Antresola – wygodna wysokość, konstrukcja, funkcje

Dom z antresolą nie tylko efektownie się prezentuje, ale także gwarantuje dodatkową przestrzeń użytkową. Odpowiednio wykonana konstrukcja, dopasowane do stylu wnętrz balustrady i funkcjonalne rozwiązania na antresoli sprawią, że będzie to przestrzeń praktyczna i przydatna na lata. Poniżej opisujemy, jaką powinna mieć wysokość i jakie może pełnić funkcje.

null

Antresola a prawo budowlane

Antresola to przestrzeń, która ma charakter półpiętra lub galerii. Zgodnie z zapisami w prawie budowlanym, antresola to „górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”.

Warto wiedzieć, że jeżeli na antresoli ma przebywać jednocześnie co najmniej 10 osób, wówczas musi ona posiadać konstrukcję i strop spełniające odpowiednie wymagania, wynikające także z klasy odporności ogniowej budynku (co najmniej klasa D).

Czy muszę mieć pozwolenie na budowę, żeby stworzyć antresolę?

Często antresola jest uwzględniona już na etapie projektu. Jeśli jednak zamierzamy stworzyć antresolę później, kiedy budynek już stoi, musimy spełnić pewne warunki. Co prawda nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale należy zgłosić chęć przebudowy ścian działowych. Trzeba to zrobić, ponieważ antresola jest elementem prowadzącym do obciążenia konstrukcji nośnej budynku. Nieodpowiednie wykonanie antresoli grozi katastrofą budowlaną.

Jaką wysokość może mieć antresola?

Wygodna antresola to taka, w której możemy swobodnie się poruszać. Odwołując się do przepisów, trzeba założyć, że wysokość antresoli powinna być nie niższa niż każdej innej kondygnacji, czyli minimum 2,2m. W praktyce najważniejsze, by mieć minimum 2 metry wysokości do łatwego poruszania. Zdarzają się oczywiście antresole dużo niższe, ale z przepisami mają niewiele wspólnego. Niemniej jednak można je zaobserwować stosunkowo często. Zwykle w takiej przestrzeni aranżowana jest sypialnia, w której dodatkowo nie znajduje się rama łóżka, a jedynie materac położony na podłodze. Wygoda takiej przestrzeni zostaje kwestią dyskusyjną, ale z pewnością jest to rozwiązanie, które przychodzi z pomocą, kiedy dysponujemy naprawdę małym metrażem domu czy mieszkania.

Antresola nie powinna mieć mniej niż 1,5 metra wysokości. W innym przypadku nie tylko utrudnione będzie poruszanie się po niej, ale także funkcjonowanie latem. W upalne dni będzie się tam gromadziło gorąco powietrze. Wówczas bez klimatyzatora stacjonarnego lub chociaż przenośnego, temperatura będzie nie do zniesienia, a aranżowanie tam sypialni – zupełnie pozbawione sensu. Jeśli jednak nie mamy wyboru, na takiej niskiej antresoli lepiej zaaranżować pomieszczenie do przechowania rzadziej używanych rzeczy lub garderobę.

Jaką konstrukcję powinna mieć antresola?

Antresola to nie tylko oryginalny element wnętrza, ale także konstrukcja, która wymaga trwałych i wytrzymałych materiałów. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo konstrukcji, ale przede wszystkim ludzi. Do wyboru są trzy możliwości stworzenia konstrukcji:

  • zakotwienie w ścianach nośnych
  • wsparcie na stropie
  • powiązanie z konstrukcją dachu (więźbą).

Prawidłowo zaplanowana i wykonana konstrukcja oznacza określenie odpowiednich ilości punktów podparcia i obciążeń maksymalnych. To pozwoli nie tylko zapobiegać katastrofie budowlanej, ale także chociażby tak prozaicznej sprawie, jak pękanie ścian, sufitu lub stropu.

Często antresola składa się z podłogi opartej na belkach. Te natomiast wsparte są na słupach. Mogą one jednak zabierać nieco przestrzeni na parterze i utrudniać jego aranżację. Cała konstrukcja powinna być przymocowana do ściany wraz ze schodami, które należy wyposażyć w balustradę.

Materiały do budowy antresoli

Najczęściej konstrukcję antresoli buduje się z drewnianych kantówek, profili stalowych, a rzadziej z żelbetu. Wszystko po to, by była ona maksymalnie wytrzymała. Przyjmuje się także, że grubość podłogi powinna wynosić około 20 cm. Jeśli jednak planujesz małą antresolę, wystarczy przymocować ją do belek w ścianie, by minimalizować konieczność stawiania dodatkowych filarów nośnych.

Na konstrukcję drewnianą najlepiej nadaje się gatunek rodzimy lub egzotyczny. Polega ona na tym, że słupy podtrzymują zakotwiczone w ścianach nośnych legary zespolone łącznikami metalowymi. Na poszycie najlepsze są płyty OSB, które mają zdolność dobrej izolacji zarówno termicznej, jak i akustycznej. Od dołu podłoga powinna być wykończona płytami gipsowo-kartonowymi, natomiast na górę można położyć praktycznie każdy materiał. Przyjmuje się, że antresolę drewnianą o niewielkich rozmiarach można wykonać bez pomocy firmy budowlanej.

Antresola o konstrukcji stalowej to mniejsza powierzchnia i wizualnie „lżejsza” galeria. Idealnym uzupełnieniem są tafle szkła lub luksfery, które wniosą do wnętrza dodatkowe światło. Obecnie na rynku dostępne są gotowe konstrukcje metalowych antresoli. Wystarczy je jedynie złożyć i przymocować.

Warto również pamiętać o odpowiednich schodach – prostych lub kręconych, praktycznej balustradzie i oświetleniu ułatwiającym poruszanie po zmroku.

Sypialnia na antresoli to jeden z pomysłów na aranżację tej przestrzeni

Funkcje antresoli – inspiracje

Podzielenie wysokiego pomieszczenia na dwie części za pomocą antresoli, to nowoczesne i efektowne rozwiązanie, polecane inwestorom, którym marzy się modne wnętrze. Taka antresola może pełnić różne funkcje, a ogranicza nas tak naprawdę jedynie wyobraźnia. W zależności od powierzchni, możesz tam zaaranżować klimatyczną sypialnię, pokój dla dziecka, bibliotekę lub aneks kuchenny. Antresola może jednak równie dobrze być swego rodzaju otwartym holem – korytarzem, z którego mamy widok na salon na kondygnacji niżej, a skąd jednocześnie wejdziemy do pozostałych pomieszczeń na piętrze.

Trzeba jednak wiedzieć, że antresola to przestrzeń, która jest trudna w utrzymaniu optymalnej temperatury. Zimą ciepłe powietrze ucieka do góry, przez co na parterze można odczuwać chłód, a latem w upalne dni, bez klimatyzacji przebywanie na antresoli może być uciążliwe.

Innym rozwiązaniem jest także wykorzystanie antresoli jako garderobę lub pomieszczenie gospodarcze albo schowek do przechowania niektórych przedmiotów.

Podsumowując, antresola to element architektoniczny, który ceniony jest przez inwestorów za jego aspekt praktyczny, ale także walory estetyczne, jakie wprowadza do wnętrza. Trzeba jednak mieć świadomość, jakie zalety i wady ma antresola, by świadomie podjąć decyzję o kupnie projektu domu z antresolą.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.