Wylewka anhydrytowa - właściwości, zastosowanie, wykonanie

Wylewka anhydrytowa jest alternatywą dla popularnej wylewki cementowej czy betonowej. Ma właściwości samopoziomujące, wiele zastosowań, a jej ważną zaletą jest także możliwość stosowania na ogrzewanie podłogowe. Jakie jeszcze właściwości ma wylewka anhydrytowa i czy warto ją stosować? Jakie są ewentualne wady takiego jastrychu?

Wylewka anhydrytowa
Wylewka anhydrytowa - właściwości, zalety i wady

Czym jest wylewka anhydrytowa?

Wylewka anhydrytowa to nowoczesny rodzaj jastrychu, który posiada wiele cennych, odróżniających go od innych podkładów podłogowych właściwości. Z tego powodu wypiera stopniowo m.in. tradycyjną wylewkę cementową. Ma zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i jednorodzinnym. 

Wylewka anhydrytowa to zaprawa, której bazą jest spoiwo anhydrytowe. Jest to bezwodna postać siarczanu wapnia. Innymi słowy jest to odwodniony gips. Uzupełnia się go różnego rodzaju substancjami wypełniającymi oraz nadającymi płynność mieszance. Efektem jest zaprawa o ciekłej konsystencji, z której pomocą możemy uzyskać idealnie gładką powierzchnię posadzki. Nie jest wymagane mechaniczne wyrównywanie, ponieważ jest to wylewka samopoziomująca.

Zaprawa anhydrytowa znajduje zastosowanie zarówno w budynkach użyteczności publicznej przy tworzeniu wielkopowierzchniowych podkładów - a to ze względu na szybki czas wykonania - jak i w budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza tam, gdzie przewidziano ogrzewanie podłogowe. Co istotne, wylewka anhydrytowa nadaje się jedynie do wewnątrz. Nie powinno się jej aplikować na zewnątrz, gdyż łatwo nasiąka wilgocią. Podobny problem może wystąpić w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jak łazienka, pralnia czy kuchnia. W takich sytuacjach koniecznością jest zastosowanie szczelnej i skutecznej izolacji przeciwwilgociowej w postaci np. folii w płynie, o której pisaliśmy w innym artykule.

Jakie właściwości ma wylewka anhydrytowa i czym wyróżnia się wśród innych jastrychów?

Wylewka anhydrytowa po wykonaniu i związaniu teoretycznie niczym nie różni się od innych wylewek. Podobnie różnic nie widać, gdy jest jeszcze przed rozrobieniem z wodą - ma postać suchej masy sprzedawanej w workach, którą należy połączyć z wodą, aby uzyskać gładką konsystencję. Wylewkę następnie rozprowadza się z pomocą specjalnych pomp. Jakie są właściwości takiego podkładu podłogowego?

Szybkość wykonania wylewki

Przede wszystkim wylewka anhydrytowa może być bardzo szybko zrealizowana. Dla przykładu, wylewkę na powierzchni 200 m2 można wykonać w zaledwie 2 godziny! Jest to możliwe dzięki konsystencji, ale i sposobowi aplikacji materiału. Nie jest także konieczne wykonywanie żadnego zbrojenia czy szlifowanie powierzchni jastrychu po wyschnięciu. Pod względem szybkości układania wylewka anhydrytowa nie ma sobie równych.

Brak konieczności wyrównywania i zbrojenia

Co więcej, mimo że wylewka tego rodzaju jest cienka - ma jedynie 0,2-7 cm - jest bardzo odporna na ściskanie czy odkształcenia, przez co nie trzeba jej zbroić i ze spokojem układać materiały wykończeniowe (gres, płytki, panele). Wylewka anhydrytowa jest ponadto odporna na działanie ognia - w razie pożaru najpierw zostanie odparowana woda z warstwy gipsowej, co pozwala na dłuższy czas bezpiecznej ewakuacji z budynku.

Dobry wybór przy ogrzewaniu podłogowym

Dzięki możliwości zastosowania cienkiej warstwy, wylewka anhydrytowa to doskonały wybór w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego. Jest to zaprawa, która charakteryzuje się ponadto niską porowatością oraz stosunkowo wysokim współczynnikiem przenikania ciepła, przez co szybciej się nagrzewa (nawet dwukrotnie szybciej) i skuteczniej oddaje ciepło do pomieszczenia. Efektem jest większy komfort termiczny w domu i możliwość uzyskania większych oszczędności energii. Co więcej, zaprawa anhydrytowa pozwala na szczelne zatopienie instalacji grzewczej, zachowując jednocześnie naprawdę niewielką grubość jastrychu. Z tych względów większość fachowców poleca stosowanie właśnie wylewki anhydrytowej, jeśli w domu zaplanowano ogrzewanie podłogowe. 

Szybki czas schnięcia

Zaprawa anhydrytowa to wylewka charakteryzująca się bardzo szybkim czasem wysychania w porównaniu do innych rodzajów wylewek. W zależności od grubości oraz właściwości konkretnego produktu, wylewka może wyschnąć nawet w kilka dni. są jednak na rynku produkty, które potrzebują do całkowitego wyschnięcia nawet kilkanaście dni.

