Jak zwiększyć komfort domu? 10 porad

Kiedy budujemy dom lub kupujemy mieszkanie, chcemy żeby były komfortowe. Jakie udogodnienia zastosować, by stworzyć pomieszczenia maksymalnie komfortowe i dopasowane do naszych potrzeb? Przeczytaj praktyczne porady jak zwiększyć komfort domu.

 

Co zrobić żeby dom był komfortowy?
Co zrobić żeby dom był komfortowy?

 

1. Wysokiej jakości okna

Jakość okien ma ogromne znaczenie zarówno dla izolacji termicznej, jak i akustycznej. Dlatego jeżeli planujemy wstawienie nowych okien, przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, na podstawie których możemy ocenić, czy dany model rzeczywiście będzie jak najlepiej spełniał swoją funkcję. Kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Uw. Od jego wysokości zależy to, jak skutecznie okna zapobiegają „uciekaniu” ciepła z mieszkania. W przypadku okien energooszczędnych czy pasywnych współczynnik ten powinien wynosić poniżej 1W/m2K. Dzięki temu w domu dłużej będzie utrzymywało się ciepło.

Kolejnym elementem, który wpływa na komfort cieplny, jest współczynnik g, określający ilość energii słonecznej przenikającej przez okna. Wyższa wartość owego współczynnika może być nieocenioną zaletą zimą, zwłaszcza w przypadku okien od strony południowej – promienie słoneczne przenikające przez szybę będą sprawiały, że pomieszczenie szybciej się nagrzeje. Jednak z drugiej strony, w upalne lato ta sama właściwość może okazać się bardzo uciążliwa – wówczas potrzebne będą ciemne zasłony lub rolety i dobra klimatyzacja.

Ważną informacją dotyczącą okien jest też współczynnik przenikania światła (Lt), który mówi nam o tym, ile procent światła dziennego, naturalnego wpadnie do naszego wnętrza przez okna – niezbędne minimum to ok.70%, ale im wyższa jest wartość tego parametru, tym większy komfort zyskujemy.

 

Jakość okien ma znaczenie
Jakość okien ma znaczenie

 

Wysoką wartością powinien charakteryzować się także współczynnik izolacji akustycznej, czyli Rw, wyrażany w decybelach – najlepiej, jeżeli będzie to ponad 30 dB. Do mieszkania nie będą wówczas docierały intensywne hałasy z zewnątrz, co szczególnie docenią osoby mieszkające przy bardziej ruchliwych ulicach, w centrach miast czy w pobliżu placów zabaw.

2. Skuteczna izolacja akustyczna

Mieszkając w bloku czy w kamienicy, czasem wyraźniej możemy słyszeć rozmowę sąsiadów lub dźwięki ich ulubionej piosenki niż własne myśli. Dlatego dla własnego komfortu (również psychicznego) warto rozważyć wygłuszenie ścian. Najskuteczniejszym sposobem będzie zamontowanie odpowiedniej pianki czy maty akustycznej (np. kauczukowej, gumowej czy poliuretanowej). Jeżeli jednak nie chcemy aż tak dużej ingerencji, możemy skorzystać z nieco łatwiej dostępnych rozwiązań, takich jak np. grubsza tapeta o wypukłej, chropowatej fakturze czy panele ścienne. Chcąc zabezpieczyć się przed hałasami z góry, możemy zainwestować w sufit podwieszany, który również dobrze tłumi dźwięki, a przy okazji może nam posłużyć do zamontowania niebanalnego oświetlenia.

Izolację akustyczną można także zastosować na podłodze. Najprostszym sposobem na ograniczenie dźwięków dobiegających z niższej kondygnacji jest gruby, solidny dywan. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym. Jeśli jednak zależy nam na wyższym poziomie ochrony przed niechcianym hałasem, wówczas opcją godną rozważenia jest tzw. podłoga pływająca, czyli taka, która nie jest na stałe połączona ze ścianami i stropem, a pod którą znajduje się warstwa izolacyjna.

3. Wentylacja mechaniczna i klimatyzacja

Długotrwałe przebywanie w słabo wentylowanych pomieszczeniach jest nie tylko niekomfortowe, ale również bardzo niekorzystne dla zdrowia. Jeżeli wentylacja w mieszkaniu nie spełnia swojego zadania, wówczas zwiększa się podatność na nagromadzenie wilgoci, a co za tym idzie – na powstawanie pleśni i grzybów, które mogą przyczyniać się do chorób układu oddechowego, obniżenia odporności, przewlekłego zmęczenia, bólów głowy oraz innych nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości.

