Ciepły a tradycyjny montaż okien – czym się różnią?

Szczelność okien nie zależy jedynie od jakości stolarki gwarantowanej przez producenta. Kluczową kwestią jest ich odpowiedni montaż. Czym różni się montaż ciepły od tradycyjnego i na czym polega? Przedstawiamy porównanie.

null

Wytyczne dla montażu okien

Od 2021 roku obowiązują warunki techniczne określające współczynnik przenikania ciepła U. Dla okien fasadowych nie może to być więcej niż 0,9W/m²K, natomiast dla okien dachowych wartość ta wynosi 1,1W/m²K. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiedni montaż okien. Może się bowiem okazać, że stracą one swoją energooszczędność i parametry izolacyjności przez niewłaściwe montowanie. Warto więc zadbać o odpowiednią technologię, by wydatek, jakim jest zakup energooszczędnych okien nie poszedł na marne.

Pianka poliuretanowa – powszechny materiał

Do montażu okien używa się zwykle pianki poliuretanowej. To materiał, które dobrze przyczepia się do wszystkich podłoży budowlanych. Podczas aplikacji zwiększa swoją objętość wielokrotnie, dzięki czemu szczelina wokół okna jest idealnie wypełniona. Co ważne, na rynku dostępne są także pianki „zimowe”, które umożliwiają montaż okna nawet wówczas, gdy na zewnątrz występują ujemne temperatury.

Dlaczego montaż okna jest tak ważny?

Okna energooszczędne zachowują swoje parametry jedynie wówczas, gdy są odpowiednio zamontowane. Najważniejsze jest odpowiednie uszczelnienie jego połączenia z murem. Może się bowiem okazać, że warstwa termoizolacji może być narażona na wilgoć i doprowadzić do zawilgocenia pianki poliuretanowej, która straci swoje właściwości.

Montaż okien metodą tradycyjną

Do niedawna do montażu okien używano tylko pianki montażowej. Nazywa się ten sposób „montażem na piankę”. Taki montaż jest nie tylko rozwiązaniem tańszym, ale także krótszym w wykonaniu. Stąd popularność tego rozwiązania. W tym wypadku jedynym uszczelnieniem jest właśnie piana poliuretanowa PUR. Stanowi ona izolator wypełniający szczeliny dylatacyjne niezbędne do poprawnego funkcjonowania konstrukcji domu. Niestety jest to rozwiązanie nie do końca skuteczne pod względem izolacji termicznej. 

Ciepły montaż – na czym to polega?

Aby zapobiegać stratom ciepła w budynku, coraz częściej stosuje się ciepły montaż okien. Nazywany jest także warstwowym i coraz częściej zastępuje montowanie przy użyciu piany. Zagadnienie to jest nierozerwalne z kwestią izolacyjności termicznej. Ciepły montaż uszczelnia warstwę izolacyjną w złączu okiennym z obu stron, a tym samym poprawia żywotność połączenia ramy okiennej z ościeżem. To prowadzi do zminimalizowania ryzyka powstawania mostków termicznych, strat energii, wilgoci czy nawet powstawania pleśni i grzybów ścian. Wszystko to może bowiem prowadzić do pogorszenia jakości życia domowników.

Ten rodzaj montażu zakłada zastosowanie trzech warstw: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej.

Warstwa wewnętrzna

Wewnętrzna warstwa – paroszczelna – ma ochronić pianę montażową przed wnikaniem pary wodnej zbierającej się w sposób naturalny w pomieszczeniach. Tę warstwę tworzy się wykorzystując paroszczelną taśmę okienną. Dzięki niej para nie dostaje się do szczeliny między murem a oknem.

Warstwa środkowa

Ta warstwa stanowi najważniejszy element izolacji termicznej. Prawidłowe osadzenie okna to jedno, ale równie ważna jest jego izolacja. W tym celu należy dokładnie i szczelnie wypełnić przestrzeń między ścianą a ramą okienną. Najczęściej w tym celu stosuje się pianę poliuretanową. Ma ona nie tylko dobre właściwości izolacji termicznej, ale także akustycznej.

Warstwa zewnętrzna

Ta warstwa nazywana jest paroprzepuszczalną, a jej zadaniem jest ochrona izolacji przed wilgocią. Najczęściej pochodzi ona z opadów atmosferycznych – deszczu lub śniegu. Samą izolację należy wykonać z taśmy paroprzepuszczalnej przeznaczonej właśnie w tym celu. Niezbędne jest także połączenie okna z murem za pomocą specjalnych kotew.

Odpowiedni montaż okna rzutuje na późniejszy komfort cieplny
Odpowiedni montaż okna rzutuje na późniejszy komfort cieplny

Ciepły montaż okna krok po kroku

Wykonanie odpowiednich prac w dobrej kolejności gwarantuje, że okna będą osadzone poprawnie, a ich montaż zapewni doskonałą izolację termiczną. 

