Antresola w salonie – czy warto? Jak ją zaprojektować i urządzić?

Jeśli chcesz mieć nowoczesne wnętrze, a jednocześnie maksymalnie wykorzystać przestrzeń w domu, zaplanuj w nim antresolę. Pełni ona funkcję galerii lub półpiętra. Można w niej zaaranżować sypialnię, bibliotekę, aneks kuchenny lub gabinet. Czy warto mieć antresolę w salonie i jak ją zaaranżować? Podpowiadamy.

null

Antresola w salonie

Nie ulega wątpliwości, że antresola w domu to efektowny zabieg architektoniczny. Często towarzyszy mu duża ilość przeszkleń, co nadaje wnętrzom nowoczesnego charakteru. Pustka nad pokojem dziennym to element, który warto przemyśleć, znając wszelkie jego zalety i wady.

Zalety antresoli

Antresola to element nowoczesny i szykowny. Jednocześnie to rozwiązanie, które pozwala powiększyć przestrzeń użytkową domu. Można tam zaaranżować np. sypialnię, na którą miejsca brakuje w małym mieszkaniu. Wówczas, nawet jeśli nie oddzielasz sypialni drzwiami i ścianą, masz swój prywatny kąt, do którego nie ma dostępu żaden gość.

Antresola może także służyć jako biblioteka lub miejsce do relaksu – wstawienie tam wygodnej kanapy lub fotela sprawi, że zaaranżujesz praktyczną przestrzeń dla siebie, rodziny i znajomych. Równie dobrze na antresoli możesz zaplanować aneks kuchenny, czym zaoszczędzisz nieco przestrzeni na parterze.

Często w domu z antresolą zaplanowane są duże przeszklenia. Stwarzają one niepowtarzalny klimat i jednocześnie pozwalają doświetlić wnętrze dużą ilością światła dziennego. Usytuowanie przeszkleń od strony zadbanego ogrodu pozwala przebywać w miłym otoczeniu, spędzając czas w pokoju dziennym, do którego ogród przylega.

Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że antresola ułatwia komunikację między osobami przebywającymi na różnych kondygnacjach. Otwarta przestrzeń pozwala szybciej i sprawniej się komunikować, dzięki temu, że dźwięk swobodnie rozchodzi się po całym domu.

Wady antresoli

Antresola ma jednak także swoje wady. Przede wszystkim inwestorzy zauważają problemy z ogrzewaniem i oświetleniem tak wysokiej otwartej przestrzeni.

Problem oświetlenia można rozwiązać instalując sufitową wiszącą lampę do oświetlenia antresoli i wspomagając jej działanie lampą stojącą oraz kinkietami ściennymi na parterze. Dzięki temu oświetlona będzie zarówno antresola, jak i przestrzeń pod nią.

Ogrzewanie natomiast to kłopot zarówno latem, jak i zimą. Latem nad antresolą, zgodnie z prawami fizyki, gromadzi się gorące powietrze, które utrudnia funkcjonowanie. W upalne dni, spanie w sypialni na antresoli może być uciążliwe, jeśli nie mamy klimatyzatora. Z kolei zimą, powietrze na parterze szybko się wychładza, ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry. Potrzebne jest więc odpowiednie rozmieszczenie grzejników lub wręcz ogrzewanie podłogowe, które zapewni optymalną temperaturę na każdym poziomie. To jednak podnosi koszty budowy domu.

Projekty domów z antresolą

Prezentujemy Wam kilka projektów domów z antresolą. Każdy zawiera także przykładowe aranżacje wnętrz, które pomogą w lepszym wyobrażeniu sobie przestrzeni domowej, a tym samym wybór konkretnego projektu domu:

Projekt domu Z pomysłem 1 – 106,8 m²

null
null

Projekt domu Z pomysłem 1 przedstawia dom parterowy w stylu nowoczesnej stodoły. Nowocześnie wyglądający budynek zaprojektowano na planie prostokąta i przykryto dwuspadowym dachem. W tym domu znajduje się też praktyczne poddasze użytkowe. Efektowny wygląd całości powoduje przeszklona w całości ściana szczytowa. Dzięki temu doświetlony jest nie tylko pokój dzienny, ale także oryginalna antresola nad salonem. Na parterze zaplanowano salon z jadalnią i kuchnię z praktyczną spiżarnią oraz łazienkę. Znajduje się tu także kotłownia. Część prywatną stanowi sypialnia i dodatkowy pokój, który może być pokojem dla dziecka lub gabinetem. Z kolei poddasze to miejsce na antresolę, w której można zaaranżować bibliotekę lub przestrzeń do relaksu oraz dodatkowa sypialnia i łazienka.

