Projektowanie wnętrz - kompleksowy poradnik

Przygotowaliśmy dla Was kompleksowy poradnik projektowania wnętrz, aby mieszkanie w nowym domu stało się bezproblemowe. Doskonale rozumiemy, że zatrudnienie architekta wnętrz na etapie budowy domu nie jest priorytetowym wydatkiem, a dla wielu wręcz nierealnym, gdy kosztów i tak jest aż nadto. Z pomocą przychodzi niniejszy artykuł, w którym zebraliśmy najważniejsze zasady i szereg konkretów. Dowiecie się na przykład, jakie wymiary i odległości zachować w kuchni, jak zaplanować armaturę w łazience czy oświetlenie w całym domu. Zapraszamy do lektury!

Projektowanie wnętrza domu
Projektowanie wnętrza domu

Projektowanie wnętrz zacznij od szukania inspiracji

Od inspiracji zaczynają się wszelkie pomysły na wnętrze. Gdzie ich szukać? Wszędzie! W Sieci, w czasopismach, u znajomych, w budynkach komercyjnych, w modzie czy sztuce. Planując wnętrze swojego domu, pomyśl, jakie materiały i kolory preferujesz, a jakich na pewno nie chcesz w aranżacji. Jakie kształty, faktury, formy Ci się podobają. Jakie szczegóły są dla Ciebie ważne i jaki efekt ogólny chcesz uzyskać. Zbierz wszystko, co jest w Twoim guście, nawet jeśli jest to tylko jeden szczegół na tle innych elementów. Weź przy tym pod uwagę praktyczność danego rozwiązania. Jeśli np. w domu mają zamieszkać małe dzieci, raczej nie stawiaj na szklane czy bardzo połyskliwe elementy, chyba że nie masz problemu z ciągłym wycieraniem odcisków palców. Szkło jest także dość niebezpieczne, gdy w domu są Maluchy - lepiej wybrać bardziej trwały materiał, mniej narażony na pęknięcia. Z kolei gdy jednym z domowników jest pies czy kot, istotny będzie materiał na podłogę czy obicia mebli - musisz wziąć pod uwagę trwałość i odporność na zniszczenia oraz łatwość w pielęgnacji.

Przeskalowanie wnętrz na kartkę papieru/do programu 

Projektowanie wnętrz można przeprowadzać tradycyjnie, na kartce papieru, albo skorzystać z programu komputerowego czy aplikacji webowej. Nieco bardziej toporne będzie projektowanie na komputerze, jednak zaufajcie nam, że warto. Dlaczego? Przede wszystkim uzyskacie rysunek 3D, dzięki czemu będziecie mogli niejako “wejść” do domu i zobaczyć, jak może wyglądać przestrzeń w danej aranżacji. I wcale nie trzeba inwestować kroci w programy do projektowania wnętrz - w Internecie dostępne są darmowe wersje zaawansowanych narzędzi, które są wystarczające dla użytkowników indywidualnych. To np. SketchUp, w którym możecie dość łatwo wyrysować obwód budynku i wszystkie ścianki działowe oraz proste bryły. Innym programem - bardziej zaawansowanym w wersji darmowej - jest HomeStyler, który pozwala nie tylko wykonać “rysunek techniczny”, ale i wizualizacje wnętrz! Projekty z tego programu wyglądają naprawdę imponująco, jak od architekta wnętrz - a to ze względu na masę dostępnych modeli, materiałów i faktur oraz zaawansowane opcje renderowania obrazów. Poniżej kilka przykładów projektu wykonanego w obu programach:

Projektowanie wnętrz w programie HomeStyler z wizualizacją
Projektowanie wnętrz w programie HomeStyler z wizualizacją
Projektowanie układu domu w programie SketchUp
Projektowanie układu domu w programie SketchUp
Projektowanie układu domu w programie SketchUp
Projektowanie układu domu w programie SketchUp

 