Przygotowanie otworu

Na początek należy zadbać o odpowiednie przygotowanie otworu, którego rozmiar powinien być o kilka milimetrów większy od wymiarów ramy okiennej. To umożliwi wypełnienie miejsca między ościeżnicą a ościeżem pianą montażową. Dodatkowo pomoże to w niwelowaniu naprężeń powstających przez zmianę temperatury. Przygotowanie otworu okiennego sprowadza się także do oczyszczenia go z resztek cegieł, kurzu, pyłu, tynku i zagruntowania stosownym preparatem.

Ważne jest także takie usytuowanie okna w murze, które zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych. Wskazane jest zachowanie kilku zasad w zależności od tego, w jakiej ścianie montowane będzie okno:

  • ściana jednowarstwowa bez izolacji termicznej – okno trzeba osadzić w połowie grubości ściany
  • ściana warstwowa z izolacją wewnętrzną – okno trzeba osadzić w strefie termoizolacji
  • ściana docieplona z zewnątrz – okno trzeba osadzić przy krawędzi zewnętrznej ściany albo wysunąć je poza lico w warstwę ocieplenia.

Do montażu konieczne jest użycie kotew i dybli mocujących w ilości zalecanej przez producenta.

Przyklejenie taśm

Następnie trzeba przed wstawieniem ramy przykleić do niej taśmę. Pamiętaj, że taśmę paroprzepuszczalną należy przykleić do zewnętrznej części ościeżnicy, a taśmę paroszczelną – do części wewnętrznej. Szczególnie ważne są narożniki, gdzie powinno się zostawić dużą zakładkę, by dokładnie uszczelnić właśnie te miejsca.

Wstawienie okna

Po przygotowaniu ramy, można ją wstawić do otworu. Bardzo ważne jest ustawienie pionu i poziomu i równe osadzenie okna. Po tym kroku konieczny jest montaż mechaniczny, wykonany zgodnie z zaleceniami producenta. Tutaj potrzebne są wspomniane wcześniej kotwy.

Wypełnienie pianą montażową

Kolejnym krokiem jest doklejenie taśmy zewnętrznej do muru. Dopiero później potrzebna jest piana montażowa. Używa się jej do dokładnego wypełnienia przestrzeni między ścianą a ościeżnicą. Ważne, by pianę nanosić od dołu do góry. Kiedy piana się utwardzi, jej ewentualny nadmiar należy odciąć i zabezpieczyć od wewnątrz budynku. W tym celu trzeba przykleić do muru paroszczelną taśmę. Po tym kroku można podjąć prace zmierzające do wykonania docelowej obróbki otworu okiennego.

Czym się różni ciepły montaż okna od tradycyjnego?
Czym się różni ciepły montaż okna od tradycyjnego?

Tradycyjny a ciepły montaż – porównanie

Łatwo więc zauważyć, że ciepły montaż okien zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną. Jest to możliwe za sprawą trzech warstw – z użyciem nie tylko piany PUR, ale także folii paroprzepuszczalnej i paroszczelnej. Ciepły montaż jest konieczny w przypadku zakupu okien o wysokim parametrze termoizolacyjnym. Być może wygeneruje większe koszty i wydłuży osadzanie okien, ale z pewnością w przyszłości pomoże ograniczać koszty utrzymania i ogrzewania domu. Sama pianka natomiast traci swoje właściwości izolacyjne w kontakcie z wilgocią, prowadząc do powstawania mostków termicznych.

Jednak ciepły montaż wymaga więcej precyzji i doświadczenia, niż montaż tradycyjny. O ile okna montowane na pianę poliuretanową można wykonać samemu, tak ciepły montaż lepiej zlecić wykwalifikowanej firmie budowlanej. Często producenci okien oferują usługi sprzedaży produktu wraz z montażem – warto z nich skorzystać i mieć pewność, że okno będzie zamontowane poprawnie. To też często wydłuża okres gwarancji na produkt.

Z punktu widzenia samego montażu, w przypadku montażu ciepłego, nierówne powierzchnie np. pustaków należy wyrównać i zagruntować. Taśmy przylepne należy kleić bowiem jedynie do oczyszczonego i gładkiego podłoża. W przypadku piany PUR prace przebiegają szybciej i łatwiej.

Podsumowując, jakość stolarki okiennej ma duże znaczenie, ale jeszcze ważniejszy dla komfortu cieplnego w budynku jest odpowiedni montaż okien. Szacuje się, że ciepły montaż zwiększa szczelność o 75% w stosunku do wypełnienia jedynie pianą PUR.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.