Rolety czy żaluzje fasadowe – dlaczego warto zdecydować jeszcze przed budową?

Wybór rolet i żaluzji fasadowych zdaje się nie być niczym skomplikowanym. Tymczasem występują między nimi pewne różnice, a samego doboru należy dokonać najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy, ponieważ najczęściej mechanizm musi być schowany w elewacji.

null

Rolety – co to jest?

Rolety zewnętrzne zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi w upalne dni, a jednocześnie gwarantują uczucie prywatności i intymności w pomieszczeniach. Zwykle wykonane są z PVC lub metalu, przez co są ochroną przed hałasem, upałem lub mrozem. Sam mechanizm działania polega na poruszaniu powierzchni zasłaniającej wzdłuż prowadnic w górę i w dół. Zwinięta roleta umieszczona jest w specjalnej kasecie. Roleta może oznaczać częściowe lub całkowite zaciemnienie. Dostępne są zarówno modele sterowane manualnie, jak i elektronicznie. To idealna opcja zarówno do sypialni, pokoju dziecięcego, a także salonu z południową ekspozycją. 

Żaluzje fasadowe – dlaczego warto je wybrać?

Żaluzje fasadowe to rozwiązanie droższe niż rolety, ale także efektowniejsze. Dodają fasadzie eleganckiego i nowoczesnego wyglądu. Składają się z lameli – pojedynczych listewek, które można obracać nawet o 180 stopni, dzięki czemu możemy nie tylko zacieniać pomieszczenia, ale mamy także wpływ na kąt wpadania światła do pomieszczenia. To rozwiązanie, które nie oznacza jedynie 100% zaciemnienia – można jednocześnie osłonić się żaluzjami od światła słonecznego, ale także mieć stały dostęp do światła dziennego. Ważne jest dopasowanie odpowiedniego modelu i wytrzymałości wiatrowej do odpowiedniej strefy w kraju. Żaluzje montuje się do ściany, do konstrukcji fasady lub do ramy okiennej. Występują w różnych kolorach, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do niemal każdej elewacji.

Czym różnią się żaluzje fasadowe od rolet?

Różnice między tymi dwoma typami osłonięć okna pokazuje dokładnie poniższa tabela:

null
Tooba

Kiedy podjąć decyzję o roletach lub żaluzjach fasadowych?

Zakłada się, że decyzja o wyborze rolet lub żaluzji powinna być podjęta przed ukończeniem budowy. Dzięki temu ułatwimy sobie montaż kaset, w których chowają się okienne przesłony. Są takie modele, które wymagają dodatkowej przestrzeni nad ramą okienną do zamontowania tam kasety. Inny model ma opcję „chowania rolety w ścianie”, przez co staje się ona niewidoczna, kiedy nie jest używana i nie szpeci budynku nieestetycznymi skrzynkami.

Także podłączenie do prądu bywa problematyczne, dlatego warto o roletach lub żaluzjach pomyśleć odpowiednio wcześniej. Konieczne jest bowiem wykonanie puszki instalacyjnej do podłączenia napędu. Do tego może być też potrzebna mini rozdzielnica z wyłącznikiem i zabezpieczeniem prądowym. Zamiast kuć w wykonanej już elewacji bruzdy lub wiercić otwory na puszki, lepiej zaplanować rolety wcześniej i przygotować mury do instalacji jeszcze na etapie budowy. Jeżeli jednak rolety okienne mają być zamontowane w istniejącym już budynku, rolety najlepiej osadzać na ramie okiennej lub na elewacji.

Natomiast żaluzje fasadowe mogą być montowane do ściany lub do ramy okiennej. Oba te sposoby oznaczają, że nie muszą być zaplanowane już na etapie projektu domu, niemniej im wcześniej zdecydujesz się na zasłonę zewnętrzną okna, tym łatwiejszy będzie jej montaż.

Rolety i żaluzje fasadowe różnią się sposobem regulacji ilości światła wpuszczanego do pomieszczenia. Roleta zewnętrzna pozwala jedynie na całkowite lub częściowe odsłonięcie okna, tymczasem żaluzje dzięki lamelom dają o wiele szersze możliwości.

Sprawdź także: Markizolety – rolety i żaluzje fasadowe w jednym. Zalety, opinie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.