Jak widać, oba programy dają wiele możliwości i oba są bardzo funkcjonalne. Ważne jest, aby odpowiednio zwymiarować budynek i dokładnie wyrysować wszelkie elementy zawarte w gotowym projekcie domu, który dostaliśmy od architekta. Jeśli nastąpiły zmiany podczas adaptacji, je również należy uwzględnić. Należy również rozrysować widoki poszczególnych ścian z drzwiami czy oknami. Nie zapomnijcie o uwzględnieniu wysokości ścian i ich grubości - muszą być zgodne z projektem. Dopiero po przygotowaniu takiej “bazy” możemy przejść dalej, czyli do ewentualnego manipulowania ściankami działowymi, otworami drzwiowymi/okiennymi oraz pozostałymi elementami, jak wanna, kuchenka czy tv.

Projektowanie wnętrz domu - podstawowe zasady ergonomii

W projektowaniu wnętrz najważniejsze jest nie kierowanie się trendami czy naszymi pomysłami, ale dbanie o ergonomię. Ważne są np. odległości między szafkami kuchennymi, możliwość swobodnego otwierania drzwi balkonowych, ustawienie TV nie centralnie naprzeciwko okna czy zaprojektowanie zabudowy o wysokości odpowiedniej do naszego wzrostu i potrzeb. Poniżej podpowiemy, jak zadbać o ergonomię w poszczególnych pomieszczeniach domu.

1. Projektowanie wnętrza kuchni

Jeśli jesteśmy na etapie “dziury w ziemi”, projektowanie kuchni będzie samą przyjemnością. Jeśli jednak już budowa jest bardziej zaawansowana i wykonano już piony kanalizacyjne czy przyłącza elektryczne, musimy wziąć te elementy pod uwagę - to one powinny stanowić punkt wyjścia do zaplanowania np. rozmieszczenia sprzętów kuchennych. O ile elektrykę można jeszcze niemal dowolnie przesuwać czy zmieniać, o tyle kanalizacja nie daje tylu możliwości. Np. zlew i zmywarkę można odsunąć o 2,5-4 metry od pionu, przy czym układ ścian musi pozwolić na stworzenie właściwego kąta spadku kanalizacji.

Kolejna kwestia to układ sprzętów - ważne jest, aby zastosować zasadę tzw. złotego trójkąta. Składa się na niego lodówka, zlew i płyta grzewcza. Reguła jest taka, aby suma boków trójkąta mieściła się w obrębie przedziału 4,5-6 m. Ważne jest także, aby stworzyć jak największą długość blatu między zlewem a płytą grzewczą. Kolejność również nie jest bez znaczenia - lodówka powinna znajdować się jak najbliżej wejścia, później powinien być umieszczony zlew, a na końcu sprzęty, które pozwalają nam gotować (płyta grzewcza z piekarnikiem - ewentualnie piekarnik można zaprojektować w zabudowie obok lodówki). Blat między wszystkimi strefami powinien mieć minim. 30 cm.

Jeśli kuchnia jest duża, można pomyśleć o zaprojektowaniu wyspy kuchennej, stołu lub półwyspu. Wówczas miejsce to będzie doskonałe do wyciągania produktów z lodówki przed skorzystaniem z nich. Coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach jest wyspa - nadaje ona kuchni fantastyczny klimat, staje się “sercem” domu i stanowi bardzo praktyczny element aranżacyjny. Konieczne jest jednak zachowanie pewnych minimalnych wymiarów wyspy. Jeśli np. kuchnia ma 15-20 m2, albo jest otwarta na salon, wyspa powinna mieć min. 90-120 cm głębokości oraz 200-240 cm szerokości. Jeśli na wyspie planujemy wygospodarować miejsce na płytę grzewczą, wymiary powinny być nieco większe do komfortowego użytkowania.

