Maty grzewcze pod płytki i pod panele

Maty grzewcze mogą być montowane zarówno pod płytkami, jak i pod panelami. Ważne, żeby materiał był odporny na wysokie temperatury. Sprawdź jakie właściwości muszą mieć płytki i panele, żeby położyć je na ogrzewanie podłogowe.

 

Maty grzewcze pod płytki i panele
Maty grzewcze pod płytki i panele

 

Kiedyś ogrzewanie w domu kojarzyło się jedynie z wiszącymi na ścianach grzejnikami. Dziś coraz częściej inwestorzy rezygnują z tych rozwiązań na rzecz mat grzewczych układanych na posadzce. Chodzenie boso po ciepłej podłodze staje się coraz powszechniejsze, a komfort zapewniany przez tą instalację zdaje się być nie do przecenienia. Brak grzejników na ścianach to także większe możliwości aranżacyjne.

Czym są maty grzewcze?

Maty grzewcze to forma ogrzewania podłogowego zastępująca tradycyjne kable grzejne. Jest to zwijana na rolce mata, która składa się z siatki, do której przymocowane są przewody grzejne. Standardowo rolka ma szerokość 50 cm. Maty mają niewielką grubość, co w praktyce oznacza, że nie trzeba podnosić poziomu podłogi, by je ułożyć. Wykorzystuje się je zatem zarówno w czasie remontu, jak i w nowym budownictwie. Mogą stanowić ogrzewanie podstawowe, jak i dodatkowe – np. mogą być zamontowane jedynie w kuchni lub łazience. Temperaturą steruje odpowiednio dobrany regulator połączony z czujnikiem podłogowym. Popularność ogrzewania podłogowego sprawiła, że są płytki, a nawet powstały specjalne panele, pod którymi możemy położyć taką właśnie instalację.

O czym musisz wiedzieć?

Montaż mat grzewczych jest stosunkowo łatwy. Można go wykonać samodzielnie, a jedynie podłączenie instalacji do sieci elektrycznej warto zlecić profesjonaliście. Sama mata jest na tyle cienka, że można ją nałożyć na już istniejącą posadzkę, a następnie położyć nowe płytki lub panele. Ważnym aspektem jest to, że ogrzewanie podłogowe nie powinno być montowane pod zabudowanymi meblami, takimi z niskimi nóżkami lub zupełnie ich pozbawionymi. Nie możesz więc położyć mat grzewczych pod wanną, brodzikiem prysznicowym, zabudową kuchni czy łóżkiem. Projekt wnętrza jest więc kluczowy na etapie planowania instalacji mat grzewczych. Co więcej, materiał wykończeniowy musi dobrze przewodzić ciepło, być odporny na działanie wysokich temperatur i mieć jak najniższy współczynnik oporu cieplnego. Źle dobrany będzie się odkształcał i niszczył.

Zobacz: Ogrzewanie podłogowe - koszty materiałów, robocizny i eksploatacji 2023

Jaką moc powinno mieć ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe poddaje posadzkę zmianom temperatury. Nagrzewana powierzchnia oddaje ciepło, a następnie ogrzewa całe pomieszczenie. Dlatego też materiał wykończeniowy, jaki położymy na podłodze ma ogromne znaczenie. Co więcej, najlepiej, jeśli każde pomieszczenie ma odrębną instalację ogrzewania podłogowego. Nie warto więc kłaść mat grzewczych na styku pomieszczeń. Jeżeli ogrzewanie podłogowe ma być jedynym źródłem ciepła, wówczas należy wybrać maty o mocy około 150–160 W/m². Natomiast jeżeli mata grzewcza to jedynie uzupełnienie innego systemu grzewczego, wówczas wystarczy Ci mata o mocy około 100 W/m². Więcej o mocy mat grzewczych przeczytasz w naszym artykule.