Standardowa wentylacja grawitacyjna nie zawsze jest wystarczająca, ponieważ jej efektywność jest powiązana z temperaturą powietrza panującą na zewnątrz. Kiedy różnica temperatur jest niewielka, skuteczność takiej wentylacji jest znikoma. Wówczas z pomocą może przyjść wentylacja mechaniczna, która lepiej odprowadza „zużyte” powietrze na zewnątrz. Skoro jednak decydujemy się na wentylację mechaniczną, warto pomyśleć o modelu z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła. Ten rodzaj wentylacji posłuży nam nie tylko do odświeżenia i schłodzenia powietrza, ale także pomoże w ogrzaniu pomieszczeń. Rekuperator umożliwia bowiem odzyskanie energii cieplnej z powietrza wywiewanego z wnętrza, dzięki czemu świeże powietrze, napływające przez nawiewniki, jest już nieco podgrzane.

Chcąc uzyskać maksymalny komfort termiczny o każdej porze roku, warto zainwestować w dobry klimatyzator. Nowoczesne modele klimatyzatorów dostępne obecnie na rynku mają szeroką gamę możliwości, dzięki którym zarówno temperatura, jak i jakość powietrza może być precyzyjnie dostosowana do potrzeb domowników. Oprócz podstawowej funkcji schładzania, klimatyzacja może również filtrować i jonizować powietrze, zapewniać optymalny poziom wilgotności, a także ogrzewać.

4. Odpowiednio rozmieszczone oświetlenie

Chcąc stworzyć przytulne, klimatyczne wnętrze, sprzyjające wypoczynkowi i relaksacji, nie można zapomnieć o oświetleniu. Zamiast jednego, górnego żyrandola o intensywnym świetle lepiej zamontować co najmniej kilka lamp o różnej mocy w różnych miejscach. Dzięki temu nie tylko uwydatnimy wybrane elementy wystroju, ale również zyskamy możliwość tworzenia odpowiednich warunków do pracy lub nauki, wieczornego oglądania filmów, luźnego spotkania z przyjaciółmi czy uroczystej, eleganckiej kolacji.

5. Funkcjonalna łazienka

Komfortową łazienkę można zdefiniować na wiele sposobów: dla jednych wyznacznikiem łazienkowej wygody będzie przestronna kabina prysznicowa typu walk-in, inni zaś nie wyobrażają sobie życia bez długich kąpieli w wannie pełnej piany. Jeżeli wśród domowników znajdują się przedstawiciele obu tych opcji, warto pomyśleć nad rozwiązaniem, które zadowoli wszystkich. W przypadku dużej łazienki nie jest to problem: możemy umieścić w niej zarówno prysznic, jak i wannę. Jeśli zaś nie dysponujemy zbyt wielką przestrzenią, dobrym pomysłem będzie zamontowanie przesłony ze szkła hartowanego, która zastąpi zasłonę prysznicową w wannie.

 

Funkcjonalna łazienka w domu - co powinno się w niej znaleźć?
Funkcjonalna łazienka w domu - co powinno się w niej znaleźć?

 

Obecnie coraz częściej spotykanym standardem (nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w mieszkaniach) są dwie pełne łazienki, np. jedna z kabiną prysznicową czy brodzikiem, druga z wanną. Jeżeli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na pralnię i suszarnię, możemy zorganizować kącik do prania w większej łazience. Oprócz pralki i kosza na pranie warto umieścić tam szafki na proszki i płyny do prania oraz inne niezbędne akcesoria.

Elementem, który wpłynie na komfortowe korzystanie z łazienki, jest także bateria z termostatem. Dzięki temu możemy od razu ustawić pożądaną temperaturę wody i nie musimy regulować jej za każdym razem, gdy odkręcamy kran. To rozwiązanie przyczyni się też do zmniejszenia zużycia wody.

6. Praktyczna strefa wejściowa

Strefa wejściowa to swego rodzaju wizytówka domu, a zarazem przestrzeń, która powinna być maksymalnie funkcjonalna – tak abyśmy już od progu czuli się wygodnie. Jakie elementy są kluczowe i co powinno być naszym priorytetem podczas aranżowania strefy wejściowej? Nie może zabraknąć tam wieszaków, na których zawiesimy okrycia wierzchnie. Przyda się też szafka na buty i niewysokie siedzisko, a także duże lustro, w którym możemy przejrzeć się w całości. Jeżeli to możliwe, w strefie wejściowej możemy umieścić szafę wnękową, która pomieści zarówno kurtki i płaszcze domowników, jak też dodatkowe wieszaki dla gości. Stylowo będzie prezentowała się również niewielka konsola lub stolik, na którym można położyć klucze, korespondencję, telefon, okulary przeciwsłoneczne lub inne akcesoria, o zabraniu których musimy pamiętać, wychodząc z domu.

