Nowoczesna i klasyczna elewacja domu – jak dobierać kolory?

Kolor elewacji rzutuje na ogólny odbiór całego budynku. Kiedy zatem budujemy dom, warto zadbać o to, by prezentował się efektownie i nie zaburzał estetyki osiedla czy okolicy. Jak dopasować kolory ścian zewnętrznych, aby wyglądały ciekawie, oryginalnie i estetycznie? Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących wybierania kolorystyki elewacji domu.

Elewacja budynku - dobieranie kolorów
Elewacja budynku - dobieranie kolorów

Elewacja a styl architektoniczny i wielkość budynku

Planując elewację, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę styl architektoniczny, kształt bryły domu i jego wielkość. Rozwiązania, które doskonale sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych budynkach, niekoniecznie będą pasowały do klimatu staropolskiego dworku, a kolory, które podkreślą atuty okazałej willi, mogą okazać się przytłaczające w przypadku małego domku, przy nieodpowiednio dobranej kolorystyce będzie wydawał się jeszcze mniejszy.

Zarówno duże domy o prostych kształtach, jak i niewielkie budynki dobrze prezentują się w jasnych barwach. Do bezpiecznych kolorów, które bez problemu dopasują się do każdego stylu, należy m.in. biały, piaskowy, kremowy czy delikatny beż. Jasne, a zwłaszcza chłodniejsze odcienie optycznie powiększają powierzchnię budynku, a równocześnie nadają mu lekkości. Jeżeli dom jest większy i nowoczesny, możemy nieco bardziej zaszaleć z kolorami. Dominujący jasny kolor można wówczas połączyć z ciemniejszymi, wyrazistymi elementami, takimi jak grafit, odcienie czerwieni, granatu, brązu lub nawet butelkowej zieleni. Możemy w ten sposób uwydatnić niektóre elementy konstrukcyjne budynku. Jeżeli jednak projekt domu zawiera wiele ozdobnych, niebanalnych detali, lepiej zdecydować się na stonowane i jaśniejsze barwy, które nie będą odwracały uwagi od dekoracyjnych elementów.

Elewacja a kolor dachu

Kolor elewacji musi być także spójny z kolorem dachu – tylko w ten sposób zapewnimy spójność kolorystyczną całego budynku. W przypadku barwy pokrycia dachowego nie mamy tak dużego wyboru, jak w przypadku elewacji, więc stworzenie udanej kompozycji nie będzie tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Popularnym połączeniem, które na pewno pomoże nam uniknąć stylowej wpadki bez większego wysiłku, jest biała elewacja i szary lub grafitowy dach. Odcienie szarości doskonale łączą się również z innymi kolorami elewacji, jak np. zieleń, błękit czy inne odcienie niebieskiego, a nawet czerwieni, pozwalając im zaprezentować się w pełnej krasie.

Drugim często wybieranym kolorem jest czerwień, z którą najlepiej komponują się ciepłe odcienie bieli, a także lekki beż, delikatny kolor piaskowy lub żółty. W bardziej nowoczesnych, prostych budynkach możemy także połączyć wyrazisty czerwony dach z elewacją w łagodnym, chłodnym odcieniu szarości.

Z ciepłymi barwami na elewacji idealnie połączy się również brązowy dach. W tym przypadku warto zwracać uwagę na to, by kontrast nie był zbyt oczywisty – czysta biel i mocny brąz mogą prezentować się nieco topornie. Aby osiągnąć kolorystyczną równowagę, do brązowego pokrycia dachowego możemy dobrać takie kolory elewacji, jak np. kremowy, śmietankowy, ecru, piaskowy czy beżowy.

Zanim jednak stworzymy perfekcyjną kompozycję barw dachu i elewacji, warto upewnić się najpierw, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie ogranicza możliwości wyboru koloru pokrycia dachowego – może się zdarzyć, że w tego typu dokumentach rekomendowana jest konkretna kolorystyka.

Elewacja a otoczenie

Budując i wykańczając dom, musimy pamiętać, że nie jest on zawieszony w próżni. Teoretycznie jest to dość oczywista prawda, jednak wystarczy przejść się po kilku osiedlach domków jednorodzinnych, by przekonać się, że w praktyce wychodzi to różnie. Tymczasem warto zadbać o to, bym nasz dom był atrakcyjny nie tylko jako samodzielna budowla, ale również jako część większej całości, jako jeden z elementów otoczenia. Ta zasada ma zastosowanie również do kolorystyki budynku. Elewacja powinna współgrać z kolorami innych domów przy tej samej ulicy. Nie oznacza to oczywiście, że jeżeli sąsiad pomalował swój dom na żółto, my musimy zrobić dokładnie to samo. Chodzi raczej o to, by dom wpisywał się w ogólny charakter danej okolicy – jeżeli większość budynków ma stonowane, jasne elewacje, wówczas malowanie ścian zewnętrznych na ciemny lub bardzo jaskrawy kolor może okazać się niezbyt trafną decyzją. Owszem, dom będzie się wyróżniał, jednak niekoniecznie w pozytywnym sensie.

