Jak czyścić rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe?

Czyszczenie rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych może rzutować na ich trwałość i sprawność funkcjonowania. Jakich środków używać i jak często pielęgnować zewnętrzne osłony okien? Jak czyścić rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe i jakich błędów nie popełniać?

 

Jak czyścić rolety i żaluzje zewnętrzne?
Jak czyścić rolety i żaluzje zewnętrzne?

 

Rolety i żaluzje, to najprościej mówiąc, zewnętrzne osłony okien, które pozwalają na utrzymanie prywatności i kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczeń. Szczególnie po zimie, kiedy zabieramy się za wiosenne porządki, warto zająć się także czyszczeniem rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych. Brak mycia i konserwacji może oznaczać, że przestaną prawidłowo funkcjonować.

Rolety i żaluzje zewnętrzne – dlaczego warto?

Oba te rozwiązania mają za zadnie zapewnienie prywatności domownikom i osłonę przed słońcem. Stanowiąc barierę dla promieniowania słonecznego, chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem, szczególnie w upalne letnie dni. Z kolei zimą potrafią zatrzymać ciepło w środku. To także idealna ochrona przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi, np. gradem czy wichurą. Ponadto rolety utrudniają włamanie się do domu.

Roleta zewnętrzna a żaluzja fasadowa

Do osłony okien z zewnątrz możemy użyć różnych rozwiązań. Niektóre z nich warto przemyśleć jeszcze na etapie budowy domu, żeby pozbyć się w przyszłości wystających z elewacji kasetek i mechanizmów. Co jest lepsze – roleta zewnętrzna czy żaluzja fasadowa? Systemy te różnią się wyglądem i funkcjonalnością oraz ceną. Warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Roleta zewnętrzna – co to jest?

Rolety zewnętrzne wykonane są przeważnie z metalu lub PV i stanowią skuteczną ochronę przed mrozem, upałem czy hałasem. Powierzchnia zasłaniająca rolety porusza się wzdłuż prowadnic w górę i tam nawija się na rolkę, chowając w ochronnym pudełku. Obecnie na rynku dostępne są też samozwijające systemy bez prowadnic. Co ważne, roleta działa na zasadzie całkowitego lub częściowego zasłonięcia okna. Jeśli roleta jest wyposażona w perforację, możemy lekko rozszczelnić roletę przy jednoczesnym chronieniu pomieszczeń przed nagrzewaniem.

Jak działa żaluzja fasadowa?

Żaluzja fasadowa zapewnia stylową prywatność – pomaga przysłonić domy z dużą liczbą przeszkleń, czym stwarza poczucie poufności i kameralności. Ten typ zewnętrznej osłony okiennej jest nie tylko trwały, ale także łatwy w regulacji i użytkowaniu. Lamele – pojedyncze listewki – można obracać o 180 stopni, co daje możliwość ustawienia pożądanego kąta wpadania światła. Użytkownik może sam zdecydować, ile naturalnego oświetlenia chce wpuścić do domu. Jednym ruchem można całkowicie zaciemnić pomieszczenie, stworzyć półmrok lub je doświetlić, nie narażając na przegrzanie. Żaluzje mogą być montowane na różne sposoby – do ramy okna, konstrukcji fasady lub bezpośrednio do ściany.

Czyścić samemu czy zatrudnić firmę?

Niezależnie od tego, czy mamy w domy roletę zewnętrzną, czy żaluzję fasadową, raz na jakiś czas musimy je wyczyścić. Większość prac możemy wykonać sami. Możemy jednak zgłosić się do fachowców, jeśli rolety lub żaluzje wyposażone są w automatykę umożliwiającą zdalne sterowanie. Pomocne może się też okazać czyszczenie prowadnic sprężonym powietrzem. Wówczas pomoc firmy zewnętrznej jest nieoceniona.

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne najlepiej czyścić dwa lub trzy razy w roku. Na szczególną uwagę zasługuje czyszczenie po zimie. Warto pamiętać, że zabiegów pielęgnacyjnych wymaga nie tylko sama powierzchnia rolety czy kasetka, w którą roleta się zwija, ale także wnętrze prowadnic. To pozwoli przedłużyć żywotność rolet i pomoże w ich użytkowaniu w przyszłości.

Do mycia rolet najlepiej używać letniej wody i łagodnych środków do mycia o neutralnym odczynie. Pomocna okaże się gąbka lub ściereczka, ale bez szorstkiej struktury. Jeśli użyjesz środków chemicznych, może się okazać, że pojawi się korozja lub lakier zacznie się odbarwiać. Duże znaczenie ma też temperatura powietrza – optymalne warunki to między 10 a 25°C. Jeżeli zauważasz uporczywą plamę, np. po oleju lub kleju, wybierz środek, który nie zawiera aromatyzowanych węglowodorów benzynowych.

Czyszczenie żaluzji fasadowej

W przypadku żaluzji fasadowych również nie należy używać agresywnych środków czyszczących – często wystarczy woda z płynem do naczyń. Użycie nieodpowiednich środków może powodować powstawanie nieefektywnych smug. Zanim zaczniesz czyszczenie rolet lub żaluzji, opłucz je najpierw z pyłu i piasku, które osadzają się na pancerzu. Aby wyczyścić lamele, należy opuścić żaluzję do końca i przekręcić je w jedną stronę, wyczyścić, a następnie przekręcić w drugą stronę i również wyczyścić. Na koniec warto przesmarować gumową dolną uszczelkę pancerza, która dotyka podłoża. Wszystko po to, żeby zimą roleta nie przymarzła. Całość warto pozostawić na jakiś czas do całkowitego wyschnięcia. Zapobiegnie to powstawaniu grzybów i pleśni, a także zamarznięciu, jeśli temperatura spadnie poniżej 0°C.

Niezaprzeczalnie, aby zachować rolety i żaluzje w dobrym stanie na długie lata, należy pamiętać o ich czyszczeniu. Często warto też zajrzeć do instrukcji od producenta, aby zdobyć więcej informacji o pielęgnacji produktu. Zdarza się, że nawet niewielka ilość brudu lub piachu potrafi zaburzyć pracę mechanizmów i prowadnic rolet oraz żaluzji.

Zapoznaj się: Markizolety – rolety i żaluzje fasadowe w jednym. Zalety, opinie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.