Mniejsze ograniczenia pod względem dylatacji

Jeśli zależy nam na ograniczeniu ilości dylatacji, wylewka anhydrytowa będzie idealnym rozwiązaniem. Pozwala utworzyć pola dylatacyjne w podłogach grzewczych o powierzchni sięgającej nawet 300 m2. Wyjątkiem jest sytuacji, gdy wykonujemy jastrych anhydrytowy grzewczy, który występuje np. w otworach drzwiowych czy w miejscu oddzielenia powierzchni ogrzewanej od nieogrzewanej. Wówczas wylewkę aplikuje się na podłożu z płytami styropianowymi i folią aluminiową - ta ma za zadanie utworzyć warstwę rozdzielającą. 

Wylewka anhydrytowa - ile schnie?

Jak już wspomnieliśmy, wylewka anhydrytowa niekiedy wysycha w kilka dni, a niekiedy - w kilkanaście. Wiele zależy od producenta oraz od tego, jaka jest grubość takiego podkładu. Nie bez znaczenia są również warunki panujące w pomieszczeniu. Dla przykładu, jeśli zadbamy o odpowiednią temperaturę i wilgotność, wylewka anhydrytowa o grubości 30 mm wyschnie w ok. 18 dni, natomiast można po niej chodzić już po ok. 24 godzinach. Po średnio 3 dniach wylewka zyskuje większą odporność na obciążenia, więc już na tym etapie można teoretycznie kontynuować inne prace wykończeniowe.

Przy temacie schnięcia, warto zwrócić uwagę na konieczność odpowiedniego wygrzania wylewki anhydrytowej po wylaniu. Powinno się rozpocząć ten proces po ok. 7 dniach od wylania podkładu, a następnie stopniowo podnosić temperaturę do momentu całkowitego wyschnięcia.

Dlaczego wylewka anhydrytowa zamiast cementowej?

Mimo że oba rodzaje wylewek mają zarówno wady, jak i zalety, wiele argumentów przemawia jednak za wyborem wylewki anhydrytowej, co dotyczy większości inwestycji jednorodzinnych. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki od reguły i lepszym rozwiązaniem okaże się wylewka cementowa, dlatego wybór należy potraktować bardzo indywidualnie. Przyjrzyjmy się zatem, jakie różnice występują w przypadku obu wylewek:

  • Wylewka anhydrytowa jest droższa od cementowej, ale jest także szybsza w wykonaniu. Pozwala to na sporą oszczędność czasu, ponieważ nie wymaga wygładzania, zbrojenia czy wykonywania dylatacji w pomieszczeniach do 25 m2. Masa jest płynna i od razu po wylaniu tworzy gładką powierzchnię. Wylewka cementowa z kolei jest tania, ale wymaga odpowiedniego zbrojenia, zacierania i wygładzania.
  • Wylewka anhydrytowa jest cienka, przez co świetnie sprawdzi się przy instalacji ogrzewania podłogowego. Jastrych cementowy z kolei musi być grubszy - minimalna grubość powinna wynosić 4 cm.
  • Masa anhydrytowa daje gwarancję uzyskania idealnie gładkiej powierzchni, co stanowi znaczne ułatwienie przy układaniu docelowej posadzki. W przypadku wylewki cementowej występuje ryzyko, że miejscowo pozostaną nierówności.

Wylewka anhydrytowa - cena

Wylewka anhydrytowa nie jest najtańszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zakup materiału. Średnia cena za 30-kg worek takiego jastrychu w I kwartale 2023 roku wynosi 29 zł. W przypadku zużycia na 1 m2 potrzebujemy ok. 20 kg, chcąc uzyskać wylewkę o grubości 1 cm. Nieco wyższa cena materiału jest rekompensowana szybką realizacją wylewki, co wiąże się z niższymi kosztami robocizny. W efekcie ostateczne koszty wykonania wylewki anhydrytowej mogą być bardzo zbliżone do innych rodzajów jastrychów.

Czy wylewka anhydrytowa ma jakieś wady?

Jak już wspomnieliśmy, wylewka anhydrytowa ma jedną podstawową wadę: nie można jej stosować na zewnątrz, ponieważ łatwo nasiąka wilgocią. W przypadku zastosowania we wnętrzach narażonych na podwyższony poziom wilgotności, konieczne będzie zatem zastosowanie dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej.

Inną wadą jest stosunkowo wysoka cena, jednak koszty całościowej inwestycji są często zbliżone do innych wylewek, ze względu na szybki czas wykonania i oszczędności na robociźnie.

Na tym koniec wad tego rodzaju wylewki. Ma ona zdecydowanie więcej zalet przemawiających za jej realizacją, m.in.:

  • brak konieczności zbrojenia,
  • brak konieczności szlifowania i równania powierzchni po wyschnięciu ze względu na właściwości samopoziomujące,
  • szybkość montażu i schnięcia,
  • możliwość wykonania cienkiej warstwy oraz wysoki współczynnik przewodzenia ciepła pozwalający na zastosowanie przy ogrzewaniu podłogowym,
  • możliwość stosunkowo szybkiego narażenia posadzki na obciążenia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.