Ciepły montaż okien – na czym polega i ile kosztuje? [PRAKTYCZNY PORADNIK]

Ciepły montaż okien ma minimalizować straty ciepła w budynku. Prawidłowe umieszczenie i osadzenie okna w otworze oraz jego izolacja jest więc kwestią kluczową. Jak wykonać ciepły montaż i ile to kosztuje?

null

Okna w domu nie tylko gwarantują dostęp do światła dziennego, ale dają też możliwość wpuszczenia do środka świeżego powietrza. Ich montaż rzutuje jednak na izolację termiczną domu. Może się okazać, że okna w naszym domu są zamontowane w niepoprawny sposób, który oznacza straty cieplne, a przez to także finansowe.

Czym jest ciepły montaż okien

Do niedawna okna były montowane za pomocą tradycyjnej piany PUR – poliuretanowej. Uważało się, że to wystarczy do szczelnego połączenia okna z ościeżem. Tymczasem obecnie coraz częściej stosuje się tak zwany ciepły montaż okien, który zakłada wykonanie warstwy z pianki i dwóch dodatkowych warstw:

  • paroszczelnej – przykleja się ją do wewnętrznej części ościeżnicy; chroni pianę przed wnikaniem pary wodnej z pomieszczeń; dzięki niej unikniesz wilgoci w przestrzeni między murem a oknem
  • paroprzepuszczalnej – przykleja się ją do zewnętrznej części ościeżnicy; dzięki niej ochronisz się przed wilgocią z zewnątrz.

Wszystkie te działania przy osadzaniu okna zmierzają do tego, by zapewnić ochronę przed powstawaniem mostków termicznych, co w konsekwencji oznacza straty ciepła. Metoda ta znana jest także pod nazwą warstwowej.

Ciepły montaż to więc taki, do którego użyto materiałów zapewniających izolację termiczną i akustyczną gwarantującą odpowiednie odprowadzenie pary wodnej. 

Ile kosztuje ciepły montaż okien?

O tym, że ciepły montaż okna jest droższy od montażu tradycyjnego, wie chyba każdy inwestor. Głównie wyższą cenę generują koszty folii paroprzepuszczalnej i paroizolacyjnej. To także dłuższy czas montażu i konieczność posiadania większych umiejętności i kwalifikacji. Wraz z kosztem materiałów wzrastają więc koszty robocizny. Niemniej jednak kupując produkt z montażem, obowiązuje niższa stawka podatku VAT, wynosząca 8%.

Można też zlecić montaż podwykonawcy producenta lub wykwalifikowanej firmie budowlanej. Rozwiązanie to będzie kosztowniejsze, ale na pewno zagwarantuje jakość i bezawaryjność na długie lata. Dlatego też warto rozpatrzyć ten sposób, ponieważ w przyszłości da oszczędności np. w niższych kosztach ogrzewania. 

Ciepły montaż okna w praktyce
Ciepły montaż okna w praktyce

Jakich błędów nie popełniać?

Nawet jeśli montaż okien będzie wykonywała ekipa budowlana, warto znać podstawowe błędy przy tych działaniach, żeby móc skontrolować prowadzone prace. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy, by ewentualnie samemu ich uniknąć:

  • za duże lub za małe otwory w murze
  • montaż okna bez kotew lub ich niewłaściwe użycie
  • podpieranie okna klinami, które następnie są usuwane w celu zamontowania parapetu
  • brak uszczelnienia przestrzeni pod oknem oraz między oknem a murem na całej długości i wysokości
  • zastępowanie piany PUR innymi, nieodpowiednimi materiałami
  • nieprawidłowy poziom progów okien i drzwi.

Wymienione powyżej błędy prowadzą przede wszystkim do zawilgocenia ościeża i rozwoju pleśni oraz grzybów, co skutkuje niszczeniem muru, okna i izolacji. Dużym niebezpieczeństwem jest też para wodna, która nie ucieka na zewnątrz w przypadku okien energooszczędnych, które nie są wyposażone w nawiewniki. 

Ciepły montaż okna krok po kroku

Jak poprawnie wykonać ciepły montaż okna? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów, Poniżej prezentujemy skróconą instrukcję, która z pewnością pomoże w przeprowadzeniu prac. Może to być także praktyczny poradnik do skontrolowania, czy zatrudniona przez nas firma wykonuje montaż poprawnie. Co należy zrobić po kolei?

  1. Oczyść otwór okienny z resztek kurzu, cegieł, pustaków itp.
  2. Rozstaw klocki podporowe lub kotwy dla stabilnego oparcia okna (przy założeniu, że masz już przygotowany otwór okienny o odpowiednich wymiarach).
  3. Wstaw i przytwierdź ramę okna do muru.
  4. Jeśli montaż zakłada także umieszczenie ciepłego parapetu – to jest moment, w którym należy parapet przykleić.
  5. Osadź okno na ciepłym parapecie.
  6. Przyklej do profilu okna taśmę wewnętrzną.
  7. W przestrzeń między oknem a ościeżem zaaplikuj pianę uszczelniającą (to izoluje nie tylko termicznie, ale także akustycznie).
  8. Do muru przyklej wewnętrzną taśmę paroszczelną (ona ochroni pianę montażową przed parą wodną i wilgocią z wnętrza).
  9. Przyklej do muru zewnętrzną taśmę paroprzepuszczalną (to zabezpieczy przed wilgocią z zewnątrz).
  10. Zerwij folię ochronną producenta z profili.

Jak można zauważyć, montaż okna nie należy do skomplikowanych czynności, więc bez problemu można je wykonać samodzielnie w ramach budowy domu systemem gospodarczym. To zmniejsza koszty i jednocześnie pozwala na stworzenie wymarzonego domu samodzielnie (oczywiście w kontekście łatwiejszych w wykonaniu prac).

Podsumowując, prawidłowo wykonany ciepły montaż okna powinien być szczelny i zawierać dwie dodatkowe warstwy izolacji – paroizolacyjną i paroszczelną. Jedna zapobiegnie wnikaniu pary wodnej z pomieszczeń do pianki, druga uniemożliwi wnikanie wody np. deszczowej do warstwy ocieplenia z zewnątrz. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.