Pompa ciepła - koszty 2023. Wycena zakupu, instalacji, użytkowania

Sprawdź, ile kosztuje pompa ciepła w 2023 roku. Przedstawiamy koszty zakupu urządzenia i materiałów instalacyjnych, montaż systemu oraz koszty użytkowania instalacji. W artykule przykładem jest pompa ciepła powietrzna, gdyż jest to najczęściej wybierany rodzaj pompy w naszym kraju - a dodatkowo najbardziej ekonomiczny na etapie inwestycji.

koszty pompy ciepła
Pompa ciepła - koszty 2023. Wycena zakupu, instalacji, użytkowania

Co wpływa na cenę pompy ciepła?

Kalkulacja kosztów pompy ciepła powinna uwzględniać konkretne urządzenie i budynek, ponieważ urządzenia tego typu różnią się między sobą wieloma parametrami, które są dostosowane do odmiennych warunków i potrzeb mieszkańców. Koszt pompy ciepła zależy m.in. od rodzaju dolnego źródła - czy jest to woda, grunt, czy powietrze. W artykule skupiamy się na pompie powietrznej, ponieważ jest to najtańsza grupa produktowa na rynku i najczęściej wybierana przez inwestorów. Na cenę wpływa ponadto sam producent - tańsze są modele znanych i cenionych marek. Pozostałe czynniki mające wpływ na koszt zakupu pompy ciepła to m.in.

 • czas trwania gwarancji,
 • moduły dodatkowe - np. funkcja chłodzenia budynku,
 • rodzaj górnego źródła (rodzaju ogrzewania - czy jest ono niskotemperaturowe, jak np. ogrzewanie podłogowe, czy wysokotemperaturowe, jak zwykłe grzejniki),
 • skomplikowania instalacji (czy pompa ma być urządzeniem pracującym samodzielnie, czy w kombinacji z innymi urządzeniami grzewczymi - np. kotłem gazowym czy grzałką elektryczną),
 • liczby domowników,
 • zapotrzebowania budynku na ciepło,
 • mocy pompy ciepła,
 • powierzchni budynku.

Wycena zakupu i instalacji pompy ciepła w 2023 roku

Poniżej przedstawiamy wycenę z 2023 roku dla pompy ciepła powietrznej 9 kW generacji H (zaprojektowana dla domów energooszczędnych) znanego producenta, przygotowaną na potrzeby domu ok. 150 m2 powierzchni użytkowej, który będzie zamieszkiwać 5-osobowa rodzina.

Jest to urządzenie typu SPLIT, pozwalające zarówno na ogrzewanie budynku, jak i chłodzenie. Współczynnik COP wynosi 5 (dla mocy 3,2 kW). Zakres pracy pompy wynosi -20°C/35°C. Urządzenie jest energooszczędne - posiada klasę A+++. 

Wycena obejmuje także materiały dodatkowe (a nie jedynie samą jednostkę centralną), montaż instalacji i wykonanie kotłowni wraz z całym osprzętem.

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła 2023 - tabela z wyceną
Koszt zakupu i montażu pompy ciepła 2023 - tabela z wyceną

Jak widać, koszt samego urządzenia, jakim jest pompa ciepła, to 25 990 zł. Do niego dochodzi jednak 12 080 kosztów związanych z materiałami instalacyjnymi oraz montażem. 

Dodatkowo (nie jest to uwzględnione w tabelce) można zdecydować się na bufor c.o., pompę obiegową, osprzęt oraz montaż systemu - całość w kwocie 3 490 zł. Instalator wycenił nam także pompę ciepła w najwyższym standardzie (to jeden z najlepszych produktów na rynku) o mocy 10 kW z automatyką pogodową i wyposażeniem - za dodatkową kwotę 16 800 zł (co daje sumę z montażem 54 870 zł). 

Jeśli zdecydowalibyśmy się na wariant pompy ciepła gruntowej, do ceny urządzenia, elementów instalacyjnych i montażu należy doliczyć koszt źródła dolnego, czyli kolektora poziomego, który może wynosić ok. 15 000 zł, bądź pionowego - koszt to ok. 20 000-25 000 zł. To nie wszystko - istotne jest także koszt montażu kolektora pionowego lub poziomego (odpowiednio ok. 20 000 zł lub 15 000 zł) oraz dodatkowe elementy instalacji i koszt projektu geologicznego. Ostatecznie cena może być wyższa od instalacji z pompą powietrzną o 40 000-60 000 zł, co daje koszty na poziomie minimum 80 000 zł. Wyższy koszt inwestycyjny może jednak zostać zrekompensowany na etapie użytkowania, gdyż pompa gruntowa charakteryzuje się niższym zużyciem prądu.

Jakie są koszty użytkowania pompy ciepła?

