Kosztorys budowy domu (inwestorski) - przykładowy wzór, poradnik

Kosztorys jest konieczny przy ubieganiu się o kredyt, mający pokryć koszty związane z budową domu. Decydując się na takie finansowanie budowy, musisz zadbać, aby nie tylko posiadać kosztorys, ale także o to, aby spełniał on wymagania stawiane przez banki. Co powinno znaleźć się w kosztorysie? Podpowiadamy.

 

Kosztorys inwestorski - wzór i poradnik
Kosztorys inwestorski - wzór i poradnik

 

Kosztorys budowy domu – to jeden z najważniejszych dokumentów!

Kosztorys budowy domu zawiera informacje o kosztach dla każdego etapu prac, z uwzględnieniem materiałów oraz robocizny. Dane, które są w nim zamieszczone, są dla banku kluczowe w procesie ubiegania się o kredyt – na nich oparta jest ocena przedstawionej przez nas inwestycji. Kosztorys ma również ważną funkcję dla samego inwestora, ponieważ pozwala określić wartość budowy domu oraz optymalizować koszty. Od początku wiemy, z jakimi kosztami musimy się liczyć i jeśli wszystko zrealizujemy zgodnie z planem, ostateczna suma inwestycji nas nie zaskoczy.

Jak wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej z końcówki 2018 roku, aż 49% Polaków spłaca kredyty (to 15,36 milionów osób). Istotną część zobowiązań stanowią kredyty hipoteczne – w 2018 roku banki udzieliły 27 tys. kredytów hipotecznych o wartości łączniej 13 mld.

Rodzaje kosztorysów – który z nich potrzebujesz?

Istnieje kilka rodzajów kosztorysów, które różnią się między sobą głównie etapów zaawansowania budowy, a należą do nich: kosztorys inwestorski, ofertowy, podwykonawczy oraz kosztorys ślepy. W poniższej tabeli opisujemy najważniejsze cechy każdej odmiany kosztorysu.

 

 

Który z kosztorysów wybrać? W przypadku starania się o kredyt sytuacja jest jasna: kosztorys inwestorski. Jeśli budujesz dom za gotówkę, możesz co prawda nie zlecać takiego kosztorysu, ale warto jednak to zrobić. Dlaczego? Weźmy przykład z inwestorów, którzy od lat zlecają realizacje dużych obiektów (drogi, hotele itp.). Początkowo zlecają wykonanie kosztorysu inwestorskiego, aby określić koszt inwestycji na podstawie cen rynkowych, po to, aby posiadać punkt odniesienia do wyboru ofert wykonawców oraz dostawców. Podobnie może postąpić osoba planująca budowę domu jednorodzinnego. Przy zakupie projektu domu, warto zamówić również kosztorys, aby poznać nie tylko cały budżet inwestycji, ale również lepiej kontrolować koszty.

Kosztorys budowy domu – komu zlecić? Gdzie zamówić?

Jak już wspomnieliśmy, ważne jest nie tylko posiadanie kosztorysu, ale również dopilnowanie, aby był sporządzony rzetelnie, przedstawiając miarodajne informacje. W tej sytuacji najlepiej zwrócić się indywidualnie do lokalnego kosztorysanta – jednak to rozwiązanie wiążę się z dość wysokimi kosztami – lub zamówić kosztorys inwestorski do konkretnego projektu domu w firmie, u której kupujemy projekt.

Zamów kosztorys inwestorski -> https://www.tooba.pl/kosztorys-inwestorski

Niektóre projekty domów posiadają kosztorys inwestorski GRATIS – to duża oszczędność, ponieważ standardowo takie opracowanie kosztuje ok. 500 zł. Zobacz kolekcję projektów domów z darmowym kosztorysem – TUTAJ.

Kosztorys inwestorski – co powinien zawierać?