Dla osób, którym marzy się wyjątkowy dom z bardzo charakterystyczną i nietuzinkową elewacją, dobrym rozwiązaniem może być wybudowanie go na niezaludnionym terenie, z daleka od gęsto zabudowanych miejskich dzielnic czy wiejskich gospodarstw. Ale czy na pewno? Czy w takiej sytuacji rzeczywiście możemy pomalować dom na dowolny kolor, nie ryzykując estetycznej gafy? Niezupełnie - nawet dom pośrodku lasu czy w otoczeniu mazurskich jezior najlepiej będzie prezentował się wówczas, gdy będzie spójny z krajobrazem. W takim przypadku dobrze sprawdzą się stonowane, klasyczne kolory, takie jak złamana biel, beż, szarości czy odcienie kremowe. Jednak do takiej dominującej barwy spokojnie możemy dodać odrobinę żywszego koloru, który będzie podkreślał piękno przyrody otaczającej dom. Doskonałym wyborem będą np. nasycone odcienie niebieskiego i granatu, a także zieleni czy brązu. Podczas planowania elewacji warto także od razu pomyśleć o tym, jak będzie wyglądał nasz ogród - jeżeli przed domem zamierzamy posadzić wielobarwne kwiaty i krzewy, wówczas nadmiar koloru na ścianach zewnętrznych może wywołać wrażenie pstrokatości.

Oprócz najbliższego sąsiedztwa czy “okoliczności przyrody”, przy dobieraniu kolorów elewacji warto wziąć pod uwagę również czynniki klimatyczne, jak np. promieniowanie słoneczne. Intensywny kolor na ścianie południowej jest bardziej narażony na wyblaknięcie niż na pozostałych, co w rezultacie może prowadzić do powstania widoku niezbyt przyjemnego dla oka. Jeśli zatem decydujemy się na połączenie jasnej i ciemnej barwy, warto zaprojektować to w taki sposób, by bardziej nasycone kolory nie były przez większość dnia wystawione na działanie słońca. Z drugiej strony, jasne ściany są bardziej podatne na zabrudzenia - jeżeli więc dom stoi blisko ruchliwej ulicy albo nieutwardzonej drogi (co może się zdarzyć zwłaszcza na niezamieszkałych jeszcze terenach podmiejskich), wielbiciele białych ścian będą zmuszeni do częstszego odświeżania elewacji – przynajmniej od frontu.

Projekt domu - 15 zasad dobrego wyboru!<<TUTAJ

Jak łączyć kolory na elewacji?
Jak łączyć kolory na elewacji?

Jak łączyć kolory na elewacji?

Nawet nasze ulubione kolory mogą całkowicie stracić urok, jeżeli zostaną nieodpowiednio ze sobą zestawione. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba nie tylko gruntownie przemyśleć dobór kolorów, ale także poświęcić czas na porównywanie wzorników i próbek kolorów, tak aby końcowy efekt był naprawdę satysfakcjonujący. Osoby, które cenią sobie bezpieczną, ponadczasową klasykę, ale równocześnie chcą trochę urozmaicić wygląd budynku, mogą postawić na sprawdzone połączenia, takie jak np.:

  • biel i szarość,
  • biel i grafit,
  • biel i brąz,
  • biel i beż,
  • biel i kolor piaskowy,
  • beż i kolor piaskowy.

Ci, którym podobają się odważniejsze i bardziej wyraziste barwy, mogą spróbować takich kompozycji, jak np.:

  • biały i niebieski (świetnie będą prezentowały się mocne odcienie niebieskiego, np. błękit pruski, granatowy, szafirowy, kobaltowy czy ultramaryna),
  • zielony i beżowy,
  • zielony i ecru,
  • brązowy i złamana biel,
  • brązowy i żółty,
  • czerwony i szary lub popielaty,
  • niebieski i popielaty
  • zielony i biały.

Nawet jeżeli mamy własną wizję kolorystyki elewacji i potrafimy precyzyjnie określić swoje ulubione kolory, warto skonsultować swój wybór z architektem lub ekspertem zajmującym się wykańczaniem budynków. Dzięki temu łatwiej unikniemy pomyłki, której naprawienie – szczególnie w przypadku intensywnych kolorów – mogłoby nas sporo kosztować.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.