Inny, niesamowicie ważny aspekt przy projektowaniu kuchni, to odległości między rzędami szafek kuchennych. Powinna wynosić ona min. 120 cm, przy czym nie zawsze taka odległość jest konieczna do uzyskania ergonomii - zwłaszcza jeśli mamy gotować w pojedynkę i jesteśmy osobami szczupłymi. Warto wybrać się do sklepu z zabudowami kuchennymi, gdzie na wystawie znajdują się gotowe aranżacje i możemy w praktyce sprawdzić, jaka przestrzeń jest dla nas wygodna. Takie aranżacje znajdziecie np. w IKEA czy Castorama. Przy okazji sprawdźcie, jaka wysokość szafek będzie dla Was najlepsza. Zwykle projektuje się je na wysokość 85-90 cm, ale jeśli wzrost osoby gotującej to np. 155 cm, wysokość 90 cm będzie nieodpowiednia. Warto stosować się do zasad, ale koniecznie dostosowujcie je pod indywidualne potrzeby.

Jedna z ostatnich kwestii to odległość blatu od szafek wiszących - poleca się zachować ok. 60 cm. Okap lub pochłaniacz umieszcza się zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle 60-70 cm nad płytą grzewczą).

Zastanówcie się także nad rodzajem szafek kuchennych i ich wyposażeniu. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem są szuflady, które mogą być różnej głębokości. Zdecydowanie ułatwiają przechowywanie i wyciąganie przedmiotów z wnętrza. Bardzo praktyczne są także różnego typu cornery czy cargo - pozwalają zagospodarować przestrzeń, która nie byłaby w innym wariancie w pełni wykorzystana ze względu na słaby dostęp.

2. Projektowanie wnętrza łazienki

Ergonomię można uzyskać nawet w bardzo małej łazience, jeśli tylko zastosujemy poniższe zasady dotyczące wolnych przestrzeni przed sanitariatami:

  • 50-100 x 70 cm w przypadku umywalki o szerokości mniejszej niż 40 cm,
  • 100 x 70 cm w przypadku umywalki o szerokości większej niż 40 cm,
  • 100-120 x 70-100 cm przed wanną,
  • 80-100 x 90-110 cm przed brodzikiem,
  • 80 x 80 cm przed miską sedesową,
  • 100 x 70 cm przed bidetem.

Należy także uwzględnić występowanie stelaży do urządzeń wiszących, np. do miski WC (poleca się wymiary: 60 x 15 x 120 cm), bidetu czy umywalki wiszącej. Istotne są ponadto wysokości montażu baterii, np.:

  • bateria prysznicowa - 100-110 cm od podłogi/brodzika,
  • deszczownica - 190-200 cm od podłogi/brodzika,
  • bateria wannowa - 15-20 cm od górnego poziomu wanny,
  • bateria umywalkowa - 15 cm od górnego poziomu umywalki (bateria podtynkowa).

Jeśli chcemy mieć w łazience baterię podtynkową, ściana powinna mieć odpowiednią grubość (można to zaplanować przed zbudowaniem ściany albo po zbudowaniu zmodyfikowować z pomocą zabudowy ze stelaża karton-gips.

Istotny jest na tym etapie także wybór rodzaju natrysku. Czy ma to być zamykana kabina z brodzikiem lub bezbrodzikowa, walk-in, a może wanno-prysznic? Od tego będzie zależeć wiele w aranżacji łazienki i nie każdy pomysł niestety da się zrealizować ze względów technicznych. Np. walk-in wymaga wykonania specjalnego odpływu i konieczne jest zachowanie pewnej przestrzeni wokół kabiny, aby uniknąć zalewania innych sprzętów. Jeśli natomiast kabina ma mieć drzwi, konieczne jest uwzględnienie ich wymiarów na etapie planowania rozmieszczenia innych elementów w łazience, aby nie doszło do sytuacji, że drzwi nie będziemy mogli wygodnie otwierać.

Kolejna, szalenie istotna kwestia, to bezpieczeństwo. Łazienka jest pomieszczeniem z wysokim poziomem wilgotności. Konieczna jest więc dobra wentylacja, ale i ochrona instalacji elektrycznej, zgodna z normami dotyczącymi zastosowanego sprzętu i osprzętu (stopień ochrony).

Projektując łazienkę zaplanujcie również występowanie w niej pralki oraz suszarki - jeśli nie ma na te urządzenia miejsca w pralni czy innym, dedykowanym pomieszczeniu. 

