Ile kosztuje klimatyzacja w 2023 roku?

Systemy klimatyzacji są coraz chętniej montowane w biurach, domach i w mieszkaniach. Dotkliwe upały w czasie lata i wysoka temperatura w obszarach miejskich przekonują do takich inwestycji. Na jaki wydatek trzeba się nastawić przed zakupem klimatyzacji? Co składa się na jej cenę i od czego zależy koszt urządzenia? Odpowiedzi na te pytania przedstawimy w poradniku.

Klimatyzacja w sypialni
Ile kosztuje klimatyzacja w 2023 roku?

Klimatyzacja w domu – sposób na poprawę komfortu nie tylko latem

Klimatyzacja jest systemem bardzo użytecznym. Chętnie korzystamy z niego latem, dostosowując temperaturę wewnątrz pomieszczenia do własnych potrzeb. Pozwala to zapobiec uciążliwym dolegliwościom związanym z przegrzaniem, takim jak: odwodnienie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie. Osobom z niektórymi zaburzeniami serca klimatyzacja jest wręcz polecana. 

Wszystkie systemy klimatyzacji mają podobną mechanikę działania. Znamy ją choćby z chłodziarek czy pomp ciepła. Klimatyzator wykorzystuje różnicę temperatury pomiędzy dwoma przestrzeniami. Za pomocą wentylatora umieszczonego w jednostce wewnętrznej pobiera powietrze z pomieszczenia i oddaje ciepło do czynnika chłodzącego. Następnie ostudzone i przefiltrowane powietrze wraca do mieszkania. Z kolei czynnik chłodniczy zawierający ciepło jest sprężany i trafia na skraplacz. W nim oddaje ciepło do powietrza wypuszczanego na zewnątrz, a sam czynnik wraca do obiegu. 

Klimatyzator w domu służy nie tylko do chłodzenia powietrza w gorące dni. W większości urządzeń można odwrócić działanie, wykorzystując klimatyzację do ogrzewania w okresach przejściowych. Gaz przepuszczony przez filtry w wentylatorze jest dodatkowo oczyszczony. Niektóre instalacje zawierają też jonizatory, co poprawia jakość powietrza wpuszczonego ponownie do wewnątrz mieszkania. 

Zobacz: Montaż klimatyzacji – kryteria wyboru urządzenia [PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI]

Co składa się na koszt klimatyzacji?

Montaż stacjonarnej klimatyzacji w domu to wydatek rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych. Jest to zatem stosunkowo wysoka cena, biorąc pod uwagę liczbę dni upalnych w roku. Na wspomnianą cenę składają się dwa czynniki:

  • montaż – zamocowanie urządzeń w wybranych miejscach, poprowadzenie przewodów, podłączenie ich, wypełnienie układu czynnikiem chłodniczym i wstępne uruchomienie;
  • klimatyzator – koszt jednostki zewnętrznej, wewnętrznej i systemu sterowania klimatyzacją. 

Cena montażu systemu klimatyzacji 

Koszt montażu to stała, która w niewielkim stopniu zależy od rodzaju użytych jednostek. Większe znaczenie mają warunki techniczne w budynku. Ostateczny rachunek wystawiony przez firmy monterskie będzie zależał głównie od odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Monterzy biorą pod uwagę metry przewodów położonych w budynku, ilość załamań i koniecznych przebić przez ściany. Jeśli klimatyzacja ma dwie jednostki wewnętrzne, to także wpłynie na nieco wyższy koszt. Cena zależy też od rejonu kraju, doświadczenia firmy i wielu innych czynników. 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w 2023 roku? Szacuje się, że za standardowe urządzenie z pojedynczą jednostką wewnętrzną trzeba zapłacić od 1300 do 2000 złotych. W przypadku systemów multi split z wieloma jednostkami wewnętrznymi maksymalna cena może wzrosnąć nawet do 3000 złotych.

Cena urządzenia – od czego zależy?

Drugim czynnikiem wpływającym na koszt instalacji jest zakup samego klimatyzatora. Ceny są bardzo zróżnicowane, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele urządzeń o niejednakowych parametrach. 

Największy wpływ na cenę będzie miała moc klimatyzacji. Jest to wartość podawana w watach lub kilowatach. Najmniejsze urządzenia o mocy 2,5 kW kosztują około 2000 złotych. Jeśli w domu będzie potrzebny system o mocy 7 kW, cena samego urządzenia wzrasta do około 4000 złotych. 

Nieco inaczej prezentują się ceny klimatyzacji typu multi split, czyli z większą ilością jednostek wewnętrznych. Urządzenie z dwoma takimi modułami, dysponujące mocą w sumie 5 kW, kosztuje około 6000 złotych. Jeśli zdecydujesz się na klimatyzację 4 x 2,5, to zapłacisz nawet do 12000 złotych. 

Jak obliczyć moc grzewczą? 

Żeby precyzyjnie obliczyć wydatki na klimatyzację, warto oszacować moc potrzebną do ochłodzenia mieszkania. Sposób na to jest stosunkowo łatwy. Wystarczy wziąć pod uwagę powierzchnię mieszkania, biura lub domu, a następnie pomnożyć ją przez 100. Wynik będzie wartością mocy w wat. Jeśli dysponujesz domem o powierzchni 70 m2, klimatyzacja powinna mieć 7000 wat, czyli 7 kW.

Są to jednak szacunkowe wartości potrzebne do określenia granicy cenowej. Oblicza się je przy standardowej kubaturze, czyli wysokości pomieszczeń w granicach 2,5 metra. Na moc klimatyzacji będzie miał wpływ również poziom izolacji termicznej, ilość okien, a nawet nasłonecznienie. 

Klimatyzacja przenośna – czy warto? 

Poza klimatyzatorami montowanymi na stałe w budynkach można wybrać też urządzenia przenośne. To lekkie konstrukcje na kołach, które ustawia się w wybranym pomieszczeniu. Nie trzeba ich montować, a jedynym zabiegiem będzie wykonanie kratki wentylacyjnej, do której można zamocować wylot urządzenia.
Cena klimatyzatora mobilnego o mocy 2,5 kW wynosi niespełna 2000 złotych. Jego przenoszenie pomiędzy pomieszczeniami może być uciążliwe, dlatego taki sprzęt będzie przydatny głównie w domach, gdzie z klimatyzacji korzysta się sporadycznie.  


UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.