Balkon tradycyjny – rodzaje konstrukcji, materiały i wymiary

W zależności od konstrukcji, wśród balkonów tradycyjnych wyróżnić można balkony podwieszane, wspornikowe i podparte. Czym się różnią? Jakie materiały są potrzebne do prawidłowego wykończenia balkonu?

null

Balkon pełni dwojaką funkcję. Jest elementem dekoracyjnym patrząc na elewację domu, ale ma też funkcję użytkową. Może być idealnym miejscem do odpoczynku, uprawy kwiatów lub ziół czy rozstawienia suszarki z praniem. Odpowiednia konstrukcja gwarantuje niekończącą się trwałość i wytrzymałość. Konstrukcja to nie jedyny element, na który warto zwrócić uwagę. Istotne są także izolacje i wykończenie.

Warto również zwrócić uwagę na minimalne wartości wysokości balustrady, jakie określa Prawo Budowlane. W budynkach jednorodzinnych barierka balkonowa nie może być niższa niż 90 cm, natomiast w domach wielorodzinnych wartość ta wynosi 110 cm.

Konstrukcje balkonów tradycyjnych

Najczęściej buduje się obecnie domy murowane. Idealnie pasują do nich balkony żelbetowe i to one uchodzą za najpopularniejsze. Płyta taka w gotowym elemencie trafia na budowę z fabryki lub jest wykonywana bezpośrednio na placu budowy.

Popularną opcją jest balkon wspornikowy zakotwiony w wieńcu, którego krawędzie nie są podparte. Sama płyta balkonowa ma tu od 12 do 20 cm grubości i wysięg od 1 do 2 metrów. Jeśli balkon ma być głębszy, wówczas płyta balkonowa musi być grubsza. 

Rodzaje balkonów

W zależności od rodzaju konstrukcji, można wyróżnić kilka balkonów. Wykonuje się je z żelbetu, drewna lub stali. Mogą one być zamontowane jako:

  1. balkony podwieszane
  2. balkony wspornikowe
  3. balkony podparte.

Balkon podwieszany 

Montowany jest do ściany za pomocą stalowych cięgien lub konstrukcji podpierających z zastrzałami i belkami od dołu płyty. Najczęściej wykonane są ze stali lub drewna, przez co dość znacznie obciążają ściany budynków. Montaż takiego balkonu jest szybki i można go przeprowadzić w domu już istniejącym.

Balkon wspornikowy

To najpopularniejszy rodzaj balkonu. Umocowany jest w stropie kondygnacji lub ścianie nośnej. W tym wypadku płyta balkonowa wystaje z budynku i nie jest niczym podparta. Przeważnie wykonana jest z żelbetu, a montaż polega na połączeniu zbrojenia płyty i stropu. Sama płyta nie może być cieńsza niż 8 cm. Wszystko po to, by możliwe było zamocowanie balustrady. W balkonie wspornikowym do największych ugięć dochodzi przy niepodpartej krawędzi, a do największych naprężeń – przy ścianie budynku. Jednocześnie tworzy on duże mostki termiczne na łączeniu balkonu z budynkiem.

Balkon podparty

To konstrukcja dostawiona do budynku i posiadająca własny fundament. Często wykorzystuje się stalowe, drewniane lub żelbetowe słupy do jej podparcia. Dzięki temu ściany budynku nie są obciążane. Samo łączenie z nimi przeprowadza się przy pomocy np. kotew i kształtowników stalowych. Ten balkon najmocniej ugina się w części środkowej. Pochodną balkonu podpartego jest loggia cofnięta względem ściany, a oparta właśnie na ścianie budynku.

null

Minimalizowanie strat ciepła i hydroizolacja balkonu

Dużo ciepła w okolicach balkonu ucieka przez płytę balkonową. Konieczna jest więc odpowiednia izolacja. Najlepiej jest ocieplać płaszczyzny lub łączniki balkonowe wypełniać wkładką termoizolacyjną. Ważne jest, by izolację wywijać na strefę cokołową. Wszystko po to, by zabezpieczyć balkon i elewację przed zamakaniem.

Niemniej ważne jest również odprowadzanie wody opadowej. W tym celu stosuje się papę, folię hydroizolacyjną lub mineralne zaprawy uszczelniające. Istotne jest to, by materiał był odporny na naprężenia – musi więc być elastyczny i rozciągliwy. Oprócz tego konieczny jest niewielki spadek płyty balkonowej ku zewnętrznej części. Najlepszy będzie taki między 1,5 a 2%. Jeżeli balkon jest większy niż 9 m², konieczna jest dylatacja w jastrychu spadkowym i warstwach wykończeniowych. 

Jaki materiał wybrać na podłogę balkonu?

Na balkonie można oczywiście zastosować różne rodzaje wykończenia. Efektownie prezentuje się podłoże z desek drewnianych. Wymagają one jednak regularnej impregnacji i pielęgnacji. Dużo dłużej swoją trwałość zachowują kafle. Warto jednak sprawdzić, czy są one dedykowane powierzchniom na zewnątrz. Tutaj sprawdzą się najlepiej płytki klinkierowe, a konkretnie płytki krawędziowe z kampinosem. Są to płytki, których brzeg zawinięty jest pod spód. To sprawia, że opady deszczu spływają po tarasie i odrywają się na kampinosie. Pamiętaj jednak o regularnym ich czyszczeniu i kontrolowaniu stanu fug.

Inną opcją jest gres zewnętrzny. Jest trwały, wytrzymały i prezentuje dużą gamę kolorów i faktur do wyboru. Trzeba jednak zadbać o prawidłowe zabezpieczenie krawędzi. Najkorzystniej jest zastosować okapnik. To poziomy pas blachy, która zawiera specjalne podgięcie. Można go wykonać z blachy powlekanej, aluminiowej lub stalowej i ocynkowanej. Wystarczy zamontować go wzdłuż brzegu okapnika. Obróbka blacharska to alternatywa dla tradycyjnych rynien. Oznacza to jednak zamontowanie blachy odsuniętej o około 2-3 cm od krawędzi balkonu i podwinięcie jej do dołu.

Przeczytaj też inny nasz artykuł o balkonie francuskim >>> KLIKNIJ

Podsumowując, balkony dzielą się na kilka rodzajów w zależności od ich konstrukcji. Samo połączenie balkonu z budynkiem jest bardzo ważne, ponieważ niepoprawne jego wykonanie skutkować może powstawaniem mostków termicznych i utraty ciepła z wnętrza domu. Ważne jest także odpowiednie odprowadzenie wilgoci. Sam balkon natomiast to miejsce do rekreacji i wypoczynku lub uprawy roślin. Jednocześnie pozwala na wpuszczenie do pomieszczeń dużej ilości światła dziennego.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.