Ogrzewanie podłogowe - koszty materiałów, robocizny i eksploatacji 2023

Ogrzewanie podłogowe to system rekomendowany m.in. w sytuacji, gdy do źródłem ciepła dla domu jest pompa ciepła lub kocioł gazowy - ze względu na to, że stanowi niskotemperaturową instalację. Ile kosztuje inwestycja w taki system w 2023 roku? Jaki jest koszt materiałów, a ile kosztuje rozłożenie podłogówki? Sprawdzamy.

Ogrzewanie podłogowe
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe w 2023 roku?

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe elektryczne? 

Koszt ogrzewania podłogowego zależy przede wszystkim od jego rodzaju - czy jest to ogrzewanie wodne, elektryczne, a może gazowe? W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego w postaci mat grzewczych lub przewodów grzejnych, cena jest dość wysoka, jeśli chodzi o koszty początkowe. W przypadku przewodów grzejnych cena za metr bieżący wynosi średnio 10-30 zł (najdroższe są kable samoregulujące), czyli za m2 jest to kwota 80-250 zł. Maty grzewcze kosztują z kolei średnio 80-300 m2. Do kosztów początkowych należy doliczyć także zakup termostatu (koszt 200-500 zł za sztukę). Nie bez znaczenia jest również koszt robocizny - wynosi on średnio 100-130 zł za m2 w przypadku przewodów grzejnych lub 70-100 zł w przypadku mat grzewczych. 

W kwestii kosztów eksploatacji, wiele zależy od tego, czy energia potrzebna do zasilania mat lub przewodów elektrycznych będzie pobierana z sieci, czy może będzie produkowana przez system fotowoltaiczny? Jeśli posiadamy panele fotowoltaiczne, koszty ogrzewania matami lub przewodami grzejnymi będzie praktycznie nieodczuwalny. W przeciwnym razie dom o powierzchni 100 m2 będziemy ogrzewać średnio za 900-120 zł miesięcznie (przy zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 130 kW/m2). 

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne?

Najpopularniejszy rodzaj ogrzewania podłogowego - czyli ogrzewanie wodne - jest stosunkowo tani, jeśli chodzi o zakup materiału i robociznę. System rur przewodzących wodę kupimy średnio za 15-25 zł za m2. Do kosztów należy doliczyć sterownik w cenie 300-700 zł. Jeśli chodzi o ułożenie wodnego ogrzewania podłogowego, cena za 1 m2 wynosi najczęściej 40-50 zł. 

Koszt eksploatacji takiego systemu jest uzależniony od źródła ciepła. Dla przykładu, jeśli posiadamy pompę ciepła, koszt za 1kWh energii grzewczej wyniesie ok. 0,185 zł, natomiast przy instalacji starego typu (np. piec węglowy) może to być już koszt 0,30 zł/1 kWh.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe gazowe?

W przypadku ogrzewania podłogowego gazowego należy wykonać taki sam system, jak w przypadku ogrzewania wodnego. Jest to również instalacja wodna - potrzebujemy do niej takich samych elementów rozprowadzania ciepła po budynku w postaci rurek i sterowników. Koszty początkowe wyniosą zatem od 55 do 75 zł za m2 (koszt obejmuje materiały i robociznę). Potrzebna będzie także automatyka do pieca - jest to koszt ok. 2000 zł - oraz sterownik w cenie 300-700 zł.

Różnica w kosztach między ogrzewaniem podłogowym wodnym a gazowym występuje na etapie eksploatacji. W tym przypadku koszt za 1 kWh wynosi średnio 0,32 zł.

Jak obniżyć koszty inwestycji w ogrzewanie podłogowe?

Budując własny dom chcemy, aby materiały i wszystkie instalacje były jak najwyższej jakości. To dobre podejście, ponieważ instalacje, takie jak ogrzewanie podłogowe, wykonujemy na wiele, wiele lat, bowiem przykryje je docelowo wylewka i trudno będzie je później wymienić na nowe - będzie się to wiązało z kosztownym remontem. Nie warto zatem oszczędząć na materiałach, ale przy odrobinie zapału do pracy i odpowiedniej wiedzy, jesteśmy w stanie oszczędzić na kosztach robocizny. 

Maty pod ogrzewanie podłogowe
Mata pod ogrzewanie podłogowe

W przypadku ogrzewania wodnego na rynku dostępne są np. specjalne maty z wypustkami w odpowiednich odstępach od siebie, które znacznie ułatwiają montaż systemu rurek. Tego typu maty są dużo droższe od tradycyjnych folii pod ogrzewanie podłogowe, ale istotnie zmniejszają skomplikowanie całego procesu, jakim jest układanie podłogówki i pozwalają na samodzielną, bezbłędną instalację. W niektórych przypadkach koszty inwestycyjne są niższe niż korzystanie z usług profesjonalnej ekipy. Niekiedy jednak - ze względu na wysoką cenę mat - koszty mogą okazać się nawet wyższe. Należy zatem podchodzić do kalkulacji bardzo indywidualnie.

Zdecydowanie najtańszą opcją jest ułożenie podłogówki samodzielnie na folii aluminiowej z rozrysowaną kratką. Wówczas używamy takera na spinki i przypinamy rurki zgodnie z projektem.

Sprawdź: Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe?

Komentarze

  • Kamil 2023-10-01T19:35:15.260Z

    Czy ktoś to przeczytał po napisaniu? Koszt energii elektrycznej 900-120zł miesięcznie, jak mam fotowoltaikę to 900zł miesięcznie będzie nieodczuwalne? Wiecie jakiej mocy musi być fotowoltaika żeby naprodukować 900zł w miesiąc?