Darmowe programy do projektowania wnętrz 2023

Samodzielne projektowanie wnętrz swojego domu czy mieszkania jest znacznie łatwiejsze, jeśli dysponujemy programem, który pozwala stworzyć m.in. realistyczne wizualizacje. Niestety bardziej profesjonalne efekty uzyskamy zwykle przy pomocy płatnych programów dedykowanych dla architektów, natomiast są także rozwiązania dostępne za darmo dla indywidualnych użytkowników - lub bezpłatne wersje demo profesjonalnych programów do projektowania wnętrz. W niniejszym artykule sprawdzamy, które darmowe programy są warte uwagi i jakie funkcje oferują.

Darmowy program do projektowania wnętrz
Darmowe programy do projektowania wnętrz 2023

W czym pomoże program do projektowania wnętrz?

  • Programy tego typu pozwalają zwizualizować budynek w 3D, co daje lepszy pogląd na wymiary pomieszczeń i możliwości aranżacji.
  • W programie łatwo zmienimy układ mebli, co na kartce papieru byłoby karkołomne. Podobnie w przypadku zmiany układu ścian domu - w programie wiąże się to z prostymi zmianami, w przeciwieństwie do projektowania z pomocą ołówka i kartki.
  • Programy do projektowania wnętrz z reguły należą do firm produkujących wyposażenie - meble, tekstylia, dekoracje. Dzięki temu możemy korzystać z rozbudowanych katalogów z przedmiotami, np. łóżkami, kanapami czy sprzętem AGD. 
  • Niektóre programy oferują zaawansowane funkcje, jak np. możliwość ustawienia budynku względem stron świata, co pozwala sprawdzić, jakie będzie naturalne doświetlenie wnętrz w poszczególnych porach dnia.
  • Program do projektowania wnętrz pomoże zarówno w zaplanowaniu układu ścian działowych i mebli, jak i otworów okiennych, drzwiowych czy oświetlenia. To także sposób na idealne dopasowanie podłóg i innych elementów wykończenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania?

Na rynku dostępnych jest wiele propozycji programów do projektowania wnętrz, dostępnych zarówno w wersji na komputer, jak i w postaci aplikacji na smartfona czy tablet. Nie wszystkie z nich są jednak intuicyjne i łatwe w obsłudze. Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, łatwość obsługi oprogramowania powinna być dla nas jednym z kluczowych czynników przy wyborze aplikacji. 

Ważną funkcją jest ponadto możliwość generowania realistycznych wizualizacji - tzw. renderów. Warto również brać pod uwagę programy, które oferują bogatą bibliotekę mebli, urządzeń i armatury.

Darmowe programy do projektowania wnętrz - wybór Redakcji

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji programów do projektowania wnętrz, które są dostępne w wersji bezpłatnej dla użytkowników indywidualnych. Większośc z nich pozwala zaprojektować wszystkie pomieszczenia w domu, a niektóre także przestrzeń dookoła budynku. 

HomeStyler

HomeStyler to jeden z najbardziej rozbudowanych bezpłatnych programów do projektowania wnętrz, który pozwala uzyskać rendery na poziomie profesjonalnym. Możemy w nim modyfikować zarówno układ ścian, rozmieszczenie i rozmiary stolarki otworowej, jak i wybierać meble, sprzęt AGD/RTV i armaturę z katalogu obejmującego tysiące propozycji. Dużym atutem jest możliwość tworzenia panoramy 360 stopni, filmów z widokami wnętrz, wizualizacji 3D. Co ciekawe, twórcy dali możliwość rozrysowania układu ścian na podłożonym obranie (np. na pliku z planem mieszkania). Program pozwala także projektować przestrzeń wokół domu, w tym taras i np. basen. Minusem natomiast jest dostępność w wersji angielskiej (brakuje wersji polskiej).

