Rodzaje klimatyzacji do domu – zasada działania, opinie

O tym, że klimatyzacja to bardzo praktyczne i przydatne rozwiązanie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jej funkcjonalność zauważyła z pewnością zdecydowana większość z nas w biurze, urzędzie, w pracy, samochodzie czy środkach komunikacji publicznej. Zdajemy więc sobie sprawę z przydatności tych urządzeń. Jakie są rodzaje klimatyzacji i co wybrać do domu?

null

Klimatyzacja – jak to działa?

Klimatyzacja swoim działaniem przypomina pracę lodówki. Składa się ze sprężarki i elementu rozprężonego, a także parownika i skraplacza stanowiących dwa wymienniki ciepła oraz z wentylatorów ułatwiających przepływanie powietrza. Czynnik chłodniczy zasysany jest przez sprężarkę, która przekazuje go do skraplacza. Tam zostaje zamieniony w stan ciekły i trafia do rozprężarki, a następnie do parownika, w którym następuje odparowanie do suchej pary. Takie powietrze przepływa przez parownik jednocześnie oddając ciepło, dlatego z klimatyzatora wydostaje się powietrze chłodniejsze. Podsumowując więc, klimatyzacja polega na skraplaniu i odparowaniu czynnika chłodzącego, przez co powietrze o obniżonej temperaturze może być wyrzucane z urządzenia przy pomocy wiatraków. Takie właśnie powietrze potrafi skutecznie ochładzać pomieszczenia.

Warto również zauważyć, że wbrew panującym stereotypom, klimatyzatory działają obecnie emitując dźwięk w czasie pracy na poziomie około 15 dB.

Klimatyzatory – rodzaje

Klimatyzatory można podzielić ze względu na sposób ich umieszczenia, możliwość przemieszczania czy ilość urządzeń. Najprostszy podział klimatyzatorów to podział na urządzenia stacjonarne i przenośne. Te przenośne dają możliwość ustawienia klimatyzatora w dowolnym pomieszczeniu. Bez problemu można go przenosić między pokojami, a nawet budynkami. Inaczej sprawa wygląda w przypadku klimatyzatora stacjonarnego. Tutaj już nie mamy możliwości przemieszczania urządzenia, przez co działa ono jedynie w pokoju, w którym jest zainstalowane na stałe. Klimatyzator stacjonarny to jednak większy komfort użytkowania, głównie za sprawą dużo mniejszego hałasu, jaki emituje takie urządzenie. Klimatyzatory przenośne są bowiem głośniejsze, co często utrudnia funkcjonowanie, np. skupienie w czasie pracy.

Istnieje też podział klimatyzatorów ze względu na sposób, w jaki są instalowane. Mogą to być klimatyzatory:

  • ścienne – najpopularniejsze, montowane na ścianie, zwykle białe, ale mogą mieć też inne kolory i wykończenie, przez co pasują do każdego wnętrza; pracują cicho i wydajnie
  • ścienno-sufitowe – montowane do konstrukcji stropu; zwykle instalowane w wysokich pomieszczeniach
  • kasetonowe – nie wyróżniają się w pomieszczeniu, ponieważ ukryte są w podsufitowych kasetonach; to idealne rozwiązanie do pomieszczeń z sufitem podwieszanym; potrafią rozprowadzać schłodzone powietrze nawet w 4 kierunkach równocześnie
  • kanałowe – zwykle montowane w pomieszczeniach obiektów użyteczności publicznej i dużych biurach; urządzenie i cała instalacja wbudowane są w strop, a schłodzone powietrze dociera do pomieszczenia przez specjalne kratki w suficie
  • konsolowe – najczęściej stosowane w pomieszczeniach konferencyjnych, biurowych i obiektach administracji publicznej, a montuje się je w dolnych częściach ścian; potrafią także skutecznie ogrzewać powietrze
  • przypodłogowe – wyglądem przypominają grzejniki, dlatego wybierane są zwykle przez tych, którzy chcą ukryć obecność klimatyzatora w domu; mogą być zamontowane nawet we wnękach lub w rogach pomieszczeń.
null

Klimatyzator typu split a monoblok

Jeszcze inne rozróżnienie klimatyzatorów zakłada podział na klimatyzator: monoblokowy lub typu split. Różnica między nimi polega głównie na sposobie budowy i funkcjonowania.

