Rolety zewnętrzne – rodzaje, opinie, montaż

Rolety okienne cieszą się coraz większą popularnością. Swoją funkcję spełniają zarówno te wewnętrzne, które mają także walor dekoracyjny, ale praktyczne są również rolety zewnętrzne. Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych i czym się różnią od siebie?

null

Po co mi rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne mają szereg cech, które sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na nie w swoim domu. Dają one możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Niektóre modele są szczelnie zaciągane, co sprawia, że chronią przed utratą ciepła zimą lub przegrzaniem pomieszczeń latem. To także ochrona akustyczna, która sprawdza się szczególnie dobrze w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Na koniec warto wspomnieć, że rolety zewnętrzne mogą być sterowane automatycznie, a dzięki połączeniu ich z instalacją antywłamaniową lub przeciwpożarową, ich działanie jest łatwe i przyjemne. 

Rodzaje rolet zewnętrznych

Zewnętrzne rolety okienne dzielą się na cztery podstawowe rodzaje ze względu na sposób umieszczenia skrzynki i samego montażu. Najprostszy podział rozróżnia rolety zewnętrzne:

  • nadstawne
  • podtynkowe
  • natynkowe
  • nadprożowe.

Rolety nadstawne

Nadstawne rolety zewnętrzne to inaczej rolety naokienne, nakładane. Umieszczone są w skrzynce wykonanej z tworzywa z pokrywą rewizyjną wewnątrz pomieszczenia. Rolety nadstawne nakłada się na ramę okna, co oznacza, że montaż takich rolet w budynkach już istniejących jest możliwy wyłącznie podczas wymiany stolarki okiennej. Taka roleta wymaga powiększenia wnęki okiennej o wysokość skrzynki rolety. Mogą być sterowane elektrycznie lub manualnie. Odznaczają się dobrymi parametrami izolacji akustycznej i termicznej. Roletę można wyposażyć w dodatkowo rolowaną moskitierę przeciwko owadom.

Rolety podtynkowe

Mają aluminiową skrzynkę i pokrywę rewizyjną na zewnątrz budynku. Rolety podtynkowe montuje się przed oknem, na elementach konstrukcyjnych ściany. Montaż tego rodzaju rolet również wymaga uwzględnienia na etapie projektowania lub adaptacji budynku. Wszystko przez to, że zastosowanie rolety podtynkowej determinuje potrzebę wykonania nadproża w kształcie litery „L”, powiększenia wymiarów otworu okiennego o wysokość skrzynki lub zastosowania dodatkowego ocieplenia między roletą i warstwą muru.

Charakteryzuje się doskonałą izolacją akustyczną i termiczną, głównie za sprawą tego, że nie ingeruje w konstrukcję okna, drzwi czy nadproża. Skutecznie chroni przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, a także utratą ciepła z wnętrz. Ten typ również może być sterowany manualnie lub elektrycznie, podłączony pod system inteligentnego domu i wyposażony w rolowaną moskitierę. 

Rolety natynkowe

Bywają nazywane elewacyjnymi lub adaptacyjnymi. W tym wypadku aluminiowa skrzynka jest w pełni widoczna, a pokrywa rewizyjna umieszczona jest na zewnątrz budynku. Samą skrzynkę montuje się we wnęce okiennej lub na ścianie. Mogą więc być montowane w dowolnym momencie, przez co znajdują zastosowanie w istniejących budynkach. Ich montażu nie trzeba planować na etapie projektu domu. Skrzynka rolety natynkowej może mieć kształt prostokątny, półokrągły, ćwierćokrągły lub ścięty pod kątem 20° lub 45°. Rozwiązanie to jest praktyczne, bo do rolet jest bezpośredni dostęp z zewnątrz, co ułatwia np. czyszczenie całej rolety, ale jednocześnie estetyka pozostawia pole do dyskusji. Odpowiednio dobrana kolorystyka niweluje nie do końca ładny wygląd kaset, niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że nie jest to element dekoracyjny. Warto wspomnieć, że rolety natynkowe nadają się także do osłonięcia zadaszonych tarasów, altan lub jako zabudowa balkonu.

Rolety nadprożowe

To najbardziej zaawansowane i estetyczne w montażu rolety zewnętrzne. Skrzynka rolety zamontowana jest w nadprożu okna, czyli jej montaż trzeba zaplanować przez wznoszeniem budynku. Po podniesieniu, roleta ta „znika” w ścianie budynku i jest zupełnie niewidoczna. To również rozwiązanie praktyczne gwarantujące zarówno zacienienie, jak i barierę akustyczną.

Ile kosztują rolety zewnętrzne?
Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Trudno oszacować dokładny koszt poszczególnych rolet zewnętrznych. Planując taki zakup trzeba mieć na uwadze, że cena dotyczy:

  • rodzaju danej rolety
  • materiału, z którego roleta jest wykonana
  • rozmiarów rolety
  • rodzaju sterowania (manualne / automatyczne)
  • kolorystyki elementów
  • zabezpieczenia antywłamaniowego
  • elementów dodatkowych, np. rolowanej moskitiery
  • kosztów montażu.