Projekt domu Domena 123 – 118,22 m²

null
null

Domena 123 to projekt domu parterowego, w którym wygodnie zamieszka 4-5 osób, a po rozbudowaniu poddasza, nawet 6-7 osób. To projekt idealny na wąską działkę. Przedsionek z miejscem na szafę otwiera się na strefę dzienną, składającą się z przestronnego salonu połączonego z jadalnią i kuchnią ze spiżarnią. Z korytarza mamy dostęp do dwóch pokoi, łazienki, pralni oraz sypialni, do której przylega garderoba i kolejna łazienka. Schody prowadzą na antresolę, z której mamy dostęp do strychu. Prosta bryła na rzucie prostokąta została pokryta dwuspadowym dachem. Z zewnątrz budynek przypomina te, wykonane w stylu nowoczesnej stodoły. Duże przeszklenia gwarantują odpowiednie doświetlenie pomieszczeń w całym domu.

Projekt domu Uniwersalny 2 – 130,5 m²

null
null

Projekt Uniwersalny 2 przedstawia parterowy budynek z poddaszem użytkowym i garażem w bryle. Duże przeszklenia, jasna elewacja i oryginalna bryła sprawiają, że to idealny budynek dla najbardziej wymagających inwestorów. W projekcie Uniwersalny 2 znajduje się antresola o powierzchni 22,30 m². Na wyższej kondygnacji znajdziemy również pomieszczenie techniczne, które będzie alternatywą m.in. dla przechowywania przedmiotów w dużych garażach lub piwnicy. Na parterze budynku została zaplanowana strefa funkcjonalna. W strefie nocnej znajdują się trzy sypialnie – jedna z nich posiada osobną łazienkę. W projekcie znajduje się również ogólnodostępna łazienka i kotłownia z pralnią. Całość dopełnia pokój dzienny oraz kuchnia z jadalnią.

Projekt domu Domidea 98 – 139,68 m²

null
null

Domidea 98 to projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym. W domu zaprojektowano dwustanowiskowy garaż – idealne miejsce również na rower czy hulajnogę. Do garażu przylega pomieszczenie gospodarcze – idealne na kotłownię i pralnię. Nowoczesna bryła przykryta została dachem dwuspadowym w części domu, a w pozostałej dachem płaskim. Całość prezentuje się efektownie i nowocześnie. Na parterze zaprojektowano przestronny salon z częścią jadalną, a tuż obok dużą kuchnię z praktyczną spiżarnią. Do dyspozycji gości i domowników jest na parterze WC. Zaplanowano tu także wygodną sypialnię z prywatną garderobą i łazienką. Z garderoby, podobnie jak z salonu, można wyjść na taras. Poddasze z kolei to efektowna antresola, która łączy pokoje na tym poziomie – trzy sypialnie, wygodną łazienkę i dodatkowe pomieszczenie na pralnię i suszarnię.

Projekt domu Nowoczesny 1 – 216,3 m²

null
null

Projekt Nowoczesny 1 przedstawia przestronną rezydencję o oryginalnych rozwiązaniach funkcjonalnych. Składa się z dwóch części: jednokondygnacyjnej z płaskim dachem oraz dwupoziomowej z dachem dwuspadowym. W wiatrołapie wyznaczono miejsce na pojemną szafę. Za sienią zaplanowano osobny pokój (gabinet), a naprzeciwko – łazienkę oraz spiżarnię. W głębi budynku znajdziemy pomieszczenie gospodarcze (kotłownię z przejściem do garażu). Za kotłownią znajduje się główna sypialnia z prywatną łazienką i garderobą. Pozostałą część parteru zajmuje salon, a za klatką schodową znajduje się dwupoziomowa jadalnia z efektownym otwarciem na drugą kondygnację. Jadalnia przylega do wygodnej kuchni. Na poddaszu domu znajdują się znajdują się trzy sypialnie, w tym jedna z garderobą. Pomiędzy pokojami usytuowano rodzinną łazienkę oraz pralnię. Łączy je reprezentacyjna antresola, gdzie naprzeciwko klatki schodowej można zaaranżować aneks wypoczynkowy.

Podsumowując, projekty domów z antresolą to opcja, którą warto rozważyć. Z pewnością zachwycą one nie tylko inwestorów, ale także ich gości, którzy nie przejdą obojętnie obok tak oryginalnie i nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni domu.

Komentarze