7. Meble dopasowane do indywidualnych potrzeb

Prawidłowo dobrane meble to czynnik, który w ogromnym stopniu wpływa na komfort mieszkania. Na etapie projektowania wystroju należy zatem uwzględnić wszystkie potrzeby domowników, aby dopasować umeblowanie do ich przyzwyczajeń i stylu życia. Odpowiednia ilość miejsca na przechowywanie, ergonomiczne fotele zarówno do pracy, jak i do wypoczynku, wygodne łóżko i kanapa lub sofa, regał na książki i stół do jadalni – wszystkie te elementy powinny być precyzyjnie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb: zamiast kierować się wyłącznie inspiracjami z mediów społecznościowych i katalogów, lepiej zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy i co sprawdzi się najlepiej w naszej codzienności.

8. Kuchnia – zasada trójkąta roboczego

Planując wystrój kuchni, warto kierować się regułą, dzięki której wszelkie działania związane z przygotowywaniem posiłków staną się prostsze i wygodniejsze. Chodzi o złotą zasadę trójkąta roboczego, którego wierzchołki wyznaczają trzy najistotniejsze punkty: kuchenka, lodówka i zlewozmywak. Aby uzyskać najbardziej funkcjonalną i komfortową aranżację, należy zachować określone odległości pomiędzy owymi elementami:

  • odległość od kuchenki (piekarnika / płyty indukcyjnej, gazowej itp.) do zlewozmywaka powinna wynosić 120-210 cm;
  • odległość od kuchenki do lodówki powinna wynosić 120-270 cm;
  • odległość od lodówki do zlewozmywaka powinna wynosić 120-210 cm.

9. Podział na strefy

Jeżeli zależy nam na komfortowym wnętrzu, to podczas projektowania pomieszczeń warto podzielić przestrzeń na strefy. Oczywiście, jeżeli dysponujemy wieloma pokojami i każdy z nich może pełnić jedną, konkretną funkcję, wówczas sytuacja jest nieco łatwiejsza. Jednak nawet wtedy możemy wyznaczyć strefy w poszczególnych pomieszczeniach, np. w kuchni (strefa przygotowywania posiłków, przechowywania produktów i strefa jadalniana) czy w salonie (strefa wypoczynkowa / kino domowe, kącik zabaw dla dzieci, biblioteczka z wygodnym fotelem, jadalnia). Dzięki temu łatwiej nam będzie zaplanować układ mebli, dobór dodatków i dekoracji, które najlepiej sprawdzą się w danej części mieszkania. Oprócz tego, warto także na etapie projektowania domu lub zakupu mieszkania, zaplanować bardziej ogólny podział na strefę dzienną, w której spędzamy czas wspólnie i przyjmujemy gości oraz nocną – prywatną.

Sprawdź: Darmowe programy do projektowania wnętrz 2023

 

W strefie nocnej powinny znaleźć się wygodne sypialnie domowników
W strefie nocnej powinny znaleźć się wygodne sypialnie domowników

 

10. Ogrzewanie podłogowe

Stąpanie po zimnej posadzce w chłodny zimowy poranek chyba niewielu osobom kojarzy się z czymś przyjemnym. Jeśli więc chcemy uzyskać pożądany komfort cieplny, warto rozważyć instalację ogrzewania podłogowego, przynajmniej w wybranych częściach mieszkania: w łazience, przedpokoju czy w kuchni. Zaletą takiego rozwiązania jest bardziej korzystny rozkład temperatury we wnętrzu, optymalny poziom wilgotności powietrza i mniej unoszących się drobinek kurzu, a nawet oszczędzanie energii. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, trzeba jednak pamiętać o tym, że w miejscach, w których jest ono zamontowane, będziemy musieli zrezygnować z dywanów i masywnych mebli, które obniżałyby efektywność takiej instalacji grzewczej.

Komentarze

  • Mirosława 2021-06-16T06:30:39Z

    My w mieszkaniu mamy dwie łazienki i żałuję. Może w domu jest to sprawdzone rozwiązanie (szczególnie jeżeli jedna jest na parterze, a druga na piętrze/poddaszu) ale w blokach to totalna strata miejsca. Moja córka się buduje i polecę jej ten artykuł :) Pozdrowienia