Roomstyler

Roomstyler to przydatne narzędzie do projektowania, oferujące bogatą liczbę elementów wyposażenia. Użytkownicy tego programu chwalą sobie łatwość obsługi oraz możliwość tworzenia przyzwoitych wizualizacji. Ciekawą opcją jest ponadto tworzenie tzw. Moodboardów (tablic inspiracji). Niestety program jest stworzony do projektowania pojedynczych wnętrz, ponieważ ściany z obu stron muszą mieć taki sam kolor. 

SketchUP

Darmowy program należący do Google. Służy głównie do tworzenia prostych projektów “od zera”, gdzie nie skupiamy się o tyle na aranżacji wnętrz, co np. na układzie ścian działowych czy rozmieszczeniu sanitariatów w łazienkach. Zaletą jest łatwość w obsłudze, możliwość skorzystania z dodatkowych pluginów z modelami 3D oraz szybkie tworzenie podstawowych aranżacji. Niestety program nie pozwala tworzyć realistycznych wizualizacji i ma dość ograniczone możliwości. Wydaje się jednak niezastąpiony np. na etapie adaptacji gotowego projektu domu, gdy zastanawiamy się nad zmianą układu funkcjonalnego czy nawet doprojektowaniem kolejnego pomieszczenia. Warto zacząć projektowanie wnętrz swojego przyszłego domu właśnie od tego programu, a dopiero po adaptacji projektu skorzystać z innych propozycji, które pozwalają na tworzenie ciekawych aranżacji i wizualizacji.

Leroy Merlin Planer 3D

To program dostarczany przez sieć sklepów Leroy Merlin. Z tego powodu biblioteka wyposażenia w większości zawiera produkty dostępne w tych sklepach. Atutem jest możliwość projektowania z poziomu przeglądarki i bez rejestracji, natomiast funkcje są dość ograniczone. Jest to raczej proste narzędzie do projektowania łazienki i kuchni. Można również zaplanować ogrodzenie działki. 

Ikea Home Planner

Konkurencyjnym programem do projektowania wnętrz jest Ikea Home Planner. Korzystając z oprogramowania szwedzkiej firmy, również możemy skorzystać wyłącznie z mebli, które znajdziemy w ofercie sklepu. Podobnie, jak w przypadku programu od Leroy Merlin, w Ikea Home Planner możemy projektować z poziomu przeglądarki. Atutem jest możliwość uzyskania dokładnych danych dotyczących np. wymiarów czy kosztorys zgodny z obowiązującym cennikiem. Jest to dosyć proste i mało rozbudowane narzędzie służące głównie do projektowania kuchni, łazienki lub szaf (zabudowa do pokoju, garderoby, na przedpokój). 

HomeByMe

To ciekawy program do projektowania wnętrz - dostępny zarówno na przeglądarkę, jak i w postaci aplikacji na smartfona z systemem iOS lub Android. W podstawowej wersji oferuje dość sporo funkcji, które zwykle w innych oprogramowaniach nie są bezpłatne. Minusem jest dostępność wyłącznie w języku angielskim. Atutów jest jednak znacznie więcej. Program jest bardzo dopracowany, pozwala tworzyć wizualizacje 2D i 3D, jest intuicyjny i posiada bogatą bibliotekę elementów wyposażenia i tekstur.

pCon.planner

To jedno z najbardziej zaawansowanych darmowych narzędzi do projektowania wnętrz. Daje naprawdę ogromne możliwości, a przy tym jest intuicyjny w obsłudze. Szczególnym atutem programu są świetnej jakości wizualizacje. Program promowany jest jako korzystna opcja dla początkujących architektów, którzy nie dysponują jeszcze na tyle dużym budżetem, aby wykupić stały dostęp do płatnego narzędzia, jak CAD Decor. Innym atutem są częste udoskonalenia oraz szeroka baza elementów wyposażenia i tekstur. Występuje również możliwość wykonania profesjonalnej dokumentacji technicznej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.