3. Projektowanie wnętrza garderoby

Głębokość zabudowy w garderobie powinna wynosić ok. 60 cm. Pozwoli to przede wszystkim na wygodne wieszanie ubrań na wieszakach, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem (ubrania się nie gniotą i mamy do nich łatwy dostęp, wszystko wygląda przejrzyście). Jeśli jednak nie potrzebujecie mieć ubrań na wieszakach albo wymiary pomieszczenia nie pozwalają na stworzenie zabudowy o takiej głębokości, rozważcie - podobnie jak w kuchni - wyposażenie w postaci wysuwanych koszy/szuflad. Takie rozwiązanie pozwala na bardziej zorganizowane przechowywanie przynajmniej do połowy wysokości zabudowy (do momentu, gdzie użytkowanie szuflady jest wygodne - wyżej jesteśmy “skazani” na półki). Wieszaki przy niewielkiej głębokości również są możliwe, jednak wtedy będzie konieczne wysuwanie ich na drążku (ubrania będą wisieć “przodem” do nas, a nie bokiem). 

Szerokość półek oraz drążków nie powinna być większa niż 100 cm, co jest podyktowane bezpieczeństwem (mogą się uginać przy większych szerokościach). Szerokość szuflad czy koszy natomiast powinna wynosić 40-70 cm, a wysokości - 15-25 cm.

Przy projektowaniu garderoby należy zastanowić się, czy zabudowa ma mieć drzwi, a jeśli tak, należy zaplanować je tak, aby żaden z segmentów nie był blokowany przez drzwi innego przy otwieraniu. Często z tego względu rezygnuje się z jakichkolwiek drzwi zabudowy, jeśli sama garderoba jest zamykana.

4. Projektowanie wnętrza sypialni

Marzenie o królewskiej sypialni, z ogromnym łóżkiem - czy da się je zawsze zrealizować? Niestety nie i wiele zależy od wymiarów pomieszczenia oraz układu drzwi/okien. Ale zawsze można zaprojektować sypialnię, która będzie wygodna, ergonomiczna, przyjemna aranżacyjnie. Na początek pomyślcie, jakiego łóżka potrzebujecie. 140x200, 160x200, a może nawet 180-200x200 cm? Osoby, które np. wychowują dzieci w duchu Rodzicielstwa Bliskości i śpią ze swoimi pociechami przez pierwsze lata ich życia, z pewnością będą za rozwiązaniem pod tytułem: im większe łóżko, tym wygodniej - tym lepiej się wyśpimy. I na drugi plan schodzi wówczas odsuwanie łóżka od ścian z obu stron. Czyli stawiamy wygodę kosztem aspektów wizualnych, co jest jak najbardziej w porządku. Nie warto stawiać wyglądu nad wygodę! Jeśli jednak wymiary pomieszczenia na to pozwalają, warto nieco się pogimnastykować, aby stworzyć aranżację idealną, czyli zarówno ergonomiczną, jak i zachwycającą designem. Optymalnie, jeśli łóżko będzie miało wokół wolną przestrzeń ok. 75 cm z każdej strony. Wówczas można w dowolnym miejscu przewidzieć szafkę czy stolik nocny oraz lampkę. Warto także wybrać taki model łóżka, który pozwala na zmagazynowanie w skrzyni np. kołder, pościeli czy innych rzeczy, których nie używamy na co dzień a zajmują sporo miejsca.

Jeśli nie mamy w domu garderoby, koniecznie w sypialni powinno znaleźć się miejsce do przechowywania w postaci zabudowy czy szafy wolnostojącej. Przyda się także komoda na bieliznę, biżuterię i inne przedmioty, które chcemy mieć pod ręką (np. książkę, którą czytamy przed snem). Jeśli metraż na to pozwala, w sypialni może znaleźć się także toaletka z lustrem. 

Przy projektowaniu sypialni nie zapomnijcie o oświetleniu nastrojowym i do czytania przy łóżku. Powinno mieć ciepłą barwę - unikajcie niebieskiego światła, ponieważ nie sprzyja ono zasypianiu. Ważne jest też zaplanowanie gniazd elektrycznych blisko łóżka czy przy toaletce/biurku, aby uniknąć stosowania wijących się wszędzie przedłużaczy.

