Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe stawia pewne wymagania co do jastrychu. Podkładami, które dobrze “współpracują” z taką instalacją są przede wszystkim wylewki cementowe i anhydrytowe. Który z nich sprawdzi się lepiej? Jakie cechy powinna spełniać wylewka na ogrzewaniu podłogowym, aby nie zaburzała np. oddawania ciepła do pomieszczeń? Wyjaśniamy.

Wylewka na ogrzewanie podłogowe
Wylewka na ogrzewanie podłogowe

Jakie parametry powinna spełniać wylewka na ogrzewaniu podłogowym?

Aby ciepło było rozprowadzane bez przeszkód do pomieszczeń, a tym samym, aby wydatki związane z ogrzewaniem domu były jak najniższe, a także aby komfort cieplny jak najlepszy, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej wylewki na instalacji grzewczej. Mowa jest zarówno o jej grubości, jak i rodzaju - od tego zależą bowiem właściwości jastrychu i skuteczność ogrzewania pomieszczeń z pomocą tzw. podłogówki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, jakie powinny cechować idealną wylewkę na ogrzewanie podłogowe.

Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła

To jeden z najważniejszych parametrów. Idealna wylewka zastosowana na podłogówce charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną oznaczoną symbolem lambdy λ [W/m*K]. Im wyższa jest wartość tego współczynnika, tym podłoga będzie w stanie szybciej się nagrzać i przekazać ciepło do wnętrz. Szybsze nagrzanie pomieszczeń oznacza jednocześnie niższe rachunki za ogrzewanie.

Grubość wylewki na ogrzewaniu podłogowym

Grubość wylewki to równie istotny parametr, jeśli chodzi o podkład na ogrzewanie podłogowe. Im grubszy będzie jastrych, tym większa stanie się jego wytrzymałość na obciążenia - z drugiej jednak strony grubsza wylewka charakteryzuje się większym oporem cieplnym, co może zaburzać szybkie oddawanie ciepła do pomieszczeń. Zaleca się zatem, aby na instalacji ogrzewania podłogowego wykonać wylewkę o grubości ok. 5 cm, w tym zaledwie 3,5 cm nad rurkami grzewczymi. 

Wytrzymałość

Wylewka na ogrzewaniu podłogowym nie tylko jest narażona na obciążenia, ale i na różnice temperatur - szczególnie, jeśli w budynku zaplanowano zarówno grzanie, jak i chłodzenie płaszczyznowe. Takie wahania temperatur mogą spowodować uszkodzenia jastrychu i warstwy wykończeniowej (posadzki). Można temu zapobiec, wybierając wylewkę o dużej wytrzymałość mechanicznej.

Struktura wylewki

Wylewka na ogrzewaniu podłogowym powinna szczelnie otulać rurki. Jest to bardzo ważne, ponieważ wszelkie pustki powietrzne mogą powodować zmniejszenie efektywności przekazywania ciepła z systemu ogrzewania do pomieszczeń. Struktura wylewki zastosowanej na ogrzewaniu podłogowym powinna być zatem zwarta, co przełoży się na lepszą wydajność podłogówki - a tym samym niższe rachunki i większy komfort cieplny.

Przeczytaj: Izolacja pod wylewką: folia budowlana czy papa?

Jaką wybrać wylewkę na ogrzewanie podłogowe?

Wylewki, które spełniają wyżej opisane parametry, to głównie podkłady cementowe i anhydrytowe. Oba mają liczne zalety, ale i kilka wad. Który z nich wybrać? Jaki podkład najlepiej sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym?

Wylewka cementowa na ogrzewaniu podłogowym

Wylewka cementowa składa się z cementu portlandzkiego, piasku i wody. Jej istotną zaletą jest możliwość samodzielnego wykonania mieszanki na budowie. Jest to również stosunkowo tanie rozwiązanie. Niestety wylewka cementowa jest dość porowata, przez co jej zacieranie może być dość problematyczne. Każde pustki powietrzne bowiem, mogą spowodować spadek wydajności ogrzewania, gdyż zmniejsza się współczynnik przewodzenia ciepła. Zatem koszty użytkowania podłogówki z taką wylewką mogą w przyszłości być wyższe. Inną istotną wadą jest konieczność wykonywania dylatacji powyżej powierzchni 36 m2 (6x6 m), co zwiększa koszty robocizny i czas realizacji jastrychu.

Wylewka anhydrytowa na ogrzewaniu podłogowym

Wylewka anhydrytowa to gotowa mieszanka, do której należy dodać jedynie wodę. Mieszanka jest niezwykle wytrzymała i ma świetne parametry przewodzenia ciepła. W porównaniu do podkładu cementowego, termoprzewodzenie może być nawet 2-krotnie wyższe! Inną zaletą jest szybkość realizacji tego typu wylewki. Minusem jest z kolei wyższa cena materiału od tradycyjnego jastrychu.

Jaką wylewkę wybrać?

Większość wykonawców poleca wybór wylewki anhydrytowej na ogrzewanie podłogowe. Argumentują to przede wszystkim mniejszymi oporami cieplnymi, co przekłada się na niższe koszty użytkowania podłogówki. Atutem jest ponadto większa wytrzymałość jastrychu anhydrytowego względem cementowego, co jest istotne w przypadku wahań temperatur, jakie występują przy ogrzewaniu podłogowym.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.