Co o roletach zewnętrznych sądzą inwestorzy?

Jeśli rozważasz zakup rolety zewnętrznej, a nie umiesz się zdecydować, poznaj opinie inwestorów, którzy dzielą się na internetowych forach:

Chcę zainstalować rolety i nie mam zamiaru z nich rezygnować. Myślę, że jednak mają parę zalet:
- latem chronią od spiekoty, a przelotna burza nie zaleje mieszkania
- zimą zabezpieczają przed wiatrem i chłodem
- niepotrzebne w domu są zasłony czy też żaluzje
- inteligentny budynek ma się czym popisać
- okna mniej się brudzą
- szum samochodów jest znacznie stłumiony 

Mieszkam w mieszkanku, które ma rolety zewnętrzne, jest to dobra rzecz ale nie tylko pod względem antywłamaniowym lecz także użytkowym, słonce, wiatry, śnieg i deszcz, a także komfort życia. W budowanym domu zastosowałem rolety, które są montowane razem z oknami i na elewacji będzie wszystko ocieplone i nic nie będzie widoczne. Także fakt nie jest to tanie ale np w Niemczech w co drugim domu są rolety i Niemcy korzystają z tych rozwiązań. Polecam 

Sądzę, że warto. Wychowałam się w domu z roletami i w moim domu też takowe będą.
-Te, które ja montuję nie są antywłamaniowe ale zamówiłam takie z bolcami antywyważeniowymi. Oczywiście można je zniszczyć, wybić okno i wejść do domu ale przy tym jest sporo hałasu
-Na pewno jest trochę cieplej i ciszej gdy są spuszczone.
- Można latem spuścić żaluzje i otworzyć okna - doskonała moskitiera.
- Bardzo dobrze zaciemniają pomieszczenie w dzień - bardzo przydatne przy chorobie lub przy małych dzieciach - sprawdzone i jedno i drugie
- Osobie pozostającej samemu w domu dają poczucie bezpieczeństwa
- Ciekawskim uniemożliwią zaglądanie - ludzie są różni...
- Odradzam jednak kupowanie rolet montowanych razem z oknami - mostek termiczny 100% i zdaniem mojego sąsiada, które takie okna z roletami posiada w wietrzne dni "dmucha jak diabli" - cytat

Są jednak takie głosy, które dają do myślenia i zwracają uwagę na ważne aspekty:

Rozmawiałem ostatnio z zaprzyjaźnionym dystrybutorem i usłyszałem ze nie warto wstawiać rolet, bo: łatwo je otworzyć, przeciąć, pokaz na żywo; czyli nie spełniają podstawowego przeznaczenia. Przyciągają złodziei, bo zasłonięte okna = nieobecność mieszkańców, są idealne do okradania domów, przy zasłoniętych roletach złodzieje mogą siedzieć w domu dłuższy czas. Co Wy na to? Warto czy nie? Chyba tylko jako ochrona przed wścibskimi sąsiadami. 

Tez nie przepadam za roletami. Coraz częściej myślę nad zainstalowaniem okiennic, sa bardziej przyjazne, bliższe tradycji. Na targach widziałem rozmaite okiennice z bajerami (zamykane od wewnątrz na korbkę, elektrycznie itp.). 

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem rolet co nieraz wyrażałem. Jest jednak jedna zaleta, o której należy wspomnieć. Jestem miłośnikiem kina domowego i idealne zaciemnienie i wygłuszenie w dzień jakie dają rolety jest pewną zaletą. Oczywiście tylko z tego powodu przeprowadzać taką inwestycję to bezsens.  

Oczywiście, że rolety to głupota pod każdym względem, a już szczególnie, że niby zmniejszają prawdopodobieństwo włamania. Krótko mówiąc nie ma ani jednego za uwzględniając czynniki ekonomiczne. 

O roletach było dużo i ciekawie. Wniosek z tych wszystkich wypowiedzi był taki, że się nie sprawdzają - lepiej i taniej zainwestować w szyby i okucia przeciwwłamaniowe. 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba więc poznać zalety i wady danego rozwiązania. Inwestycja ta bywa bowiem kosztowna, dlatego warto wiedzieć, na co tak naprawdę się decydujemy.

Czym różnią się rolety zewnętrzne?

Każdy rodzaj rolet pełni te same funkcje. Różnią się jednak sposobem montażu. Nadstawne rolety nadają się do nowo powstających domów lub budynków w trakcie wymiany stolarki okiennej. Są estetyczne i dobrze izolują termicznie i akustycznie. Mogą być montowane na wyższych kondygnacjach, ponieważ nawet tam nie stwarzają problemów przy serwisowaniu czy konserwacji.

Rolety podtynkowe również nadają się do nowo wznoszonych budynków. Są estetyczne i nie naruszają bilansu energetycznego budynku.

Natomiast rolety natynkowe są idealne do już istniejących budynków. Nie trzeba ich planować na etapie wykonywania projektu domu. Są może mniej estetyczne, ale nadają się do montażu w każdym budynku i w każdym momencie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.