Jeśli chodzi o koszty użytkowania pompy ciepła, wiele zależy od:

 • metrażu domu,
 • dolnego źródła ciepła (najtańsza w użytkowaniu jest pompa gruntowa, której efektywność nie spada nawet przy bardzo niskich temperaturach),
 • górnego źródła ciepła (instalacji grzewczej - najtańsze w użytkowaniu będzie ogrzewanie podłogowe lub inne płaszczyznowe niskotemperaturowe),
 • mocy pompy ciepła,
 • jakości termoizolacji budynku i zapotrzebowania na energię cieplną,
 • liczby mieszkańców,
 • czynników lokalizacyjnych nieruchomości,
 • rodzaju pompy (split/monoblok).

Poniżej przedstawiamy szacunkowe koszty użytkowania pompy ciepła dla budynku 100 m2 i 150 m2. 

Koszty ogrzewania domu 100 m² i podgrzewania c.w.u. pompą ciepła

Zakładamy, że dom ma 100 m², posiada instalację ogrzewania podłogowego i ma zapotrzebowanie cieplne na poziomie 50 W/m². W budynku mieszka 5 osób. Przy tych parametrach do ogrzania pomieszczeń o łącznej powierzchni 100 m² będziemy potrzebować pompy ciepła o mocy 5 kW (100 m² × 50 W/m²), ale jeśli chcemy również z pomocą pompy podgrzewać wodę użytkową, moc należy zwiększyć o 1,25 kW (średnie zużycie energii w tym celu wynosi ok. 250 W na osobę) - zatem potrzebujemy pompy o mocy 6-7 kW. Koszt ogrzewania i przygotowywania c.w.u. w takim przypadku nie powinien przekroczyć rocznie 2 500 zł. 

Koszty ogrzewania domu 150 m² i podgrzewania c.w.u. pompą ciepła

W przypadku domu o większej powierzchni 150 m² i podobnych parametrach (zapotrzebowanie cieplne 50 W/m², budynek zamieszkiwany przez 5 osób, instalacja ogrzewania podłogowego), będziemy potrzebować pompy ciepła o mocy 7-8 kW (150 m² × 50 W/m²). Jeśli pompa ma też służyć do przygotowywania c.w.u., doliczamy do mocy 1,25 kW (zatem potrzebujemy pompę o mocy ok. 8-9 kW. Koszt ogrzewania i c.w.u. w domu o powierzchni 150 m² nie powinien przekroczyć kwoty 3 500 zł rocznie.

Jak obniżyć koszty zakupu pompy ciepła?

Jeszcze do niedawna osoby budujące nowe domy nie mogły liczyć na dofinansowanie ze strony rządu do zakupu i montażu pompy ciepła. Od 2023 roku w Polsce funkcjonuje jednak program, który pozwala odzyskać część kosztów. Mowa o programie “Moje Ciepło”, w ramach którego możemy uzyskać maksymalną dotację do 30% (lub 45%, jeśli posiadamy Kartę Dużej Rodziny), jednak nie więcej niż 7 000 zł w przypadku pomp powietrznych lub 21 000 zł w przypadku pomp gruntowych. Więcej szczegółów na temat aktualnego dofinansowania do pompy ciepła przedstawiamy w artykule: https://www.tooba.pl/porady/dofinansowanie-do-pompy-ciepla-2023-jak-uzyskac-ile-wynosi-komu-sie-nalezy 

Niższe koszty użytkowania pompy ciepła

Koszty ogrzewania domu i podgrzewania c.w.u. z pomocą pompy ciepła można obniżyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest instalacja ogrzewania podłogowego, które uchodzi za bardziej energooszczędne od tradycyjnej instalacji. Pozwala bowiem uzyskać podobny komfort cieplny przy niższej temperaturze wyjściowej.

Innym sposobem jest inwestycja w system fotowoltaiczny, dzięki któremu będziemy wyprodukować niezbędną ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy ciepła. Wówczas koszt pracy urządzenia może być bliski zeru. Jest to jednak spora inwestycja początkowa, dlatego jej opłacalność powinna być oceniana indywidualnie - najlepiej przez doświadczonego instalatora. 

Użytkowanie pompy ciepła będzie ponadto tańsze, jeśli zdecydujemy się na urządzenie o lepszej sprawności. Warto początkowo wydać kilka tysięcy więcej, aby cieszyć się wydajniejszą pracą pompy przez cały rok. Dzięki temu np. przy ujemnych temperaturach urządzenie będzie pracować równie efektywnie, co w standardowych warunkach, co wiąże się z niższymi kosztami rocznymi. Marka pompy ciepła również nie jest bez znaczenia - lepiej jest postawić na sprawdzonego producenta, niż pokusić się o zakup urządzenia nieznanej firmy, którego jakość - a więc i wydajność - jest wątpliwa. 

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Damian 2023-10-04T07:37:27.978Z

  Poproszę o namiar na instalatora który zainstaluje mi pc za te 38tyś. bo mam wycenę od 5 instalatorów i pc o takich samych parametrach oscylują w granicach 50tyś. Ceny są szalone jak dla mnie.