Nowoczesne bramy wjazdowe – poznaj ciekawe rozwiązania!

Nie tylko świetnie wyglądają, ale też podkreślają przez ciekawe formy czy wzornictwo styl budynku. Nie tylko chronią posesję; także ułatwiają życie dzięki zdalnej obsłudze i inteligentnym funkcjom. Są dostępne w różnych wariantach – łatwo je dopasować do warunków lub projektu przestrzeni. Poznaj nowoczesne bramy wjazdowe, nowe rozwiązania, funkcje i trendy – dla bezpieczeństwa, wygody i estetyki!

Brama wjazdowa
Nowoczesne bramy wjazdowe - poznaj ciekawe rozwiązania

Nowoczesne bramy wjazdowe, czyli bogactwo rozwiązań

Nowoczesne bramy wjazdowe, dostępne dziś w sprzedaży wyróżnia przede wszystkim gigantyczna różnorodność. Z jednej strony wciąż dużą popularnością cieszą się bramy dwuskrzydłowe: cechuje je niska cena i prosta, bezawaryjna konstrukcja, a ich montaż nie wymaga szerokiej działki. Z drugiej rynek już dawno przejęły bramy przesuwne, dzięki którym podjazd staje się praktyczniejszy – ze względu na to, że pracują w linii ogrodzenia, w ogóle nie zabierają na podjeździe miejsca. Tuż za bramą zaparkujesz samochód, ale wciąż ją otworzysz i zamkniesz. Okazało się jednak, że te rozwiązania nie wystarczają, tym bardziej że wielu z nas boryka się z problemem działki niedużej, wąskiej i, na domiar złego, płytkiej. Dlatego powstały nowe rodzaje bram: bramy przesuwne narożne, bramy teleskopowe i bramy łamane.

Także te wzięte tradycyjne bramy przesuwne podzieliły się na dwie grupy.

  • Bramy przesuwne bez przeciwwagi, nazywane też szynowymi. Poruszają się po szynie przykręconej do podłoża, która dobrze je stabilizuje. Dzięki temu nie potrzebują przeciwwagi, czyli są krótsze i potrzebują mniej miejsca, a także – zdaniem wielu – estetyczniejsze, bo przeciwwaga nie psuje dopracowanego efektu wizualnego. Niestety szynę bramy trzeba regularnie oczyszczać.

  • Bramy przesuwne samonośne. Pracują kilka centymetrów nad podłożem: z tego względu wymagają zastosowania przeciwwagi (tzw. ogon bramy, zwykle trójkątne zakończenie). Z drugiej strony nie mają kontaktu z gruntem, a więc ze śniegiem, uschniętymi liśćmi, piaskiem, żwirem, które mogłyby zablokować skrzydło i doprowadzić do awarii. Są praktyczniejsze, łatwiejsze w utrzymaniu.

Brama wjazdowa dopasowana do stylu budynku i budżetu

Obecnie bramę wjazdową precyzyjniej dopasujesz również do architektury i aranżacji budynku – stawiając na stylistykę nowoczesną bądź klasyczną, a dalej dobierając model spośród setek zupełnie różnych propozycji wzorniczych. Jeżeli masz dom tradycyjny, na przykład w typie dworku, kupisz do niego bramę subtelną i ozdobną, z dekoracyjnymi grotami i ornamentami. Z kolei nowoczesne geometryczne bryły budynków, kubiczne formy i surowe materiały dobrze podkreśli brama złożona z prostych sztachet, minimalistycznie elegancka. 

Wreszcie kupując bramę, możesz kierować się także swoim budżetem. Jeżeli jest dość ograniczony, zwróć uwagę na ekonomiczne propozycje: bramę panelową (wypełniają ją sztywne, grube druty w formie siatki) lub model klasyczny czy nowoczesny z niskiej półki cenowej – pomalowany wyłącznie farbą podkładową (zabezpieczysz ją wówczas we własnym zakresie).

Nowoczesne bramy wjazdowe dla problematycznych działek

Jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem działki przestronnej, szerokiej lub głębokiej, wreszcie nie musisz głowić się, jak ulokować bramę i zmieścić obok niej furtkę, oraz denerwować się wąskim wjazdem i trudnością manewrowania. Skorzystaj z jednego z trzech nowoczesnych rozwiązań. 

  1. Brama narożna. To brama przesuwna, ale zbudowana z kilku segmentów: te w narożniku ogrodzenia „łamią” się i całość skręca od frontu w bok ogrodzenia – konstrukcja jest przystosowana do montażu w rogu płotu. Zapewniasz sobie szeroki wjazd (standardowo 4 m) na wąską posesję, lecz przy tym nie musisz dysponować szeroką działką. Zyskujesz też wolne miejsce na podjeździe.

