Czy warto zbudować dom murowany - w tradycyjnej technologii?

Wznoszenie domu murowanego to najstarszy sposób budowania. Wciąż jest popularny, choć na rynek wchodzą także technologie budynków prefabrykowanych lub szkieletowych. Dom murowany jest jednak staranny w wykonaniu i solidny w konstrukcji. Przedstawiamy zalety i wady domu murowanego.

Budowa domu murowanego - ile to kosztuje?
Budowa domu murowanego - ile to kosztuje?

Dom murowany – czym się charakteryzuje?

Szacuje się, że przeciętnej wielkości dom murowany powstaje przez około 2-3 lata, niekiedy może powstać nawet w 1 rok. Kolejne etapy zależą często od panujących warunków atmosferycznych i płynności finansowej inwestora. To z pewnością budowle trwałe, energooszczędne i z dobrą izolacją termiczną.

Zalety i wady domu murowanego

Wznoszenie budynku metodą tradycyjną ma swoje zalety i wady. Warto się z nimi zapoznać, stając przed wyborem materiału, z którego ma być wykonany nasz dom.

Dom murowany – zalety

Dom murowany to niewątpliwie trwałość, jakość, solidność i ciepło, jakie zapewnia taki właśnie budynek.

Co więcej, decydując się na dom murowany, możemy generować spore oszczędności. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu systemem gospodarczym, choćby w niektórych etapach prac, zaoszczędzisz na kosztach robocizny, co obecnie wynosi około 40 % wszystkich kosztów. Co więcej, wznosząc dom metodą tradycyjną, możemy rozłożyć prace na etapy i w międzyczasie odkładać dodatkowe fundusze. Jeśli jednak zabraknie nam środków na kolejne etapy, możemy budowę przerwać na jakiś czas i wrócić do niej, kiedy uzbieramy pieniądze. Takiej możliwości nie dają nam np. domy modułowe, których koszt trzeba ponieść od razu w całości.

Oprócz względów ekonomicznych, są także inne. Dom murowany dłużej się nagrzewa, ale jednocześnie długo utrzymuje zgromadzone w środku ciepło. Izolacja termiczna to jednak nie jedyny atut. Wspomnieć warto także o izolacji akustycznej, jaką zapewniają murowane ściany. W połączeniu z ociepleniem ze styropianu bardzo dobrze pochłaniają dźwięki z zewnątrz. Z kolei w środku najlepszy efekt dają ciężkie bloczki silikatowe ocieplone wełną mineralną.

Tradycyjna technologia wznoszenia domów pozwala na uzyskanie bryły o dowolnym kształcie, formie i rozmiarze. Nie ma tu znaczenia, czy dysponujesz projektem indywidualnym, czy korzystasz z oferty gotowych projektów domów. Na rynku jest jednak znacznie więcej projektów domów do budowy metodą tradycyjną, co daje inwestorom szerokie możliwości wyboru konkretnego budynku.

Na koniec należy zwrócić uwagę na większą odporność na ogień – podstawowe materiały konstrukcyjne w przypadku domu murowanego są niepalne.

Dlaczego nie zawsze dom murowany to najlepszy pomysł?

Dom w technologii murowanej to z pewnością utrudnienie dla osób, którym zależy na czasie. Taka budowa trwa o wiele dłużej niż postawienie domu w technologii prefabrykowanej. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli jakieś czynniki wyznaczają końcowy termin, kiedy dom musi być ukończony. Co więcej, murowany dom wymaga przerw technologicznych, co wymusza przestoje i wydłuża czas budowy. Na taką budowę ma też wpływ pogoda, która jeśli kapryśna, potrafi skutecznie opóźniać wznoszenie ścian czy wykonanie dachu.

Warto też zwrócić uwagę na aspekty ekologiczne. Dom murowany często oznacza dużo śmieci i odpadów budowlanych na działce oraz wokół niej. A ponieważ firmy budowlane często nie czują się w obowiązku posprzątania po sobie lub wywiezienia odpadów budowlanych, na terenie budowy rośnie góra śmieci, z których te lżejsze, np. resztki styropianu, rozwiewa po całej okolicy silniejszy wiatr.

Kolejnym mankamentem jest trudność poprowadzenia nowych instalacji. Jeśli postanowisz po jakimś czasie użytkowania przenieść punkt świetlny lub gniazdko elektryczne w inne miejsce, jesteś zmuszony do wykonania bruzd – nie będzie to ani łatwe, ani ciche, ani tanie.

null

Koszt budowy domu murowanego

Trudno w obliczu zmieniających się cen materiałów i robocizny jednoznacznie oszacować koszty budowy domu murowanego. Tym bardziej, że na cenę wpływa zarówno cena działki, materiałów, jak i robocizny, a także opłacenie lokum, w którym mieszka inwestor w czasie budowy. Często już na początku budowy zmuszony jest do spłacania zaciągniętego kredytu. Trudno też przewidzieć problemy w czasie budowy, które mogą generować dodatkowe koszty, a zdarzają się stosunkowo często. Niemniej jednak trzeba mieć świadomość, że budowa domu dzieli się na główne etapy:

  1. stan surowy otwarty
  2. stan surowy zamknięty.

W skład stanu surowego otwartego wchodzą:

  • ściany nośne
  • kominy
  • strop nad parterem
  • schody wewnętrzne (żelbetowe)
  • więźba dachowa
  • pokrycie dachu
  • orynnowanie
  • izolacja fundamentów
  • instalacja wodno-kanalizacyjna.

Po tym etapie potrzebna jest 6-miesięczna przerwa. To czas na schnięcie – z zapraw murarskich z płyt żelbetowych musi wyjść wilgoć. Dopiero wówczas można montować stolarkę i prowadzić pozostałe prace. Natomiast stan zamknięty oznacza:

  • wstawienie stolarki okiennej
  • wstawienie drzwi zewnętrznych
  • wstawienie bramy garażowej
  • wykonanie ścianek działowych
  • wyrównanie i izolacja posadzki.

Z kolei dom prefabrykowany, który jest alternatywą dla tego typu budownictwa, powstaje w fabryce i w gotowych elementach trafia na budowę. Szacuje się, że dom prefabrykowany może być nawet o 70% tańszy w utrzymaniu niż tradycyjny dom murowany.

Dom murowany oznacza podział na czasochłonne etapy oraz duże koszty inwestycyjne ze względu na różnorodność materiałów i działań do wykonania. Dla tych, którzy chcą rozłożyć koszty w czasie, taka budowa to najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, budowa domu metodą tradycyjną może okazać się nieco gorszym pomysłem niż np. domy prefabrykowane. Niemniej jednak dom murowany oznacza trwałość, solidność konstrukcji i dobrą izolację termiczną.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.