System antywłamaniowy w domu – co warto wiedzieć przed jego wyborem?

Drzwi antywłamaniowe, okna z okuciami przeciwwyważeniowymi czy odpowiednie ogrodzenie - to tylko niektóre ze sposobów na zabezpieczenie domu przed włamaniem. Poczucie bezpieczeństwa i komfortu zapewni domownikom przede wszystkim system antywłamaniowy. Co warto wybrać, ile to kosztuje i jak działa system antywłamaniowy?

Kamera zewnętrzna
biznesradar
Kamera zewnętrzna

Zabezpieczenie antywłamaniowe SSWiN

To, co potocznie określamy mianem alarmu, w fachowej terminologii nosi nazwę Systemu Sygnalizacji Włamania i Napadu, czyli SSWiN. Najprościej mówiąc, jest to cały system narzędzi – centrali alarmowej i detektorów ruchu lub dźwięku – które sygnalizują próbę dostania się do wnętrza naszego domu przez niepowołane osoby. Urządzenia SSWiN zazwyczaj informują nas o otwarciu okna, drzwi lub bramy garażowej oraz rozpoznają ruch w monitorowanym obszarze. Po wykryciu próby wtargnięcia na posesję lub do domu alarm emituje sygnał, który może być również transmitowany np. do firmy ochroniarskiej.

Wybierając system antywłamaniowy, możemy zdecydować się na model standardowy lub bezprzewodowy. Wersja przewodowa z reguły jest tańsza, jednak wymaga ingerencji w ściany budynku – przewody łączące poszczególne elementy systemu umieszcza się zazwyczaj pod tynkiem, w przeznaczonych do tego bruzdach. Taki alarm najlepiej zatem zainstalować już na etapie wykańczania domu lub przy okazji generalnego remontu. W przypadku alarmu bezprzewodowego, urządzenia wchodzące w skład całego systemu porozumiewają się ze sobą przy pomocy sygnału radiowego. Wiąże się to z możliwością powstawania rozmaitych zakłóceń, dlatego często niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie alarmu, co również generuje koszty.

 

Zabezpieczenie antywłamaniowe SSWiN
Zabezpieczenie antywłamaniowe SSWiN

 

Budowa systemu antywłamaniowego

Głównym urządzeniem w systemie antywłamaniowym jest centrala alarmowa, do której przekazywane są sygnały z pozostałych elementów. Centrala alarmowa odpowiada za uruchomienie alarmu, jeżeli zachodzi taka potrzeba, oraz za przekazanie sygnału dalej, najczęściej drogą radiową lub komórkową. W nowoczesnych centralach można spotkać również funkcję pamięci, w której zapisują się godziny włączenia, wyłączenia i uruchomienia alarmu. Pamięć centrali możemy zaprogramować również tak, by po aktywowaniu alarmu od razu wysyłała informację na wprowadzony do niej numer telefonu komórkowego. Jako że centrala wymaga dostępu do źródła energii elektrycznej, musi być również wyposażona w akumulator, który umożliwi jej poprawne działanie w wypadku awarii prądu.

Do uzbrojenia i rozbrojenia alarmu używamy manipulatora, najczęściej w formie numerycznej klawiatury. Oprócz wprowadzania kodu, przy pomocy manipulatora możemy także określić, które czujniki mają zostać uruchomione (np. jeżeli chcemy włączyć alarm jedynie w wybranych pomieszczeniach lub tylko na zewnątrz, wokół domu). Wybrane modele mogą również informować nas m.in. o uchylonym oknie czy niedokładnie zamkniętych drzwiach. Manipulator zazwyczaj montuje się przy drzwiach wejściowych, tak aby domownicy mogli od razu po wejściu do domu rozbroić alarm i uzbroić go bezpośrednio przed wyjściem. Jeżeli jednak zachodzi taka potrzeba, możemy zainstalować więcej manipulatorów, np. przy wejściu do garażu (zwłaszcza gdy garaż jest połączony z domem) albo przy tylnym wejściu do domu.

Czujki alarmowe – gdzie je umieścić?

Ważnym elementem systemu antywłamaniowego są czujki alarmowe, dostępne w różnych formach (podczerwień, wibracje, ultradźwięki, mikrofale, kontaktrony). Najbardziej powszechne są czujniki ruchu oraz detektory sygnalizujące otwarcie drzwi i okien. Czujki połączone są z sygnalizatorami, które po wykryciu wtargnięcia niepożądanych osób uruchamiają się w formie dźwiękowej lub świetlnej. Oprócz tego czujki przekazują informację do centrali alarmowej, z której jest ona wysyłana do właściciela domu oraz do agencji ochrony lub na policję.

 

Czujki alarmowe w domu to świetne rozwiązanie
TIM
Czujki alarmowe w domu to świetne rozwiązanie

 

Oczywiście możemy zaopatrzyć się w bardziej zaawansowane czujki, jednak wówczas koszt alarmu może okazać się tak wysoki, że przestanie być opłacalny – warto go jednak rozważyć, jeśli obawiamy się o kosztowności przechowywane w domu. W większości wypadków wystarczy jedynie standardowy alarm, który odstraszy „nieprofesjonalnych” złodziei i w porę poinformuje nas o próbie włamania.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo i skuteczność alarmu, możemy zamontować tzw. ochronę obwodową, czyli czujniki wokół domu, np. przy ogrodzeniu czy w pobliżu okien, drzwi i bramy garażowej. W ten sposób zostaniemy poinformowani o wtargnięciu jeszcze zanim włamywacz podejmie próbę wejścia do budynku.

