Dlaczego warto zdecydować się na płaski dach? Wady i zalety

Płaski dach jest najtańszym z dachów, a jednocześnie gwarantuje największą powierzchnie użytkową. To także szerokie możliwości aranżacyjne budynku z zewnątrz. Przeczytaj o zaletach i wadach płaskiego dachu i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Projekt domu z płaskim dachem - czy to dobry wybór?
Projekt domu z płaskim dachem - czy to dobry wybór?

Na rynku pojawiają się coraz bardziej twórcze, innowacyjne projekty ze stropodachem, które nie mają nic wspólnego z siermiężną estetyką minionej epoki. Czy zatem warto rozważyć wybór projektu domu z dachem płaskim?

Dom jednorodzinny z płaskim dachem nie jest zbyt częstym widokiem w polskim krajobrazie. Tego typu zadaszenie możemy spotkać przede wszystkim w domach-kostkach wybudowanych kilka dekad temu, w czasach PRL, kiedy styl architektoniczny był odgórnie narzucony i trudno było wybudować cokolwiek według indywidualnego projektu. I prawdopodobnie z tego w dużej mierze wynika obecna niechęć wielu osób do płaskich dachów. Aktualnie płaski dach kojarzy się z nowoczesnymi rozwiązaniami budynków o dużych przeszkleniach i funkcjonalnym układzie wnętrza.

Płaski dach: rodzaje

Istnieją dwa główne rodzaje dachów płaskich, różniące się konstrukcją: dach wentylowany oraz niewentylowany.

  1. Dach wentylowany – strop jest oddzielony od pokrycia dachowego – pomiędzy tymi elementami zostawia się szczelinę wentylacyjną. W ten sposób powstaje przestrzeń, dzięki której dach jest skutecznie zabezpieczony przez ryzykiem nadmiernej wilgoci, a co za tym idzie – przed powstawaniem pleśni i grzybów, sprzyjających niszczeniu konstrukcji. W ścianie zewnętrznej, na wysokości szczeliny wentylacyjnej, konieczne jest umieszczenie otworów wentylacyjnych (otwory należy zakryć siatką – chyba, że chcemy mieć nadliczbowych, ptasich lokatorów). Na stropie, zabezpieczonym folią paroizolacyjną i izolacją termiczną, montuje się konstrukcję nośną, na której ułożone zostanie poszycie (np. płyta OSB) oraz pokrycie dachowe.
  2. Dach niewentylowany – to taki, w którym wszystkie warstwy są ułożone bezpośrednio na sobie – nie ma dodatkowej konstrukcji nośnej ani pustki powietrznej. Na zaizolowany strop wylewa się zazwyczaj dodatkową warstwę betonu, aby powstał odpowiedni kąt nachylenia, niezbędny do odprowadzania wody (w przypadku dachów płaskich spadek wynosi zazwyczaj ok. 3°-15°). Pod względem wykonawczym ten rodzaj dachu jest znacznie prostszy niż dach wentylowany, ma jednak tę wadę, że pod pokryciem może gromadzić się wilgoć, która nie będzie miała dostatecznych możliwości odparowania.

Dach niewentylowany można wybudować również w wariancie odwróconym – polega to na umieszczeniu hydroizolacji (papy) pod termoizolacją. Ten rodzaj dachu płaskiego sprawdza się najlepiej w sytuacji, gdy chcemy zagospodarować go jako zielony taras czy ogród.

Zalety dachu płaskiego

Płaski dach cechuje się szeregiem zalet. Jakie są plusy płaskiego dachu?

Niski koszt budowy

Budowa domu z płaskim dachem może być co najmniej o kilkanaście procent (lub nawet powyżej 20%) tańsza niż w przypadku dachów dwuspadowych czy kopertowych. Płaska powierzchnia jest mniejsza niż spadzista, konstrukcja jest dość prosta, zużycie materiałów – znacznie mniejsze. Mniej zapłacimy również za pokrycie dachowe, ponieważ na stropodachu nie układamy drogiej dachówki ceramicznej czy blachodachówki, lecz papę termozgrzewalną. Jeżeli zatem zależy nam na oszczędności, wówczas płaski dach w najprostszej formie może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Sprawa komplikuje się nieco, jeżeli marzą nam się wiszące ogrody Semiramidy na własnym podwórku. Urządzenie zielonego tarasu na dachu wiąże się z bardziej zaawansowanymi pracami: strop musi być bardziej solidny, przygotowany na większe obciążenia. Konieczne będzie również ułożenie dodatkowych warstw ochronnych, umożliwiających posadzenie roślin na dachu. W takim wypadku koszty będą porównywalne do dachów spadzistych – a niekiedy nawet wyższe.

