Balkon francuski – materiały i montaż krok po kroku

Balkon francuski, inaczej portfenetr dodaje szyku elewacjom, a jednocześnie potrafi skutecznie doświetlać wnętrze domu. Dobór materiałów nie może być jednak przypadkowy, bo rzutuje on na sposób montażu. Jak uniknąć błędów przy instalowaniu balustrady? Przedstawiamy poradnik krok po kroku.

null

Czy warto wykonać balkon francuski w domu?

Balkon w domu to duży atut. Staje się miejscem do odpoczynku, relaksu, uprawy kwiatów lub ziół czy suszenia prania. Nie każdy balkon daje jednak takie możliwości. W przypadku balkonu francuskiego nie ma takiej opcji, ponieważ jest on pozbawiony płyty balkonowej. Jego budowa ogranicza się jedynie do okna balkonowego i balustrady zapewniającej bezpieczeństwo. Po co więc projektuje się balkon francuski?

Po pierwsze potrafi on skutecznie doświetlać pomieszczenia. Dzięki wysokiemu oknu, do wnętrz trafia więcej światła dziennego niż przez zwykłe okno. Jest to przydatne szczególnie w przypadku długich i wąskich pomieszczeń. Jednocześnie mamy większy i lepszy widok na otoczenie za oknem. Jeśli taki balkon mamy od strony ogrodu, będziemy mogli spoglądać na piękną zieleń w każdej chwili. Oprócz tego balkon francuski jest o wiele tańszy niż tradycyjny.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że balkon francuski nie jest rozszerzeniem powierzchni użytkowej domu, dlatego część inwestorów może być zawiedziona takim rozwiązaniem.

Jaki materiał wybrać na balkon francuski?

Materiałem, który należy rozważyć, jest ten, z którego wykonana będzie balustrada. Może ona być prosta i klasyczna, ale zdarza się również, że inwestorzy wybierają unikanie zdobione, kute balustrady. Do wyboru są więc:

  • balustrady szklane
  • balustrady drewniane
  • balustrady stalowe
  • balustrady aluminiowe
  • balustrady kute.

Jaki materiał sprawdzi się w konkretnym stylu budownictwa?

Szklana balustrada

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się budownictwo nowoczesne. Dzieje się tak za sprawą efektownego i oryginalnego wyglądu budynków, choć często prostych w formie, a również dzięki właściwościom energooszczędnym, jakie te budynki reprezentują. Dobrze komponuje się z takimi elewacjami właśnie szkło, dlatego warto przemyśleć na balustradę ten materiał. Jeśli wybierzesz szkło laminowane lub hartowane, nie musisz się obawiać o trwałość balustrady i jej odporność na uszkodzenia. Oprócz tego balustrada z paneli szklanych jest łatwa w montażu.

Balustrada drewniana

Odmiennym materiałem, bo naturalnym, jest drewno. Pasuje ono do budynków z drewnianym lub okleinowym wykończeniem elewacji. Imituje wiejskie ogrodzenie, ale równie dobrze może przybierać nowoczesną formę. Jedynym mankamentem tego materiału jest fakt, że wymaga on regularnego zabezpieczania przed promieniowaniem słonecznym i wilgocią.

Balustrada stalowa

Jeśli zależy Ci na materiale twardszym, wytrzymalszym i takim, który nie wymaga niemal żadnych zabiegów, wybierz balustradę stalową. To materiał uniwersalny, wybierany zarówno do nowego budownictwa, jak i do domu w tradycyjnym stylu. Można zachować naturalny kolor stali lub przemalować ją na inną barwę. Balustrada lakierowana proszkowo jest odporna na korozję, uszkodzenia i trudne warunki atmosferyczne. Nowoczesna technologia sprawia, że taką stalową balustradę można polakierować w taki sposób, by miała fakturę przypominającą drewno.

Balustrada aluminiowa

Tak jak balustradę stalową, ten materiał można pomalować proszkowo na dowolny kolor. To jednocześnie wzmocnienie materiału na uszkodzenia, ale również możliwość imitowania innych materiałów. Dodatkowo, aluminium jest znacznie lżejsze od poręczy stalowej. Bardzo często spotyka się balkony francuskie z balustradą aluminiową, również dlatego, że jest ona stosunkowo lekka i łatwa w montażu.

Balustrada kuta

Kuta balustrada stworzona jest dla tych inwestorów, którzy lubią wzornictwo i zdobienia. Dzięki temu stworzą dom niczym z Francji. Takie balustrady pasują do stylowych domów jednorodzinnych, ale także do starych kamienic. Idealnie komponują się z cegłą, kamieniem, a także ozdobnym tynkiem. Najczęściej balustrada kuta wykonana jest z żelaza lub stali nierdzewnej. Do wyboru są zarówno proste zdobienia, jak i misternie wykonane wzory, rodem z Prowansji.

null

Jak zamontować balustradę na balkonie francuskim?

W tym balkonie balustradę najlepiej montować po wykonaniu elewacji. Niemniej jednak pracę ułatwi zaplanowanie balkonu jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Niekiedy taką balustradę można zamontować samodzielnie. Producenci dołączają bowiem gotowy zestaw do montażu. Zdarza się jednak tak, że balkon francuski lepiej zlecić ekipie fachowców. Do zainstalowania balustrady konieczne są:

  • specjalne wiertła do metalu (jeśli trzeba wwiercić się w ścianę ze zbrojeniem)
  • nakrętki kołpakowe
  • szpile
  • rurka ze stali nierdzewnej
  • kotwy chemiczne
  • zaprawa.

Lista tych elementów może się różnić w zależności od tego, z czego wykonana jest balustrada i do jakiej elewacji ma być przytwierdzona.

Instrukcja montażu krok po kroku

Wykonanie balustrady balkonu francuskiego powinno przebiegać według poniższych kroków:

  1. wykonaj dwa pierwsze otwory w ścianie budynku na głębokość 10 cm plus grubość ocieplenia
  2. oczyść otwory z pyłu i przygotuj szpile oraz rurki
  3. wykonaj dwa kolejne otwory – tym razem na grubość styropianu
  4. zaaplikuj kotwy chemiczne do dwóch pierwszych otworów
  5. włóż szpilki do rurek i wbij do otworów z kotwami
  6. zaaplikuj kotwy do kolejnych otworów, wbij rurki ze szpilkami także do nich
  7. zostaw wszystkie kotwy do zawiązania
  8. po wyschnięciu przykręć jeden słupek do elementów mocujących (używając nakładek kołpakowych)
  9. włóż poprzeczkę między zamontowanym słupkiem a drugim palikiem
  10. przykręć drugi słupek
  11. zamontuj poręcze, zaślepki i nakładki.

Podsumowując, balkon francuski może być dopasowany do różnych stylów architektonicznych. Balustrada może być wykonana z różnych materiałów, które są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Jeśli chcesz doświetlić sobie pomieszczenia wewnątrz domu, balkon francuski to idealne rozwiązanie.

Przeczytaj również: Altanka ogrodowa - projekty, koszty, formalności

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.