Gdy już posiadasz opracowany kosztorys, spróbuj zweryfikować, czy podane w nim koszty nie są zaniżone. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, zamów kosztorys u sprawdzonej firmy, a nie u osoby prywatnej, która np. ogłasza się na serwisach internetowych. Warto również wiedzieć, że rynek materiałów budowlanych nie jest stabilny. Odnotowuje się stałe wzrosty cen – podobnie jak w przypadku kosztów robocizny. Z tego względu do sum z kosztorysu warto dodać margines rzędu 10%, aby uniknąć rozczarowania.

Ponadto warto wiedzieć, co powinien zawierać poprawnie sporządzony kosztorys inwestorski. Poniżej zamieszczamy wzorcową listę prac, która powinna znaleźć się w kosztorysie (poniżej dane dla domu z poddaszem):

  • roboty ziemne i fundamentowe,
  • warstwy konstrukcyjne posadzki parteru,
  • konstrukcja parteru – roboty murowe,
  • strop nad parterem oraz elementy żelbetowe,
  • konstrukcja poddasza – roboty murowe,
  • elementy żelbetowe poddasza,
  • konstrukcja i pokrycie dachu,
  • stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna,
  • wykończenie ścian i sufitów,
  • ocieplenie stropu poddasza,
  • izolacje i posadzka poddasza,
  • elewacja i roboty zewnętrzne,
  • tarasy i wejście,
  • instalacja c.o. (rurociągi, armatura i grzejniki, źródła ciepła),
  • instalacje elektryczne,
  • instalacje wod-kan.

Poza powyższymi aspektami, kosztorys powinien zawierać rozwinięcie szczegółowe dla każdego etapu prac: od stanu zero, do stanu deweloperskiego lub z wykończeniem, z przedstawieniem kosztów zakupu materiałów oraz osobno dla robocizny. W poprawnie sporządzonym kosztorysie znajdują się także informacje na temat rodzaju zastosowanych materiałów (parametry produktów), przedmiaru lub obmiaru robót i elementów scalonych.

Sprawdź WZÓR kosztorysu w PDF! Pobierz → https://www.tooba.pl/special/tooba-przykladowy-kosztorys-inwestorski.pdf

 

Strona z kosztorysu inwestorskiego Tooba.pl
Strona z kosztorysu inwestorskiego Tooba.pl

 

Uwaga na zaniżone ceny w kosztorysach!

Na wielu serwisach z projektami domów jest możliwość zamówienia kosztorysu szacunkowego do pobrania w PDF. Niestety po analizie tych przykładowych kosztorysów często można zauważyć, że są one niezgodne z rzeczywistymi cenami. A wynika to głównie z braku aktualizacji cen – opracowań nie dostosowuje się do bardzo dynamicznego rynku budowlanego. Dlatego pobierając lub zamawiając taki kosztorys, zapytaj konsultanta, czy na pewno jest on aktualny. To bardzo ważne, ponieważ ceny konkretnych materiałów czy robocizny mogą się bardzo zmienić, nawet na przełomie 1-2 lat. Dla przykładu, ceny stali konstrukcyjnej (z której wykonuje się np. zbrojenie elementów betonowych, takich jak fundamenty czy ściany) w 2017 roku były wyższe aż o 40% w stosunku do roku poprzedniego (2016). Druga sprawa to koszty robocizny, które również z roku na rok są coraz wyższe. Ponadto mając możliwość zamówienia do projektu kosztorysu szczegółowego – inwestorskiego – a nie szacunkowego, warto skorzystać z takiej opcji, ponieważ wyliczenia szacunkowe nigdy nie będą oddawać rzeczywistych cen materiałów czy kosztów robocizny – zawsze są pewną „średnią” kosztów, niekoniecznie prawidłową, więc nie można ich traktować jako wyznacznik do planowania budżetu inwestycji.

Chcesz tanio zbudować dom? Sprawdź artykuł >> Dom tani w budowie – jak wybrać projekt? 10 zasad!

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Marek 2022-01-31T10:59:06.824Z

    Witam Ale chyba określenie kosztorys ślepy jest błędny . Taki kosztorys zawiera pozycje ilościowe i służy do dania potencjalnym wykonawcą , w związku z tym nie zawiera żadnych cen . Pozdrawiam