Maty grzewcze pod płytki

Układanie mat grzewczych pod płytkami należy zakończyć wykonaniem wylewki samopoziomującej. Kiedy już pokryjesz nią podłogę, a wylewka wyschnie, możesz położyć na niej kafelki. Warto jednak wstrzymać się na chwilę z fugowaniem. Jeśli bowiem podłoże nie było do końca suche, uruchomienie ogrzewania podłogowego spowoduje odparowanie wilgoci przez szczeliny przygotowane do fugowania. To pozwoli skutecznie wysuszyć wszystkie warstwy podłogi i uchronić przed gromadzeniem się wilgoci oraz ewentualnym kruszeniem. Dopiero wtedy można bezpiecznie fugować kafle na ogrzewaniu podłogowym. Mata grzewcza pod kafle kosztuje około 110 zł/m². Nie zawsze jednak płytki ceramiczne to najlepsze wykończenie we wszystkich pomieszczeniach. Może się okazać, że podłogę np. w sypialni będziemy chcieli wykończyć innym materiałem. Co więc innego sprawdzi się na podłodze z ogrzewaniem podłogowym?

 

Maty grzewcze pod panele
Maty grzewcze pod panele

 

Panele a ogrzewanie podłogowe

Panele to materiał stosunkowo tani i trwały przez wiele lat. Jeszcze do niedawna wielu uważało, że ogrzewanie podłogowe i panele to coś, co wzajemnie się wyklucza. Jednak obecnie na rynku dostępne są takie panele, które współgrają z ogrzewaniem podłogowym. Mogą to być nie tylko wysokiej jakości panele laminowane. Doskonałym rozwiązaniem są też panele winylowe. To materiał wodoodporny, przyjemny w dotyku i cienki. Wykonany z polichlorku winylu szybko się nagrzewa i skutecznie przewodzi ciepło. Radzi sobie z tym lepiej, niż panele tradycyjne lub drewno. Warto jednak zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego podkładu, którego grubość nie powinna być większa niż 3 mm. Taka wartość pozwoli na odpowiednie przewodzenie ciepła z podłogówki. Zbyt gruby podkład natomiast oznacza nie tylko niższą temperaturę, a także niebezpieczeństwo wyginania paneli na łączeniach. Owe wady niweluje także wybór paneli, które nie wymagają użycia kleju, czyli tych z np. systemem zatrzaskowym. Cena 1m² to około 120 zł (podane ceny są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie cen i zestawień kosztów, dlatego nie stanowią oferty handlowej).

Mata grzewcza a folia grzewcza

Zasadnicza różnica między matą a folią grzewczą polega na tym, że folia grzewcza jest klejona do betonu (lub płyty MDF) specjalnym klejem. Oczywiście niezbędne jest wcześniejsze gruntowanie. Natomiast matę można ułożyć:

  • pod kaflami – bezpośrednio w kleju pod kafelki
  • pod panelami – na warstwie wyrównawczej.

Różnią się także wydajnością. Folie węglowe potrafią ogrzać duże powierzchnie, a maty grzewcze generują ogrzewanie miejscowe przez wykorzystanie przewodów grzejnych. Dodatkowo folie grzewcze potrafią zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o około 50 %.
A zatem, instalacja ogrzewania podłogowego pod płytkami ceramicznymi powinna być złożona z poniższych warstw:

  1. podłoże
  2. styropian
  3. wylewka betonowa (około 1-2 cm)
  4. mata grzewcza
  5. wylewka betonowa (około 3-5 cm grubości) lub zaprawa klejowa (2 cm grubości)
  6. posadzka – płytki ceramiczne.

Natomiast poszczególne warstwy instalacji ogrzewania podłogowego z wykończeniem w formie paneli powinno prawidłowo składać się z:

  1. podłoża
  2. podkładu piankowego
  3. folii aluminiowej
  4. folii grzejnej
  5. folii paroszczelnej
  6. paneli laminowanych / winylowych.

Maty grzewcze to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Sprawdza się tym bardziej, że można je układać zarówno pod kaflami, jak i panelami. Warto jednak zawsze zwrócić uwagę na moc wybieranych mat pod poszczególne rodzaje wykończenia podłogi.

Komentarze

  • Czesław 2022-06-01T19:09:39.740Z

    A dlaczego nie napisano o kosztach ogrzewania matą podłogową elektryczna , jak długo musi być włączona aby w domu było ciepło ciągle