Jaką drabinę aluminiową wybrać do domowego użytku? Zobacz, czym się kierować

Drabina aluminiowa przydaje się nie tylko na placu budowy, ale i w domu. Sprawdzi się zarówno podczas remontu, porządków, jak i innych prac, w których konieczne jest sięgnięcie wyżej, niż pozwalają na to ramiona. Jaką drabinę aluminiową kupić do użytku domowego? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Mężczyzna na aluminiowej drabinie

Dlaczego warto kupić drabinę aluminiową?

Dawniej dużą popularnością cieszyły się drabiny drewniane. Wyróżniały się stabilnością, ale były bardzo ciężkie, wrażliwe na warunki atmosferyczne i trudne w czyszczeniu. Nadal można je kupić, jednak dzisiaj zdecydowanie lepszym wyborem są drabiny aluminiowe. Dlaczego?

Przede wszystkim z uwagi na materiał, z którego je wykonano. Drabiny aluminiowe są wytrzymałe. Zniosą wiele, nawet intensywne użytkowanie. Niezależnie od tego, czym się je ubrudzi – z łatwością można je wyczyścić. Nawet przy użyciu silnych detergentów.

Zaletą drabiny aluminiowej jest też to, że jest odporna na korozję. To duży atut, ponieważ nie trzeba martwić się o to, że postawiona na balkonie, w piwnicy lub w ogrodzie, będzie niszczała pod wpływem wilgoci.

Plusem drabiny wykonanej z aluminium jest też niska waga. To ważne, bowiem jest to dość nieporęczny sprzęt, więc masa ma ogromne znaczenie, gdy konieczne jest jej przenoszenie z jednego miejsca w drugie, nie mówiąc już o transporcie samochodem.

Drabina z aluminium w salonie
Leroymerlin

Drabina aluminiowa dwustronna czy jednostronna?

Drabina wykonana z aluminium to bardzo dobry wybór. Pozostaje jeszcze kilka kwestii, które należy rozpatrzyć przed zakupem. Jest kilka rodzajów drabin aluminiowych. Każda ma swoje zalety, warto zastanowić się, co jest ważniejszym parametrem. 

Typy drabin aluminiowych:

 

  • przystawna (jednostronna) – dostawia się ją do ściany,
  • składana – także jednostronna, rozstawia się ją jak sztalugę, posiada schodki z jednej strony i podest, na którym można stanąć dwiema nogami,
  • teleskopowa – można ją rozwijać zgodnie z potrzebami, zwija się jak harmonijka, dzięki czemu zajmuje mało miejsca,
  • 3-elementowa (wielopozycyjna) – daje możliwość rozłożenia jej w różnych pozycjach – zarówno przystawnej, wolnostojącej dwustronnej, jak i z wysuniętym trzecim elementem, aby osiągnąć znaczną wysokość.

Najbardziej uniwersalna jest ostatnia z propozycji. Można ją dostosować do różnych zadań i warunków pracy, choć może brakować w niej podestu. Trzeba jednak wiedzieć, że tego typu drabina aluminiowa zajmuje więcej miejsca niż jednostronna.

Jak dobrać wysokość drabiny? Długość a wysokość robocza

Drabinę kupuje się, aby umożliwić sobie pracę na wysokości. Dzięki niej można bezpiecznie się wspinać. To oczywiste, że każdy będzie chciał mieć jak najwyższą. Tylko czy aby na pewno to jest najważniejsze? 

Bardzo ważnym aspektem, gdy szuka się drabiny aluminiowej, jest rozróżnienie jej długości i wysokości roboczej. Wbrew pozorom nie jest to to samo. Długość całkowita drabiny to jej wymiar po pełnym rozłożeniu. Z kolei wysokość robocza to odległość od ostatniego szczebla do końca ramion jej użytkownika. 

Ale to nie wszystko. Liczba szczebli, na których można stanąć, różni się w zależności od typu drabiny. W przypadku modeli dwustronnych wolnostojących jest to trzeci stopień od góry. Drabina przystawna to już niżej – czwarty szczebel. Porównując modele między sobą, nie ma co się kierować samą liczbą szczebli. Kluczowe jest to, jaką mają wysokość roboczą. Bardzo często producenci podają ją w opisie produktu.

Nośność drabiny aluminiowej

Gdy szuka się drabiny aluminiowej, należy sprawdzić jej nośność. To bardzo ważny aspekt, bowiem bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo osoby, która z niej korzysta. Zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo wnosi ze sobą sprzęt. Duża nośność drabiny to gwarancja, że szczebelki nie będą się odginać ani tym bardziej – łamać pod ciężarem użytkownika. Warto poszukać modelu dopuszczającego udźwig 120-150 kg.

Mężczyzna trzymający składaną drabinę
Leroymerlin

Jaka drabina do mieszkania?

W mieszkaniu raz na jakiś czas przeprowadza się remont. Częściej jednak drabina potrzebna jest, by sięgnąć do lampy i wymienić żarówkę, zawiesić firany, umyć okna, górę szafek w kuchni lub wyjąć z wyższej półki rzadko używane przedmioty.

Oznacza to, że nie ma potrzeby posiadania długiej, wielostopniowej i wielofunkcyjnej drabiny. Ważne jest, by jej wysokość robocza pozwalała sięgnąć do sufitu.

W mieszkaniu zdecydowanie lepiej jest nie opierać drabiny o ściany, żeby ich nie zniszczyć. Jeśli więc kupować, to model wolnostojący. Idealne do mieszkań są drabiny składane. Z łatwością można je przechować na balkonie, w piwnicy, ale i za szafą. Nie zajmują wiele miejsca, a kilka stopni i komfortowy podest wystarczają do większości prac, jakie przychodzi wykonywać na wysokości w mieszkaniu.

Jaka drabina do domu?

Osoby mieszkające w domach napotykają na te same wyzwania, co właściciele mieszkań, więc drabina składana powinna im wystarczyć do prac we wnętrzach. Jeśli jednak w grę wchodzą prace na zewnątrz domu, np. na dachu i w ogrodzie, wówczas to za mało. Konieczna jest drabina, dzięki której można sięgnąć wyżej, np. opierając ją o mur. Warto postawić więc na model wielofunkcyjny. Można rozstawiać go na wiele sposobów – w zależności od potrzeb. Wewnątrz domu wystarczy drabina w formie wolnostojącej, a w ogrodzie – dzięki wysuwanemu elementowi – wielostopniowa.

Bardzo ważne, by niezależnie od typu, szukać takiego modelu, który wyposażony jest w antypoślizgowe nakładki lub specjalne ryflowania na stopniach, które zwiększają bezpieczeństwo. Dobrze, gdy drabina posiada specjalne haki, które chronią przed niezamierzonym zsunięciem się elementów. Rozkładane modele powinny mieć pręty lub paski w podstawie, które uniemożliwiają przypadkową zmianę kąta rozstawu nóg.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.