, a także szafkę pod telewizor, regał na książki i niewielki stół z krzesłami, jeżeli salon ma również pełnić funkcję jadalni. Jeżeli jednak rodzina jest większa lub często zapraszamy gości i jesteśmy miłośnikami domowych przyjęć w nieco większym gronie, warto zainwestować w bardziej przestronny salon – nawet ok. 35-40 m². Taka powierzchnia daje nam również spore możliwości aranżacyjne: możemy wydzielić tu część jadalnianą z dużym stołem, kącik zabaw dla dzieci i strefę odpoczynku – znajdzie się tam miejsce zarówno na obszerną, wygodną kanapę, na której będziemy przesiadywać z przyjaciółmi, gawędząc lub oglądając seriale w zimowe wieczory, jak też fotele, w które można zapaść się na długie godziny z książką i herbatą czy mocniejszym trunkiem.

Sypialnia to prywatna przestrzeń, którą warto oddzielić od strefy dziennej.
Sypialnia to prywatna przestrzeń, którą warto oddzielić od strefy dziennej.

Sypialnie i pokoje dziecięce w projekcie domu

Sypialnie to prywatna przestrzeń, którą warto oddzielić od strefy dziennej, w której przyjmujemy gości i spędzamy większość dnia. Taka organizacja domowej przestrzeni nie tylko pozwoli nam czuć się bardziej komfortowo, ale również podniesie jakość naszego snu i odpoczynku. Sypialnia z dużym małżeńskim łóżkiem powinna mieć co najmniej 10-12 m², jednak najbardziej efektywna będzie powierzchnia ok. 15-20 m², ponieważ wówczas spokojnie zmieści się tam duża szafa dla dwóch osób lub nawet garderoba w formie osobnego pomieszczenia czy większej zabudowanej wnęki.

Projektując pokoje dziecięce, na początku musimy się zastanowić, czy każda z naszych pociech będzie miała własne cztery ściany, czy np. zdecydujemy się na wspólny pokój dla dwóch maluchów. W przypadku pokoju 1-osobowego wystarczająca będzie powierzchnia ok. 8-10 m². Ważne, żeby zmieściło się tam wygodne łóżko, szafa, regał na książki i biurko. Przyda się oczywiście także miejsce do zabawy, zwłaszcza jeżeli nie mamy zabawkowej strefy w salonie. W przypadku pokoju 2-osobowego optymalna powierzchnia wynosi ok. 12-16 m², chociaż – jeżeli mamy taką możliwość – warto zaprojektować większą przestrzeń (ok. 18-20 m²), którą w przyszłości można będzie ewentualnie przerobić na dwa osobne pokoje, wstawiając ściankę działową.

Oprócz sypialni dla domowników warto również zaprojektować pokój gościnny. W ten sposób zapewnimy komfort zarówno sobie, jak i gościom przybywającym w nieco dłuższe odwiedziny. Tego typu pomieszczenie może być nieco mniejsze – wystarczy nawet ok. 6-8 m². Aby pokój nie był bezużyteczny w czasie kiedy nie mamy żadnych nocujących gości, możemy urządzić tam również gabinet do pracy zdalnej albo biblioteczkę.

Łazienka – czy wystarczy jedna?

Czekanie w kolejce do łazienki to nie najlepszy sposób rozpoczęcia dnia. Idealnie byłoby oczywiście, gdyby każdy pokój posiadał własną, choćby niewielką łazienkę – ale nie zawsze jest na to miejsce. Optymalnym rozwiązaniem dla domu o standardowej powierzchni ok. 120-180 m² są dwie pełne łazienki: jedna z nich może być wyposażona w wannę, natomiast druga, nieco mniejsza – w kabinę prysznicową. Wygodną powierzchnią w przypadku łazienki będzie 5-8 m². Jeżeli jednak zależy nam na odrobinie luksusu i możliwości urządzania sobie domowego spa, warto zadbać o to, by projekt domu uwzględniał nieco więcej miejsca na jedną z łazienek – nawet do ok. 15-18 m². Wówczas będziemy mogli zaopatrzyć się w dużą wannę (opcjonalnie może być połączona z kabiną prysznicową) i urządzić sobie przyjemny pokój kąpielowy. Duża łazienka ma również tę zaletę, że zmieści się w niej zarówno pralka, jak i suszarka czy deska do prasowania, co jest doskonałą opcją, gdy nie zamierzamy wydzielać osobnego pomieszczenia na pralnię i suszarnię.

Ile metrów powinna mieć funkcjonalna łazienka?
Ile metrów powinna mieć funkcjonalna łazienka?

Pomieszczenia gospodarcze w projekcie domu

Dom to nie tylko pomieszczenia, w których śpimy, gotujemy czy odpoczywamy – potrzebne jest także miejsce do przechowywania rozmaitych, mniej lub bardziej niezbędnych narzędzi czy zapasów. W bezpośrednim sąsiedztwie kuchni przyda się niewielka spiżarnia (ok. 1,5-2,5 m²), do przechowywania zarówno zapasów żywności, jak i większych sprzętów kuchennych, których nie używamy na co dzień. Obok wiatrołapu lub pod schodami wewnętrznymi możemy zaprojektować mały schowek (ok. 1,5-2 m²) na narzędzia i akcesoria do sprzątania. Jeżeli dom jest ogrzewany paliwem stałym, konieczna będzie również kotłownia. W tym przypadku musimy kierować się obowiązującymi przepisami, według których wysokość tego pomieszczenia powinna wynosić 2,2 m (minimalna dopuszczalna wysokość to 1,9 m w starszych budynkach, pod warunkiem, że zapewnimy prawidłową wentylację), zaś całkowita kubatura musi być dopasowana do mocy pieca: dla kotłów o mocy do 10 kW jest to 30 m³. Instalując kocioł o mocy do 25 kW, musimy zadbać również o spełnienie wymagań dotyczących odległości urządzenia od ścian, zabezpieczenia podłogi (niezbędny jest fundament o wysokości co najmniej 5 cm ponad poziomem podłogi), a także wielkości otworu wentylacyjnego i komina. Alternatywą, która sprawdzi się szczególnie w mniejszych domach, jest ogrzewanie gazowe – minimalna kubatura kotłowni wynosi wówczas zaledwie 8 m³. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy nie tylko na obniżeniu kosztów ogrzewania, ale również na trosce o środowisko naturalne, jest zainwestowanie w pompę ciepła, która nie wymaga osobnej kotłowni.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.