Płaski dach ma mnóstwo zalet, ale także trochę wad
Płaski dach ma mnóstwo zalet, ale także trochę wad

Większa przestrzeń użytkowa

W domu z poddaszem użytkowym mamy wprawdzie dodatkową kondygnację do aranżacji, jednak przestrzeń na poddaszu jest nieco ograniczona – urządzając wnętrza, musimy dostosować się do wysokości ścianki kolankowej i skosów. Takich niedogodności nie doświadczymy w domu z płaskim dachem. Decydując się na budynek dwupoziomowy (parter + piętro), mamy do dyspozycji pełne dwie kondygnacje, które możemy zagospodarować w dowolny sposób.

Takie rozwiązanie sprawdzi się m.in. na niewielkich lub wąskich działkach. Dom może mieć wówczas mniejszą powierzchnię zabudowy, którą zrekompensuje nam większa powierzchnia użytkowa na drugiej kondygnacji.

Wichura mu nie straszna

Stropodach o znikomym, kilkustopniowym spadku jest odporny na działanie silnych wiatrów – zerwanie połaci dachowej jest tu praktycznie niemożliwe, w przeciwieństwie np. do dachów dwupołaciowych o umiarkowanym kącie nachylenia. Ze względu na sposób oddziaływania dwóch sił wiatru – siły parcia i siły ssącej – najlepszą obroną przed intensywną wichurą są właśnie dachy płaskie oraz dachy o bardzo dużym kącie nachylenia – takie, które możemy spotkać np. w Zakopanem i okolicach, gdzie silny wiatr jest częstym zjawiskiem.

Efektywne ogrzewanie

Płaski dach z reguły ma mniejszą powierzchnię niż dachy spadziste, a co za tym idzie – umożliwia zredukowanie strat ciepła. Dzięki temu dom będzie lepiej ogrzany, a rachunki nie będą wysokie. Oczywiście, warunkiem jest tu rzetelnie zaprojektowana i wykonana izolacja oraz dobrej jakości papa polimerowa. Jeszcze lepszą jakość ocieplenia, a przy okazji dodatkową ochronę przed hałasem z zewnątrz, możemy zapewnić sobie, wykorzystując powierzchnię dachu jako przestrzeń użytkową, np. w formie wspomnianego już zielonego tarasu.

Ogród na dachu

Wykorzystanie płaskiego dachu jako ogrodu czy tarasu nie jest może najtańszą opcją, ale na pewno niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Po pierwsze, teren zielony na dachu również wlicza się do powierzchni biologicznie czynnej. Dlatego w przypadku bardzo małej działki może to mieć kluczowe znaczenie – nie tylko zyskamy dodatkowe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również unikniemy urzędowych kłopotów.

Ogród na dachu pomoże nam także uporać z się z intensywnymi opadami deszczu – rośliny pochłoną znaczną część wody deszczowej, niwelując ryzyko przeciekania dachu. Poza tym dach zaprojektowany pod aranżację tarasu czy ogrodu jest przystosowany do większych obciążeń i wyposażony w kilka warstw ochronnych, co pozwala również na skuteczniejsze radzenie sobie np. z zalegającym śniegiem.

Oprócz funkcji użytkowej i wypoczynkowej, podniebny ogród odgrywa także niebagatelną rolę estetyczną – nawet bardzo prosta bryła domu staje się dzięki niemu wyjątkowa i oryginalna; od razu przykuwa uwagę i przyciąga zachwycone spojrzenia, zwłaszcza wiosną i latem, kiedy bujna zieleń w efektowny sposób kontrastuje z bielą elewacji.

Własna elektrownia na płaskim dachu

W dobie odnawialnych źródeł energii płaski dach jest doskonałym polem do popisu dla miłośników ekologicznych rozwiązań. Ze względu na brak pochyłości, panele fotowoltaiczne możemy ustawić w dowolnym kierunku (można również zainwestować w ruchomy stelaż – tzw. trackery, jednak wtedy musimy liczyć się ze znacząco wyższą ceną), tak aby jak najefektywniej wykorzystać promieniowanie słoneczne o różnych porach dnia i wyprodukować jak największą ilość energii. Przełoży się to na zauważalne obniżenie kosztów ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej i korzystania z wszelkiego rodzaju urządzeń podłączonych do prądu.

