Ciepły czy szczelny montaż okien - który lepszy?

Czy na pewno Twój montaż okien jest ciepły? W terminologii branżowej doszło do redefinicji pojęcia “ciepły montaż”, co powoduje wiele problemów. Okazuje się, że oferowany tzw. ciepły montaż w większości przypadków jest jedynie “szczelny”, a do naprawdę ciepłego mu daleko. W niniejszym artykule rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy różnice między szczelnym i ciepłym montażem okien.

Montaż okien
Ciepły montaż okien - czy szczelny?

Montaż okien w murze lub zlicowany z murem

Jest to podstawowy rodzaj montażu okien. Polega na montażu okna bezpośrednio w murze lub zlicowaniu go z murem. W ramach tego wyróżnia się montaż tradycyjny i szczelny (powszechnie znany jako “ciepły montaż okien”). 

Montaż okien tradycyjny

Zacznijmy od opisania montażu okien w sposób tradycyjny. Polega on na zastosowaniu samej pianki montażowej. Rozwiązanie to nie zapewnia ani szczelności powietrznej, ani wodnej (wymogi do 600 Pa lub więcej w najwyższych strefach wiatrowych). Efektem jest powstawanie pleśni, skraplanie się rosy na szybie oraz samym profilu, nawiew powietrza pod oknem (nie ma bowiem listwy podparapetowej). Ponadto wokół okna np. o wymiarach 1,5x1,5 m gromadzi się woda w piance nawet do 10 l! Pianę montażową szybko uszkadzają także promienie UV, jeśli nie jest zabezpieczona.

Montaż okien szczelny - trójwarstwowy

Montaż okien szczelny to tak naprawdę montaż, który wszyscy nazywają “ciepłym”. To właśnie taki montaż występuje w standardzie podczas zakupu okien. Charakteryzuje się izolacją z piany montażowej, ale także taśm zewnętrznych i zewnętrznych. Kolejne izolacje są stosowane w następującej kolejności: taśma paroszczelna - piana montażowa - taśma paroprzepuszczalna. Taśma paroszczelna (wewnętrzna) ma zapobiegać dostawaniu się wody z wnętrza budynku do piany montażowej. Z kolei taśma paroprzepuszczalna (zewnętrzna) ma zapobiegać dostawaniu się wody do pianki pod naporem wiatru. Ma też pozwalać na odparowanie wilgoci. Prawidłowy montaż tychże taśm chroni również przed utratą ciepła. 

Montaż okien szczelny z taśmą rozprężną

Innym sposobem jest wykonanie izolacji i uszczelnienia z pomocą taśmy rozprężnej zamiast piany. Jest to produkt poliuretanowy, który charakteryzuje się wysoką elastycznością. Taśma tego typu jest nasączana środkami uszczelniającymi, izolacyjnymi oraz hydrofobowymi. Nie zapewnia jednak pełnej szczelności powietrznej, dlatego na rynku pojawiły się taśmy IV generacji hybrydowe, które mają bardzo dużą rozprężność i znacznie lepsze parametry.

Montaż okien szczelny + podwalina podparapetowa

Montaż okien szczelny może zapewnić lepszą izolację, jeśli dodatkowo zastosuje się listwę podparapetową, która zapobiega przedmuchom pod parapetem. Do wyboru jest wówczas ciepły lub pasywny parapet. Oba rozwiązania zapewniają lepsze parametry izolacyjne na styku okna z podłożem (okno nie styka się bezpośrednio z murem, co zmniejsza rozległość mostków termicznych). Wg producentów, stosowanie podwalin termicznych, w tym m.in. ciepłych i pasywnych parapetów, zwiększa szczelność w powierzchni parapetowej nawet do 100%. 

Podwaliny termiczne tego typu wykonane są zwykle z polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru).

Ciepły montaż okien - w 50-100% w warstwie ocieplenia

Tak naprawdę ciepłym montażem okien jest coś zupełnie innego. Prawidłowo wykonany ciepły montaż polega na wysunięciu okna z muru - o 50 lub 100%. Wówczas okno jest zamontowane w 50% lub nawet w całości w warstwie ocieplenia. Różnice między szczelnym montażem w licu muru i w warstwie ocieplenia dobrze przedstawia poniższa grafika:

Rodzaje ciepłego montażu okien - infografika
Ergoplus
Rodzaje ciepłego montażu okien - infografika

Oba systemy (nr 2 i 3 na grafice) pozwalają na osiągnięcie znacznie wyższego poziomu izolacji termicznej, a także szczelności okna czy odporności na promieniowanie UV w porównaniu do montażu szczelnego (z użyciem pianki i taśm). To obecnie najbardziej efektywny energetycznie montaż stolarki okiennej. Dopiero takie rozwiązania można nazwać ciepłym montażem. Umieszczenie okna w warstwie izolacji termicznej powoduje maksymalną ochronę cieplną całego ościeża. W przypadku zwykłego montażu w licu muru, glify mogą się wychładzać i jest ryzyko powstawania mostków termicznych. Jeśli zastosujemy montaż częściowo lub w całości w warstwie izolacji cieplnej budynku, problem ten zostaje wyeliminowany.

Okna zamontowane poza murem - w warstwie ocieplenia - mocowane są na dodatkowym rusztowaniu - tzw. konsoli. 

Ciepły czy szczelny montaż okien - który lepszy?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się jednoznaczna. Ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia budynku jako jedyny zapewni najlepszą jakość izolacji - zarówno termicznej, akustycznej, jak i pod względem szczelności. Najlepiej chroni budynek przed wilgocią i zagrzybieniem. Ponadto pozwala na znaczne oszczędności energii, przez co inwestycja w tego rodzaju montaż powinna szybko się zwrócić w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. 

Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie szczelnego montażu w licu muru, ale koniecznie z dodatkiem podwaliny podparapetowej o dobrych właściwościach izolacyjnych. Pozwala to zmniejszyć liczbę mostków termicznych i tym samym zapewni dobre parametry cieplne (nie na takim poziomie, jak montaż w warstwie ocieplenia, ale nadal wysokiej jakości).

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.