Monitoring w domu i na posesji

Dodatkowy element domowego systemu antywłamaniowego mogą stanowić kamery, zamontowane np. przed głównym i tylnym wejściem, a także w pobliżu drzwi tarasowych. Jeżeli nie chcemy inwestować zbyt wiele, możemy kupić atrapy, które będą jedynie pełniły funkcję odstraszania przypadkowych złodziei-amatorów. Z drugiej strony, widoczne kamery mogą okazać się swego rodzaju zachętą dla zawodowych włamywaczy: skoro dom jest tak intensywnie chroniony, to znaczy, że wewnątrz znajduje się wiele cennych rzeczy. Jeśli zatem naprawdę mamy w domu bardzo wartościowe przedmioty, warto raczej zdecydować się na prawdziwe ukryte kamery, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Tego typu urządzenia możemy również skonfigurować tak, by przekazywały obraz na urządzenia mobilne (np. smartfon czy tablet) w czasie rzeczywistym.

Sprawdź: Inteligentny dom krok po kroku - systemy smart home, aspekty techniczne, koszty

 

Monitoring - poznaj jego zalety
Monitoring - poznaj jego zalety

 

Częstotliwości systemu alarmowego i ich zabezpieczenie

Działanie bezprzewodowego systemu alarmowego opiera się na falach radiowych o określonej częstotliwości – najczęściej jest to pasmo 433 MHz. Problem w tym, że jest to popularna częstotliwość, z której korzystają także inne urządzenia, którymi posługujemy się na co dzień, np. pilot do bramy wjazdowej czy garażowej – sygnał może być więc zakłócany, przez co będziemy mieć do czynienia z wywoływaniem fałszywego alarmu. O wiele bardzie efektywna będzie częstotliwość 868 MHz, która nie tylko jest mniej podatna na zakłócenia, ale również charakteryzuje się większym zasięgiem.

Niezależnie od częstotliwości, system oparty na komunikacji przy pomocy fal radiowych jest narażony na hakowanie: sygnały przesyłane pomiędzy poszczególnymi urządzeniami mogą zostać skopiowane, a następnie emitowane z innego urządzenia, dzięki czemu potencjalny włamywacz może przejąć kontrolę nad całym systemem i symulować poprawne działanie. Aby temu zapobiec, należy zaopatrzyć się w alarm z kodem dynamicznie zmiennym, w którym sygnały są nieustannie zmieniane, a zatem nie da się ich skopiować i odtwarzać ponownie.

Ile kosztuje system antywłamaniowy?

System antywłamaniowy do domu w postaci monitoringu może mieć różną cenę. Wszystko zależy od wyboru systemu, rodzaju instalacji i poszczególnych modeli urządzeń. W przypadku monitoringu każdy zestaw składa się z: kamery (lub kamer, jeśli chcemy zainstalować ich więcej), panelu rejestrującego i okablowania. Przyjmuje się, że jedna kamera może kosztować 100 zł, ale niewątpliwie jest to model najtańszy i najgorszy jakościowo. Dlatego też za lepszy zestaw 4 kamer z rejestratorem zapłacimy co najmniej około 2500zł (podane ceny są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie cen i zestawień kosztów, dlatego nie stanowią oferty handlowej). Z kolei alarm antywłamaniowy do domu to koszt rzędu 2000-3000 zł. Ceny te są więc porównywalne. Warto więc zastanowić się jaki system jest nam potrzebny i wybrać taki model, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Wybór systemu dopasowanego do potrzeb domowników

Zanim zdecydujemy się na montaż systemu antywłamaniowego, warto zastanowić się, jaki rodzaj alarmu będzie najlepiej dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę lokalizację domu i jego otoczenie: czy znajduje się w gęsto zabudowanej dzielnicy, czy też nieco na uboczu, a może na całkowitym odludziu. Już przed zakupem działki warto zasięgnąć informacji na temat poziomu bezpieczeństwa w danej okolicy - możemy spróbować dowiedzieć się, czy w sąsiedztwie zdarzały się już włamania (i jak często), czy w razie potrzeby możemy liczyć na szybką interwencję policji lub firmy ochroniarskiej.

Istotne jest również otoczenie samego domu: jeżeli na działce jest bujna roślinność, której nie planujemy usuwać, warto pomyśleć o zainstalowaniu alarmu obwodowego przy ogrodzeniu. Wysokie i gęste krzewy lub drzewa mogą bowiem niejako pomóc włamywaczom niepostrzeżenie wejść na teren naszej posesji.

Przy wyborze alarmu i projektowaniu rozmieszczenia czujek alarmowych należy uwzględnić liczbę okien i drzwi, zarówno tych na parterze, jak i na piętrze czy poddaszu użytkowym – dla odpowiednio przygotowanych włamywaczy wejście przez wyżej położone okno nie stanowi większego problemu.

Wykonanie projektu instalacji antywłamaniowej najlepiej powierzyć doświadczonemu specjaliście, ponieważ tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że alarm rzeczywiście będzie skutecznie spełniał swoją funkcję.

Komentarze

  • Gość 2021-04-23T07:35:46Z

    Zawsze można atrapę zamontować i straszyć złodziejaszków :p

    • Rafo 2021-04-23T07:48:45Z

      U nas na osiedlu sąsiad miał atrapy, ale nie cofnęli się przed kradzieżą - oni już mają swoje sposoby, by rozpoznać te podrabiane kamery, więc pomysł tak średnio trafiony...