Czy dom z płaskim dachem ma wady?
Czy dom z płaskim dachem ma wady?

Wady płaskiego dachu

Płaski dach, jak każde rozwiązanie, ma także swoje wady. Jakie są minusy tego typu dachu?

Płaski dach kontra śnieg i deszcz

Płaski dach ma mnóstwo zalet, ale niestety, czasami może sprawiać nam także kłopoty. Jedną z jego głównych wad jest konieczność odśnieżania. Duże ilości śniegu zalegające na dachu to dodatkowe obciążenie, na które nie każdy strop jest przygotowany. Jeżeli w porę nie zareagujemy, może dojść do poważnych uszkodzeń, które skomplikują nam codzienne życie i wygenerują spore koszty naprawy. Plusem w tej sytuacji jest to, że na tego typu dach bez większych trudności możemy wejść z łopatą do odśnieżania, nie ryzykując złamania karku.

Zagrożeniem dla wytrzymałości płaskiego dachu może być też wielka ulewa – woda nie spłynie z niego tak szybko, jak z dachów spadzistych. W związku z tym potrzebujemy przemyślanego systemu odwadniania dachu: mogą to być odpowiednio zamontowane rynny oraz wpusty dachowe, które dodatkowo usprawnią odprowadzanie wody opadowej.

Pokrycie dachowe – zaleta czy wada?

Decydując się na dach dwu- czy czterospadowy, mamy do dyspozycji kilka rodzajów pokrycia, w różnych kształtach, kolorach i cenach. Tymczasem w przypadku dachu płaskiego nie mamy aż takiego dużego wyboru – najczęściej stosowanym materiałem jest obecnie papa termozgrzewalna, wzbogacona polimerami, które zapewniają większą trwałość i odporność na rozmaite szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Kwestię braku zróżnicowania pokryć dachowych można uznać zarówno za wadę, jak i zaletę dachu płaskiego – wprawdzie nie zaprojektujemy stylowego połączenia kolorystycznego dachu i elewacji, ale z drugiej strony mamy o jedną decyzję do podjęcia mniej, a jeżeli pragniemy urozmaicenia, zawsze możemy urządzić dachowy ogród.

Formalności - problemy urzędowe

Chcąc wybudować dom z płaskim dachem, możemy natknąć się na urzędowy opór. Przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego mogą niekiedy stanowić, że w danej okolicy możliwa jest jedynie budowa domu z dachem spadzistym, czasem nawet w określonym kolorze. W takim wypadku możemy po prostu nie otrzymać pozwolenia na budowę. Zanim więc kupimy projekt nowoczesnego domu ze stropodachem, należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i upewnić się, że nie ma tam ograniczeń dotyczących kształtu i rodzaju dachu. Snując swoje plany budowlane, warto także uwzględnić istniejącą już zabudowę i zastanowić się, czy modernistyczny, niebanalny dom z płaskim dachem będzie wpisywał się w styl architektoniczny dominujący na tym terenie. Jeśli zaś nie mamy jeszcze działki budowlanej, zawsze można poszukać jej w takim miejscu, w którym płaski dach będzie doskonale komponował się z otoczeniem.

Płaski dach - opinie

Jakie jest zdanie inwestorów, którzy zdecydowali się na dom z płaskim dachem? Przeczytajcie ich opinie, którymi dzielą się na forach internetowych.

Czy warto decydować się na stropodach?
Tooba
Czy warto decydować się na stropodach?

Jak można zauważyć, płaski dach jest tani w budowie i zapewniający dobrą izolację cieplną. To także większe możliwości aranżacyjne, dzięki wyeliminowaniu skosów z najwyższej kondygnacji. Inwestorzy zwracają jednak uwagę na fakt, że często nie można zbudować na własnej działce domu z płaskim dachem, ponieważ zapis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określa minimalny kąt dachu. Może się to okazać przeszkodą nie do pokonania.

Jeśli wciąż macie pytania i nie jesteście do końca przekonani, czy projekt domu z płaskim dachem to dobra opcja, skontaktujcie się z naszymi Doradcami Projektowymi.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.