Energooszczędne okna i drzwi – materiały, zalety i wady

Energooszczędne domy to coraz częściej wybierane rozwiązania wśród świadomych inwestorów. Coraz więcej z nich stawia także na energooszczędne okna i drzwi zapewniające utrzymanie wytworzonego ciepła wewnątrz budynku. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

null

Wydawać by się mogło, że obecnie wszystkie produkty stolarki okiennej i drzwiowej są energooszczędne. Tymczasem okazuje się, że wciąż dostępne są te tradycyjne – tańsze opcje, a na dodatek nie wszystkie okna i drzwi energooszczędne, nawet jeśli są certyfikowane, w praktyce wykazują w pełni cechy energooszczędnych. Trzeba więc mieć świadomość kilku kluczowych kwestii.

Energooszczędne okna i drzwi

O tym, czy okna lub drzwi są energooszczędne świadczy przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła (Uw). Im wartość wskaźnika jest niższa, tym energooszczędność większa. Przyjmuje się średnio, że jeśli Uw wynosi 1,0 W/m²K lub mniej, wówczas z całą pewnością mamy do czynienia z elementami energooszczędnymi. Poniżej około 0,8  W/m²K takie okna i drzwi nazwiemy już pasywnymi, dlatego warto zwrócić uwagę na oznaczenia i nie mylić tych dwóch pojęć, które nie są tożsame. Istotne jest też sprawdzenie, czy przenikanie ciepła to parametr spełniający wymagania na wszystkich elementach okna. Można bowiem wyróżnić:

  • Uw – współczynnik przenikania ciepła całego okna
  • Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej
  • Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby i pakietów szybowych.

Dopiero spełnienie norm wszystkich tych współczynników sprawia, że mówimy o oknie energooszczędnym.

Producenci powinni odpowiednio oznaczać swoje produkty, a także nadawać im odpowiedni certyfikat, tak by klient wiedział z czym dokładnie ma do czynienia. Dla inwestora jest to także forma gwarancji, że kupuje produkt, który będzie spełniał określone oczekiwania.

Z czego zrobione są energooszczędne okna i drzwi?

W przypadku energooszczędnych okien, kluczowa jest ilość szyb i profil okienny. Najlepiej wybierać okna trzyszybowe, których wnętrze wypełnione jest gazem – kryptonem lub argonem. Sam profil okna powinien być najgłębszy, jak się da. Wówczas okno będzie trzymało ciepło. Stabilizacją przestrzeni międzyszybowej zajmuje się z kolei ramka dystansowa, która nie może być wykonana z aluminium, a a ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego.

Drzwi z kolei, to przede wszystkim ościeżnica, próg i skrzydło. Próg najlepiej wybrać taki, który jest wykonany z kompozytu. Panele drzwiowe powinny zawierać w środku przestrzeń wypełnioną materiałem o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, np. wełną mineralną, styropianem, pianą PUR, aerożelem lub płytą fenolową. Samo skrzydło powinno być wykonane ze stali, aluminium lub drewna (np. sosnowego). Wskazywane materiały nie wykluczają jednak opcji odporności na włamania w takich drzwiach. Obecnie producenci tworzą takie drzwi zewnętrzne, które jednocześnie są energooszczędne i antywłamaniowe.

Energooszczędne okna i drzwi - zalety i wady
Energooszczędne okna i drzwi - zalety i wady

Zalety i wady energiooszczędnych okien i drzwi

Drzwi i okna z cechami energooszczędności to seria zalet, ale także kilka wad, które należy znać przed podjęciem decyzji.

Zalety okien i drzwi energooszczędnych

Do głównych zalet takich rozwiązań należy to, że pozwalają unikać strat cieplnych. To jednocześnie oznacza niższe koszty ogrzewania pomieszczeń. Szyba okien zawiera specjalną powłokę niskoemisyjną z napylonego tlenku metalu, co sprawia, że ciepło od promieni słonecznych wpada do pomieszczenia, ale z niego nie ucieka. Z całą pewnością jest to inwestycja na lata, która przy odpowiednio dobranym sposobie ogrzewania domu nie tylko szybko się zwróci, ale też przyniesie oszczędności. Takie okna i drzwi z pewnością pozwolą na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wszystko za sprawą tego, że ciepło nie ucieka tak szybko z wnętrza budynku. Co więcej, technologia ta zakłada także możliwość wyboru energooszczędnej bramy garażowej, która dodatkowo pomoże ograniczać powstawanie mostków termicznych.

Wady energooszczędnych okien i drzwi

O ile tradycyjne okna i drzwi można bez problemu zamontować samodzielnie, tak montaż tych energooszczędnych lepiej zlecić wykwalifikowanej firmie. Powinien to być ciepły montaż. Popełnione błędy mogą być bowiem kosztowne i powodować skutek odwrotny do zamierzonego. Przez powstałe mostki termiczne zacznie uciekać z wnętrza ciepło, co podniesie koszt ogrzewania budynku.

Trzeba też mieć na uwadze fakt, że wieloszybowe okna, czyli wielokomorowe szklenia są stosunkowo ciężkie. Z tego względu wymagają mocnej konstrukcji ramy, co podnosi cenę stolarki.

Ta technologia niestety oznacza wyższe koszty inwestycyjne – zarówno zakupu samych okien czy drzwi, a także ich instalacji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku energooszczędnych drzwi. Cena to tak naprawdę największa wada tego rozwiązania. Przykładowo, jeśli za tradycyjne okno zapłacimy około kilkaset złotych, to na energooszczędne trzeba będzie wydać nawet dwa razy tyle. Zakładając jednak, że budynek jest dobrze zaizolowany, inwestycja w droższe – energooszczędne okna lub drzwi zwróci się po około 3-6 latach.

Podsumowując, energooszczędne okna to takie o współczynniku przenikania ciepła poniżej 1,0  W/m²K, zwykle trzyszybowe z przestrzenią wypełnioną gazem. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt spełnia określone normy w każdym elemencie – zarówno wskaźnik przenikania ciepła szyby, ramy i całego okna. Analogicznie należy sprawdzić parametry wszystkich elementów drzwi.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.