Klimatyzator typu split

Klimatyzator typu split to idealne urządzenie do mieszkań i domów jednorodzinnych. Co więcej, urządzenie to potrafi nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać powietrze w zimowe dni, filtrować je z wszelkich zabrudzeń oraz zmniejszać wilgotność w pomieszczeniach. Standardowo składa się z dwóch elementów:

  • jednostki zewnętrznej – skraplacza 
  • jednostki wewnętrznej – parownika.

Połączone są przewodami transportującymi freon, tworząc zamknięty układ chłodniczy. Same przewody są na tyle małe, że nie wymuszają wiercenia dużych otworów w ścianie, by wyprowadzić je na zewnątrz.

Zakłada się, że klimatyzatory typu split nie są urządzeniami głośnymi, a poziom hałasu kształtuje się na poziomie 30-60 dB.

Klimatyzator typu multisplit

Multisplit to typ klimatyzatora, który jest stosowany dość często. Jego działanie polega na tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych. Zwykle istnieje możliwość połączenia 5 jednostek wewnętrznych jednocześnie, ale w zaawansowanych urządzeniach, jednostek może być nawet 9. W praktyce taki układ klimatyzacyjny może chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie przy zachowaniu jednej jednostki zewnętrznej.

Klimatyzator monoblokowy

To urządzenie najprostsze, składające się z pojedynczej jednostki. To właśnie w jej środku umieszczone są zarówno parownik, jak i skraplacz oraz sprężarka i pozostałe elementy klimatyzatora. Działaniem nie odbiega od zasad funkcjonowania innych urządzeń, poza jedną małą różnicą. Gorące powietrze odprowadzane jest za pomocą odpowiedniego przewodu umieszczonego w otworze okiennym lub dzięki bezpośredniemu odprowadzeniu go do kanału wentylacyjnego.

Czy warto mieć w domu klimatyzator? Opinie

Niewątpliwie za klimatyzatorem w domu czy mieszkaniu przemawia szereg zalet. Dostrzegają je inwestorzy, a są oni świadomi, że klimatyzator jest wyposażony w takie opcje jak:

  • samoczyszczenie
  • pomiar temperatury i dostosowanie mocy urządzenia do osiągnięcia pożądanej temperatury
  • jonizator – regulujący ilość ujemnych i dodatnich jonów w powietrzu
  • szeroki kąt nawiewu – to pozwala rozprowadzać powietrze równomiernie i zapobiegać wąskiemu strumieniowi zimnego powietrza kierowanego bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu
  • różne tryby pracy – np. tryb cichy do używania w nocy lub tryb ogrzewania – idealny na jesienne i zimowe miesiące
  • zarządzanie aplikacją – sterowanie może się odbywać pilotem lub przy pomocy funkcji aplikacji mobilnej dostępnej na telefon lub tablet.

Za co więc inwestorzy lubią klimatyzację?

U nas jest klimatyzacja niezbędna bo przy upałach w domu była temperatura powyżej 30 stopni, jeśli by było w domu np tak 28 to nie zakładalibyśmy, koszt instalacji zależy od ilości klimatyzatorów i firmy, w każdym razie kilka tysięcy, utrzymanie nie jest drogie.

Tak, warto nawet dla tych niewielu dni upału. Bez niej miałabym w sypialni dziś 30st. A wydatek był praktycznie jednorazowy. Przydaje się też wiosna/jesienią gdy jeszcze nie działają kaloryfery. Jedynie dołożyłabym może jeszcze jeden punkt nawiewu, do drugiego pokoju- nie zrobiliśmy tego, licząc że schłodzone powietrze to zejdzie się po całym mieszkaniu, a to nie do końca tak działa.

Mam w mieszkaniu i na pewno zainstaluję w domu. Nie zauważyłam dużego wzrostu rachunków i żadnych problemów zdrowotnych związanych z klimą, może dlatego, ze ustawiam temperaturę na 24 stopnie a nie 20 czy mniej.

Mam, była w mieszkaniu gdy je kupowaliśmy. Zdemontowaliśmy w sypialniach ale tam i tak zawsze jest chłodno (a dzięki temu nie musieliśmy mieć rur przez cały korytarz = obniżonych sufitów). Zostawiliśmy w salonie i tu bardzo się przydaje, używam tez czasami zima do szybkiego podgrzania (salon jest wielki, dzięki klimie powietrze krąży i temperatura rośnie szybko).

Bardzo poprawia komfort życia. To się tak tylko wydaje, że używa się kilka razy w roku. Gdybym jeszcze raz budowała dom, zrobiłabym taką wbudowaną, sterowaną elektronicznie. Co do rachunków za prąd to raczej nie jest to jakieś mega obciążenie, więcej "ciągnie" suszarka.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.