  2. Brama łamana. Najczęściej składa się z jednego lub dwóch skrzydeł, a każde z nich z połączonych ze sobą dwóch segmentów. Podczas otwierania się bramy te segmenty na łączeniu „łamią” się, a skrzydła – składają niczym harmonijka, więc w porównaniu z klasyczną bramą dwuskrzydłową zajmują mniej miejsca. Jest też dostępna w wariancie 2+1 z jednym „niełamiącym” się skrzydłem.

  3. Brama teleskopowa. Tworzą ją dwa, trzy segmenty, które – gdy brama się otwiera – wchodzą jeden w drugi. Przy czym brama trójsegmentowa zapewnia już tyle miejsca, że w jej świetle miną się dwie osobówki. To rozwiązanie łączy zalety bram przesuwnych (więc podczas pracy w ogóle nie zabiera przestrzeni na podjeździe), ale sprawdza się również na bardzo wąskich działkach.

Brama wjazdowa, którą zamontujesz samodzielnie w 3 godziny

Żeby przewieźć gotową bramę wjazdową przesuwną lub dwa duże skrzydła klasycznie otwieranej bramy, musisz mieć samochód dostawczy. Do załadunku oraz rozładunku potrzebujesz pomocy wielu silnych rąk, a nierzadko nawet ciężkiego sprzętu. To duży problem, koszt i konieczność polegania na innych. Jednak teraz możesz już po prostu pojechać do pobliskiego marketu, załadować bramę w paczkach do auta i dalej samodzielnie bądź z małą pomocą jednej osoby ją zamontować – sprawdź system Element od polskiego producenta Polargos. W paczkach kupisz bramę, ale też całe kompletne ogrodzenie: przęsła i furtkę. Zamówisz je także przez internet. 

Taka brama powstała z myślą o samodzielnym montażu, który zajmuje zwykle około 3 godzin. Składa się z kilkunastu części: wystarczy je ze sobą połączyć z pomocą kilku podstawowych kluczy i śrubokrętów na podstawie dołączonej instrukcji. Rozwiązanie ma jeszcze jedną ogromną zaletę – jest niespawane, więc wszystkie połączenia są niewidoczne, a bramę wyróżnia nienaganna estetyka. 

Minimalistyczne bramy wjazdowe – nowoczesne wzornictwo

Nowoczesne bramy wjazdowe to również nowoczesne wzornictwo – projektowane na podstawie trendów w architekturze i aranżacji. Powstają zatem minimalistyczne – proste, oszczędne dekoracyjnie i stonowane kolorystycznie modele, które współgrają z geometrycznymi, kubicznymi bryłami, płaskimi dachami oraz surowymi materiałami takimi jak beton architektoniczny i dużymi przeszkleniami. Konstrukcję tworzy kilka prostych, raczej szerokich i płaskich sztachet lub profilowana blacha.

Surowe materiały i aranżacje często jednak wymagają ocieplenia. A w tym przypadku warto sprawdzić bramę z wypełnieniem w formie desek kompozytowych: to wierna imitacja drewna, lecz o właściwościach tworzywa sztucznego. Z tego względu jest znacznie odporniejsza i łatwiejsza w utrzymaniu niż naturalny surowiec. Nowym ciekawym rozwiązaniem są również powłoki imitujące drewno, nakładane na stalowe sztachety.

Brama wjazdowa w systemie smart home: zapomnij o pilocie

Nowoczesną bramę wjazdową kupisz razem z funkcjonalnym napędem. I wydawać by się mogło, że sama automatyczna obsługa bramy to już szczyt wygody, ale to zaledwie podstawowa funkcja – bo wiele napędów połączysz jeszcze z systemem smart home lub z samą aplikacją na telefon. Nie potrzebujesz pilota, a sterujesz bramą zdalnie. Otworzysz ją kurierowi, by zostawił paczkę w bezpiecznym miejscu, jeżeli nie ma Cię w domu, albo gościom, gdy akurat utkniesz w korkach. Mało tego, w przypadku wielu mechanizmów nie musisz nawet wyciągać telefonu – napęd sam Cię namierzy, gdy zbliżysz się do bramy, albo uruchomisz go długimi światłami.

Ile kosztują takie nowoczesne bramy wjazdowe? Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych za bramę przesuwną z napędem – te nowe rozwiązania są nieco droższe. Miej jednak na uwadze, że jest to inwestycja na lata, która będzie się zwracać codziennie w bezpieczeństwie, komforcie i oszczędności czasu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.