5. Projektowanie wnętrza salonu i jadalni

Salon w nowoczesnych projektach domów zwykle połączony jest z jadalnią, dlatego ten punkt potraktowaliśmy wspólnie. Pomieszczenie to daje wiele możliwości, ale układ mebli tak naprawdę uzależniony jest od otworów okiennych i drzwiowych. Należy unikać np. sytuacji, gdy na telewizor będą padać promienie słoneczne - jest to możliwe zarówno przy ustawieniu TV naprzeciwko okien, jak i prostopadle, jeśli np. wystawa okienna wychodzi na południe czy zachód. Zanim więc zaprojektujecie ustawienie, warto wybrać się na plac budowy i zobaczyć, która ze ścian jest najmniej oświetlona naturalnym światłem słonecznym przez większość dnia.

W salonie bardzo istotne jest oświetlenie - buduje ono przytulność nawet w najbardziej surowym wnętrzu - albo sprawia, że tej przytulności brakuje. Zaplanujcie kilka wariantów oświetlenia:

  • pełne - do aktywnego spędzania czasu (np. do spożywania posiłków, gdy dzieci bawią się w salonie albo gdy salon jest np. jednocześnie naszym miejscem do pracy),
  • nastrojowe - do oglądania filmu wieczorem, rozmów przy lampce wina, spotkań ze znajomymi przy stole jadalnianym, 
  • nocne - ułatwiające przemieszczanie się między kolejnymi strefami w nocy - gdy np. trzeba przejść przez salon do łazienki z sypialni.

Projektowanie wnętrz domu - aranżacja podłóg, ścian i sufitów

Próbniki z farbami
Kolory nie są najważniejszym aspektem projektowania wnętrz

Po zaprojektowaniu “bazy”, czyli układu funkcjonalnego, możemy przejść do łatwiejszej części aranżacji, czyli wyboru materiałów, kolorów czy faktur. Warto postawić na minimalizm i spójność aranżacji we wszystkich wnętrzach. 

Trendem jest np. stosowanie jednej podłogi w całym domu (lub w większości - bez łazienek czy kuchni). Na zastosowanie np. takiej samej podłogi w salonie i otwartej kuchni pozwala podłoga z płytek lub paneli winylowych, które są odporne na działanie wody. Panele winylowe pozwalają także na uniknięcie wykonywania dylatacji na dużych przestrzeniach, co jest dużym atutem i sprawia, że nie dzielimy otwartej przestrzeni na strefy. Bez progów pomieszczenia wyglądają na większe, a aranżacja staje się jeszcze bardziej spójna.

Spójność można uzyskać także za pomocą oświetlenia bazowego - powinno być jednolite w całym domu, a różnice dekoracyjne możemy uzyskać np. oświetleniem ściennym czy podłogowym. Bazą może stać się ponadto kolor - lub kilka kolorów - materiał czy faktura, które będą powtarzać się w innych pomieszczeniach na ścianach, meblach czy podłodze.

W kwestii kolorów możemy wiele zdziałać, jeśli chodzi o efekt końcowy. Jasnymi kolorami na ścianach powiększymy wnętrze, a ciemnymi - pomniejszymi. Jeśli sufit będzie jasny, pomieszczenie wyda się wyższe, a gdy pomalujemy go na ciemniejszy kolor niż ściany, uzyskamy wrażenie niżej usadowionego sufitu. 

Efekt powiększenia przestrzeni uzyskamy także stosując jasne i połyskliwe podłogi - będą one odbijać światło i dodawać przestronności. Można także zastosować lustra - te dadzą ciekawy efekt, zwłaszcza jeśli znajdą się na ścianie naprzeciwko dużego okna.

W przypadku dużego pomieszczenia warto pomyśleć o dodaniu nieco przytulności - za pomocą dywanów np. typu shaggy czy poduszek i zasłon.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.