Montaż klimatyzacji – kryteria wyboru urządzenia [PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI]

Klimatyzatory pozwalają obniżyć temperaturę w pomieszczeniu w upalne dni. Wybierając konkretne urządzenie, warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak rodzaj czynnika chłodniczego, moc klimatyzatora, jego głośność i intuicyjność obsługi. Montaż należy jednak dobrze przemyśleć, by nie okazało się, że trzeba kuć ściany, żeby poprowadzić przewody.

Jaki klimatyzator wybrać?

Po co mi klimatyzator?

Klimatyzator to urządzenie polecane tym, którzy ciężko znoszą wysoką temperaturę w domu lub biurze. Dzięki temu poczują się komfortowo i będą mieli wyższą efektywność pracy. Upał w pomieszczeniach doskwiera nam, kiedy za oknem szaleją wysokie temperatury, a dodatkowo mamy sporo przeszkleń w domu lub biurze (okien, drzwi tarasowych/balkonowych) i kiedy nie mamy odpowiednich osłon, które odgrodziłyby nas od uporczywych promieni słońca. Gorące powietrze w pomieszczeniach to także domena budynków nieocieplonych. Oprócz tego, miejscem, gdzie bywa najgoręcej, jest poddasze. Wszystko za sprawą tego, że ciepłe powietrze unosi się do góry, a jednocześnie wnętrze nagrzewa się od dachu.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory dzielą się przede wszystkim na stacjonarne i przenośne. Te ostatnie są prostsze w budowie, a także ich instalacja jest dużo łatwiejsza. Nie mają jednak takiej skuteczności działania, jak klimatyzatory stacjonarne. Wymagają one jednak skomplikowanego montażu dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej.

Niezależnie od tego, jaki klimatyzator wybierzesz, zdecyduj o nim najlepiej jeszcze przed budową domu. Wówczas instalacja urządzenia będzie jeszcze łatwiejsza, szczególnie w przypadku klimatyzatora stacjonarnego (np. sufitowego).

Na co zwrócić uwagę przy doborze klimatyzacji?

Jest kilka kluczowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę wybierając klimatyzator. Świadomość konsumenta to podstawa udanych zakupów. Co więc jest istotne w klimatyzatorze?

Czynnik chłodniczy R32

W klimatyzatorach stosuje się dwa rodzaje czynników chłodniczych. Najpopularniejszym jest czynnik R410A. Niemniej jednak, jeśli chcemy mieć mniejsze koszty eksploatacji klimatyzacji i wywierać mniej szkodliwy wpływ na środowisko, wybierajmy klimatyzator z czynnikiem chłodniczym R32. Ma on niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Jest też wydajniejszy i poprawia efektywność energetyczną klimatyzatora o około 10%.

Moc klimatyzatora

Przyjmuje się, że na każdy 1 m² powierzchni potrzebna jest moc około 0,1 kW. W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniu o powierzchni około 15  m², najlepiej sprawdzi się klimatyzator o mocy 1,5 kW. Najwięcej klimatyzatorów dostępnych na rynku ma moc między 3 kW a 18 kW. Trzeba jednak zastanowić się, czy na pewno chcemy inwestować w mocniejszy klimatyzator, który jednocześnie będzie pobierał więcej energii elektrycznej do swojego działania.

Warto również wybrać urządzenie, które będzie się charakteryzowało wysoką klasą energetyczną. Dzięki temu obniżysz swoje rachunki na prąd.

Funkcja oczyszczania powietrza

Ważną i coraz popularniejszą funkcją klimatyzatorów jest również ta, która oczyszcza powietrze i obniża poziom wilgotności. Oprócz tego mają one zdolność oczyszczania powietrza z bakterii i wirusów za sprawą funkcji sterylizacji UV-C. Badania pokazują, że ta funkcja pomaga także hamować rozwój wirusa (SARS-CoV-2). Osuszenie, nawilżenie i oczyszczenie powietrza to coś, co przyda się w każdym domu. 

Łatwość obsługi

Przy wyborze klimatyzatora warto również zwrócić uwagę na łatwość jego obsługi. Ważne, by było to jasne i intuicyjne. Coraz więcej urządzeń sterowanych jest obecnie pilotem lub przy pomocy aplikacji mobilnej – to niewątpliwie duża zaleta tych urządzeń. Klimatyzator wyposażony w WiFi to zatem wyższy komfort użytkowania.

Głośność urządzenia

Jeśli rozważasz zakup klimatyzatora, dowiedz się, jaki poziom hałasu on emituje. Może się bowiem okazać, że urządzenie, które ma ułatwiać zasypianie obniżając temperaturę powietrza, utrudnia sen przez swoją głośną pracę. Najlepiej, jeżeli Twój klimatyzator nie będzie emitował hałasu większego niż 20 dB – to poziom niemal nieodczuwalny przez ludzi.

Gdzie zamontować klimatyzator?

Gdzie zamontować klimatyzację?

Klimatyzator najczęściej montuje się w salonie, sypialni, biurze lub kuchni. W pokoju dziennym upał doskwiera nam najczęściej, ponieważ to tam spędzamy zwykle czas na odpoczynku po pracy, a jednocześnie zwykle jest on usytuowany od strony zachodniej lub południowej, więc gorące promienie słońca trafiają do naszego domu z dużą siłą.

Skuteczny jest także klimatyzator w sypialni, gdzie przyjemny chłód zapewnia spokojny sen i skuteczny odpoczynek. Jeśli natomiast dużo czasu spędzamy w kuchni, można pomyśleć o klimatyzacji również tam. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że trzeba będzie urządzenie czyścić częściej, za sprawą osadzających się oparów tłuszczu.

Warto również wiedzieć, że obecnie na rynku istnieją klimatyzatory typu multi split. Dają one możliwość podłączenia kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Możesz więc mieć w domu kilka klimatyzatorów podpiętych do jednego urządzenia obok domu lub na balkonie.

Jak czyścic i dbać o klimatyzator?

Pamiętaj również o regularnej wymianie filtra. Może się bowiem okazać nie tylko, że w Twoim pomieszczeniu gromadzi się coraz więcej kurzu i roztoczy przez zapchany filtr, ale jednocześnie zapchane urządzenie będzie pobierało więcej mocy. Kluczem do sukcesu jest więc regularne czyszczenie i wymiana filtrów. Samodzielnie również możesz czyścić klimatyzator. Raz w miesiącu przetrzyj wilgotną szmatką z delikatnym środkiem czyszczącym wloty wentylacyjne.

Podsumowując, klimatyzacja w domu to niezaprzeczalny komfort, szczególnie latem, kiedy temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniach stają się nie do zniesienia. Jeśli zastanawiasz się, jakie urządzenie do chłodzenia wybrać, zastanów się, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze. Uwzględniając powyższe wskazówki, na pewno wybierzesz model, który w pełni Cię usatysfakcjonuje.

Przeczytaj także: Rekuperacja z chłodzeniem – zasada działania, opłacalność 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.